Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwijanie trafa, Jak obliczyć ile zwojów odwinąć?

biker2x 12 Mar 2009 23:12 2368 4
  • #1 12 Mar 2009 23:12
    biker2x
    Poziom 10  

Witam posiadam transformator 24V 33A potrzebuję wykonać mocny zasilacz między innymi do testowania wzmacniaczy samochodowych.
    Zastanawiałem się nad stabilizatorem, ale przy tak dużym napięciu zasilania sporo mocy poszło by w ciepło i trzeba by dać duży radiator.
    Wpadłem na pomysł aby odwinąć z uzwojenia wtórnego połowę zwojów wyprowadzić odczep i nawinąć z powrotem tak aby uzyskać 2*12V.
    Jak obliczyć ile zwojów mam odwinąć nie odwijając całego uzwojenia wtórnego?

-1 4
  • #2 12 Mar 2009 23:29
    bifi
    Poziom 15  

Możesz spróbować odwinąć powiedzmy 20 zwojów i zmierzyć napięcie, wtedy będziesz wiedział ile jest zwojów na 1[V]

0
  • #3 13 Mar 2009 07:20
    Czesiek
    Poziom 28  

To trafo ma 800VA. Odwijanie 20 zwojów to przesada gdyż całe uzwojenie zapewne ma niewiele więcej. Dobrym miernikiem wykonaj pomiar co zwój i po 2...3 zwojach będziesz miał precyzyjną odpowiedź zwojów na V.

0
  • #4 13 Mar 2009 07:22
    Stary1952
    Poziom 33  

bifi napisał:
    Możesz spróbować odwinąć powiedzmy 20 zwojów i zmierzyć napięcie, wtedy będziesz wiedział ile jest zwojów na 1[V]

W transformatorze tej mocy 20 zwojów to prawie całe uzwojenie wtórne , proponuję dowinąć kilka zwojów cienkim drutem i wtedy wyliczyć ile jest woltów na jeden zwój . Sam pomysł podzielenia uzwojenia wtórnego na dwie połowy jest dobry . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #5 13 Mar 2009 20:44
    biker2x
    Poziom 10  

Dziękuję za porady, aczkolwiek plany legły w gruzach nie zauważyłem wcześniej ze trafo mimo ze jest poskręcane śrubami dodatkowo jest zaspawane. Przy średnicy drutu około 2x3mm ciężko byłoby odwinąć ten transformator nie niszcząc emalii na drucie, już nie wspomnę o nawijaniu.

0
  Szukaj w 5mln produktów