Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem 3-fazowym lewo prawo + krańcówki

lolos 12 Mar 2009 23:48 35564 55
  • #1 12 Mar 2009 23:48
    lolos
    Poziom 14  

Witam
    Proszę o sprawdzenie schematu pod względem jego prawidłowości połączeń oraz obowiązujących norm.
    Schemat do sterowania silnikiem 3 fazowym który będzie unosił wieko do góry po naciśnięciu przycisku oraz opuszczał je po naciśnięciu 2 przycisków.
    Po dojechaniu do punktów końcowych następuje zatrzymanie w określonym kierunku.
    Czy używać przekaźników czy też nie?
    Chciałbym aby podczas pracy w obu kierunkach migał sygnał i buczał buzzer czy na schemacie jest to poprawnie zrobione?

Z góry dziękuje
    Pozdrawiam

1 29
  • #2 13 Mar 2009 04:08
    Dioda52
    Poziom 27  

Uklad jest zle zaprojektowany, poniewaz brak jest zmiany lewo, prawo.Bez wzgledu, ktory pracuje przekaznik silnika, silnik kreci sie zawsze w tym samym kierunku.Brak jest podtrzymania styku w styczniku po wlaczeniu przycisku w dol lub w gore.Nalezy caly czas trzymac przycisk az do zamkniecia lub otworzenia.Brak jest ukladu zabezpieczajacego oba kierunki ruchu, w przypadku nacisniecia wszystkich przyciskow startowych.Do silnika powinien byc dolaczony termik przeciazeniowy w przypadku braku zasilania jednej fazy.Nie potrzeba stosowac dodatkowych przekaznikow do wylacznikow krancowych.Uklad sterowania jest podlaczony do niskiego napiecia 24V.

0
  • #3 13 Mar 2009 08:43
    lolos
    Poziom 14  

Nie zależy mi na podtrzymaniu chodzi o to żeby ruch był tylko wtedy gdy palec jest na przycisku. A z tym kierunkiem to .... tak ale gała, mój błąd.
    Silnik będzie 0.37kW mały
    Co rozumiesz przez "układ zabezpieczający oba kierunki ruchu" są przecież NC styki rozłączające przeciwny stycznik na każdej lini oraz dodatkowo na przyciskach
    Dzięki

Dodano po 14 [minuty]:

Poprawiony schemat.
    Ponieważ silnik mały trzeba stosować termik?

0
  • #4 13 Mar 2009 09:06
    79Jarek
    Poziom 16  

Krańcówki można włączyć w obwody cewek styczników, a do sterowania buczka i światła wykorzystać styki styczników. Przeważnie styczniki posiadają dodatkowe styki lub można je dołożyć.

Dodano po 4 [minuty]:

Widzę też ze kolega chce aby opuszczanie następowało po przyciśnięciu dwóch przycisków - jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa- czyli układ sterowania oburącz - to trzeba zastosować układ bardziej rozbudowany lub przekaźnik, który spełnia taką funkcję.

1
  • #5 13 Mar 2009 13:24
    lolos
    Poziom 14  

moze cos wiecej o podlaczeniu 2 przyciskow jednoczesnie
    Pzdr

2
  • #6 13 Mar 2009 14:37
    79Jarek
    Poziom 16  

W układzie który kolega proponuje jest możliwe, że jeden przycisk operator sobie zablokuje i opuszczanie uruchomi jedną ręką - wiadomo jakie mogą być tego konsekwencje. Układ sterowania oburącz działa w taki sposób, że nie dopuści do załączenia stycznika odpowiadającego za ruch w dół gdy jeden z przycisków zostanie zablokowany. Jest to rozwiązane w taki sposób, że przyciski odpowiadające za załączenie stycznika muszą być załączone równocześnie.

0
  • #7 13 Mar 2009 21:11
    A-Mail
    Poziom 22  

lolos napisał:

Ponieważ silnik mały trzeba stosować termik?
    [

Obowiązkowe jest stosowanie zabezpieczenia p.porażeniowego, a termik jak klient jest bogaty to silnik co drugi dzien może wymieniać, a co? A po drugie, jak długo taka klapa może się zamykać/otwerać? 20 sek? żaden termik nie zadziała. A dla tak małych silników teraz stosuje się wyłaczniki silnikowe zamiast spełniają rolę zabezpieczenia zwarciowego i przeciązeniowego.
    Niezauwarzyłem na schemaciejest własnie wyłacznik nadmiarowo-prądowy

0
  • #8 13 Mar 2009 22:20
    lolos
    Poziom 14  

Ok dzieki koledzy
    1.Czy sterowanie robi się na AC czy na DC są jakies wymogi?
    2. Czy układ poprawny?
    3.Gdzie mogę znaleźć jakieś przykładowe schematy z dwoma przyciskami naraz?

0
  • #9 13 Mar 2009 22:47
    Aleksander_01
    Poziom 39  

lolos napisał:
    Ok dzieki koledzy
    1.Czy sterowanie robi się na AC czy na DC są jakies wymogi?
    2. Czy układ poprawny?
    3.Gdzie mogę znaleźć jakieś przykładowe schematy z dwoma przyciskami naraz?

1. Można na AC lub DC, zależy jakimi przekaźnikami dysponujesz, wymogiem jest tylko bezpieczne napięcie 24 V.
    2. Uklad ma podstawowe dwa błędy - krańcówki muszą być narysowane w stanie zwarcia styków NC.
    3. To rozwiązanie jest bardzo dobre - konieczność trzymania dwóch przycisków jednocześnie, wciśnięcie trzeciego przycisku zatrzymuje uklad. Tu lepiej już się nie da.

0
  • #10 13 Mar 2009 23:41
    Dioda52
    Poziom 27  

Co rozumiesz przez "układ zabezpieczający oba kierunki ruchu".Powinno sie stosowac styki NC przy przekaznikach ( stycznikach ) ktore bezposrednio wlanczaja silnik w danym kierunku, a nie styki w przelacznikach.Mozna tez stosowac jednoczesnie zabezpieczenia mechaniczne i elektryczne, aby drugi stycznik sie nie wlaczyl.W ukladzie dwoch przyciskow mozna zastosowac dwa uklady czasowe i jeden przekaznik, lub specjalny gotowy uklad dostosowany do tego celu.

0
  • #11 15 Mar 2009 18:08
    lolos
    Poziom 14  

Przerobiłem schemat proszę sprawdzić czy jest prawidłowy?
    Nigdzie nie mogę znaleźć żadnego przykładu numerowania czy moje jest prawidłowe?

Opis
    K1-stycznik prawo
    K2-stycznik lewo
    K3-przekaźnik lewo
    K4-przekaźnik prawo
    H1-lampka załączenia wyłącznika silnikowego (niebieski)
    H2-lampka zasilania (czerwona)
    H3-lampka ruchu silnika (zielona)
    H4-lampka krańcówki lewo(niebieska)
    H5-lampka krańcówki prawo(niebieska)
    Przyciski zielone
    LS1-wyłącznik krańcowy lewo
    LS2-wyłącznik krańcowy prawo
    B- buzzer
    Q1-wyłącznik silnikowy gv2me
    S1-włącznik główny
    T1- transformator 24vac 50VA
    Silnik 3faz 0.37kw
    dzieki
    PS mam nadzieję że to ostatnia zmiana hehe

0
  • #12 15 Mar 2009 18:17
    Dioda52
    Poziom 27  

Styki LG wyłączników krańcowych powinny być NC (zwarte). Brak jest układu zabezpieczającego dwóch przyciskow, aby jednego nie zablokować. Pisałem o tym w poprzednim poście, i nie tylko ja.

0
  • #13 15 Mar 2009 18:50
    A-Mail
    Poziom 22  

Dioda52 to może byś to narysował jak to trzeba zrobićb może kolega Lolos nie wie jak to ma być!

0
  • #14 15 Mar 2009 19:04
    lolos
    Poziom 14  

Wstawiłem przekaźniki NC czy to nie wystarczy. Tak jakiś przykład bo nie wiem jak to zrobić...

Dodano po 2 [minuty]:

NO krańcówki gdy zadziałają rozwierają NC na przekaźnikach.
    Kolega aleksander01 napisał że rozwiązanie bardzo dobre to nie wiem już komu wierzyć....

0
  • #15 15 Mar 2009 19:18
    A-Mail
    Poziom 22  

Lolos Ja też nie wiem jak to zrobić bo przycisk zawsze można mechanicznie wcisnąć!! np zapałka.
    Może kolega DiodA52 ma na myśli przyciski z czujnikami temperatury palca, takie które nie będą czyły tem to się ne zamkną. Ale ja o takich nie słyszałem.
    Wg mnie dobre rozwiązanie jest to.
    https://obrazki.elektroda.pl/29_1236930132.jpg

0
  • #16 15 Mar 2009 19:49
    lolos
    Poziom 14  

Chodzi o przyciski przecież te same są na ostatnim rysunku który dodałem, a ten ma dwie otwarte krańcówki a musze mieć przekaźniki bo mi styków w krańcówce nie starczyna światełka itp.
    A co z tym moim numerowaniem????

Dodano po 14 [minuty]:

Mam takie coś

Dodano po 32 [sekundy]:

Czyli wydaje mi sie że jest dobrze

1
  • #17 15 Mar 2009 19:52
    A-Mail
    Poziom 22  

Ale czegoś nie rozumiem 90% krańcówki mają najcześciej styk NO i NC na układ stycznika dajesz NC, zatakowanie krancówki powoduje przerwę w obwodzie i zatrzymanie stycznika. a na kontrolki NO zatakowanie krańcówki powoduje zwarcie styków i zapalenie kontrolki.
    Po drugie czy muszą być kontrolki Otwarcia, Zamknięcia? przecież widać w jakiej pozycji jest pokrywa.

0
  • #18 15 Mar 2009 20:09
    lolos
    Poziom 14  

I jeszcze dodatkowo na górze schematu jest mały oddzielny gdzie potrzebuje styki NO więc to co jest na krańcówce braknie..
    Kontrolki raczej tak..
    Zmieniłem schemat na NC krańcówki. Zamieniłem też styki na przekaźniku na NO.

1
  • #19 16 Mar 2009 00:20
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Aleś przekombinował tak prosty układ. Ten z 13 Mar 2009 08:43 jest jak najbardziej prawidlowy (tylko zmień na NC krańcówki). Piszą niektórzy jakieś brednie "Brak jest układu zabezpieczającego dwóch przyciskow, aby jednego nie zablokować" - sam jestem ciekaw jak taki układ ma wyglądać, może zamiast pisać że powinien być weź i go narysuj.

0
  • #20 16 Mar 2009 09:27
    rjacek
    Poziom 14  

Układ ten można wykonać na czasówkach przykład
    https://obrazki.elektroda.pl/44_1237190823.jpg
    ustawienie czasów powinno być na tyle małe aby operator nie zdążył zablokować jednego i nacisnąć drugiego przycisku oraz na tyle długi aby zdążył nacisnąć oba zanim się załączy jedna zdwóch czasówek T1 lub T2. Trzecia T3 sprawdza czy naciśnięcie obu przycisków jest stabilne przez czas dłuższy niż nastawa T1 i T2. Podobnie wygląda program napisany na PLC-cząściej stosowane rozwiązanie.

0
  • #21 16 Mar 2009 16:11
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Ja proponuję taki układzik - sterownia zamykana na dwa różne zamki, jeden klucz ma operator a drugi jest u prezesa (oczywiście drzwi otwierają się tylko przy jednoczesnym przekręceniu dwóch kluczy). Następnie wartownik przy tych drzwiach (oczywiście kałach, paralizator, parę granatów). W samej sterowni monitoring plus kilka systemów alarmowych. Przyciski sterowania oczywiście z odczytem linii papilarnych, oraz urządzonko do sprawdzania siatkówki oka.
    Operator - to nie może być jakaś tam osoba - czlowiek z tytułem profesorskim, biegle wladający minimum 7 językami (w tym obowiązkowo dialektem dolnego me kongu), mający w swoim dorobku minimum trzy nagrody państwowe I-go stopnia z uposażeniem maximum 1270,00 PLN brutto miesięcznie.

0
  • #22 16 Mar 2009 17:43
    79Jarek
    Poziom 16  

Sterowanie oburącz to nie taka wcale głupia sprawa. Problemy mogą się zacząć dopiero wtedy, gdy operatorowi paluszki uszkodzi albo jeszcze gorzej!!! Przykładowy przekaźnik ma oznaczenie: ESR4-NZ-21 (24VAC-DC).

0
  • #23 16 Mar 2009 17:45
    A-Mail
    Poziom 22  

rjacek napisał:
    Podobnie wygląda program napisany na PLC-cząściej stosowane rozwiązanie.

Klapa od kotła, góra dół. do tego sterownik za 2000zł ( minimum) tylko poto aby ktoś zapałki nie włożył?? Rozumiem bezpieczeństwo najważniejsze!!!! Ale przecież obsługa niemusi włożyć reke pod klapę, zawsze może być jakis inny idiota który będzie tam czekał az mu rękę utnie i teraz powiedzcie jak sie przed tym zabezpieczyć? Zabezpieczenie dla obsługi, chyba najprostsze z możliwych, usytuować przyciski w takiej odległości że przyciskając jeden niesięgnie się do klapy

0
  • #24 16 Mar 2009 18:10
    rjacek
    Poziom 14  

[Klapa od kotła, góra dół. do tego sterownik za 2000zł ( minimum) tylko poto aby ktoś zapałki nie włożył?]

Nie chodzio mi o użcie sterownika chociaż prosty ZEN z Omrona wykonaby tą funkję bez problemu - podałem to tylko jako przykład, poza tym operator przy takim urządzeniu musi je obserwować aby w każdym momencie przerwać zamykanie - oddalenie przycisku to tylko półśrodek a nie rozwiązanie

0
  • #25 16 Mar 2009 20:59
    A-Mail
    Poziom 22  

nie ma idealnego zabezpieczena w maszynach, zawsze może się zdarzyć. jedynym, ale bardzo zawodnym zabezpiezeniem jest mózg, Jeżeli ktoś nie myśli przy pracy to nic nie pomoże, kiedys dojdzie do wypadku.
    Jezeli to ma być we firmie i zdarzy się wypadek, TO NAWET NAJLEPIEJ ZABEZPIECZONA INSTALACJA ZROBIONA PRZEZ OSOBĘ BEZ UPRAWNIEŃ DO PROJEKTOWANIA, bedzie winą wykonawcy.

0
  • #26 16 Mar 2009 23:53
    Dioda52
    Poziom 27  

Dzisiaj narysowalem schemat podlaczenia dwoch przyciskow, aby nie bylo mozliwosci zablokowania jednego.Normalnie uklad taki realizuje sie najczesciej w PLC.Nie ma problemu wykonac taki uklad na elementach typowych.Nalezy uzyc dwoch ukladow czasowych z jednym stykiem zwiernym i zaprogramowana funkcja " jeden cykl pracy ".W momencie wlaczenia pradu uklad zwiera przekaznik na okolo 1 sekunde ( max 2 sec) i dalej odlancza styki przekaznika.Dopoki nie wylaczy sie napiecia uklad nie moze ponownie zlapac stykow przekaznika.Nie rysowalem calego schematu ze stycznikami, bo reszta ukladu jest dobra jedynie uzylem tych samych oznaczen gdzie go wlaczyc.
    P1 - przycisk lewej reki
    P2 - przycisk prawej reki
    T1 - timer max 2 sec - jeden cykl pracy
    T2 - timer max 2 sec - jeden cykl pracy
    K5 - przekaznik wykonawczy

0
  • #27 17 Mar 2009 07:07
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    lolos Twój ostatni schemat jest prawie dobry.
    Rozwiązanie załączające układ dwoma przyciskami jest powszechnie stosowany przy krajarkach lub prasach. Czasami dodatkowo stosuje się barierę optoelektroniczną.
    Nie wiem jakie zadanie mają spełniać kontrolki wyłączników krańcowych, moim zdaniem są zbędne.
    W ostatnim schemacie łącznik krańcowy LS1 ustaw jako otwarty. Urządzenie będzie wtedy w położeniu pokrywa otwarta. Przeanalizuj teraz co się dzieje w obwodzie sygnalizacji K3, K4, H4, H5 śledząc zachowanie sę łączników krańcowych podczas pracy urządzenia.
    Pozdrawiam.

0
  • #28 19 Mar 2009 18:44
    lolos
    Poziom 14  

Schemacik przyszedl z powrotem ze zmianami kolesie chca zeby wykluczyc z ukladu wylacznik silnikowy i wstawic zasilanie z ich transformatora z oddzielnej skrzyni czy moge to zrobic? bez zabezpieczenia? inny trafo? istnieja jakies wylaczniki silnikowe ktore mozna zresetowac z zewnatrz pudla?

0
  • #29 20 Mar 2009 03:28
    Dioda52
    Poziom 27  

Nie bardzo rozumiem co masz na mysli:wykluczyc z ukladu wylacznik silnikowy i wstawic zasilanie z ich transformatora z oddzielnej skrzyni.Kazdy uklad musi posiadac uklad zabezpieczenia.W twoim przypadku byl to wylacznik z ukladem termicznym.Mozna zastosowac zwykly wylacznik trojfazowy, z ukladem mechanicznym, ze w celu otworzenia skrzynki musi byc wylacznik ustawiony na OFF.W zabezpieczeniu silnika mozna zastosowac wylacznik termiczny z ustawieniem Man i mozliwoscia resetownia na zewnatrz lub ustawieniem na Auto i po ostygnieciu bimmetalu sam sie wlaczy.W tym rozwiazaniu powinno sie zastosowac na wejsciu zasilania bezpieczniki.Uklad powinien posiadac jedno zasilanie, a nie dwa z osobnego zrodla.W pewnych ukladach stosuje sie takie rozwiazania, ale musi byc opis, ze uklad posiada dwa zasilania niezalezne i wylaczenie jednego nie wylancza drugiego zasilania.Koszt transformatora do sterowania nie jest duzy, bo moc potrzebna to okolo 30-40W.

0
  • #30 23 Mar 2009 19:22
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Kolega lolos zadał konkretny temat, jednak do tej pory nikt nie zamieścił poprawnego rozwiązania. Czyżby to zagadnienie przerastało fachowców z renomowanego portalu jakim jestv Elka?.
    Pozdrawiam.

0