Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rok 2012 Przyszłość ludzkości

16 Mar 2009 22:38 12469 113
    VIGOR_PICTURES
    Level 20  
    Witam,
    Jak dla mnie to tak bez ogródek jakaś ściema...
    Moje pragmatyczne podejście do życia nie pozawala mi sądzić inaczej.
    Kolejną dosyć śmieszną sprawą jest dla mnie lamentowanie ludzi, że kończy się kalendarz Majów. I tak mnie zastanawia dlaczego cywilizacja Majów "wyliczyła" ten kalendarz na tyle lat do przodu... Wątpię czy ktoś dzisiaj myśli o tym co będzie za 2000 lat.
    Odnośnie "Projektu Cheops" też jestem sceptyczny. Kobieta, medium miała wizje... no fajnie... Na imprezie jakiś czas temu kumpel się spił i gadał głupoty o przyjściu rasy obcych z Antarktydy. Podobno czekali od tysięcy lat na znak, żeby zgładzić ludzkość. Według kumpla jedynym ratunkiem jest osiedlanie się w rejonach gdzie jest bardzo ciepło. Ciepło jest bowiem wrogiem niemiluchów. Nie wiem jak Wy, ale ja już planuję zakup działki na zwrotniku koziorożca... Przecież on miał wizję!
    Paranoja jakaś po prostu... Jeśli jakaś inna cywilizacja miałaby nas zgładzić, to wątpię czy czekała by aż tyle.
    Zresztą przecież jest Bóg, on nas obroni, nieprawdaż?

Powyższy post jest moją własną opinią i mam świadomość tego, że może obrażać uczucia innych (zwłaszcza końcówka)
    zdzicho44
    Level 22  
    Ktoś chce założyć nową religię i bić na tym kasę na frajerach .
    User removed account
    User removed account  
    kavma
    Level 21  
    Mimo wszystko kartę wędkarską kupiłem.
    Ryby raz biorą, raz nie.
    Powiedz tylko, dlaczego średnia długość życia ludzi się zwiększa?
    Oprócz wielu składników, które mają na to wpływ, to także nasze zdolności adaptacyjne.
    A wiesz może jaki był średni wzrost człowieka w średniowieczu, a jaki obecnie?
    Nie ubierajmy wszystkiego w mistycyzm.
    Wiem, wielu spraw nie można przewidzieć, wytłumaczyć, jednoznacznie zanegować czy potwierdzić.
    Dlatego właśnie, powinno to uczyć pokory wobec otaczającego nas świata i motywować do działania w celu znalezienia rozwiązań.
    Rozważania na ten temat każdy prowadzi na swój sposób.
    Ja prowadzę takie rozważania na rybach (szczególnie jak nie biorą)
    Pozdrowienia.
    enforces
    Level 17  
    wodzisław duch fajną syntezę zrobił na temat przyszłości. poszukajcie sobie w necie
    kavma
    Level 21  
    Jestem pod wrażeniem strony Wodzisława.
    Polecam!
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    krys_93
    Level 12  
    Mr.K wrote:
    Na bank koniec świata będzie w 2012r, i to w dniu 8.06.2012r („Przewidywany i w tej chwili nieoficjalny termin przeprowadzenia finałów to okres od 9 czerwca 2012 roku (mecz otwarcia w Warszawie) do 1 lipca 2012 (spotkanie finałowe w Kijowie).”). Gdyby końca by nie było zaczęlibyśmy budować drogi i stadiony, a tak rząd o tym wie i łata tylko dziury w nawierzchni. Przynajmniej nie będzie wstydu, że Polacy nie uporali się z przygotowaniami.

Ja słyszałem ze koniec świata ma być w okolicach grudnia 2012r

A co do tej planety "X" to dajmy trochę czasu Amerykanom to o niej i film nakręcą. ;)
    Wojtek(KeFir)
    Level 41  
    A niech se ludki przylatują, i tak im gablote na klockach postawimy!
    User removed account
    User removed account  
    Chris_W

Level 38  
    Są pewne uniwersalne zasady myślenia stosowane przez wszystkie jednostki i gatunki inteligentne.
    Choćby dlatego, ziemianie nie będą mieli szans jeśli ich ktoś atakuje. Bo:
    Jeśli ktoś atakuje to powinien posiadać przewagę, aby zrobić to 'bezpiecznie', należy dysponować ogromną przewagą, aby mieć przewagę trzeba coś wiedzieć o przeciwniku. Więc jeśli 'obcy' o nas wiedzą i mają zamiar zająć planetę (itp.) - to niezatakowali tylko dlatego że jesteśmy poza ich zasięgiem (niekoniecznie dotyczy odległości).
    Śmieszą mnie amerykańskie filmy (bitwa o ziemię, dzień niepodległości itd.) gdzie 'obcy' wogóle nie myślą, już pomijam to że na amerykańskich filmach przeciwnicy wogóle nie myślą, ale ktoś kto przylatuje eksterminować planetę, musi posiadać kolosalną przewagę - to wie każde inteligentne stworzenie (nawet zwierzęta) - niestety nie wiedzą tego scenarzyści amerykańskich filmów.

Już pomijam fakt że nikomu (inteligentnemu) nie zależy na jakimkowiek podboju i marnowaniu energii podczas gdy dostępna jest masa planet ze wszystkimi dostępnymi zasobami. Po prostu nikt nie będzie się użerał i walczył o planetę na peryferiach świata po to aby dostać kawałek skały ograbiony już z zasobów.
    Pomijam również fakt równoczesnego wystąpienia i spotkania cywilizacji - w skali wszechświata, wspólny czas życia dwóch cywilizacji jest mało prawdopodobny.
    Wojtek(KeFir)
    Level 41  
    Bo to wtedy właśnie rozpocznie się era ziemskiego podboju kosmosu! W składzie: Łom, Butelka wódki, Franek z Mietkiem i kolegami, kradzionym statkiem.
    orzelpiotr
    Level 34  
    Chciałeś powiedzieć zacznie się masowa era wyjazdów Polaków na eksploracje sąsiednich terenów, tak jak to było w latach 1980-89, np najazd na Austrię do dziś nas za to nie lubią. Z tego naprawdę może wyniknąć wojna światów, chyba, że od tego momentu nasze społeczeństwo ewaluowało i przestaliśmy traktować każde dobro jako nasze - znajdujące się w zasięgu naszego wzroku.

Nie chciałem nikogo urazić umieściłem jedynie fragment z naszej niechlubnej historii.
    zdzicho44
    Level 22  
    Chris_W wrote:
    Są pewne uniwersalne zasady myślenia stosowane przez wszystkie jednostki i gatunki inteligentne.
    ... wspólny czas życia dwóch cywilizacji jest mało prawdopodobny.

Dodaj kolego - W moim przekonaniu- bo żadnej rzetelnej wiedzy na ten temat nie posiadasz, a wypowiadasz się tak jakbyś ją miał .
    Chris_W

Level 38  
    zdzicho44 wrote:
    Chris_W wrote:
    ... wspólny czas życia dwóch cywilizacji jest mało prawdopodobny.

Dodaj kolego - W moim przekonaniu- bo żadnej rzetelnej wiedzy na ten temat nie posiadasz, a wypowiadasz się tak jakbyś ją miał .

Akurat wiadomo że logika musi opisywać działania wszystkich istot inteligentnych. Jeśli nie opisuje to są wtedy wariatami.
    PS swoją wypowiedź też ozdób w 'moim przekonaniu' - skąd wiesz że nie posiadam takowej wiedzy?
    zdzicho44
    Level 22  
    Chris_W wrote:

Ile gatunków inteligentnych i myślących znasz-oprócz ludzi?
    Nie wiadomo nawet czy są ,bo czemu mały by być ,lub czemu miałoby ich nie być.
    Naukowcy ,nie są nawet zgodni ,czy inne zwierzęta niż ludzie ,potrafią myśleć .
    Nie wiadomo czy, jeśli te inne pozaziemskie byty istnieją, oparte są na chemii organicznej ,czy nieorganicznej, a może na elektryczności ,magnetyzmie ,czy innych formach nam nie znanych.
    Byliśmy, jako ludzie ,zaledwie na księżycu( to tak jakbyś wypadł z łóżeczka dziecinnego na podłogę).
    Nie wiemy zatem nic( w tym kontekście) na temat świata pozaziemskiego ,któremu możemy przyglądać się z daleka.
    Logika, to termin uknuty przez ludzi i funkcjonujący w ich świecie , a co dalej?
    Lubię poczytać Twoje wypowiedzi na forum ,ale teraz to skoczyłeś na główkę do pustego basenu.
    Chris_W

Level 38  
    zdzicho44 wrote:

Nie wiadomo czy, jeśli te inne pozaziemskie byty istnieją, oparte są na chemii organicznej ,czy nieorganicznej, a może na elektryczności ,magnetyzmie ,czy innych formach nam nie znanych.

To nie ma znaczenia z czego są zbudowane i jak działają. Na pewno muszą mieć podstawowe zasady przetrwania. Więc muszą się powielać (bo przecież nie napiszę rozmnażać bo mogą być magnetyczne lub krzemowe), muszą stosować się do strategii przetrwania - 'na ilość' lub 'na jakość' jednostek. Muszą korzystać z zasobów oraz energii. To determinuje ich życie w celu ich poszukiwania. Muszą rozumować aby być w stanie pojmować i zmieniać/ulepszać swoje otoczenie. Więc są prawdy uniwersalne dla każdej istoty inteligentnej. Te prawdy można odkryć za pomocą logicznego myślenia - bo jak istota może uzyskać inteligencję w ewolucyjnym rozwoju skoro jej nie potrzebuje, lub jak istota może podróżować po kosmosie kiedy ma wszelkie zasoby i zaspokojenie na swojej planecie?
    zdzicho44 wrote:

Nie wiemy zatem nic( w tym kontekście) na temat świata pozaziemskiego ,któremu możemy przyglądać się z daleka.

Ale mamy teorie już kute zawczasu - jak miecze które o wojnie i krwi jeszcze nie zdążyły usłyszeć - a jednak już powstają w nieświadomości.
    zdzicho44 wrote:

Lubię poczytać Twoje wypowiedzi na forum ,ale teraz to skoczyłeś na główkę do pustego basenu.

Kurde nie widziałem tego... a był tam beton? Bo jakoś tak miękko się wylądowało.
    User removed account
    User removed account  
    zdzicho44
    Level 22  
    Chris_W, a potrafisz chociaż zdefiniować co to jest myślenie- ciąg impulsów elektrycznych? ,zakłócenie w przesyle informacji pomiędzy neuronami ? Produkt główny mózgu czy uboczny? Tak mało wiadomo jeszcze o mózgu ,chociaż każdy go ma, wiec materiał badawczy jest pod ręka.
    Jesteś ,,Uziemiony" i odnosisz inne wymiary czasu i miejsca do realiów ziemskich. Może to być rozumowanie poprawne ,albo zupełnie błędne.
    To co u nas logiczne może nie być logiczne gdzieś indziej.
    Nasze ludzkie motywacje mogą nic nie znaczyć daleko w kosmosie. Nawet nie wiemy czy prawa fizyki są we wszechświecie takie same w różnych miejscach.
    Widzę ,ze samopoczucie masz dobre i wydaje ci się ,że wiesz więcej niż wiesz ,a to tylko Twoje zdanie.
    Tommy82
    Level 40  
    Chris_W opierasz "swoja" nazwijmy to logikę na "swoich" aksjomatach (umówmy się ze tak je nazwiemy). Problem nie jest w błędzie rozumowanie. Ani samych aksjomatach które są prawidłowe dla naszego postrzegania świata. Jeśli jednak przyjmiemy inny zbiór aksjomatów powstanie inna logika wcale nie sprzeczna ale dająca inne wnioski.
    Starczy ze inne istoty nie bada musiały się replikować albo ze inna "cywilizacja" będzie jedną istotą. I już można skonstruować inną "logikę" (strategie przetrwania) zwał jak zwał.
    Wojtek(KeFir)
    Level 41  
    Strategia przetrwania to nie logika, logika to zestaw czynności, jakie wykonuje sieć neuronowa, (można to nazwać zestawem instrukcji, jakkolwiek). Jak coś jest nielogiczne, to JEST nielogiczne. Koniec. Pytanie tylko czy umiemy t o "coś" zaklasyfikować, czy poprawnie analizujemy dane wejściowe, no i czy mamy ich komplet.
    Chris_W

Level 38  
    Więc w jakim celu hipotetyczni obcy zaatakują ziemię?
    Dla zabawy? Może lubią marnować kolosalne ilości energii na przelot do Ziemii po to aby zrobić psikusa? Albo zużywają tony paliwa aby dolecieć tam gdzie też znajdą tony paliwa?

Skoro sformułowanie 'logika' nie pasuje, bo ma również sens matematyczny, to niech taką definicją będzie 'sens działania' lub 'zdrowy rozsądek'. Inaczej - ważenie kosztów i zysków.
    barytek
    Level 23  
    Zaczytając czytać temat byłem nastawiony dosyć luźno do tego co było tu napisane. Ale po przeczytaniu trochę rzeczy na ten temat zmieniłem zdanie. Co do planety X polecam stronkę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Planeta_X
    Tak jak obliczono ona istnieje! A odkrycie jest kwestią czasu.

Było wcześniej zadane pytanie jak to jest możliwe że po zbliżeniu się tej planety nasz układ odzyskuje stabilności? w dziejach Ziemi jest wiele cyklicznych zmian klimatu wystarczy tylko o tym poczytać. Byś może właśnie ta planeta w pewnym stopniu za to odpowiada.

Co do korzyści i zysków z ataku na naszą planetę oraz czekaniu na właściwą chwilę mam swoją teorię:

Czym jest kosmos który znamy? Jest zimny, albo gorący. bardzo gęsty albo bardzo rzadki. Bardzo martwy albo bardzo żywy. Błądźmy szczerzy we wszechświacie nie ma za dużo takich miejsc jak nasza Ziemia. A ludzkość dysponuje bronią która trzy krotonie może to tą odmienność zniszczyć! Czy kosmici by aż tak ryzykowali?
    kavma
    Level 21  
    Terminy i sformułowania takie jak logika, strategia przetrwania, sens działania .....itp. nie są tylko z "ludzkiego" świata.
    Każde "JA" ma swoje "CZUJĘ", "MYŚLĘ", "WIEM".... i wszystko to odbywa się w naszej złożoności neuronowej - mózgu.
    Jak wynika z lektury Wodzisława Ducha, każde "JA" można w jakiejś mierze wymodelować i ułożyć postrzegany przez to "JA" świat.
    "JA", wydaje się, że kieruje sobą, a przecież mózg każdego "JA" w dużej części pracuje tylko dla swoich potrzeb, dla tej właśnie "Złożoności Neuronowej".
    Oddziaływając na mózg (na obecnym, ludzkim poziomie wiedzy) "JA" może odczuwać zjawiska fizyczne, których w rzeczywistości nie ma.
    Teraz pofantazjujmy, jak u Lema (szacunek).
    Istnieje Wyższa Złożoność Neuronowa... a może jakaś inna, która potrafi oddziaływać na "Złożoność" ludzką, czyli JA każdego.
    Jeśli tak jest, to może w rzeczywistości nie istniejemy w fizycznym świecie, a wszystko to co wydaje się naszemu JA to drażnienie prądem naszego mózgu.
    Może jesteśmy, jak komputery połączone w jeden Twór - świat, postrzegany przez nasze JA.
    Jednemu niedomaga zegar systemowy (może to serce), innemu wzrok (może to karta grafiki). Drugi musi już odejść i po odcięciu zasilania Złożoność Neuronowa - mózg umiera, a z nią i JA.
    Może to COŚ lub KTOŚ ma już w planach wymianę Twora.
    A może przez przypadek, niechcący doprowadzi do awarii i ratując się (tak jak odczuwający ból parzącego go garnka) wybierze mniejsze zło i upuści Twora w niebyt, tracąc go, a zarazem ratując siebie.
    Może, ale jest to już logika, strategia przetrwania, czy sens działania, która nie pomoże Naszemu JA.
    Przepraszam Wszystkich jeśli uraziłem Wasze JA.
    Do Projektu Cheops mam dystans ale........
    Pozdrawiam.
    Tommy82
    Level 40  
    ->Wojtek(KeFir)
    Użycie prze zemnie słowa logika było w dość umownym znaczeniu i należy traktować to w "" (nazwijmy to... )

Strategia przetrwania jest determinowana jakąś tam "logiką" inną dla pantofelka a inna dla człowieka.
    Logika to nie do końca jest zestaw czynności [...] a w zasadzie jest ale to jest zawężone znaczenie tego słowa.

->->Wojtek(KeFir)
    Ale jeśli coś jest nie logiczne to jest nielogiczne[...]

Dla Ciebie lub dla logiki którą się posługujesz. Uogólniając logika którą się posługujesz może być dla kogoś nielogiczna. Te same dane wejściowe mogą dać coś innego na wyjściu w roznych mieścach/sytuacjach/podejściach do problemu/"logikach".

->Chris_W
    Więc w jakim celu hipotetyczni obcy zaatakują ziemię?

A zakatują ? pierwsze słyszę. ;) Atak obcych jest co najmniej tak hipotetyczny jak oni sami. Ale tak bardziej na serio to wcale nie należy zakładać ze zaatakują lub nie. Nawet jeśli by zakatowali to ich pobudki nie muszą się dać "logicznie" wytłumaczyć lub będą logiczne dla nich ale w naszym systemie już nie. I nie trzeba daleko szukać wystarczy przeanalizować zachowania jakiegoś psychopatycznego mordercy czy pedofila on w swoim odczuciu działa pewnie nie mniej logicznie niż reszta społeczeństwa tylko ze większość ze społeczeństwa nie będzie w stanie zrozumieć jego motywów (uznać za wystarczające do...)
    Wojtek(KeFir)
    Level 41  
    Tommy82 wrote:
    ->Wojtek(KeFir)

->->Wojtek(KeFir)
    Ale jeśli coś jest nie logiczne to jest nielogiczne[...]

Dla Ciebie lub dla logiki którą się posługujesz. Uogólniając logika którą się posługujesz może być dla kogoś nielogiczna. Te same dane wejściowe mogą dać coś innego na wyjściu w roznych mieścach/sytuacjach/podejściach do problemu/"logikach".

Oczywiście! Wszystko zależy od tego, co siedzi w bazach danych. I tak olbrzymi procent aktywności mózgu to praca stosów komparatorów, które porównują bodźce z zawartościami baz. Dla tego dla jednych jakiś zapach jest miłych, a inni przy nim zwymiotują, nos tu i tu podaje z grubsza te same dane, bo to tylko czujnik. Jednak wynik komparacji jest mocno inny. Potem idą algorytmy, i inne cuda-wianki. Natomiast coś "nielogicznego" jest wtedy, gdy taki komparator nie jest w stanie tego przetworzyć. Mózg jest tak skonstruowany, że przetrawi każde dane, nie może się zawiesić. Więc "nielogiczność" jest bardziej pojęciem abstrakcyjnym. A poza tym, mózg to mechaniczno-chemiczno elektryczna maszyna. A jej możliwości, są efektem gigantycznej ilości neuronów, (neuron ma jakieś 40um długości, na powierzchni 1cm2 wchodzi ich ok. 100mln. w 1 warstwie).
    Chris_W

Level 38  
    Tommy82 wrote:

Atak obcych jest co najmniej tak hipotetyczny jak oni sami. Ale tak bardziej na serio to wcale nie należy zakładać ze zaatakują lub nie. Nawet jeśli by zakatowali to ich pobudki nie muszą się dać "logicznie" wytłumaczyć lub będą logiczne dla nich ale w naszym systemie już nie. I nie trzeba daleko szukać wystarczy przeanalizować zachowania jakiegoś psychopatycznego mordercy czy pedofila on w swoim odczuciu działa pewnie nie mniej logicznie niż reszta społeczeństwa tylko ze większość ze społeczeństwa nie będzie w stanie zrozumieć jego motywów (uznać za wystarczające do...)

No właśnie to chciałem udowodnić że każda rozumna istotota musi kierować się swoją 'logiką' - że te 'logiki' różnych osobników mogą mieć część wspólną - więc zasady uniwersalne - jak bilansowanie osiągnięć, uczenie się na błędach, ciekawość.
    Hipotetyczny inteligentny obcy przelatujący w pobliżu Słońca - po zorientowaniu się, że jedna z planet jest zamieszkana - będzie odczuwał chęć 'sprawdzenia' - bo to jest taki uniwersalizm, on zawsze pomaga w rozwoju i jest zawsze preferowany w doborze naturalnym (jaki by nie był). Jeśli czynniki takie jak wymieniłem wyżej nie występują u obcego - to z dużym prawdopodobieństwem jest on 'nieinteligentny'.