Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć antene ferrytową?

13 Mar 2009 13:33 3198 11
 • Poziom 9  
  Problem poruszam w oparciu o OR Promyk ale miałem ten problem z innymi odbiornikami.
  Chodzi o przypadek gdy przewody cewek anteny ferrytowej są zerwane. Jak je podłączyć ? Na schemacie cewki są tylko oznaczone numeracją, jak w takim razie wytypować - którą cewkę do którego złącza przylutować.
  Proszę o podpowiedź.
  Pozdrawiam.

  W wyniku rozwinięcia się dyskusji, postanowiłem zmienić tytuł tematu na bardziej adekwatny do zawartości :)
  Modyfikowano 14.03.2009r. 19:34
  [stołek_-92]
 • Poziom 19  
  Promyk nie mial anteny ferrytowej.

  Wg. schematu z Trusza - L7 cewka obwodu wejsciowego fal dlugich, L5 srednich a L3 krotkich. L13 cewka heterodyny fal dlugich, L11 srednich a L9 krotkich. L1 to eliminator p.cz.

  Tutaj - http://unimor.info/download/inne_gazety/trusz/page_02.htm poczynajac od strony 162 masz opis tego odbiornika.
 • Pomocny post
  Admin Grupy Retro
  Odbiornik "Promyk" nigdy nie miał anteny ferrytowej i jest niemożliwością, by miał ją założoną fabrycznie.
  Odnośnie drugiego pytania - trzeba prześledzić na schemacie, która cewka któremu zakresowi odpowiada. Wiadomo, że cewka dla fal długich będzie mieć więcej zwojów niż cewka dla fal średnich. Jeśli pracują niezależnie, kierunek podłączenia jest nieważny. W przypadku, kiedy na falach długich cewki łączone są szeregowo, należy doświadczalnie ustalić połączenie końców.
 • Poziom 19  
  Mylisz sie - w przypadku cewek heterodyny kierunek jest wazny, inaczej oscylator nie bedzie pracowal. Promyk ma taki sam uklad jak Pionier, wiec cewki nie sa tam laczone szeregowo - sa niezaleznie przelaczane przelacznikiem. W odnosniku ktory podalem jest numeracja cewek wiec nie powinno byc problemu.
 • Admin Grupy Retro
  pleno napisał:
  Mylisz sie - w przypadku cewek heterodyny kierunek jest wazny, inaczej oscylator nie bedzie pracowal.

  Pokaż mi oscylator na pręcie ferrytowym.
  Odpisałem na to:
  Cytat:
  Chodzi o przypadek gdy przewody cewek anteny ferrytowej są zerwane. Jak je podłączyć ?

  Jakieś niejasności?
 • Poziom 19  
  Ale wiadomo ze odbiornik nie posiada anteny ferrytowej, wiec mamy do czynienia z osoba ktora jest srednio obeznana w temacie. A nuz ma pourywane cewki oscylatora. Wtedy musi je poprawnie podlaczyc.
 • Poziom 9  
  Przepraszam za zamieszanie, wynikło ono z mojego małego doświadczenia':|'. Temat który poruszyłem jest ogólny, wcześniej miałem z tym problemy w dwóch innych odbiornikach. W tym poście posłużyłem się schematem Promyka bo akurat miałem go pod ręką a tu wpadka - ten odbiornik nie ma anteny ferrytowej.
  Całe szczęście, że stołek_-92 wyczuł problem i wystarczająco podpowiedział. Zrozumiałem, że należy 'sparować' cewkę z określoną ilością zwojów / długie - większa ilość zwojów, krótkie - mała ilość zwojów / z odpowiednim zakresem a w przypadku długich dodatkowo zwrócić uwagę na to czy nie trzeba połączyć cewek szeregowo i tu należy spróbować połączyć i tak i na odwrót. Rozumie, że w przypadku kłopotliwego liczenia można posłużyć się opornością drutu cewki, te cewki które do tej pory mierzyłem różniły się między sobą.
  Jeszcze jedno pytanie. Na schemacie przy tych cewkach zauważyłem oznaczenia 'P' i "K'. Czy one mają praktyczne znaczenie ?
  Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  P- poczatek, K - koniec. Anteny ferrytowe byly robione zazwyczaj na zakres fal srednich i dlugich, na fale krotkie bardzo rzadko. Cewka fal dlugich najczesciej jest nawijana komorkowo lub masowo, fal srednich zwoj obok zwoju.
 • Poziom 9  
  Sporo już się dowiedziałem. Stołek_-92 i pleno - dziękuję.
  Muszę jeszcze nadmienić, że temat zacząłem myśląc iż kolory / na które są oznaczone niektóre końcówki cewek / mają jakieś znaczenie.
  Pozdrawiam.
 • Admin Grupy Retro
  jsmm napisał:
  Sporo już się dowiedziałem. Stołek_-92 i pleno - dziękuję.
  Muszę jeszcze nadmienić, że temat zacząłem myśląc iż kolory / na które są oznaczone niektóre końcówki cewek / mają jakieś znaczenie.
  Pozdrawiam.

  Czasem można sugerować się kolorem przewodów łączących cewki na pręcie ferrytowym z płytą odbiornika - czarny idzie do masy.
  Szeregowe łączenie cewek stosowane było w późnych urządzeniach tranzystorowych, jak np. Sudety R208. Zabawki z wcześniejszego okresu (lampowy Kankan, tranzystorowy Koliber) miały natomiast oddzielne cewki. Należy więc bezwzględnie skonfontować posiadany model odbiornika ze schematem.
 • Poziom 9  
  Stołek_-92 - dziękuję.
  To by było na tyle...
  Pozdrawiam.