Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy 14V/1A

krisss2006 13 Mar 2009 17:17 5592 11
    krisss2006
    Level 12  
    Witam
    Wykonałem zasilacz j.w w/g schematu olinek2,który zasila sterownik spawarki.trafo wykorzystałem z zasilacza ATX przetwornicy STANBY i przy małym prądzie wszystko OK,ale jeśli popłynie około 0,7A to tranzystor IRFBC30 bardzo się grzeje pomimo że ma radiator.
    Nawinołem więc trafo na EE19 połowe pierwotnego 60 zw wtórne 12 zw pomocnicze 12zw i pierwotne 60zw.wszystko poizolowne.
    Wlutowałem w miejsce tamtego i się okazuje,że przy prądzie do 100mA żarówka 60W szeregowo z zasilaniem nie świeci,czyli wszystko OK,natomiast gdy popłynie prąd 0,7A żarówka się żarzy lekko
    Zamieniałem końce i początki uzwojeń,ale było tylko gorzej.
    W żródle jest rezystor 2,2 Ohma nie wiem czy nie zadużo.
    Proszę o pomoc
    Zasilacz impulsowy 14V/1A
    -RoMan-
    Level 42  
    Jeśli oczekujesz jakiejkolwiek pomocy, to nie skąp informacji - podaj łaskawie schemat. I usuń słowo "problem" z tematu, zanim temat wyladuje w Koszu.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Jeśli mnie oczy nie mylą to zastosowano 100V tranzystor w miejsce gdzie pojawia się ponad 600V :!: :?: . Musisz zastosować tranzystor na 800V, bo 600V powinien już się spalić. 230V x 1,4 x 2 = 644V , tyle na nim odkłada się (nie licząc przepięć) a jak napięcie sieciowe będzie wyższe, to jeszcze więcej.
    -RoMan-
    Level 42  
    Spokojnie - napięcie na drenie klucza we flybacku jest mocno zależne od napięcia wyjściowego i przekładni. IRFBC30 ma dopuszczalne napięcie 600V.

A błąd na schemacie rzeczywiście kuriozalny.
    lechoo
    Level 39  
    Mam nadzieję, że rdzeń jest ze szczeliną na środkowej kolumnie... Ile wynosi indukcyjność uzwojenia pierwotnego?
    krisss2006
    Level 12  
    Witam
    Rdzeń jest z szczeliną,a L nie mogę zmierzyć bo nie mam czym.
    Postanowiłem odnowa nawinąć trafo na EE19 pierwotne 160zw,wtórne 9zw,pomocnicze 9zw drutem 0,2 mm,nie wiem czy może być taka liczba zwoi może ktoś by mi doradził.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Ostatecznie trafo nawinołem,pierwotne 170zw,wtórne i pomocnicze po 14zw.
    Podłączyłem do układu i efekt jest taki,że przy prądzie do 0,4A trafo ma temp. około 60C i nie rośnie,natomiast przy 0,8A trafo ma około 85C i chyba by rosła ale wyłączyłem.A jeszcze jedna sprawa po włączeniu 13V,po około 5 min. 14V,przy 0,8A. Tranzystor ciepły.
    Proszę o pomoc i pozdrawiam.
    trol.six
    Level 31  
    Straty w miedzi sobie potrafisz policzyć, mam nadzieje.

Natomiast jeśli chodzi o straty w rdzeniu, to trzeba by raz że znać materiał, a dwa raczej jest to trudne do policzenia.
    W każdym razie flybacki (często) ze względu na dość spore zmiany indukcji są bardziej narażone na jakość materiałów ferromagnetycznych rdzenia.

Tak czy siak warto znać wartość szczeliny, w ten sposób można oszacować indukcje i L. Oszacować przyjmując jakąś tam przenikalność materiału, choć lepiej byłoby ja znać.

Ogólnie sporawa ta temperatura, wydaje mi się że masz jeszcze za mało zwoi. Strona:
    http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html
    zaleca więcej dla rdzeni o zbliżonym wymiarze

Pozostaje jeszcze kwestia z jaką częstotliwością pracuje ci to wszystko. Jeśli rdzeń pracuje z dużymi zmiennymi wartościami indukcji to przekłada się to na straty w materiale.

Straty w tranzystorze, to straty na przewodzeniu plus przełączaniu.

W każdym razie trafo może mieć podczas pracy 90 stopni, często w tym zakresie maleją straty, ale trzaby znać więcej danych.
    krisss2006
    Level 12  
    Witam
    Rdzeń jest ze szczeliną około 0,5mm, indukcyjność około 6mH, spróbuję jeszcze raz nawinąć trafko, a może dowinąć pierwotnego do tego co jest?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    lechoo
    Level 39  
    Jaka jest częstotliwość impulsów na wyjściu UC3845?
    Z tego co pamiętam przy wartościach RC w oscylatorze 10k i 1,5nF uzyskuje się 60kHz, i to jest moim zdaniem optymalna częstotliwość do tego układu. Przekładnia transformatora wynosząca 10:1 jest poprawna, przy większej wzrasta niepotrzebnie amplituda impulsów na drenie tranzystora.
    Jeśli zamiast UC3845 użyjesz UC3843 to pamiętaj, że częstotliwość pracy przetwornicy wzrasta wtedy 2-krotnie.
    Ja w swojej minispawarce użyłem ostatecznie TOP233P, ale tylko dlatego aby przetwornica zajęła jak najmniej miejsca na płytce. Podczas moich prób zauważyłem, że układ na UC3845 działa bez porównania stabilniej.
    krisss2006
    Level 12  
    Witam
    Częstotliwość pracy to około 100kHz, RC mam 10k?, 1nF, zwiększe do 1,5nF, ale jutro.
    Pozdrawiam.
    lechoo
    Level 39  
    Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz - mianowicie w jaki sposób nawinąłeś uzwojenie wtórne? Czy wypełnia całą szerokość karkasu?
    krisss2006
    Level 12  
    Uzwojenie wtórne i pomocnicze rozrzuciłem po całym karkasie, z milimetrowymi odstępami od brzegów. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale gdy obniża się częstotliwość pracy przetwornicy to maleje jej moc?
    Pozdrawiam.