Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP

13 Mar 2009 20:56 13957 30
 • Poziom 9  
  Proszę o pomoc w zrobieniu zabezpieczenia przeciw zwarciowego na LM317+ BD912. Spaliłem już 3 stabilizatory.
  Tutaj jest link do schematu na którym się wzorowałem:
  http://www.myzlab.pl/elektronika/zasilacz/
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 31  
  Witam

  Zasilacz wg podanego schematu nie ma żadnego zabezpieczenia. Niestety. Proponuję wykonać zasilacz z tej noty: http://pdf.elenota.pl/pdf/National_Semiconductor/lm117.pdf ze strony 17. Ostatnio układ zrobiłem i testuję go. Spisuje się całkiem, całkiem. Tranzystor PNP jakiego użyłem to BD250C. Prawdopodobnie będę go robił na gotowo i docelowo będą 3 lub 4 tranzystory PNP na wyjściu. W odróżnieniu od proponowanego tam układu mój po niewielkij modyfikacji pracuje od 0V. Zasilanie ujemne też nie wynosi -6V a "jedynie" -5V. Wiele więcej pieniędzy nie stracisz a uważam, że będziesz z tego zasilacz zadowolony.

  --
  pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Witam

  Diody te niestety nie zabezpieczą układu przed zwarciem. Dioda miedzy wejściem a wyjściem zabezpiecza stabilizator tylko w sytuacji kiedy napięcie na wyjściu jest większe niż na wejściu. Czy 5A to mało tymbardziej, że stabilizator daje do 2.2A prądu a proponowany przez ciebie układ 3A. Ten układ z tym tranzystorem nie ma zabezpieczenia przeciwzwarciowego !!!. Po zwarciu momentalnie leci tranzystor.

  --
  pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 20  
  Morfeusz1991 napisał:
  W opisie https://obrazki.elektroda.pl/25_1182890010.gif pisze ze układ jest odporny na zwarcia no masy. Na czym polega ta odporność ?


  Chyba na tym że w razie zwarcia spali się bezpiecznik, bo innego zabezpieczenia przeciwzwarciowego zabezpieczającego tranzystor w tym układzie nie widzę.
  Układ który Ci podałem kilka postów wcześniej już w pełni zabezpiecza przed przeciążeniem i zwarciem na wyjściu (stabilizator jest zabezpieczony wewnętrznie, a tranzystor Q1 jest automatycznie wyłączany przez tranzystor Q2, w chwili przekroczenia dopuszczalnego prądu). Zbudowałem taki układ i to zabezpieczenie rzeczywiście działa i spisuje się dobrze.

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Q1 - BD912 albo inny o podobnych parametrach
  Q2 - jakiś PNP, o wystarczającym napięciu, może być BC556, BC557, albo BD136, BD140...
  Spadek napięcia 0,65V na R1 otwiera tranzystor Q1, czyli ustala przy jakim prądzie tranzystor ma odciążać stabilizator. Liczysz to z prawa Ohma
  R=U/I
  gdzie:
  U = 0,65V
  I - maksymalny prąd stabilizatora, ja ustaliłem u siebie ok 10mA, żeby nie przeciążać stabilizatora.
  podstawiając:
  R1=0,65V/0,01
  R1=65R

  R2 liczysz podobnie, tylko ustalasz maksymalny prąd przechodzący przez tranzystor Q1. W momencie gdy spadek napięcia na R2 przekroczy 0,65V, otwiera się tranzystor Q1, zamykając tranzystor Q2.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Jeśli dał bym mniejszy rezystor R1 jakieś 1ohm to prąd popłynie jakieś 0,6A to chyba nie powinno go uszkodzić bo jest na radiatorze. Jeszcze jedno jak chciałbym pobierać 5A to jaki dać R2 bo nie mogę sobie tego przeliczyć.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  R=U/I

  U=0,65V
  I=5A
  R2=0,65V/5A
  R2=0,13R

  Aby było precyzyjnie korzystając z Pierwszego Prawa Kirchhoffa weź pod uwagę że na wyjściu będziesz miał sumę prądów stabilizatora i tranzystora.

  Weź jeszcze pod uwagę moc rezystora
  P=U^2/R
  P=(0,65V)^2/0,13R
  P=3,25W

  Może się pojawić problem, kiedy od najniższych napięć będziesz chciał pobierać 5A. Na przykład jeżeli będziesz chciał przy 1,25V pobrać 5A, a na wejściu będzie np. 30V, to moc którą będzie musiał wydzielić tranzystor sięgnie 143W (P=U*I, gdzie U to różnica napięcia między wejściem, a wyjściem). Rozwiązaniem jest dołożenie równolegle drugiego tranzystora, oczywiście z rezystorami w obwodach emiterów tych tranzystorów.

  Jeśli chodzi o R1, to głównie chodzi o to żeby go tak dobrać, aby na stabilizatorze nie wydzielała się zbyt duża moc, ponieważ uruchamia to w nim zabezpieczenie (które czasem nie zdąży uchronić układu). Daj chociaż te 20 - 30 Ohm, nie ma sensu zbytnio obciążać stabilizatora.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Kolego kozzi2 ale jak włączy się tranzystor Q2 to pójdzie przez niego prąd i na LM317 jak będzie chyba za duży to spali się Q2 czy nie??
 • Poziom 20  
  Gdy Q2 się otwiera, to Q1 się zamyka, wtedy włącza nam się zabezpieczenie przeciwzwarciowe, napięcie na wyjściu spada. Jak spadnie napięcie, spadnie też prąd, powodując zamknięcie Q2, otwarcie Q1, prąd wzrasta, Q2 się otwiera, Q1 zamyka, zabezpieczenie włącza, spada napięcie.... tak w kółko, ze sporą częstotliwością. Jeśli się mylę to mnie poprawcie, ale w moim przekonaniu tak to właśnie się odbywa.

  Ja zbudowałem ten układ, tyle że nie miałem tranzystorów NPN odpowiedniej mocy, więc dałem 2x PNP, sterowane przez jednego NPNa małej mocy (BD136) w układzie Sziklaiego. Na wejściu LMa tworzą się oscylacje o dość sporych częstotliwościach (nawet kilkaset kHz), szczególnie w momentach przejściowych, kiedy uruchamia się tranzystor Q1, potem Q2, które przenoszą się na wyjście układu (sporo czasu temu poświęciłem, badając ten układ oscyloskopem, bo miałem z nim pewne problemy, któe się okazały zwykłymi błędami montażu). Jeśli bardzo chcesz, mogę Ci narysować schemat mojego zasilacza, który działa i ma stłumione oscylacje do minimum - jedyne co pozostaje to oscylacja 100Hz w miarę wzrostu obciążenia, ale taki już urok zasilaczy na transformatorze sieciowym 50Hz. Mój zasilacz bazuje na tym co Ci wcześniej pokazałem i nic szczególnego nie wnosi. Jak na razie mam sam układ nie używałem go jeszcze do praktycznych celów. Powoli kończę jego obudowę, robiłem mu tylko testy obciążeniowe i zwarcia - zniósł je pomyślnie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Dziki że wytłumaczyłeś mi zasadę działania więc mogę spokojnie montować wszystko w całość.
 • Poziom 9  
  Mam problem ponieważ zmontowałem cały układ i nie działa. Na wyjściu układu mam tylko 23V a na kondensatorze 30V i mały prąd który przepuszcza LM317. A tranzystor BD912 tak jak by wogule sie nie włączał. Wymieniłem go na nowy ale dalej nie chodzi.
  Q2 założyłem BC557
 • Poziom 20  
  Jakie masz wartości rezystorów i spadki napięć na nich :?:
 • Poziom 14  
  A czy tranzystor odcinający (w tym przypadku po 6A) nie spali się?
  Gdy otworzy się cały prąd będzie przez niego "omijał" R1. Prawdopodobnie nigdy nie otworzy się "cały", ale czy na pewno? Wystarczy taki BC 100mA ?

  PS:Buduję zaś. na 3 tranzystorach mocy.
 • Poziom 9  
  Już poradziłem sobie z problemem. Po prostu założyłem odwrotnie tranzystory. Ale na pierwszych próbach coś stało się z zabezpieczeniem bo przestało działać.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  No nie wiem, a o co chodzi? Zaczyna prześladować mnie myśl że nie zrozumiałem powyższej wypowiedzi.
 • Poziom 9  
  Proszę o pomoc bo ten BC557 chyba nie wytrzymał i nie wiem czy dać jakiś większy czy coś to pomoże w zabezpieczeniu??
 • Poziom 20  
  Spróbuj w takim razie zrobić coś takiego:

  Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP

  W Twoim przypadku jednak z tym układem może się pojawić problem, bo u Ciebie tranzystor Q1 bierze na siebie całe obciążenie i pobiera spory prąd bazy, chociaż może na niewielkiej wartości rezystorze zda to egzamin, musiałbyś popróbować.
  Dla porównania pokazuję działający schemat swojego zasilacza:

  Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP

  Schemat który Ci wcześniej pokazywałem działał u mnie w pająku z tranzystorem BC557C. Kondensatory 220nF tam siedzą tylko dlatego że nie mogłem znaleźć 470nF, ale jak się okazało również spełniają swoją rolę. Wartości sporej części elementów nie są krytyczne, a wręcz dobierane na oko. Maksymalny prąd u mnie to 4A, a reguluję go poprzez przełączanie przekaźnikami różnych wartości rezystorów w miejsce R2.
 • Poziom 9  
  @Kozzi2
  Cześć
  Pozwoliłem sobie do Ciebie napisać, ponieważ na forum widziałem projekt zabezpieczenia tranzystora przed zwarciem Twojego autorstwa. Zastosowałem go do zabezpieczenia tranzystora w układzie zasilacza firmy Jabel J-020. Schemat ze zmianami zamieszczam w poście. Zabezpieczenie działa prawidłowo z tym że ja dodatkowo zastosowałem na wyjściu bezpiecznik. Wcześniej bez zabezpieczenia tranzystora palił się oprócz bezpiecznika również tranzystor.
  Moje pytanie dotyczy czegoś innego. Podczas regulacji napięcia wyjściowego bez obciążenia nie ma żadnych problemów – napięcie zmienia się płynnie w zakresie 1,2 do 25V. Problem pojawia się przy obciążeniu. Gdy na wyjściu mam załączony rezystor 10ohm i zaczynam zwiększać napięcie wyjściowe do wartośći około 15,2V wszystko jest dobrze (płynnie), potem (przy minimalnym ruchu na potencjometrze) następuje przeskok na około 19,1V na wyjściu i dalej do końca czyli do 25V znowu regulacja następuje płynnie. Jeśli masz jakąś hipotezę dlaczego tak się dzieje to bardzo proszę o odpowiedź. Zaznaczam że nie jestem elektronikiem, dlatego proszę o przystępny język.
  Z góry dziękuje za odpowiedź
  Michał

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP

  Za pierwszym razem coś poszło nie tak i schemat się nie dodał. Teraz już powinno być poprawnie.
 • Poziom 30  
  Pomyliłeś wartości rezystorów. Wstaw takie rezystory, jak na schemacie poniżej.
  Aby zasilacz pracował pewnie i bezpiecznie dobrze byłoby wymienić tranzystor BD912 na BD250C, a tranzystor BD136 na BD244C (BD912).

  Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP
 • Poziom 9  
  Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
  Jedno tylko pytanie w kwestii wyklarowania. Z wartościami jakie podałeś zabezpieczenie tranzystora będzie na około 3A (rezystor 0,22ohma) a prąd stabilizatora około 95mA (rezystor 6,8ohma). Jeśli tak to proszę tylko o potwierdzenie i jeszcze raz dziękuję.
 • Poziom 30  
  Tak jak napisałeś tak jest.
 • Poziom 9  
  Właśnie poprawiłem i wszystko działa prawidłowo.
  Dziękuję.
 • Poziom 11  
  Widam serdecznie,
  Od pewniego czasu nieco borykam się z z układem zasilacza ok 7 x 9V z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym o wartościach 4 x 500mA, 2 x 1000mA i 1 x 1500mA. Tyle gwoli opisu. Budując pierwsze prototypy oparłem się na poniższej propozycji:
  Ultra-Clean 9vdc Power Supply.
  Oto schemat tego układu:

  Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP
  A tutaj dodany model zabezpieczający z tego wątku:
  Jak zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe LM317+tranz. PNP
  Proszę o pomoc czy moja adaptacja jest prawidłowa.


  PS. Układ zasilać będzie efekty gitarowe, stąd bazą jest właśnie projekt Ultra Clean Power Supply.
  Moderowany przez trymer01:

  Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

 • Poziom 37  
  Witam !
  Zamiast LM317 daj stabilizatory 9V, np. 7809.
  78S09 - max 2A