Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router Netgear i konfiguracja sieci na laptopie

kosiax 14 Mar 2009 00:55 10818 2
    kosiax
    Level 2  
    Router G 54 Netgear.
    Laptop ACERtót Extensa 5620 Z
    System WINDOWS XP SP2

Objawy:
    Zainstalowałem Router na laptopie, który wcześniej korzystał z połączenia modemowego ADSL ( albo DSL, to nie istotne) przez kabel RJ45. Skonfigurowałem, co trzeba. Nazwy, zabezpieczenia WPA2, hasła. Skończone. Teraz nic, tylko podłączać bezprzewodowo komputery. I TU PROBLEM: Chciałem tego samego laptopa, którego używałem do instalacji routera połączyć po wszystkim bezprzewodowo do sieci, która właśnie powstała. Myślałem, że wypnę kabel rj45, podłączę się do sieci, którą wykryło już z pomocą wireless adapter i buba! Nie da rady. Łączy niby, ale na końcu bredzi, że "system nie może połączyć się z wybraną siecią, sieć może być poza zasięgiem itp..."

PYTANIE: Czy w ogóle można połączyć się bezprzewodowo z siecią stworzoną za pośrednictwem routera, na komputerze, który uczestniczył w tworzeniu tej sieci używając kabla RJ45? Proszę o pomoc, bo moja dziewczyna nie może przez to pracować.
    fortronik
    Admin of Medical Equipment
    Kolego oczywiście że można. Jedynie należy prawidłowo skonfigurować laptopa i router adresy IP i w przypadku WiFi może być jeszcze ważne wpisanie do routera MAC adresu (może masz włączone zabezpieczenia
    kosiax
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź na mało dookreślone pytanie. Większość ludzi nie ma obecnie cierpliwości odpowiadać.
    Zaś co do wyjaśnienia mojego problemu to opiszę je, jako ewentualne remedium dla innych.

Więc tak: był sobie laptop z systemem WinXP SP2 (Czy to będzie "PRO", Czy "Home", to nie ma znaczenia). Zainstalowano na nim router, używając połączenia kablowego z początku. Fakt instalacji routera nie ma, jak się okazało również znaczenia, gdyż może chodzić o sieć Wi-Fi zabezpieczoną, do której chcemy się zalogować, posiadając klucz dostępu. Znaczenie ma sam Win XP. Kontynuujac - nie mogłem połączyć się z jakąkolwiek siecią, w szczególności z własną, której klucz dostępu znałem. Po przeszukaniu sieci okazuje się, iż problem tkwi w samym systemie Windows XP z servicepackiem SP2 . Nie w sterowniku karty bezprzewodowej, ani w samej karcie. Win XP nie posiada automatycznie pewnej poprawki umożliwiającej obsługę protokołu szyfrowania WPA2 PSK. (Jest to najbezpieczniejszy z typowych protokołów szyfrowania sygnału bezprzewodowego łącza).Centrum Aktualizacji również nie pobiera wspomnianej poprawki automatycznie. Poprawka to:
    (KB893357). Bez tej poprawki można co najwyżej używać szyfrowania WEP, stosunkowo łatwego do złamania. Ja od razu zastosowałem w routerze szyfrowanie WPA2, stąd problemy z zalogowaniem do sieci sprzętu z "gołym" WinXp SP2. Po zainstalowaniu poprawki, ustawienia połączenia bezprzewodowego zezwolą nam na włączenie obsługi WPA2/ PSK i komputer bez problemu nawiąże łączność bezprzewodową, po podaniu klucza.

Łatę ściągamy z serwera Microsoftu, ale to wymaga potwierdzenia legalności oprogramowania. Dla "mniej legalnych" są różne strony oferujące poprawkę, bez autentyfikacji OS-u.

Nie umiem jaśniej i przejrzyściej, gdybym umiał, miałbym lepszą pracę.
    Pozdrawiam.