Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator separacyjny

14 Mar 2009 02:53 7663 10
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich serdecznie.

Trafił mi w ręce transformator separacyjny o mocy 6000VA. Chciałbym go wykorzystać w swoim małym warsztacie i w związku z tym mam dwa pytania.

1. Ze względu na moc transformatora, będę potrzebował jakiegoś rodzaju układu miękkiego startu. Jaki układ najlepiej zastosować? Podłączenie go bezpośrednio do sieci wyłącza zabezpieczenie 16A w rozdzielnicy. Zmierzona rezystancja uzwojenia pierwotnego wynosi około 0.20 Ohma

2. Transformator ma dzielone uzwojenie pierwotne, które może być zasilane z sieci 400V lub 230V - końce uzwojeń są oznaczone: 0/A, 230/1A, 400/2A. Czy podłączając zasilanie do uzwojenia wtórnego transformatora - końce uzwojeń oznaczone: 0/x, 230/a - mogę bez zasilać z niego 1-fazowe odbiorniki wymagające napięcia 400V?

Tak wygląda ten trafo, lampa rtęciowa 125W znalazła się tam dla skali:

Transformator separacyjnyTransformator separacyjnyTransformator separacyjnyTransformator separacyjny
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Witam, jeśli chodzi o drugie pytanie to oczywiście możesz, zwróć uwagę tylko że w takim wypadku transformator będzie pobierał większy prąd z sieci niż urządzenie do niego podłączone.
  • Poziom 17  
    Dzięki za odpowiedzi, ten układ miękkiego startu z pierwszego postu jest niezły, ale obawiam się że dla mnie za drogi. Sam moduł sterujący kosztuje 420pln netto, do tego trzeba kupić moduł zewnętrznych tyrystorów - którego ceny nie znam.

Czy nie można tego rozwiązać nieco tańszym sposobem?
  • Poziom 17  
    Zgadza się, czegoś podobnego potrzebuję. Ten wskazany raczej nie wytrzyma pełnego obciążenia 26A :)
  • Poziom 37  
    Za tym przekaźnikiem możesz dołożyć dowolny stycznik i odpowiednio większe rezystory.
  • Poziom 17  
    No właśnie, pytanie jakie rezystory powinienem dobrać?
  • Poziom 17  
    Mam niestety zerowe doświadczenie w temacie, dlatego sam raczej sobie nie poradzę.
  • Poziom 37  
    Jest trochę tematów o soft-starcie na Elektrodzie, użyj wyszukiwarki (szukaj; soft-start, łagodny rozruch, miękki start).Może coś znajdziesz.
    Powodzenia. :wink: