Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie powinien być usytuowany czujnik stłuczenia szyby ?

Yanush 14 Mar 2009 04:24 6542 11
  • #1 14 Mar 2009 04:24
    Yanush
    Poziom 18  

Witam
    Jestem na etapie wykonywania instalacji w mieszkaniu (elektryczna już za mną) i teraz chcę podprowadzić peszle w miejsca gdzie miałyby być czujniki alarmowe. Co do czujnika ruchu to już jego lokalizację określiłem, natomiast chciałem zapytać czy czujnik stłuczenia szyby musi być jak najbliżej okna czy też mógłby być na przeciwnej ścianie w odległości od okna o jakieś 3m ?
    Czy w razie zbicia szyby 'odseparowanej' od czujnika firanką i zasłoną zadziała ?
    Czy w czujnikach stłuczenia jest jakaś regulacja czułości ?
    Dziękuję i pozdrawiam

0 11
  • TermoPasty.pl
  • #2 14 Mar 2009 07:48
    dsg
    Poziom 17  

Czujnik zbicia szyby analizuje falę akustyczną, więc odległość od szyb i przeszkody w postaci firanek i zasłon mają wpływ na działanie czujki - bezsprzecznie.
    Czy w razie zbicia szyby zadziała ? jeśli zasłony są bo bokach , firanka zwykła nie gęsta, zaś czujka 3m na przeciwko okna - uważam że zadziała.
    regulacje w większości czujnikach są - ale najbezpieczniej byłoby ją w takim układzie przetestować. Do tego jednak potrzebny jest tester do takich czujek, lub po prostu kawałek szyby który zbijesz, bo symulowanie uderzaniem śrubokrętem w szybę, przy nowoczesnych czujkach nic nie da - analizuje ona także falę uderzeniową niskiej częstotliwości oraz tłuczenie szkła w zakresie wysokiej częstotliwości - dlatego np zasłony mogą przeszkodzić w jej zadziałaniu.

0
  • TermoPasty.pl
  • #3 14 Mar 2009 20:20
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Witam
    Zerknij w instrukcję przykładowej czujki, to powinno wiele wyjaśnić:
    http://www.vipaks.ru/prod_doc/DSC-LC105DGB.pdf
    Jeżeli chodzi tylko wyłącznie o zbicie szkła to 3 m nie stanowi problemu. Podana przeze mnie czujka posiada także (przynajmniej w teorii) detekcję cięcia diamentem, jej zasięg wynosi do 3m a więc żeby zadziałało wypada umieścić jak najbliżej.
    Jeżeli nie wyżej wymieniona czujka to polecam także Satela Indigo, ta też przy 3 m poradzi sobie bezproblemowo

0
  • #4 14 Mar 2009 23:25
    segami
    Poziom 14  

stłuczeniówki to tylko robienie kosztu SSWIN takie jest moje zdanie na temat

0
  • #5 15 Mar 2009 10:23
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

segami napisał:
    stłuczeniówki to tylko robienie kosztu SSWIN takie jest moje zdanie na temat

Bardzo głebokie.ba idąc dalej mozna powiedzić że instalacja SSWiN to robiebie niepotrzebnych kosztów. Twoja wypowiedź dała mi wiele do myslenia. Jak by coś to oczywiście mnie popraw ale zrodzila sie we mnie pod wpływem tej lektury obawa, czy samo zycie to przypadkiem nie jest robienie dodatkowych kosztów.

Co do czujek zbicia to dużo zalezy własnie od umeblowania pomieszczenia, jego akustyki. Poważny problem z tego typu czujnikiem miałem tak naprawdę raz. Był to pokój 30 m kw. odległośc szyby od czujnika około 5m (dla zastosowanego czujnika niby w normie) na podłodze gruba wykładzina, dom drewniany.

Pozdrawiam

0
  • #6 15 Mar 2009 13:05
    Yanush
    Poziom 18  

crunky napisał:
    Witam
    Zerknij w instrukcję przykładowej czujki, to powinno wiele wyjaśnić:
    http://www.vipaks.ru/prod_doc/DSC-LC105DGB.pdf
    Jeżeli chodzi tylko wyłącznie o zbicie szkła to 3 m nie stanowi problemu. Podana przeze mnie czujka posiada także (przynajmniej w teorii) detekcję cięcia diamentem, jej zasięg wynosi do 3m a więc żeby zadziałało wypada umieścić jak najbliżej.
    Jeżeli nie wyżej wymieniona czujka to polecam także Satela Indigo, ta też przy 3 m poradzi sobie bezproblemowo

Dzięki za linka
    Wygląda na pdf (Fig. 1), że powinna działać, w danych ma strefę działania 10m, ale na cięcie (?) 3m, dobrze rozumiem ?
    Pozdrawiam

0
  • #11 15 Mar 2009 17:02
    Yanush
    Poziom 18  

sharp napisał:
    Scrollowałeś do końca? To instrukcja do serii czujek LC-100 w tym do 105 DGB ;-)

Sorry :oops: z pośpiechu nie do końca przejrzałem...

Ale z tego 'naszego' opisu wynika, że takie przeszkody - typu zasłona, firanka - mogą negatywnie wpłynąć na działanie czujnika. Zalecenie jest aby zamontować go w pobliżu chronionego okna:

"Jeżeli okna w pomieszczeniu chronionym zasłoniete sa cieżkimi roletami lub zasłonami, czujke należy umieścić za nimi na ramie okiennej lub
    ponad nią. Inna lokalizacja może spowodowac wygłuszenie dzwieku powstajacego podczas alarmu i brak aktywacji czujki. Czujke należy montowac w bezposrednim polu widzenia chronionych szyb."

Chyba wątpliwości mam rozwiane, tyle, że więcej bruzdowania przede mną :cry: No ale skoro efekt może być niewiadomy to lepiej się poświęcić...

Dodano po 4 [minuty]:

crunky napisał:
    A tak przy okazji czy ktoś testował te czujki na cięcie diamentem? mam ochotę to sprawdzić doświadczalnie... Założyłem już trochę ale nie testowałem jeszcze.

Diamenty do cięcia szkła nie są drogie nawet przy obecnym kursie §, więc... doświadczenie niewiele będzie kosztować :P

0
  • #12 17 Mar 2009 22:23
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Znalazłem chwilę czasu i trochę się pobawiłem w tłuczenie szyby. Cięcie faktycznie wykrywa, ale z bardzo bliska i nie zawsze. Miałem bardzo małe szyby, jakieś kilkudziesięcio-centymetrowe ścinki, pewnie na dużej tafli inaczej się zachowa i czułość wzrośnie. Samo drapanie diamentem nic nie daje, musi wystąpić jeszcze charakterystyczne pęknięcie, kto docinał szyby wie o co chodzi. Ale po eksperymentach mogę stwierdzić że nie ma co liczyć na ten "bajer". Trzeba montować z przekonaniem że "być może wykryje cięcie diamentem" a nie że "wykrywa".
    Ale zaznaczam, dużych szyb szkoda mi było poświęcać na eksperymenty. Za droga zabawa. Może ktoś potestuje na zespolonych?

0