Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VoIP do domu(male, male biuro)

p4v3u 14 Mar 2009 14:08 5079 17
  • #1 14 Mar 2009 14:08
    p4v3u
    Poziom 27  

Witam,
    Od razu zaznacze, ze nie wiedzialem gdzie to wrzucic, to nie jest typowy temat "gdzie kupic bramke",dlatego tu ;)
    Widze ze jest sporo postow ktore moga rozwiac moje watpliowsci. Zaden jednak nie rozwieje ich w 100%
    Wiec zaczne od tego,ze dwa tyg temu wypowiedzialem umowe mojemu obecnemu operatorowi (tpsa)
    CHce przejsc na voip, zatem potrzebuje wszystkiego :)
    1. Bramka: PAP2T ? tego sie uzywalo z 3 lata temu chyba? Czym to sie rozni od np PAP2-NA?
    Generalnie w tym miejscu zalezy mi na duzej niezawodnosci.
    2. Operator - w tym miejscu oczekuje w miare wysokiej jakosci uslug. Mialem kiedys easycalla, wprawdzie na sluchawkach, ale tam nawet sie zalogowac bylo ciezko. Potem bylo tyko gorzej. Dodam,ze mam internet chyba wystarczajacy -3mbit/512kb
    3. Numer analogowy - najchetniej bym przeniosl z tpsa, ale to chyba oferuje tylko easycall niestety. Na pewno musze miec numer, nie koniecznie, ale bylobvy straasznie fajnie, gdybym mial ten poprzedni.
    Telefony mam :)
    Przed chwila na forum zobaczylem informacje o np BetaMax, uslga SipMax wyglada bardzo przyzwoicie jesli chodzi o koszty uslug, ale jak wypada jakosc polaczen?
    Router mam - wrt54g v2 z Tomato
    W ogole, to sie zastanawiam, czy nie lepiej jakis telefon wifi/dect do skype, oni maja bardzo ciekawa oferte teraz...
    Co sadzicie o takich firmach jak IPFON, Ifon ? NIe sa tak tani jak Betamax, ale tak jak mowie, mi zalezy glownie na tym, zebym sie z klientem mogl dogadac... :)

• #2 14 Mar 2009 15:34
    klopik24
    Poziom 21  

Zainteresuj sie tlenofonem, jeżeli mnie pamięć nie myli to można przenieść nr z tpsa, i według mnie bardzo wysoka jakość usług.

http://tlenofon.pl

• #3 14 Mar 2009 15:35
    p4v3u
    Poziom 27  

klopik24 napisał:
    Zainteresuj sie tlenofonem, jeżeli mnie pamięć nie myli to można przenieść nr z tpsa, i według mnie bardzo wysoka jakość usług.

http://tlenofon.pl

o tlenofonie slyszalem, jednak o jakosci uslug dokladnie odwrotne opinie :/

• #4 14 Mar 2009 15:58
    klopik24
    Poziom 21  

ja przez 2 lata nie miałem żadnych problemów, do tego możesz sobie po skończonej rozmowie sprawdzić jej przebieg jakościowy w panelu użytkownika

• #6 22 Mar 2009 21:39
    daridark
    Poziom 8  

Witam
    Jesli jeszcze nie wybrales, polecilbym Ci Ipfona. Mam go prawie od 2,5 roku i nie mialem z nimi, zadnych problemow.
    Biuro obslugi dosc szybko reaguje na pytania. Nie sa najtansi, ale masz gwarancje jakosci.
    Oczywiscie jest to moja subiektywna ocena i nie uskuteczniam kryptoreklamy :)
    Jesli chodzi o sprzecik - bramki, zainteresuj sie Fritz Box-em.
    Zakladasz sobie konto na Ipfonie jako tel stacjonarny nie masz przeciez miesiecznych oplat nr zawsze bedziesz mogl zabrac ze soba. A mozliwosci Voip-a sa naprawde imponujace.
    Mozesz rowniez jak wspomniales
    wykupic usluge w Skype i dzwonic a stacjonarka (voip) niech stoi :)
    Tel WiFi do Skype jest juz troche na rynku.
    Osobiscie mam SMC WiFi jest to tel tylko do Skype. Trzeba uwazac na niektore modele bo maja problem z echem - rozmowca slyszy twoj glos podwojnie.
    I nie jest wina lacza tylko modelu, rozwiazaniem jest podlaczenie sluchaweczki do usznej z mikrofonem i problem znika :)
    Pozdrawiam

PS. Sorrki za brak polskich liter pisze z Ipaqa

• Pomocny post
    #7 22 Mar 2009 21:47
    yaiba
    Poziom 21  

Ja również korzystam od kilka lat z usług Ipfona. Może nie są najtańsi na rynku, ale nie ma problemu z obsługą klienta, strona z panelem administratora jest przejrzysta i praktycznie wszystko można skonfigurować. Jak płacę przez przelew24 (BZWBK) to pieniążki na końcie pojawiają mi się średnio po ok 15-20minutach, więc bomba. Poza tym jest bezproblemowy dostęp do faktur bieżących i archiwalnych. Masa możliwości do skonfigurowania. Można nawet stworzyć wirtualną centralę telefoniczną pomiędzy własnymi numerami.
    Wcześniej miałem Actio i nie byłem zadowolony. Teraz mam 2 numery w Ipfon, kumpel tak samo ma 2 numery i jesteśmy szczęliwi. Tanie gadanie i oczywiście bez abonamentu i w dobrej jakości.

• #8 30 Kwi 2009 00:19
    p4v3u
    Poziom 27  

dostalem ladnego maila z prosba o zakonczenie to napisze.
    Uzywam fritzbox fon ata. Dziala to swietnie. Usluga freeconet, wlasnie czekam na przeniesienie numeru od TPSA, na razie jedyne co mi przeszkadza to wirtualne biuro obslugi, co za tym idzie, dlugi czas odpowiedzi na maila.

• #9 23 Mar 2012 12:36
    montertb
    Poziom 22  

Dopiero rozpoznaję temat, ale mam pytanie, może ktoś szybko mnie naprowadzi.

Czy da się zbudować sieć 4-5 telefonów voip w sieci domowej?
    Mam zrobioną sieć gigalanową, cały dom, warsztat, chciałem robić telefon do komunikacji między domem a warsztatem i między piętrami w domu. Najłatwiej by było mi właśnie voip.

Jakie urządzenie muszę kupić? Bramka VoIP czy jakiś serwer musi być do tego? Nie chcę łączyć się z żadnym z zewnętrznych operatorów, działanie tylko wewnątrz mojej sieci.

• #10 23 Mar 2012 12:41
    p4v3u
    Poziom 27  

Jak nie chcesz się łączyć z żadnym z zewn operatorów to to raczej nie będzie tanie...

jeśli ma działać oczywiście.

Ja do takiego rozwiązania sugeruję Freeconet, mimo wielu wad mają jedną podstawową zaletę - utrzymanie nru około 2 pln miesięcznie i pomiędzy tymi nrami połączenia od lat free.

Sam tak używam w mieskzaniu mając 4 numery.
    I chyba z 15 u różnych klientów.

• #11 23 Mar 2012 13:34
    montertb
    Poziom 22  

OK, wygląda sensownie. Chyba bym to wziął. Mają też wirtualny fax.

Ale tak nawet z ciekawości będę dalej drążył. Jaki hardware (wyobrażam sobie pudełko wielkości 1/2 RACK 1U) jest potrzebny żeby obsłużył takie wewnętrzne połączenia?

Takie oprogramowanie SIP muszę zainstalować na serwerze?
    http://www.voip-info.org/wiki/view/Open+Source+VOIP+Software

• #12 23 Mar 2012 13:39
    p4v3u
    Poziom 27  

Ty przede wszystkim potrzebujesz urządzenia, które obsłuży Ci 6/8 linii.

To tego już się fritzboxem nie da zrobić...

• #13 23 Mar 2012 13:56
    jprzedworski
    Poziom 34  

Bramkę VoIP musi mieć każdy telefon analogowy. Są bramki na kilka telefonów, ale wtedy musisz ciągnąć kable do każdego aparatu. Potrzebny jest jeszcze serwer VoIP - albo operatora zewnętrznego, albo własny, np. trixbox.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Trixbox
    http://asterisk.ru/store/files/TrixboxMadeEasy.pdf
    Download
    Musisz niestety dać jakiś komputer (pecet) i soft. To już lepszy chyba ten zewnętrzny. Też polecam IPFON. U operatorów VoIP rozmowy w ramach tej samej sieci są darmowe.

• #14 25 Mar 2012 23:45
    freetz_master
    Poziom 30  

p4v3u napisał:
    Ty przede wszystkim potrzebujesz urządzenia, które obsłuży Ci 6/8 linii.

To tego już się fritzboxem nie da zrobić...

Bzdura.

Mam taką sieć u rodziców, z trzech fritzów, w bloku mieszkalnym, bo kabli nam się nie chciało ciągnąć a poza tym w każdym miejscu jest internet oraz silny sygnał wlan.

U nas jest 'kuchnia', 'pokój' i babcia.

u ciebie Mieszkanie, 1 Piętro i warsztat.

Jedynym warunkiem (obojętnie, czy z proponowanymi fritzami czy co innego) jest SZYBKI internet (np. pakiet Neostrada 20.000).
    "Wąskim gardłem" jest tu nie download ale upload.
    Przy faktcznym 16.000 down, masz ok rzeczywisty 1100 upload.

Musisz wziąść pod uwagę, że jedna rozmowa voip to traffic ok 160-180KB (w obie strony), czyli żeby nie było jęków podzczas rozmów, maksymalnie można prowadzić JEDNOCZEŚNIE ok 6 rozmów. Mam na myśli tutaj rozmowy z aparatu z wewnątrz sieci z jakimś rozmówcą spoza sieci.

A teraz jak ja bym zrobił:

1. Głowna skrzynka FritzBox 7390 (nie wiem gdzie ma stać, powiedzmy dom dół?)
    http://www.avm.de/de/Produkte/FRITZBox/FRITZ_Box_Fon_WLAN_7390/index.php

podłączona jako
    - router
    - centralka telefoniczna
    - fax
    - baza DECT (dla telefonów bezprzewodowych)
    - baza WLAN (z szyfrowaniem WPA2 spinająca pozostałe boxy poprzez WDS)
    (cena ok. 170Euro)

2. Drugi box to FritzBox 7240 (warsztat)

3. Trzeci box to również FritzBox 7240 (dom góra)

(cena po ok 50€ każda skrzynka)

Razem za skrzynki ~270€

I to tyle co potrzebujesz ze sprzętu,
    ZERO kabli, ZERO kucią albo przeciągania kabelków. ZERO instalacji i konfuguracji serwerów linuksowych - sorry, o tym trzeba mieć pojęcie ORAZ czas.
    Skrzynki sie stawia, konfiguruje i wsjo.

Konfiguracja:
    Nie wiem ile masz obecnie numerów. To zależy od planowanego "profilu" rozmów.
    Przy założeniu, że inicjujesz maksymalnie 2 wychodzące rozmowy JEDNOCZEŚNIE, wystarczy Ci np. zwykły pakiet Neostrada + Neofon na okrągło.

Do tego polecam Ci IPcall, numer kosztuje 1 zł miesięcznie. Kupujesz np. 5 Numerów w IPCall..
    https://www.ipcall.pl/Portal/
    W IPCall mam mój "polski" numer w Niemczech. Kto dzwoni do mnie ze stacjonarnego w Polsce, to dzwoni u mnie w Niemczech. Super jakość rozmów (kodek 711u - acha na fritzu widzisz kodeki) i jest to dość niezawodny operator - moje doświadczenie.

(koszt 5 zł miesięcznie)

Zapomnij o tym wirtualnym faxie w tej firmie co pisałeś, poczytaj na forach, to nie działa. Fax możesz sobie sam odbierać Fryckiem i przekazywać na maila.

A teraz (ogólnie) o konfiguracji, bo tu by trzeba zrobić analizę potrzeb i jak to jest rozstawione.

Możliwości:
    Do każdego FitzBoxa można podłączyć 2 Aparaty telefoniczne (analogowe) kabelkowe oraz 6 (słownie sześć) DECT= czyli razem 8.
    Przy trzech boxach masz już do dyspozycji 24 aparaty. Bezprzewodowe DECT mogą poruszać się w zakresie (~100M) obojętnie której skrzynki, bo wszystkie 3 są spięte w jedną sieć DECT 7390 BAZA a 7240 działaja jako repeatery.

Na frycu 1 (7390) rejestrujesz wszystkie 5 numerów VOIP (maksymalnie 9 albo 10 nie pamię tam dokładnie).

Całość jest jeszcze prostsza, jeżeli na fryckach 7240 (góra i warsztat) nie chcesz telefonów kabelkowych talko DECTY. Wtedy muisz te 7240 skonfigurować jako repetary WLAN oraz Repeatery DECT.
    To wszystko.

Na 7390 konfigurujesz, JAKIE aparaty mają reagować na JAKIE numery. W warsztacie możesz mieć np 2 aparaty w dwóch odległych miejscach i w sytuacji, gdzie jesteś bliżej podchodzisz. Można na warsztat np. 2 numery skonfigurować i wtedy, gdy np. jeden jest zajęty (bo rozmowa) to dzwoni drugi. (obojętnie w jakiej kolejności podniesiesz słuchawkę w tych aparatach w warsztacie)

Jeeli na tych odległych frytzach ma byc kabelkowy telefon, to przekazujesz numer z 7390 na wybrany 7240 i w 7240 przypisujesz mu aparat do tak przekierowanego numeru.

Każdy aparat wewnętrzny może wyjść na "zewnątrz" poprzez dowolny numer ( jeden z pieciu) zarejestrowanych w skrzynce 7390.

Każdy aparat w sieci wewnętrznej może dzwonić do dowolnego aparatu. Każdy aparat zgłoszony na skrzynce ma automatycznie wewnętrzny numer. czyli np.
    610
    611
    6....

Pomiędzy sobą dzwoni się np **610, **611 nie wychodząc na zewnątrz (bo po co?)

Można też inne cuda na kiju robić..... ;-D

2 Zasady:

"zasada numerów"

"zasada urządzeń"

Cała filozofia konfiguracji:

- każdy dowolny aparat z wewnętrznej sieci może wyjść na zewnątrz np. do Polski jako telefon z neostrady wybierając *126# i dalej numer abonenta w Polsce

- każdy dowolny aparat z wewnętrznej sieci może wyjść na zewnątrz np. do Polski jako telefon z IPcall wybierając *125# i dalej numer abonenta w Polsce

- aby zadzwonić na DECT na dole (Mobilteil 1 unten), trzeba wybrać na dowolnym innym wewnętrznym aparacie **610

- aby zadzwonic na smartfona (który jest też 'zwykłym telefonem') trzeba wybrać **621

Tu jeszcze przykład frycka 7240, na którym nie ma żadnych numerów, jest TYLKO repeaterem....

i to cała filozofia....

• #16 04 Kwi 2012 09:38
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

freetz_master napisał:

Musisz wziąść pod uwagę, że jedna rozmowa voip to traffic ok 160-180KB (w obie strony), czyli żeby nie było jęków podzczas rozmów, maksymalnie można prowadzić JEDNOCZEŚNIE ok 6 rozmów. Mam na myśli tutaj rozmowy z aparatu z wewnątrz sieci z jakimś rozmówcą spoza sieci.

Jaki kodek zabiera takie pasmo ?

Najgorszy jeśli chodzi o pasmo G.711 ma niecałe 64Kb/s, zwykle używane są wyższe wersje np. G.729 który potrzebuje 8Kb/s, lub G.726 16-32Kb/s.
    Fizycznie na łaćzu są to odrobinę wyższe wartości G.711 - ~80Kb/s, ale daleko do wpisanych 160Kb/s

• #17 04 Kwi 2012 12:12
    pepe32
    Poziom 9  

Ją osobiście man voip discont jak zaladuje za10 euro to mam 120 dni bezpłatnej rozmowy na stacjonarne w eu do tego oprogramowanie do telefonu (android i ogryzek) i możliwość odpalenia multi sesji

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo