Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz NE116a (tda7250) z dużym napięciem spoczynkowym..

Pawelek_ 26 Kwi 2004 21:11 9206 37
  • #31 26 Kwi 2004 21:11
    KB
    Poziom 25  

Zasilania do tego układu nie możesz brać z tego źródła o którym wspominałeś, ponieważ chodzi o to żeby przy wyłączaniu wzmacniacza przekażniki puszczały od razu a nie po chwili.
    Jeśli podłączysz pod zasilanie gdzie są elektrolity to przekaźnik będzie trzymał jeszcze przez jakiś czas od wyłączenia zasilania a przecież nie o to nam chodzi.
    Dlatego najlepiej zasilanie wziąć prosto z jednego uzwojenia transformatora zasilacza, oczywiście po stronie wtórnej.
    Po to jest prostownik i stabilizator na płytce.
    Cewki obu przekaźników połącz RÓWNOLEGLE.

• #32 27 Kwi 2004 09:03
    Pawelek_
    Poziom 10  

...odnośnie opóźniacza- rozumiem, że mostek ma być na 8A (trafo ma 200 W, po 24V z dwóch stron). Ale czy stabilizator 9812 nie będzie się grzał przy stabilizowaniu napięcia z 24 do 12V?

A teraz w kwestii raczej kosmetycznej, nie mniej jednak bardzo dla mnie znaczącej chciałem się zapytać o sposób okablowania i ewentualnych ekranów w obudowie... Chciałbym zrobić w miarę możliwości wszystko tak, jak być powinno, a zakłócenia wyeliminować na tyle, na ile jest to możliwe. Oto moja propozycja:

1. Zasilanie końcówki: dwa druty miedziane o przekroju bodaj 2,5 mm z naciągniętą koszulką termoskurczliwą. Masa z końcówki też idzie drutem do wspólnego punktu mas.
    Rozwiązanie "miedziano-drutowe" jest wedle mojego skromnego uznania o tyle dobre, że nie plączą się już w środku kable i wszystko jest na sztywno na swoim miejscu.

2. Zasilanie przedwzmacniacza- symetrycznie 24V prądu zmiennegoz trafo, napięcie prostowane jest na przedwzmacniaczu. Podaję je 3-żyłową tasiemką.

3. Zasilanie wskaźnika wysterowania: 2-żyłowa tasiemka po układzie stabilizującym napięcie do 12 V.

4. Sygnał wejściowy (przedwzmacniacz) podawany będzie z przełącznika źródła, który przełączał będzie sygnał z jednego z 4 wejść. Tutaj będę chciał zastosować 4 przewody sygnałowe, każdy z ekranem nawiniętym przeze mnie. Na tak zekranowany przewód nawijam pazłotko z folii aluminiowej. Zekranowane przewody owijam jeszcze raz miezdzianymi "drucikami" i owijam pazłotkiem.

5. Sygnał podawany z przedwzmacniacza na wzmacniacz: przewód podobnie ekranowany jak w punkcie 4.

6. Sygnał wyjściowy z końcówki (na gnizazdo na obudowie)- druty w koszulce nieekranowane.

7. Sygnał na wskaźnik wysterowania- zwykły ekranowany kabel ze sklepu.

Tak mniejwięcej chciałbym okablować wzmacniacz. Będę wdzięczny za opinię i sugestię.
    Chciałbym też, abyś zweryfikował poprawność moich przypuszczeń. Kiedy kable powinny być porządnie ekranowane? Jak najlepiej je zekranować? No i wogóle wogóle... Czekam na uwagi Doświadczonego...

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję cierpliwości!

Ps. Co sądzisz o ekranowanych kablach telewizyjnych w zastosowaniach okablowania sygnałowego?

------
    ...chciałem sięjeszcze zapytać, dlaczego po wciśnięciu przycisku "mute" w kolumnach słychać ciche granie?

Dwoma cieniutkimi żyłami na taśmie wyprowadziłem tą ocję do przycisku na panelu...
    ____
    Zespolilem...
    tom

• #33 16 Cze 2004 07:32
    krisu27
    Poziom 10  

uruchomiles juz ta koncowke..????widze ze problem grzania sie tranzystorow mocy maja wszyscy ktorzy pokusili sie zmontowac tego wzmaka...jednak jest nato prosta rada,,przynajmniej mi przyniosla dobry skutek. aby wyregulowac prad spoczynkowy tranzystorow mocy trzeba tam zmienic 4 rezystory (jak dla 2 kanalow) i problem grzania znika.ja troche zmodyfikowalem ta koncowke i zrobilem z niej koncowke mocy estradowa...ma jakies ponad 200wat oczywiscie nie obeszlo sie bez dolozenia sporej liczby tranzystorow..jezeli bedziesz zainteresowany tym tematem jeszcze moge ci pomoc...pozdrawiam krisu

• #34 16 Cze 2004 10:26
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

skłądałem taką niedawno i ręce mi opadły.... szło to do estradowego. Wyleciała mi w powietrze, tak że nie było co z niej zbierać. W końcu poskładałem na STK4241II. Z tym zero problemów. I taniej wyszło.

• #35 20 Cze 2004 18:29
    zenar
    Poziom 12  

hey krisu powiedz jak zadziałać zeby to cudo dawało ze 2x150 sinusa na 4 ohmah , w tej chwili mam na tip-ach i wkurza mnie zabezpieczenie bo sie włącza i publika sie wkurza , kolumienki sa 4 ohmowe.
    Powiedz czy po "twojemu" da się 150 sinusa osiągnąc.
    Moze o tych rezystorach troszke jaśniej bo to one jak słyszałem działają razem z komparatorem wewnatrz 7250 i włączają zabezpieczenie :)

• #36 28 Cze 2004 14:26
    tablo
    Poziom 12  

możesz bliżej określić które to rezystory
    byłbym wdzięczny

• #37 09 Sie 2004 15:38
    Szfagier
    Poziom 11  

Ta koncowka chba w ogole jakas trefna jest bo nie znam osoby ktora nie miala by z nia problemu. Ja osobiscie kupilem ja z dwoma wadliwymi tranzystorami. Nawet jej jeszcze nie odpalilem. Troche sie mozna zdenerwowac zwlaszca ze kosztuje nie male pieniadze. Przede wszystkim daja slabej jakosci elementy (tranzystory:-) POZDRAWIAM

• #38 10 Gru 2004 23:04
    tablo
    Poziom 12  

kilka razy czytałem ze przy uruchamianiu nie słychac basu w głośnikach. A jest za to odpowiedzialny układ lm311, wiec przy testach lepiej go nie montować. Co do trefnych tranzystorów to stk równiez trafiają się podrobione.