Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring domu na 6 kamer - co wybrać?

14 Mar 2009 15:58 14130 33
  • Poziom 25  
    Witam
    Mam zlecenie zrobienia w domu jednorodzinnym monitoringu (chodzi o monitorowanie opiekunki do dziecka i trochę podwórka).

Zacznę od kamer - potrzebuję 2 zewnętrzne kamery, najlepiej z diodami podczerwieni, oraz 3 wewnętrzne.

W domu jest nie użwane okablowanie antenowe (75 Ohm) oraz sieci komputerowej (skrętka chyba ekranowana). Czy mogę wykorzystać te kable do przesyłania sygnału wizyjnego, do skrętek stosując symetryzatory?
    Nie ma specjalnie możliwości przeciągania innych kable bo dom jest świerzo wyremontowany. Zasilanie do kamer jest (230v).

Mikrofony: 3 sztuki w tym jeden na zewnątrz, tu z przeciągnięciem przewodów nie będzie problemu.

Rejestrator: Musi obsługiwać 5-6 kamer i 3 mikrofony, zapis oczywiście na dysk, nagrywarka dvd niepotrzebna, 3 dni zapisu wystarczą.

Domofon: W budynku jest zainstalowany wideodomofon, ale kamera na zewnętrznym panelu za wiele nie obejmuje, kamera od rejestrator która znajduję się na dachu miała by być też podłączona do wideodomofonu.

----------------------------
    Pierwszy raz się za coś takiego zabieram, mam doświadczenie ze zwykłymi kamerami, mikserami video, telewizją itp. Chodzi mi głównie o pomoc w wyborze sprzętu. Kamery w domu to mogą być takie zwykłe małe (takie jak w zestawach z marketu). Wewnątrz kamery kolorowe, na zewnątrz chyba lepiej czarno-białe żeby polepszyć widoczność w ciemności diodami ired?

Co w tym zestawieniu najbardziej prze draża - czy np. zastosować 1 kanał audio itp?
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 32  
    3 audio i 6 kamer to juz nie mało ,tak skrętka jaki koncentr , jest ok ,na zewnątrz moze nie sprwdzić sie IR,ale jak okablowane to wykonalne .Jeżęli w domu jest alarm to tez może Ci pomóc ,kamerki w czujkach ,
  • Poziom 25  
    Zacznijmy może od wyboru rejestratora - czy są na 6 kanałów bo widziałem tylko na 4 a potem na 8? Jaki dysk wybrać, żeby mieć 3 dni nagrania?
  • Poziom 32  
    standart to 4 lub 8 lub 16 kamer ,Dysk 500 juz wystarczy z górką , troche zalezy od ustawienia albo jakość albo długość.dysputy na ten temat były często prowadzone ,troche poczytaj na forum.ważny jest też typ kompresji MPG4 lub H.264 ale wybór zalezy od tego jaka część obrazu zajmuje obiekt.W tym wypadku zastosowałbym tańszy bo generalnie wiadomo kogo oglądamy ,sprawdzamy tylko co robi .??
    Moze coś tu
    http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=produkty&iKatId=59
  • Poziom 2  
    Witam,
    Jesli ma być najtaniej(a ostatnio to moda) to rejestratory AVC(8-mio wej.), tylko kanały audio zwiększą Ci koszt . Po koncentryku puscisz wizję a po skrętce mikrofon i zasilanie kamer.
  • Poziom 25  
    Widzę że przy 8 kamerach koszt rejestratora bardzo wzrasta. Jeżeli chodzi o kanały audio to z jednym lub dwoma też przeżyje. Czy możecie mi polecić jakiś rejestrator 8 kanałowy do 1000zł? Jeżeli nie wystarczy, to jaki na 4 kanały wybrać? Nie musi mieć wyjścia VGA.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    zapomnij o czyms takim jak rejestrator na 8 kamer do 1000zł...... praktycznie jest to niemozliwe.... poprostu za ta cene nawet chinczyki nie chca robic. :)

tak jak kolega enerdom powiedzial - avc 8 kamer - najtanszy, jakosc dostateczna - wystarcza do domu w zupelnosci (cena dalej ponad 1000)

wiec 4 kanalowy rejestrator teraz.... i teraz znowu AVC rejestrator lub CPD. AVC760 :) na to wystarczy ci $$. Z dyskiem tak 500GB powinienes sie zmiescic w 1000Zł.

zeby kupic wpisz AVC 760 w google, znajdziesz tego w pierony.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    A jeśli nie chcesz mieć poczucia że instalujesz najgorszy/najtańszy sprzęt na rynku to polecam APER PDR-S1004, zupełnie innej jakości sprzęt. O 8 kamerach za 1000 zł zapomnij.
  • Poziom 25  
    Jeżeli klient zdecyduje się na 8 kamer to ten:
    avc 785

Code:
    http://www.allegro.pl/item571332161_rejestrator_cyfrowy_avc_785_lan_200kl_sek_8179.html 

a jeżeli na 4 to ten:

PDR-S1004
    Code:
    http://www.allegro.pl/item581674129_rejestrator_aper_serii_pdr_s1004.html 

lub ten:

KPD604
    Code:
    http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=58&iProdId=1411 

Czy to są dobre wybory, proszę o opinię?
    Ja na Twoim miejscu zrzuciłbym trochę odpowiedzialności na klienta. Zrób wycenę na 4 kanałowego Apera i tego drugiego, na 8 kanałowego Avtecha i coś lepszego, chociażby BCSa. Wytłumacz mu że te tanie to najsłabsze, najgorsze rejestratory na rynku, niech ma świadomość. Jeśli weźmie najtańszy- jego sprawa. Ty chciałeś lepiej, nie będzie narzekał na jakość.
    A co do kamer z diodami to jeśli nie montowałeś nigdy takiego systemu to nie licz na wiele. Największą bolączką tych kamer jak dla mnie jest fakt że kamera z obiektywem 3,6mm i matrycą 1/3" widzi około 67stopni natomiast podczerwień świeci jak latarka - parę stopni. Efekt tego taki że środek kadru masz prześwietlony a krańce zupełnie czarne. W żadnym przypadku twarzy nie rozpoznasz. Mowa tu oczywiście o tańszych kamerach. Lepiej czymś doświetlać i kamery bez IR. No chyba że chcesz na kamery przeznaczyć więcej, ale sądząc po rejestratorze to pewnie nie.
  • Poziom 25  
    Dzięki za rady, przedstawię wycenę i zobaczę co wybierze. Co do kamer to chyba wewnątrz zastosuję te najtańsze przewodowe z allegro - w końcu tu chodzi tylko o monitorowanie opiekunki do dziecka.

A jeżeli chodzi o AVtecha to co w nim jest słabego? - niestabilny system, psuje się?
  • Poziom 21  
    Kiedyś uruchomiłem prosty monitoring
    Komputer PIII 700 MHz (siemens), do tego dobra karta sprzętowa 8 wejść (200 kl/sec ) (około 600 zł), + Hdd 120 GB. działa do tej pory.
    hubiwit napisał:
    Dzięki za rady, przedstawię wycenę i zobaczę co wybierze. Co do kamer to chyba wewnątrz zastosuję te najtańsze przewodowe z allegro - w końcu tu chodzi tylko o monitorowanie opiekunki do dziecka.

A jeżeli chodzi o AVtecha to co w nim jest słabego? - niestabilny system, psuje się?

Najtańszych kamer naprawdę nie ma co zakładać, 150-200 zł trzeba zapłacić za coś sensownego. Przetwornik 1/3" Sony, nie jakieś CMOSy z kurzą ślepotą i wąskim kątem. Już nie mówię o kamerach za parę stów.

Jeżeli chodzi o AVtecha to wiele o nim można poczytać, choć niewielu go tak naprawdę przetestowało. Posłużę się przykładem i porównam z wymienionym przeze mnie aperem. AVtech posiada kompresję która znacznie niszczy obraz, w szczególności partie o podobnych barwach/odcieniach, a co za tym idzie twarze. Jeżeli rejestruje obraz w nocy , lub wieczorem, zauważysz że na podglądzie na żywo masz obraz jeszcze w miarę jasny, natomiast jeśli przejrzysz nagranie okaże się znacznie ciemniejsze. Tutaj traci się potencjał jasnych kamer. Aper nie ma tej niedogodności. Kolejna sprawa detekcja ruchu. Jeśli masz Avtecha 4-kanałowego, ośmio, czy 16 jeśli na którejkolwiek z kamer pokaże się ruch to bez sensu nagrywa wszystkie i zużywa miejsce na dysku. Aper nagrywa tylko tą na której zadziałała detekcja. Odczujesz to jeśli przy którejś zacznie się kręcić jakiś pająk, mucha, albo w nocy będą się kręcić ćmy. Następnie jakość wykonania i kontrola jakości. Oczywiście na niekorzyść AVC. No i oczywiście szereg różnic które można znaleźć w specyfikacji- kompresja MPEG4 - MJPEG, Wyjście VGA, Dysk sata, archiwizacja na USB itd... Obraz z Apera po prostu jest bardziej wyraźny, mniej ścięty przez kompresję i ma ładniejsze kolory. A jak dołożysz jeszcze konwerter VGA do AVC to różnica w cenie robi się naprawdę niewielka. Wiem że nie potrzebujesz ale częśto właśnie monitory komputerowe się podłącza
  • Poziom 25  
    Dobra temat rejestratora na razie uważam za rozwiązany - najprawdopodobniej będzie to Aper 4 kanałowy.

Teraz kamery zewnętrzne:
    Potrzebuję 2 kamery jedna kolorowa która ma widzieć tylko w dzień - ma być skierowana z dachu na ogród, zakładam że opiekunka z dzieckiem nie wychodzi gdy pada lub w nocy.

Druga kamera ma być czarno - biała, ma widzieć w nocy - będzie podłączona do wideodomofonu i rejestratora jednocześnie.

Oryginalna kamera w panelu zewnętrznym nie widzi nic po za brzuchem dzwoniącego bo jak widać na zdjęciu furtka jest między murkami.

Teraz mam do wyboru 2 rozwiązania - albo dać kamerę z dachu - tak jak na fotce, albo na wysokości parteru, osłoniętą daszkiem nad drzwiami.
    Wydaję mi się że 2 opcja będzie lepsza bo lepiej będzie widać twarz i diody IR lepiej doświetlą.

Jakie kamery wybrać, czy są jakieś z ręcznym zoomem w przystępnej cenie?
    Na dachu trochę nie korzystnie bo jak sam pisałeś nie widać twarzy a co najwyżej głowy pooglądasz. Jeśli koniecznie chcesz z podczerwienią to są takie wynalazki np coś takiego:
    http://www.allegro.obserwuj.pl/images/ZDN-704SVn3.jpg
    Przy niektórych modelach jak zrobisz zooma to nawet równomiernie potrafią doświetlić. Tylko czy aby na pewno potrzebujesz wąski kąt?
    Ja takich kamer raczej nie stosuję.
  • Poziom 25  
    Kamery mniej więcej mam wybrane.

Teraz transmisja:
    - Czy te kostki do transmisji po skrętce stosuję się z obydwu czy tylko z jednej strony?
    - Jaki kabel (jeżeli chodzi o koncentryczny) wybrać, do audio i video? Zasilanie będzie osobno.
    hubiwit napisał:
    Kamery mniej więcej mam wybrane.

Teraz transmisja:
    - Czy te kostki do transmisji po skrętce stosuję się z obydwu czy tylko z jednej strony?

Z obydwu- nadajnik i odbiornik.
    hubiwit napisał:

- Jaki kabel (jeżeli chodzi o koncentryczny) wybrać, do audio i video? Zasilanie będzie osobno.

Do wideo najwygodniej YAP, do audio typowy, ale w tej dziedzinie nie mam doświadczenia. Czy aby na pewno to jest legalne?
  • Poziom 25  
    Cytat:
    Czy aby na pewno to jest legalne?

Co, podglądanie opiekunki we własnym domu?
    hubiwit napisał:
    Cytat:
    Czy aby na pewno to jest legalne?

Co, podglądanie opiekunki we własnym domu?

Nie podglądanie a podsłuchiwanie. Audio miałem na myśli. Bo jeśli bez jej wiedzy to nie bardzo.
  • Poziom 25  
    Tzn. jeżeli przy widocznych kamerach jest też nagrywanie dźwięku, to to staje się nielegalne? Mógłbyś mi przybliżyć ten temat? Bez dźwięku było by nie bardzo, bo nie wiadomo czy dziecko nie płacze a ona np. ma głośno telewizor.
    Moim zdaniem powinna wiedzieć również o audio. Nawet jak rozmawiasz z callcenter to masz zapowiedź typu "W trosce o jakość usług rozmowy są rejestrowane". Ale nie chcę drążyć dalej tego tematu bo prawnikiem nie jestem, wolę zostać przy tematach technicznych. Poszukaj o tym w sieci.
  • Poziom 25  
    Potrzebuje porady kogoś doświadczonego w konfiguracji Apera, czy jest tu ktoś kto zna dobrze menu i działanie funkcji?
    Pisz w czym problem, mam 1004 na stanie, jeśli o niego chodzi.
  • Poziom 25  
    Chodzi właśnie o ten.
    Klient ma zrobione tak: że może wyłączać poszczególne kamery przełącznikami (odłączenie kamery i zwarcie wejścia rejestratora do masy).

Jak ustawić nagrywanie tylko w momencie wykrycia ruchu na każdej kamerze? Bo pokazuje mi się zielony ludzik a nie załącza zapisu.

Czy dźwięk można przypisać tylko do jednego kanału czy da się jakoś ustawić, żeby w momencie wykrycia ruchu na którejkolwiek z kamer załączał też zapis dźwięku? (w każdym z 4 pomieszczeń jest moduł fonii i na rejestrator idzie miks, bo zakładam monitorowanie jednej osoby, która może być na raz tylko w jednym pomieszczeniu)
    Aby rozpocząć nagrywanie musisz najpierw załączyć detekcję przy każdej z kamer a następnie wcisnąć REC. Jeśli wyłączysz detekcję będziesz miał zapis ciągły. Obawiam się że nie można przypisać dźwięku do wszystkich kanałów. Może po prostu zostaw zapis ciągły na tym kanale do którego przypisałeś dźwięk?
  • Poziom 25  
    Chyba tak zrobię, a czy korzystałeś z klienta DVR dołączonego na płytce, bo mi się coś wiesza tzn. nie chce odtwarzać materiału, tylko podgląd na żywo. Oczywiście loguje się na admina.
    -------------------------
    Już mi działa.
    Tylko jak odtwarzam przez klienta dvr to dźwięk odtwarza tylko w momencie oglądania kanału z dźwiękiem w trybie pełnoekranowym, jak mam podział na 4 to dźwięku nie ma. Da się to zmienić, a może jest jakiś inny lepszy program do obsługi rejestratorów?
  • Poziom 14  
    Nie ma takiego programu, który odtwarzałby dźwięk przy podglądzie z więcej niż jednej kamery jednocześnie dlatego, że to nielogiczne. Oglądać na jednym monitorze obraz z kilku kamer-możliwe, akceptowalne przez system wzrokowy człowieka i rozróżnialne. Słuchać jednocześnie dźwięków z kilku źródeł-możliwe ale czy dźwięki będą zrozumiałe?. Dlatego oglądając obraz z jednej kamery można słuchać przypisany tylko do niej zapis foniczny.
  • Poziom 25  
    Ale logiczne się to staje w momencie, gdy monitorujemy dom gdzie przebywa tylko jedna osoba, albo np. mały sklep będący jednym pomieszczeniem, z jednym mikrofonem, a są np. 4 kamery miedzy regałami.
  • Poziom 14  
    Producenci urządzeń w produkcji seryjnej lub wielkoseryjnej nie biorą sytuacji zdarzających się rzadko, a celem ich jest bezkonfliktowość, niezawodność urządzenia. Gdyby w Twoim przykładzie w domu w jakimś momencie pojawiło się więcej osób, to sumowanie dźwięków do jednego kanału przy podglądzie z tych czterech kamer dyskwalifikowałoby urządzenie, kto by to kupił. Jeśli klient oczekuje czegoś specjalnego to zamawia i za odpowiednią zapłatę otrzyma taki produkt jakiego oczekuje. Na pewno nie dotyczy to takiego typu produktu, o którym się pisze. Jeśli jest to sklep będący jednym pomieszczeniem, to przyporządkowuje się mikrofon do tej kamery, która pokazuje największy obszar. Poza tym podczas odtwarzania archiwum (czy na żywo) z zapisanym dźwiękiem dla poszczególnych kamer wystarczy wybrać pilotem (kliknąć myszą) na obraz z danej kamery by zapełniła ona cały ekran monitora i usłyszeń dźwięk zapisany z przyporządkowanego mikrofonu. Powrót do podzielonego ekranu jest równie szybki.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Panowie również proszę was o doradzenie - czyli mam tzw dylemat i oto przyczyna :

Kamera takie oto coś http://www.kamery.pl/produkty/kamery-przemyslowe/lc-308d.htm

...i karta http://www.mdh-system.pl/index.php?p1065,kartadvr-8kanalow-video-200-kl-s-pci-e-rozdzielczosc-d1-xp-vista-bl-1408

Oczywiście wszystko będzie sobie pracować pod kontrolą komputerka ;).

Dziękuję serdecznie za uwagi i sugestie.