Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wysokie obroty wentylatora

blondas69 14 Mar 2009 17:16 1985 12
    blondas69
    Level 11  
    Witam.
    Problem tkwi w wysokich obrotach wentylatora zamontowanego na obudowie. ma on teraz ok 1550 obr./min. Wczesniej mial ok. 900. Stało sie tak po podlaczeniu do tego zamego gniazda drugiego wiatraka. Oba wentylatory to 120-dziestki. Tylko podczas mocowania kabli do tego drugiego wentylatora przypadkowo zwarlem jeden o drugi. Czy moze przez to spalil sie jakis kontroler obrotow? Aha cooler'y maja wejscia 4-pinowe i pod takie wejscie podlączam. Pozdrawiam.

Moderated By mat_ed:

Tytuł tematu jak i sam post poprawiłem. W komputerach montowane są wentylatory nie wiatraki. Przy pisaniu kolejnych postów na forum, proszę o tym pamiętać.

Sobota
    Level 26  
    4 pin to PWM, mogłeś coś uszkodzić przez zwarcie. Podłącz inny wentyl w to miejsce i sprawdź jak on chodzi.
    blondas69
    Level 11  
    Niestety to samo. Jak sa podlaczone 2 wentylatory to ich predkosc nawet troszke wzrasta.
    ryhu9
    Level 13  
    Rozumiem ze doplaczyles 2 wentylatory 4 pinowe rownolegle?
    tzn: 1-1
    2-2
    3-3
    4-4
    blondas69
    Level 11  
    ta dwa rownolegle.
    ryhu9
    Level 13  
    A probowales te same wentylatory podlaczyc kazdy osobno?

Dodano po 12 [minuty]:

Jak sie zachowuja?
    blondas69
    Level 11  
    tak podlaczalem kazdy osobno i dalej takie obroty. Ten drugi wentyl podlaczylem do tych samych kabli tego pierwszego.
    ryhu9
    Level 13  
    Sprobuj podlaczyc wentylatory tak,polacz tylko + i - drugiego wentylatora z pierwszym,reszty kabli tego drugiego nie podlaczaj
    blondas69
    Level 11  
    a ten pierwszy normalnie 4 piny podlaczyc??
    ryhu9
    Level 13  
    Tak ten pierwszy podlacz normalnie do plyty glownej a z drugiego wentylatora podlacz tylko + i - bo reszta kabli to czujnik obrotow i regulacja.

Dodano po 1 [minuty]:

Jakie masz tam kolory kabli? czarny,czerwony,zolty,niebieski,masz to w takiej kolejnosci?

Dodano po 15 [minuty]:

Jesli takie polaczenie nie pomoze,to poszukaj w biosie opcji kontroli wentylatorow,mozesz miec ja wylaczona.Ja musze niestety juz uciekac.
    ryhu9
    Level 13  
    Witam ponownie,udalo sie ci juz cos zrobic z tymi wentylatorami?
    Lukson
    Level 32  
    Jezeli obydwa wentylatory zostaly rownolegle podlaczone pod mobo, mozliwe ze zostal uszkodzony czujnik obrotow wentylatora znajdujacy sie na niej. Jesli byly podlaczone bezposrednio do zasilania moglo zrobic sie to samo.
    Proponuje podlaczyc pierw jeden, odczytac predkosc obrotowa a potem drugi, jesli sa takie same uszkodzony zostal czujnik.
    ryhu9
    Level 13  
    To samo niestety chodzi mi po glowie :/