Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga tensometryczna

14 Mar 2009 21:02 7279 13
 • Poziom 10  
  Witam! Chciałbym prosić schemat, model wagi tensometrycznej. Chce ją zrobić na dni otwarte do szkoły. Chodzi mi o pokazowy model nieskomplikowany aby każdy kto ją zobaczy wiedział o co chodzi. Wartość nacisku żeby pokazywalo na mierniku analogowym.Prosze o pomoc.
 • IGE-XAO
 • Poziom 20  
  Wystarczy posiadać naklejony tensometr, zasilacz i jakiś mikrowoltomierz.
  Tu masz gotowe belki tensometryczne
 • Poziom 10  
  powiedz mi czy dobrze mysle czy o takie cos chodzi?

  Waga tensometryczna

  Przepraszam ze robilem to programem Paint ale robilem to na drugim komputerze a niemam tam protela sory.
 • Poziom 20  
  O to mniej więcej chodzi, tylko te rezystory muszą być bardzo precyzyjne i o niskim współczynniku temperaturowym. Przydał by się jakiś potnecjometr by zrównoważyć wstępnie mostek.
  Waga tensometryczna
  Zmiany rezystancji tensometrów są małe.
  Na początku nie podłączaj mikrowoltomierza tylko woltomierz, bo w razie pomyłki bardzo łatwo go uszkodzić, a szczególnie te analogowe.
  To jest podłączenie najprostsze z najprostszych.
 • Poziom 17  
  Witam.

  Stosowanie pojedynczego tensometru jest dosyć nieprofesjonalnym zabiegiem i rzeczywiście służyć może jedynie demonstracji tego, iż tensometr w jakiś tam sposób 'działa'. W celu kompensacji wpływu temperatury i dokładniejszego pomiaru siły/odkształcenia, należy użyć układu:

  Waga tensometryczna

  W układzie tym otrzymujemy także dwukrotny wzrost czułości. Pozostałe rezystory niekoniecznie muszą mieć niski temperaturowy współczynnik rezystancji. Muszą natomiast mieć identyczny TWR. Wtedy wpływ temperatury będzie w mostku skompensowany.

  Profesjonalne wagi robione są na czterech 'belkach' z tensometrami, każda w jednym rogu podstawki na której kładzie się masę. W każdym z ramion mostka umieszczony jest tensometr z jednej z belek co gwarantuje kompensację wpływu tak temperatury jak i niesymetrycznego ustawienia masy na podstawce.
 • IGE-XAO
 • Poziom 10  
  acha a jakie musze dobrac wartości rezystorów żeby to jako tako działało
 • Poziom 17  
  Witam.

  'Działało', można rozumieć na wiele sposobów. Niemniej z praktycznego punktu widzenia najlepiej jest aby przy braku obciążenia belki, napięcie niezrównoważenia mostka było maksymalnie bliskie zeru. Najbardziej optymalnym jest rozwiązanie, w którym wszystkie rezystancje w mostku są sobie równe. Zastosuj zatem rezystory o podobnej wartości rezystancji co tensometry, których używasz.

  Możesz naszkicować układ mechaniczny wagi, który chcesz zrealizować i pokazać na nim gdzie chcesz nakleić tensometry?
 • Poziom 10  
  a czy mógł bym zastosować wzmacniacz operacyjny? a schemat naszkicuje jutro bo dzisiaj musze się jeszcze uczyć :(
 • Poziom 17  
  marcinekswierski napisał:
  a czy mógł bym zastosować wzmacniacz operacyjny?


  Może i mógłbyś, pytanie tylko po co i jak go użyć?

  Profesjonalny pomiar naprężenia belki wykonuje się bazując na układzie przedstawionym poniżej:

  Waga tensometryczna

  Zaciemnione oporniki reprezentują tensometry. Mostek zasilony jest z zasilacza, którego dolny potencjał stanowi także masę układu. Napięcie niezrównoważenia mostka U0, proporcjonalne do naprężenia, podawane jest na wejście różnicowe wzmacniacza pomiarowego - na przykład AD620 lub INA111. Dołączony do wzmacniacza zewnętrzny opornik definiuje jego wzmocnienie. Wzmacniacze pomiarowe (instrumentalne) są jednak dosyć drogie. Mógłbyś go w powyższym układzie zastąpić wzmacniaczem operacyjnym w układzie wzmacniacza różnicowego. Użycie wzmacniacza w tensometrycznych pomiarach naprężeń jest niezwykle pożądane gdyż użyteczny sygnał z mostka jest rzędu mV. Wzmocnienie 100 do 1000 razy ułatwiłoby jego obserwację. Dodatkowo wzmacniacz taki powoduje symetryzację napięcia wejściowego a więc będzie można odnosić je na jego wyjściu względem masy układu.
 • Poziom 10  
  A moge zastosować taki wzmacniacz?
  Waga tensometryczna
 • Poziom 17  
  Witam.

  Taki schemat nic mi nie mówi i nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Narysuj kompletny schemat elektryczny układu, to jest - mostek, wzmacniacz, i ich zasilanie. Nie zapomnij, że chcemy wzmacniać napięcie niezrównoważenia mostka a więc dolny potencjał tego napięcia nie będzie odpowiadał masie zasilania. Poczytaj więc najlepiej o wzmacniaczu różnicowym (link z poprzedniego mojego posta) i jego zastosuj. On jest nam w stanie zesymetryzować mierzone napięcie. W przeciwnym wypadku mamy w układzie dwie masy.
 • Poziom 20  
  marcinekswierski napisał:
  Chodzi mi o pokazowy model nieskomplikowany aby każdy kto ją zobaczy wiedział o co chodzi.

  Zaczynacie przeginać z komplikacją układu. Układ miał być prosty modelowy, a nie zaawansowany samokalibrujacy układ pomiarowy, jeszcze ze 2 posty i będzie konieczny DSP. :)
 • Poziom 17  
  Tak, zgadza się - również odnoszę wrażenie, że temat powinien znajdować się w dziale "Początkujący Nauka".

  Nie mniej aby układ był "pokazowy" opłaca się sygnał z mostka wzmocnić. Niezależnie więc od tego ile tensometrów, gdzie i jak się wepnie w mostek, co będzie się kompensować a co nie, - proponuję koledze marcinekswierski układ:

  Waga tensometryczna

  W którym oczywiście R4=R1 i R2=R3.

  Pozdrawiam.

  P. S. Na schemacie pojawił się drobny błąd - wyższy potencjał zasilania podpięty powinien być do nóżki 7 a masa do 4.
 • Poziom 10  
  Mam problem jestem naprawde początkujący i nie umiem robić plytki w programach i mógłbym prosić was o pomoc w wykonaniu plytki? Chodzi mi o rozmieszczenie sciezek.