Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A4 bierze olej,kopci niebieskim dymem

groszekjemielnica 14 Mar 2009 21:41 27992 26
  • #1 14 Mar 2009 21:41
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

Więc tak mam Audi A4 rocznik 2000. Przebieg 240 tyś. Mój problem jest następujący:
    Gdy jechałem do domu nagle stracił moc po chwili zaczął kopcić niebieskim dymem i wyskoczyła kontrolka ''brak oleju''. Gdy dojechałem do domu sprawdziłem ile jest oleju i nic nie było. Wlałem 1litr oleju i dalej nic tam nie ma. Zapaliłem silnik chwycił od razu. Rozrząd jest dobry bo ma przejechane 20 tyś km. Nie wiem czemu bierze olej i co mu jest że ma tak mało mocy. Pomóżcie!

Z góry dzięki

1 26
  • #2 14 Mar 2009 21:47
    robokop
    Moderator Samochody

Sądząc z opisu to silnik w tej chwili już jest do wymiany. Tak że mało istotne co mu jest, tzn. co się zepsuło.

1
  • #3 14 Mar 2009 21:48
    qwerty67
    Poziom 24  

1 litr oleju to mało skoro nic nie było. W twoim przypadku to masz pierścienie do wymiany i pewne uszczelkę pod głowicą. Gdy pierścienie są do d*** to silnik traci moc i "bierze" olej. Wymiana naprawi problem

1
  • #4 14 Mar 2009 21:52
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

a co może być powodem wypicia oleju??

Dodano po 2 [minuty]:

aha zapomniałem napisać że tydzień przedtem wlałem przez pomyłkę 2l benzyny ale zaraz potem zapchałem auto do mechanika i on kazał zatankować bak do pełna może to jest przyczyną nie wiem

3
  • #5 14 Mar 2009 21:54
    robokop
    Moderator Samochody

Wszystko - popękane pierścienie, zatarty/ przegrzany silnik, tak jak wynika z postu maciej123 uszkodzona turbina.
    Ale skoro jechałeś ze świecącą kontrolką oleju, to dociekanie możesz obie darować - prawidłowa naprawa tego silnika będzie równa cenie samochodu.

0
  • #6 14 Mar 2009 21:54
    BC313
    Poziom 17  

Kiedyś w necie nie pamiętam gdzie natchnąłem się na coś takiego - jest to cytat.
    "W sprawnym silniku spalinowym, niezależnie czy jest to benzynowy czy wysokoprężny z rury wydechowej powinny wydostawać się bezbarwne spaliny.

Jeśli jest inaczej i za autem pojawia się dym niebieski, czarny lub biały świadczy to o usterce silnika. A po kolorze dymu można wstępnie zdiagnozować rodzaj usterki.

Niebieski

Jeśli z rury wydechowej silnika benzynowego lub diesla wydobywa się dym o barwie błękitnej to niestety świadczy to o jego zużyciu, ponieważ spalany jest olej silnikowy. Jeśli mamy wątpliwości, czy faktycznie jest to olej powinniśmy sprawdzić poziom oleju w silniku. Jego szybkie ubywanie w połączeniu z niebieskim dymem z rury niestety świadczy o uszkodzeniu silnika. To, w jakich warunkach pracy silnika pojawia się dymienie, może nam podpowiedzieć o rodzaju uszkodzenia. Jeśli na biegu jałowym nie widać dymu, a pojawia się przy schodzeniu silnika z wysokich obrotów może to świadczyć o zużyciu uszczelniaczy zaworowych. Jeśli dym pojawia się na biegu jałowym i przy zwiększaniu obrotów, to niestety świadczy to o zużyciu pierścieni tłokowych i gładzi cylindra. W silnikach z turbosprężarką kłęby niebieskiego dymu mogą być spowodowane uszkodzeniem turbiny.

Biały

Biały dym wydostający się rury wydechowej również nie wróży nic dobrego. Jeśli z układu chłodzenia nie ma wycieków, płyn znika a z rury wydechowej wydostaje się biały dym to niestety świadczy to o przedostawaniu się płynu do komory spalania. Powodem tego może być uszkodzona uszczelka pod głowicą lub co gorsze pęknięcie głowicy lub kadłuba silnika. Dym z płynu chłodniczego jest znacznie gęstszy niż para wodna wydostająca się z wydechu, która jest normalnym produktem spalania i widoczna jest wyraźnie w niskich temperaturach.

Czarny

Czarny dym z rury wydechowej to domena silników wysokoprężnych. Pojawia się najczęściej przy dużym obciążeniu i przy wysokich obrotach. Niewielkie dymienie jest dopuszczalne i nie musi świadczyć o zużyciu układu wtryskowego. Jednak jeśli nawet niewielkie dodanie gazu skutkuje kłębami dymu to świadczy o poważnym niedomaganiu układu wtryskowego. Do regulacji lub wymiany mogą kwalifikować się końcówki wtryskiwaczy, pompa wtryskowa lub uszkodzony może być układ recyrkulacji spalin. Koniecznie należy przeprowadzić szczegółową diagnozę, gdyż naprawa układu wtryskowego jest bardzo kosztowna, zwłaszcza, jeśli jest to nowoczesna konstrukcja z pompowtryskiwaczami lub układem common rail.
    Czarny dym może pojawić się także w silniku benzynowym, jeśli nastąpi uszkodzenie w układzie sterowania silnika i do cylindrów będzie napływać bardzo bogata mieszanka paliwowa. Dymienie nie będzie duże, ale widoczne nawet na biegu jałowym"

1
  • #7 14 Mar 2009 21:58
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

a co się może stać jeśli na cały bak paliwa wleje się 2 litry benzyny

0
  • #8 14 Mar 2009 22:04
    qwerty67
    Poziom 24  

Te 2 ltr. benzyny mogły zdziałać wszystko bo się nie rozpuściły w oleju i pompka je zassała po czym mogło się zepsuć wszystko począwszy od wtrysku na turbinie kończąc

Moderowany przez robokop:

jakaś nowa teoria?

0
  • #9 15 Mar 2009 14:13
    rowin1983
    Poziom 16  

wiem kto ma taki silnik

1
  • #10 15 Mar 2009 14:43
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

kto ?

0
  • #11 15 Mar 2009 15:09
    kaczucha525
    Poziom 2  

Kolego decyzja należy do Ciebie,czy kupować drugi silnik czy remontować ten.Ja jestem zwolennikiem remontu,koszt jest większy od zakupu ale masz pewność wykonanych czynności.Co zrobisz gdy po założeniu ''nowego'' silnika znów coś ''wyskoczy''!

1
  • #12 15 Mar 2009 15:27
    pepe
    Poziom 23  

" Gdy dojechałem do domu"
    Tak dokładnie to ile km jazdy ze świecąca kontrolką oleju ?

1
  • #13 15 Mar 2009 15:48
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

około 800 metrów

1
  • #14 15 Mar 2009 15:52
    adam7009
    Poziom 38  

rozsypała się turbina i nic więcej,tylko ta jazda bez oleju mogła wykończyc silnik.

1
  • #15 15 Mar 2009 15:58
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

a po ile będzie taki koszt naprawy?

1
  • #16 15 Mar 2009 20:44
    Mirek.tok
    Poziom 19  

2litry benzyny nie zaszkodziło pompie przyjeżdzają z wiekszą mieszaniną:-)Stawiam na turbine i jej ułożyskowania

0
  • #17 16 Mar 2009 18:44
    groszekjemielnica
    Poziom 9  

Mechanik powiedział że tłok zatarty i trzeba wymienić (to na oko powiedział), ale pod wieczór się okaże bo rozbierze silnik

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

A jednak poszła turbina

1
  • #18 12 Sie 2015 21:10
    mati101086
    Poziom 13  

Witam mam podobny problem mianowicie posiadam a4 b5 1995r 1.9TDI 1z 90km. Tylko ze u mnie sytuacja jest troszkę inna bo tak nie ubywa mi oleju ani płynu kąt wtrysku ustawiony pali od strzała z tym że własnie pojawia sie białawy dym i tak np przejadę sie kilka kilometrów przestaje dymić dodam że na wolnych obrotach nie dymi tylko podczas dodawania gazu. Jak postoje przez chwile na wolnych obrotach np na swiatlach to podczas ruszania znowu zaczyna przez chwile dymic i tak im dłużej postoje na wolnych obrotach tym dłużej później kopci.

2
  • #19 12 Sie 2015 21:16
    Ricoh_220

Poziom 34  

Zrób test zjedź z góry na redukcji 3 bieg (bez gazu) i potem depnij mu jak wywali smuga białego dymu to niestety masz kłopot ja wymieniałem w Renault silnik. Dym śmierdział jak parafina i była idealnie biała chmura. Przebieg był ok 270 tysięcy. Ale ta chmura to jak zasłona dymna była:)

0
  • #20 12 Sie 2015 21:20
    mati101086
    Poziom 13  

jakiego koloru masz na mysli tego ''smuga'' ?

0
  • #21 12 Sie 2015 21:20
    Ricoh_220

Poziom 34  

Dodałem do postu. Syn szefa pomógł mu sporo pojechał do Wiednia i zadzwonił dlaczego świeci się taka oliwiarka.Nic nie dodam w temacie.

1
  • #22 12 Sie 2015 21:31
    mati101086
    Poziom 13  

Sorry kolego niedoczytałem (upały i zmęczenie dają sie w znaki) Często robie takie testy ale nie nie wali dymem wtedy tylko w przypadku gdy postoi na wolnych obrotach i ruszam tylko wtedy

0
  • #24 12 Sie 2015 21:38
    mati101086
    Poziom 13  

ale u mnie tak jest nawet po rozgrzaniu silnika :/

0
  • #25 12 Sie 2015 22:19
    domex32
    Moderator na urlopie...

Jeśli wyczuwasz nie spaloną ropę, to masz na 99% wtryski do regeneracji, a w zasadzie rozpylacze i ciśnienie otwarcia do regulacji.

Jeśli olej, to możesz mieć problem z puszczaniem oleju przez gorącą stronę turbosprężarki.

1
  • #26 12 Sie 2015 22:48
    Falco76
    Poziom 25  

Ludzie przyzwyczaili się do starych silników, gdzie od wymiany do wymiany nie ubywało nic lub prawie nic oleju. VW w instrukcji użytkowania pojazdu, dla silników diesla podaje, że normą dopuszczalną może być zużycie 1l oleju na 1000km. Więc trzeba to kontrolować.
    Jeżeli kopci na biało - spala olej (nieszczelności w silniku - turbina, pierścienie itd.).
    Jeżeli na czarno - złe spalanie oleju napędowego (usterki w układzie wtryskowym, zawalony filtr powietrza, itd.).
    Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być dużo. Żadne auto dzisiaj produkowane chyba nie przejedzie 500 tyś km, już nie mówię bez remontu ale w ogóle. Świat schodzi na psy (niestety chyba w każdej dziedzinie).

0
  • #27 13 Sie 2015 12:48
    mati101086
    Poziom 13  

napisałeś ze jak kopci na biało to spala olej ale u mnie nie bierze oleju ani nie ubywa plynu a biały dym sie pojawia

0