Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegary do PC - jak zrobić?

kacper25011 14 Mar 2009 21:48 47573 91
  • Relpol
  • #2 14 Mar 2009 22:21
    dangerousrider
    Poziom 16  

Fajny sprzęcior. Z początku myslalem ze to reaguje tylko na dzwiek ale jak zaczelo biegi zmieniac i predkosc podawac to zglupialem!?!? Napisz do tego kolesia na YouTube jak to zrobil. Hehe ale nawet turbo jest.

1
  • #3 15 Mar 2009 09:39
    Doniu5
    Poziom 12  

Witam
    Zobacz na inne jego filmy. Coś tam pokazuje i tłumaczy ale po hiszpańsku chyba :P
    Pozdrawiam

0
  • #4 15 Mar 2009 19:39
    kacper25011
    Poziom 14  

Wiem że to urządzenie chyba jest na USB może komuś by się udało coś takiego skonstruować ale problem morze leżeć w sterownikach... Proszę dalej podawać pomysły! Dla kogoś komu uda się coś takiego zbudować i pokaże to w moim temacie dostanie kilka punktów!!

0
  • Relpol
  • #6 17 Mar 2009 15:13
    dangerousrider
    Poziom 16  

Może popytaj w innych działach???

0
  • #7 19 Mar 2009 17:53
    kacper25011
    Poziom 14  

prosze podawac swoje pomysły daje 20p.

1
  • #8 22 Mar 2009 18:31
    jowood88
    Poziom 1  

Witam :)
    Jakis czas temu znalazlem na youtube bardzo ciekawy gadzet wykonany oczywiscie przez kogos kto ma leb na karku :)
    Wiem ze przebywa na tym forum duza liczba osob ktore z pewnoscia wielokrotnie przewyzszaja wiedza i umiejetnosciami autora tamtego cacka, i byly by w stanie podpowiedzie albo nawet i w pewien sposob pomoc w konstrukcji owego urzadzenia.

Mianowicie chodzi o taka sprytna rzecz ktora znajduje sie na tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=1CdBllUikxg&feature=related

Chodzi mi tu tylko i wylacznie o obrotomierz, predkosciomiesz no i jak i tu widac wkaznik ladowania turbiny "ktory jest zrobiony na wskazniku temp. ale mniejsza o to :P "

Jestem z wyksztalcenia elektrykiem i na tym sie akurat znam, jezeli chodzi o elektronike, to oczywiscie jakies tam podstawy mam i cos tam czasem dlubalem przy roznych rzeczach. Ale wykonanie takiego sprzetu to zdecydowanie wyzsza szkola jazdy, wiec zwracam sie do was drodzy forumowicze i mam nadzieje ze znajdzie sie ktos komu nagle zaplonie lampka nad glowa z napisem "I have good idea"

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

oczywiscie jest wiele podobnych urzadzen tego typu http://www.youtube.com/watch?v=mCUuLM1AIjg&feature=related ale mam nadzieje ze ogolnie rozumiecie o co mi chodzi :)

0
  • #9 23 Mar 2009 19:58
    kacper25011
    Poziom 14  

Czy nikt naprawde niema pomysłów... Prosze o pomysły w dalszym ciągu podwyzszam nagrode za projekt w licznych szczegułach do 30pt.

0
  • #10 23 Mar 2009 20:08
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przestań pisać bzdury, a lepiej napisz ile zrobiłeś sam żeby dowiedzieć się czegoś na temat tego projektu. Co sprawdziłeś, czego szukałeś?
    To co widnieje w opisie do jednego z filmów sprawdziłeś w google?

Cytat:
    A sneak peek at RSIM v2 controlling the new AC305A air core driver circuit & SD9 starburst gear shift display, via the RXC addon card for the Plasma Lite v2 from Beta Innovations.
    For reference, the water temperature needle is set as a boost gauge in this test.

Datasheety podanych kontrolerów czytałeś?

0
  • Pomocny post
    #11 11 Maj 2009 13:12
    Jarosx9
    Poziom 35  

Zegary od BMW (chyba od E30 w górę) mają to do siebie że prędkościomierz jest sterowany elektronicznie (impulsator).
    Obrotomierz oczywiście to też licznik impulsów. Więc dalej to już z górki dla wprawnego elektronika.

0
  • #12 11 Maj 2009 23:49
    Karaczan
    Poziom 39  

Dla wprawnego elektronika sam uklad nie byl by moze zbyt skomplikowany. Ale software to juz inna bajka. Przeslac info tez nie wielki problem, ale wyciagnij je z gry ;)

0
  • #13 15 Maj 2009 21:28
    kacper25011
    Poziom 14  

Ma ktoś takie zegary na sprzedaż???i software by napisał??? do gry Live For Speed!

0
  • #14 31 Maj 2009 12:27
    b0l018
    Poziom 11  

Co do tego licznika przy f1 to jest odczytywanie zmiennej Hex z pamięci Ram można użyć do tego (cheatengine taki programik do zapisywania i odczytywania hexów).
    Powiedzmy ,że zmienna h24345x to wartość licznika w grze wtedy zmienna zostaje zamieniona na postać normalną i wysłana na licznik.

0
  • #15 31 Maj 2009 16:09
    Jarosx9
    Poziom 35  

b0l018 napisał:
    Co do tego licznika przy f1 to jest odczytywanie zmiennej Hex z pamięci Ram można użyć do tego (cheatengine taki programik do zapisywania i odczytywania hexów).
    Powiedzmy ,że zmienna h24345x to wartość licznika w grze wtedy zmienna zostaje zamieniona na postać normalną i wysłana na licznik.

Nie programujesz, to nie pisz pierdół.

0
  • #16 31 Maj 2009 16:48
    kacper25011
    Poziom 14  

powiedzmy że mam licznik od BMW 320i i jak to teraz podłączyć?

1
  • Pomocny post
    #17 31 Maj 2009 16:57
    Jarosx9
    Poziom 35  

Np.
    Musisz sobie zrobić interfejs przez który będziesz wysyłał impulsy. Np. na porcie LPT1 powinno być dziecinnie proste (przepustowość wystarczy i może być osiem linii). Do tego będzie potrzebny swego rodzaju patch programowy na grę który zczyta wartość prędkościomierza/obrotomierza i wyśle na LPT na odpowiednie linie - ilość impulsów trzeba dobrać eksperymentalnie.
    Dokładniej nie powiem bo nie mam zegarów ani czasu żeby z tym eksperymentować.
    Co do interfejsu to popatrz na interfejsy do sterowania głupotami przez LPT, trzeba tylko lekuchno zmodyfikować, zastąpić ewentualne przekaźniki tranzystorami.

1
  • #18 31 Maj 2009 19:00
    kacper25011
    Poziom 14  

Czy mógłby ktoś napisać jak podpiąć licznik pod LPT (mam ucięte kabelki z jednej strony).I fotkę licznika od drugiej strony bo nie mogę znaleźć w necie.

1
  • Pomocny post
    #19 31 Maj 2009 19:11
    Jarosx9
    Poziom 35  

No weź poszukaj i nie rób na pałę tego bo zaraz ci się płyta sfajczy. Mam nadzieję, że posiadasz jakieś umięjętności programistyczne (np. c/c++/delphi itp.)
    Masz tutaj - drugi wariant tylko bez przekaźnika i diody.
    I1 to jest jedna z linii z portu LPT (D0-D7). Tylko musisz wykąbinować odpowiednie zasilanie do zegarów. Masy wspólne.
    Nie wiem tylko czy zegary są sterowane impulsami dodatnimi czy do masy - do sprawdzenia i odpowiedniego zmodyfikowania schematu.

PS. Przyszedł mi do głowy pomysł że skoro mamy 8 linii to można zrobić obrotomierz i prędkościomierz oraz np. 6 kontrolek.

0
  • #21 03 Cze 2009 21:18
    kacper25011
    Poziom 14  

i jak umie ktoś coś z tym zrobić?

-1
  • #22 24 Lip 2009 20:51
    hudyvolt
    Poziom 10  

Witam! Mam nadzieję, że nie zostanę oskarżony o odkopanie tematu ale ja znam odpowiedzi na wasze pytania.

Z tego co mi wiadomo to takie urządzenie będzie działało tylko z grą "Live For Speed" (tak jak na filmiku), jest to bardzo dobry symulator wyścigów i twórca gry przewidział to, że ktoś będzie chciał dorobić taki hardware, więc wszystkie niezbędne informacje są wysyłane pakietami UDP na adres i port ustawiony w pliku konfiguracyjnym gry. Trzeba napisać programik na PC, który te informacje odbierze, przetworzy i wyśle instrukcje do mikrokontrolera (przez RS232 lub USB) sterującego serwami od wskazówek, ledami, lcd itd.

W przyszłości mam zamiar takie urządzenie zbudować i jeśli mi się uda to zamieszczę dokumentację na elektrodzie.

0
  • #24 31 Paź 2009 19:59
    przemekwoj
    Poziom 10  

No więc tak poszperałem troszkę w necie i znalazłem temat RasPL, teraz akurat wysłałem do tego Pana wiadomość, aby mógł mi wysłać instrukcję jak to wykonać lecz nie wiem czy mi się uda (bardzo bym chciał to zbudować, aby w szkole przestali mnie nazywać nieudacznikiem i kujonem bez celu, ale to na marginesie). Jeśli uda mi się załatwić tę instrukcję to czy mógłbym liczyć na Waszą pomoc w realizacji? Tutaj umieszczam link do postu RasPL http://zion-team.net/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=830&st=0&sk=t&sd=a

A tak nawiasem na tamtym forum pisali, że port LPT nie może być odpowiedni do obrotomierza ponieważ jest za mała przepustowość odpowiedni będzie port COM, tylko możecie mi powiedzieć jak podłączyć licznik od golfa 3 do portu COM ?

1
  • #25 04 Lut 2010 18:16
    dStan
    Poziom 2  

Witam, przepraszam za odkopywanie tematu, ale sadze ze to jest najlepsze miejsce.
    Chcialbym zbudowac zegary takie jak na filmikach powyzej. Posiadam zegary z Passata B5, mam schemat (pinout) tych licznikow, znam sie na programowaniu, wiec ze zrobieniem programu ktory by odczytywal wartosci z gry (Live For Speed) nie bedzie problemu. Jednakze, nie wiem co i jak polaczyc.
    Wyczytalem gdzies, ze bedzie potrzebny mikrokontroler pomeidzy zegarami i komputerem. Ze zbudowaniem takiego ukladu sobie poradze (coprawda elektronikiem nie jestem, ale jak cos to ojciec moze mi pomoc bo sie troche zna na tym), tylko nie wiem co z czym polaczyc, zeby to dzialalo.
    Najlepiej ponoc jest to podpiac przez port COM, a nie daloby sie przez USB np? Chodzi mi o to zeby miec jak najwiecej mozliwosci skorzystania z tego licznika, a ze ma on troche lampek to COM moze nie wystarczyc.
    Moze mi ktos pomoc, podpowiedziec jak to zbudowac, zeby hulalo?

0
  • #26 07 Lut 2010 12:58
    przemekwoj
    Poziom 10  

Widziałem gdzieś schemat do tych zegarów i jak się nie mylę mam je na laptopie. Dzisiaj wieczorkiem podeśle je na elektrodę. Ale nasuwa mi się pytanie czy jak napiszesz program do kontrolera i sterowniki do PC to byś je udostępnił?? Ten schemat co ja mam to jest chyba na LPT ale na allegro jest pełno adapterów LPT-USB i COM-USB więc nie będzie problemu :)

0
  • #27 07 Lut 2010 13:53
    dStan
    Poziom 2  

Jak uda mi sie to wszystko ogarnac i bedzie dzialac, to osobom zainteresowanym, mysle ze bede mgl udostepnic te programy ;)

0
  • #28 07 Lut 2010 22:12
    przemekwoj
    Poziom 10  

Witam no więc przeszukałem laptopa i nic nie znalazłem, ale skoro raz znalazłem w necie to poszukam jeszcze raz. Sam chce te zegary zrobić więc tak szybko się nie poddam :)

0
  • #29 10 Lut 2010 19:28
    przemekwoj
    Poziom 10  

zobacz tu wiem że to nie są analogowe zegary ale już coś

Code:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1571538.html

0
  • #30 10 Lut 2010 20:24
    rekcaH
    Poziom 13  

Witajcie
    Doczytałem się i przenoszę tutaj
    POTRZEBA:
    1.licznik i jego rozpiskę sygnałów,
    2. kompa z COMem,
    3. mikrokontrolery AVR (lub inne jakie znasz) i jakiś kompilator do nich,
    4. jakieś płytki żeby to polutować,
    5. jakiś program żeby napisać interfejs do LFS (VC++, VB, Ruby, lub inny jaki znasz)
    6. otworzyć plik lfs/docs/insim.txt i poczytać co wysyła LFS po insim, jak utrzymać połączenie, co wysyła po outgauge
    7. Trochę chęci i pomysłów
    Do sterowania wskazówkami w liczniku użyte jest nic innego jak generatory przebiegu prostokątnego o malutkim wypełnieniu i regulowanej częstotliwości 0-300Hz i to właśnie robią te sterowniki
    http://img162.imageshack.us/i/burdsr5.jpg/ zdj. podczas roboty licznika

Ten user ma opisane trochę pod swoimi filmikami http://www.youtube.com/user/RasPLtychy
    W załącznikach podaje paczki rar. Wykonawca to RasPL.
    "macie tu pliki dla AVR pisane w C
    dla PC pisane w Rubym - RasPL"
    Więcej informacji tutaj: http://zion-team.net/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=830&st=0&sk=t&sd=a&start=30

1