Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek z płaszczem wodnym - prośba o pomoc i radę.

smugr 15 Mar 2009 12:26 4403 9
  • #1 15 Mar 2009 12:26
    smugr
    Poziom 2  

Witam wszystkich serdecznie.
    Mam następujący problem. W obiegi pomiędzy wymiennikiem ciepła i kominkiem z płaszczem wodnym przestała płynąć woda :(
    Sprawdziłem pompę- działa, po odkręceniu śruby kręci się wirnik. Wcześniej jak tak sie działo, wyłączałem i włączałem pompę kilka razy i wszystko zaczynalo działać. W obiegu też jest woda, podczas dopuszczania słysze jak przelewa się do kanalizacji z naczynia przelewowego. Obecnie nic pomaga.
    Jak sami wiecie bez obiegu temperatura dochodzi do pewnego poziomu i włącza się samoschladzanie :( czyli kominek nie spełnia swojej funkcji

Oto moje ewentualne pomysły na usterkę, nie jestem jednak ekspertem w tej dziedzinie dlatego proszę o ich weryfikację lub inne wskazówki.
    - może być za małe ciśnienie w obiegu, od początku było słychać "bulgotanie" wody jak pracuje ten obieg, obieg w instalacji co jest bezdziwekowy.
    - instalacja bardzo się zapowietrzyła i powstał gdzieś czop powietrza, którego nie może przepchać pompa - sam tez nie mam pomysłu jak to zrobić
    - pompa nie pracuje prawidłowo, pomimo, ze sie kręci wirnik - coś zapchało/popsuło się w kominku

Będę bardzo wdzięczny za każdą radę i pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie

0 9
  • #2 15 Mar 2009 12:47
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

To że wirnik kręci nie znaczy że turbina się nie zerwała.Sprawdź jeszcze filtr siatkowy przed pompą.

0
  • #3 15 Mar 2009 14:19
    smugr
    Poziom 2  

Filtr siatkowy sprawdzałem, jest ok. :(

0
  • #4 15 Mar 2009 15:38
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Odkręc cztery imbusowe śrubki na korpusie pompy i ostrożnie zdejmij stojan z wirnikiem.Sprawdz turbinę.Jeśli tonie pomorze,to spróbuj spuścic wodę z kominka i napelnij układ od nowa.powinien się wypowietrzyc.

0
  • #5 15 Mar 2009 21:35
    smugr
    Poziom 2  

Dzięki serwisant73 za radę :)
    Po rozkręceniu pompy okazało się, że jest pokryta prawie całkowicie kamieniem. Miała prawie zero przepustowości.
    Wyczyściłem ją, skręciłem i wszystko działa teraz super i bardzo cicho.

Mam dodatkowe pytanie, czy sa jakieś specjalne środki, które mógłbym dosypać do obiegu aby rozpuścić kamień lub ewentualnie w przyszłości uniknąć takich sytuacji?

Pozdrawiam serdecznie

0
  • #6 15 Mar 2009 22:13
    michal6250
    Poziom 12  

Napełnij układ borygiem do samochodu

0
  • #7 15 Mar 2009 22:21
    smugr
    Poziom 2  

michal6250 dzięki za informacje, ale jak to zrobić technicznie, jeżeli naczynie przelewowe znajduje się wyżej niz pompa do której mam dostęp?

0
  • #8 15 Mar 2009 22:39
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Cytat:
    Napełnij układ borygiem do samochodu

Przepraszam,ale co ma odkamienianie instalacji wspólnego z Borygiem,płynem niezamarzającym ?!Zresztą koszt Boryga jest wysoki a w tym przypadku nic nie pomoże!Nawet nie wiadomo jak zareaguje z osadem w instalacji.O wyciekach które mogą się pojawić nie wspomnę.
    Są środki chemiczne do czyszczenia inst. C.O. Wystarczy poklikać w necie.Ja stosuję to www.odkamieniacz.pl Jest tani i skuteczny i opisują dużo zastosowań.W razie wątpliwości można zadać pytanie producentowi.Pozdrawiam.

0
  • #9 16 Lis 2011 23:28
    Piasek80
    Poziom 28  

Równie dobrym i skutecznym będą klasyczne motoryzacyjne odkamieniacze i płukacze do układów chłodzenia lub najzwyklejszy roztwór kwasku cytrynowego.
    I dopiero po takim zabiegu warto napełnić układ płynem chłodniczym w celu zapobiegnięcia powtórki sytuacji za kilka lat...

0
  • #10 28 Gru 2012 22:13
    kokotjumbo
    Poziom 8  

Tego typu instalacje są bardzo wrażliwe na kamień. Jest to układ otwarty do którego cały czas dolewana jest nowa woda zawierająca kamień. Dodatkowo woda w instalacji jest bardzo gorąca, co sprzyja wytrącaniu kamienia (tak jak w czajniku). Aby taka instalacja sprawnie działała i aby uchronić drogie elementy przed zniszczeniem warto zainwestować w stację zmiękczania wody bydgoszcz

0