Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek z płaszczem wodnym - prośba o pomoc i radę.

smugr 15 Mar 2009 12:26 4487 9
 • #1 15 Mar 2009 12:26
  smugr
  Poziom 2  

  Witam wszystkich serdecznie.
  Mam następujący problem. W obiegi pomiędzy wymiennikiem ciepła i kominkiem z płaszczem wodnym przestała płynąć woda :(
  Sprawdziłem pompę- działa, po odkręceniu śruby kręci się wirnik. Wcześniej jak tak sie działo, wyłączałem i włączałem pompę kilka razy i wszystko zaczynalo działać. W obiegu też jest woda, podczas dopuszczania słysze jak przelewa się do kanalizacji z naczynia przelewowego. Obecnie nic pomaga.
  Jak sami wiecie bez obiegu temperatura dochodzi do pewnego poziomu i włącza się samoschladzanie :( czyli kominek nie spełnia swojej funkcji

  Oto moje ewentualne pomysły na usterkę, nie jestem jednak ekspertem w tej dziedzinie dlatego proszę o ich weryfikację lub inne wskazówki.
  - może być za małe ciśnienie w obiegu, od początku było słychać "bulgotanie" wody jak pracuje ten obieg, obieg w instalacji co jest bezdziwekowy.
  - instalacja bardzo się zapowietrzyła i powstał gdzieś czop powietrza, którego nie może przepchać pompa - sam tez nie mam pomysłu jak to zrobić
  - pompa nie pracuje prawidłowo, pomimo, ze sie kręci wirnik - coś zapchało/popsuło się w kominku

  Będę bardzo wdzięczny za każdą radę i pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie

  0 9
 • #2 15 Mar 2009 12:47
  krzysztofmatusik
  Poziom 22  

  To że wirnik kręci nie znaczy że turbina się nie zerwała.Sprawdź jeszcze filtr siatkowy przed pompą.

  0
 • #3 15 Mar 2009 14:19
  smugr
  Poziom 2  

  Filtr siatkowy sprawdzałem, jest ok. :(

  0
 • #4 15 Mar 2009 15:38
  serwisant73
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Odkręc cztery imbusowe śrubki na korpusie pompy i ostrożnie zdejmij stojan z wirnikiem.Sprawdz turbinę.Jeśli tonie pomorze,to spróbuj spuścic wodę z kominka i napelnij układ od nowa.powinien się wypowietrzyc.

  0
 • #5 15 Mar 2009 21:35
  smugr
  Poziom 2  

  Dzięki serwisant73 za radę :)
  Po rozkręceniu pompy okazało się, że jest pokryta prawie całkowicie kamieniem. Miała prawie zero przepustowości.
  Wyczyściłem ją, skręciłem i wszystko działa teraz super i bardzo cicho.

  Mam dodatkowe pytanie, czy sa jakieś specjalne środki, które mógłbym dosypać do obiegu aby rozpuścić kamień lub ewentualnie w przyszłości uniknąć takich sytuacji?

  Pozdrawiam serdecznie

  0
 • #6 15 Mar 2009 22:13
  michal6250
  Poziom 12  

  Napełnij układ borygiem do samochodu

  0
 • #7 15 Mar 2009 22:21
  smugr
  Poziom 2  

  michal6250 dzięki za informacje, ale jak to zrobić technicznie, jeżeli naczynie przelewowe znajduje się wyżej niz pompa do której mam dostęp?

  0
 • #8 15 Mar 2009 22:39
  krzysztofmatusik
  Poziom 22  

  Cytat:
  Napełnij układ borygiem do samochodu

  Przepraszam,ale co ma odkamienianie instalacji wspólnego z Borygiem,płynem niezamarzającym ?!Zresztą koszt Boryga jest wysoki a w tym przypadku nic nie pomoże!Nawet nie wiadomo jak zareaguje z osadem w instalacji.O wyciekach które mogą się pojawić nie wspomnę.
  Są środki chemiczne do czyszczenia inst. C.O. Wystarczy poklikać w necie.Ja stosuję to www.odkamieniacz.pl Jest tani i skuteczny i opisują dużo zastosowań.W razie wątpliwości można zadać pytanie producentowi.Pozdrawiam.

  0
 • #9 16 Lis 2011 23:28
  Piasek80
  Poziom 29  

  Równie dobrym i skutecznym będą klasyczne motoryzacyjne odkamieniacze i płukacze do układów chłodzenia lub najzwyklejszy roztwór kwasku cytrynowego.
  I dopiero po takim zabiegu warto napełnić układ płynem chłodniczym w celu zapobiegnięcia powtórki sytuacji za kilka lat...

  0
 • #10 28 Gru 2012 22:13
  kokotjumbo
  Poziom 8  

  Tego typu instalacje są bardzo wrażliwe na kamień. Jest to układ otwarty do którego cały czas dolewana jest nowa woda zawierająca kamień. Dodatkowo woda w instalacji jest bardzo gorąca, co sprzyja wytrącaniu kamienia (tak jak w czajniku). Aby taka instalacja sprawnie działała i aby uchronić drogie elementy przed zniszczeniem warto zainwestować w stację zmiękczania wody bydgoszcz

  0