Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem a sterowanie kotłem?

darekas 06 Gru 2009 21:25 17718 43
  • #32 10 Mar 2010 08:25
    wojtideb
    Poziom 2  

Witam,
    buduję dom i zastanawiam się jak rozwiązać kwestie ogrzewania a mianowicie:
    Dom można podzielić na 3 części - więc zakładam że trzy obiegi sterowane osobno:
    część mieszkalna parter ok 75 m2 - ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część mieszkalna poddasze ok 75 m2 - ogrzewanie grzejnikowe z wyjątkiem łazienki (ogrzewanie mieszane podłogówka +grzejnik)

część usługowa na parterze ok 100m2 - ogrzewanie podłogowe.

Dom będzie ogrzewany gazowym kotłem kondensacyjnym prawdopodobnie Viessmann Vitodens 200

Czy powinna być regulacja pogodowa plus zawory termostayczne do poszczególnych pomieszczeń (jeden fachowie twierdzi, ze bez pogodówki kocioł kondensacyjny nie będie spełniał swojej funkcji i będzie grzał jak zwykły-nie będzie kondensacji)

Czy wystarczą np 3 termostaty programowalne plus zawory termostatyczne a może tylko 3 termostaty bez zaworów (ustawienia pomieszczeń tylko przez zawory w rozdzielaczu)

Każdy fachowiec, z którym rozmawiam mówi co innego.

A chciałbym móc sterować temp w każdej z 3 części osobno bo wiadomo sypialnie na górze to inna temp niż a części mieszkalnej na dole i różne godziny grzania tym bardziej w części usługowej. No i dodatkowo wiadomo, że w łązience musi być cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.

P.S. W salonie ok 35m2 chcę zamontować na podłogówkę deskę warstwową (tzw barlinecką) salon na duże przeszklenia w sumie 8m2 czy sama pogłogówka da radę z ogrzaniem takiej powierzchni?

Z góry dziękuję z rady i propozycje!

• #33 10 Mar 2010 16:40
    ogi4
    Poziom 16  

Czy te trzy części domu będą użytkowane ciągle tzn. salon wspólny dzieci na górze rodzice na dole, czy raczej okazjonalnie.

• #34 11 Mar 2010 11:49
    pakor
    Poziom 2  

Też kiedyś byłem młody, i tysiące pomysłów rodziło się w głowie. Dzisiejsza technika pozwala na zrealizowanie prawie każdego, najbardziej skomplikowanego pomysłu czy układu (tylko jakim kosztem). Jednak życie zweryfikowało moje podejście do tematu. Przekonałem się że nie ma rzeczy które się nie psują ( z szarymi komórkami włącznie). A im lepsze części tym gorzej, bo nie tylko drożej ale dłużej działają bezawaryjnie, i jak nadejdzie ich czas to człowiek już nic z tego nie pamięta o co w tym wszystkim chodziło i co zrobić żeby znowu było dobrze.
    Dlatego popieram opinie kol. kaczmarj. Nadal jednak mam ciągoty do komplikowania tematu i poszukuje sterownika wyposażonego w kartę sieciową, żebym mógł nadzorować parametry kotła siedząc przy komputerze i to nawet będąc poza domem.
    Czy zna ktoś taki model ???
    Mój sterownik niestety włącza i wyłącz pompę w tej samej temperaturze, a jak chce żeby włączał przy wyższej a wyłączał przy niższej to muszę ręcznie przestawiać (taki model). Tak samo z temperaturą. Mam ok 900 m3 do ogrzania Jak w chłodne dni ustawie temperaturę pieca to w cieplejsze dni mam za ciepło i za dużo ciepła ucieka do komina niepotrzebnie. Skłaniam sie do zabudowy zaworu trójdrożnego z dodatkowym sterowanie tego zaworu pod kątem utrzymania temperatury pomieszczeń. Same termostaty na grzejnikach nie załatwiają sprawy, bo moja instalacja budowana jako grawitacyjna zrobiona jest z z bardzo grubych rur, które grzeją tak dobrze jak grzejniki. Nie wiem też czy ważniejsze jest utrzymanie temperatury pieca (zawór na wodzie ciepłej) czy obniżenie temperatury grzejników, wtedy woda powrotna do kotła będzie jeszcze chłodniejsza. A mówią że różnica nie powinna przekraczać 8 stopni. A może jednak zawór czterodrożny ?
    Proszę fachowców o odpowiedź na dowolny kawałek mojego tekstu :)

• #35 12 Mar 2010 08:44
    wojtideb
    Poziom 2  

ogi4 napisał:
    Czy te trzy części domu będą użytkowane ciągle tzn. salon wspólny dzieci na górze rodzice na dole, czy raczej okazjonalnie.

Wszystkie trzy części domu będą używane jednocześnie.
    Częśc usługowa będzie działała od poniedziałku do piątku. (od 8,00 do 19,00)
    Reszta domu normalnie caly tydzień dół (salon, kuchnia hol i łazienka to tzw część dzienna używana generalnie po poludniu) poddasze 3 sypialnie+łazienka po południu i w nocy.

• #36 12 Mar 2010 09:42
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

W tym salonie podłogówka z deską barlinecka może nie dogrzać pomieszczenia ze wzgledu na te duze okna, a zwiększanie na maksimum mocy /m2 z podłogówki spowoduje przegrzewanie podłogi, co niekorzystnie wpłynie na podłogę drewnianą. W praktyce grzejniki mogą zeszpecić taki salon, ale sama podłogówka mogłaby dac radę pod warunkiem ułożenia dodatkowych obwodów w strefach wychłodzenia oraz Twoją akceptacje nieco niższego komfortu cieplnego w salonie, (20-21 st maks).
    W takim wypadku w całym budynku zainstalowałbym 4 termostaty pokojowe (ze sterowaniem tygodniowym) i 4 obwody grzewcze (dół, góra, pomieszczenie usługowe i na wszelki wypadek salon) wraz z elektrozaworami sterowanymi przez odpowiednie dla pomieszczeń i termostaty, a grzejniki łazienkowe zasilane bezpośrednio z kotła ( nie przez elektrozawory) , co spowoduje grzanie grzejników łazienkowych przy każdym uruchomieniu kotła, niezależnie od włączonej strefy.
    Wymaga to dorobienia prostej przekaźnikowej logiki do sterowania elektrozaworami i startem kotła. W takim sterowaniu całkowicie zbędna jest (czasem głupiejąca+ dodatkowe zbędne koszty ) automatyka pogodowa pod warunkiem dobrego ocieplenia budynku. Zalecałby też kocioł ( jak najbardziej kondensacyjny) ale z możliwością współpracy ze zwykłymi termostatami z wyjściem typu ON/OFF .
    W wypadku ogrzewania podłogowego zmiany temperatur z nocnych na dzienne należy ustawić eksperymentalnie , np, z 2-godzinnym wyprzedzeniem w związku z bezwładnością tego typu ogrzewania, ale i wyłączamy je też 2 godziny przed końcem - więc nie ma żadnych dodatkowych strat, jak to niektórzy sądzą.
    Grzejniki na górze należało by powiększyć ( przewymiarować o 50%) aby uniknąć układu mieszającego do podłogówki i całość zasilać temp nie wyższą niz 50-55st.C na kotle. ( w praktyce 50 st wystarcza- sprawdzone w takim mieszanym systemie z grzejnikami w sypialniach- w innym budynku, nie moim, ale moja instalacja)
    Ja mam w sypialniach podłogówkę + 10mm panele i brak efektu przegrzanej podłogi:
    Panele nie daja wrazenia że sa ciepłe (przy kontakcie ze stopa), a w pomieszczeniach jest bardzo dobry komfort termiczny i w NICZYM to rozwiązanie nie przeszkadza w spaniu ( na noc temp 19 st.C).
    Opisane rozwiązania są sprawdzone ,w moim domu i ekonomiczne
    ( mój rachunek za gaz za ostatnie 2 miesiące to 1050 zł za 140 m2 +100 m2 utrzymywane w trybie antyzamarzaniowym 5 stC + kuchnia i CWU na 4 osoby)

Ale uwaga na fachowców, bo 3/4 z nich nie jest w stanie tego poprawnie wykonać i podłączyć, aby działało zgodnie z założeniami. Radzę unikać takich, co mówią , że TAK MUSI BYĆ i INACZEJ SIĘ NIE DA.
    Fachowiec powinien umieć wytłumaczyc dlaczego ma być tak , a nie inaczej i jakie ma wady i zalety każde z rozwiązań, bo nie ma rozwiązań idealnych ( w ramach rozsądnych kosztów).

• #37 16 Mar 2010 18:21
    wojtideb
    Poziom 2  

Andrzej dzięki za infoma jeszcze parę wątpliwości:

'W takim wypadku w całym budynku zainstalowałbym 4 termostaty pokojowe (ze sterowaniem tygodniowym) i 4 obwody grzewcze (dół, góra, pomieszczenie usługowe i na wszelki wypadek salon) wraz z elektrozaworami sterowanymi przez odpowiednie dla pomieszczeń i termostaty, a grzejniki łazienkowe zasilane bezpośrednio z kotła ( nie przez elektrozawory) , co spowoduje grzanie grzejników łazienkowych przy każdym uruchomieniu kotła, niezależnie od włączonej strefy.'
    Rozumiem, że grzejniki łazienkowe nie miałyby być połączone go żadnego rozdzielacza? tylko bezpośrednio do kotła?

Na tą chwilę mam następującą swoją wersję po ustaleniach z hydraulikiem:
    Kocioł z regulacją pogodową i trzy obiegi grzewcze (podłogówka dom, podłogówka czzęść usługowa i grzejniki dom) plus czwarty cwu.

Z tego to zrozumiałem to z kotła do wszystkich 3 rozdzielaczy doprowadzona będzie woda o takiej samej temp. dobranej przez automatykę pogodową kotła.
    W rodzielaczach będą zamontowane elektrozawory połączone z termostatami pokojowymi (jeden na górze, drugi i trzeciw łązience na górze i na dole, czwarty w salonie i piąty i szósty w częsci usługowej - tu z uwagi na jedną częśc narażoną na częste wietrzenie.) i mieszacze?, które mają za zadanie dobrać odpowiednią temp wody do temp zadanej ma termostacie.
    W zależności od temp ustawionej na termostacie bedzie regulowany przepływ wody z rozdzielacza do danego obiegu.

Natomiast nie za bardzo wiem kiedy kocioł będzie się włączał czy priorytet będzie miała automatyką pogodowa, czy kocioł będzie się załączał kiedy na jednym z 6 termostatów spadnie tempponiżej zadanej?

Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

A jeszcze jedno czy nie powinien rodzielić tych trzech obiegów już na automatyce pogodowej kotła?

Dodano po 50 [sekundy]:

A jeszcze jedno czy w moim przypadku powinno być zastosowane sprzęgło hydrauliczne?

• #38 16 Mar 2010 19:07
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Trochę to bez sensu. Bardziej OK jest zamontowanie niezależnych obiegów grzewczych (wszystkich z mieszaczem i swoimi pompami) + c.w.u. Wtedy masz pełny wpływ na regulację poszczególnych obiegów. No i kocioł nie będzie sztucznie dławiony na termostatach.

• #39 16 Mar 2010 19:56
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Rozwiązanie z pompami i mieszaczami jest jak najbardziej eleganckie, ale bardzo kosztowne.
    Ja mam za kotłem zainstalowaną dodatkową pompę, która jest sterowana (już z bardziej skąplikowanej automatyki swojej konstrukcji) zależna od liczby załaczonych stref/elektrozaworów, lub pracy CWU.
    Temperatura stała 50 st. wystarcza na podłogówkę (grzanie okresowe) i grzejniki , bez żadnych mieszaczy. Zmniejsza to podór prądu ( 4 pompy) i nie kąplikuje układu.

Oczywiście rozwiązań jest wiele...

• #40 19 Mar 2010 15:13
    ogi4
    Poziom 16  

Moim zdaniem pompa kotłowa poradzi sobie z grzejnikami, podłogówka z z dwoma rozdzielaczami, jednego zaworu trójdrogowego z siłownikiem trójstawnym podłączonego do regulatora pogodowego z możliwością ustawienia krzywej grzania dla dwóch obiegów grzewczych i pompy.Podłączenie części mieszkalnej przez zwykły zawór elektromagnetyczny sterowany regulatorem tygodniowym np.euroster.
    W pomieszczeniu gdzie jest deska barlinecka można zastosować ogrzewanie ścienne.

• #41 19 Mar 2010 18:57
    szymonjasiu
    Poziom 19  

Weź pod uwage kocioł z dwoma obiegami sterowanymi niezależnie np. Kocioł kondensacyjny Termet EconoMax GAZOWY STOJĄCY DWUFUNKCYJNY KOCIOŁ KONDENSACYJNY Z WBUDOWANYM 150 L ZASOBNIKIEM C.W.U. ZE STALI SZLACHETNEJ.

• #42 19 Sty 2011 17:18
    gp69
    Poziom 9  

darekas napisał:
    Witam

Bardzo spodobał mi się system sterowania wodnym ogrzewaniem podłogowym firmy OJ electronics.

Witam,

z zainteresowaniem czytam ten wątek o inteligentnym sterowaniu ogrzewaniem podłogowym. Czy mógłbym wiedzieć jak się potoczyła sprawa ? Tzn. jakie rozwiązanie Pan wybrał i czy to się sprawdza ?

Sam ma podobny dylemat. Chciałbym sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach w taki sposób, by móc ustawić w każdym pomieszczeniu dowolną temperaturę o dowolnej godzinie.
    Nie znalazłem na razie nic lepszego niż OJ Electronics, ale i ten system ma swoje limity.
    Np. nie pozwala na indywidualną regulację dla każdego dnia tygodnia.

Będę wdzięczny za info.
    Pozdrawiam
    Grzegorz

• #43 10 Lip 2013 21:34
    rubinek5
    Poziom 2  

Nie prościej zadzwonić do firmy TECE bo to przecież dystrybutor duńskiej firmy.

• #44 31 Paź 2013 19:04
    mazi88
    Poziom 10  

co do kotła gazowy albo pompy ciepła polecacie jeśli chodzi o sterowanie