Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik do mp3. Jak wszystko zmontować?

krempy 23 Mar 2009 20:30 16779 83
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Czym zasilasz wzmacniacz?
    Nie pomyliłeś wejścia z wyjściem?
    Być może masz tzw. zimne luty- zobacz, czy we wszystkich miejscach element (z cyną) na pewno trzyma się miedzi na płytce- wystarczy trochę poruszać, żeby zobaczyć.
    Daj fotkę płytki od strony ścieżek.
    krempy
    Poziom 13  
    Witam. Wzmacniacz podłączyłem do baterii 9V
    Nie pomyliłem. Out to na pewno wyjście
    Luty kupowałem w sklepie(cyna z kalafonią) gotowe.
    Przenośny głośnik do mp3. Jak wszystko zmontować?Przenośny głośnik do mp3. Jak wszystko zmontować?
    gilus1
    Poziom 29  
    Jedna bateria 9V to za mało by zasilić ten układ. Trzeba by kilka takich połączyć szeregowo. Podłącz układ pod jakiś transformator z mostkiem prostowniczym i kondensatorem ( napięcie powinno wynosić od 8 do 18V). Ja np mam lampkę biurkową z transformatorem dającym 12 AC. Po odłączeniu żarówki wstawiam mostek i kondensator filtrujący. W ten sposób mam ok 16V DC. mam też akumulator od wkrętarki 14,4V, który też dobrze nadaje się do tych celów. Pokombinuj coś z zasilaniem.
    krempy
    Poziom 13  
    myślicie, że może przez to nie działać? A jeśli podłączę bezpośrednio pod lampkę biurkową(12v) to nie będzie działać?
    elektro155
    Poziom 26  
    brakuje Ci zwory między R7 i końcówką nr. 10 układu scalonego ( powinna być tam, gdzie nielutowane pola na zdjęciu).
    gilus1
    Poziom 29  
    W lampce masz 12V ale prądu przemiennego. Trzeba wymontować żarówkę, wstawić mostek prostowniczy (lub 4 diody prostownicze połączone w mostek) i kondensator filtrujący. PS W mojej lampce jest 12V ale ty w swojej zmierz napięcie ( najlepiej bez obciążenia) i dopiero działaj dalej.
    elektro155
    Poziom 26  
    Po za tym powinieneś poprawić luty bo wyglądają nieestetycznie i po za tym mogą zpowodować zwarcie i zepsuć układ
    krempy
    Poziom 13  
    elektro155 napisał:
    brakuje Ci zwory między R7 i końcówką nr. 10 układu scalonego ( powinna być tam, gdzie nielutowane pola na zdjęciu).

A więc mam to podlutować czy połączyć?
    gilus1
    Poziom 29  
    Zlutować. Używając kawałek drucika odciętego np z rezystora lub kondensatora.
    krempy
    Poziom 13  
    Połączyłem w tym miejscu, w którym kazaliście. Gdy uderzam kabelkiem o akumulator 12v pyka w głośniku. Jak podłącze na dłużej to nic się nie dzieje(mp3 podłączone cały czas) Potem odłączam i znowu lekko uderzam i żadnej reakcji. dopiero po jakieś pól min znowu zaczynając uderzać pyka w głośniku ale muzyka nie leci. co robić???
    gilus1
    Poziom 29  
    Daj zdjęcie od strony elementów. Nie możesz zmienić zasilania na wydajniejsze?
    krempy
    Poziom 13  
    gilus1 napisał:
    Daj zdjęcie od strony elementów. Nie możesz zmienić zasilania na wydajniejsze?
    niestety nie moge zmienic zasilania Przenośny głośnik do mp3. Jak wszystko zmontować?Przenośny głośnik do mp3. Jak wszystko zmontować?Przenośny głośnik do mp3. Jak wszystko zmontować?
    lord_blaha
    Poziom 33  
    2 zdjęcie- masz podłączony plus zasilania i masę- a dlaczego nie podłączyłeś głośnika? I czy tam przypadkiem nie ma zwarcia?
    krempy
    Poziom 13  
    lord_blaha napisał:
    2 zdjęcie- masz podłączony plus zasilania i masę- a dlaczego nie podłączyłeś głośnika? I czy tam przypadkiem nie ma zwarcia?
    głośnik podłączyłem od spodu bo na górze nie bylo miejsca
    gilus1
    Poziom 29  
    2 zdjęcie: Niezbyt ładnie są połączone kable. Nie ma tam zwarcia i czy przypadkiem nie jest to emaliowany przewód?
    krempy
    Poziom 13  
    Dowiedziałem się, od elektryka, że zamieniłem kondensatory. Dalsze etapy będę opisywał w tym temacie
    John5MM
    Poziom 19  
    Cieszę się z tego wątku po mam podobne zamiary w zrobieniu przenośnych głośników i chciałbym Was zapytać, czy mogę taki wzmacniacz podłączyć w aucie do gniazda zapalniczki samochodowej (jest w niej 12V) ?, do tego wzmacniacza chciałbym podłączyć też 2 głośniki i tu mam prośbę, czy możecie mi dać link do takich głośników i podać ich parametry ?
    krempy
    Poziom 13  
    Podłączyłem wzmacniacz do akumulatora samochodu i ładnie działało. jak podłączyłem do skutera(12v) to już nie chciało. Skuter stał całą zimę w garażu. Pozdrawiam. Kolego wyżej, ile masz kasy na głośniki, to by pomogło w szukaniu.
    John5MM
    Poziom 19  
    kupił bym nawet jeden głośnik w cenie 50-100 zł ale chodzi mi o parametry i czy to będzie działało ?
    krempy
    Poziom 13  
    NR aukcji: 591071171

PARAMETRY GŁOŚNIKA:

Dane ogólne:

* Woofer: średnica 165 mm
    * Woorer: głębokość montażowa 56 mm
    * Moc max: 210 W
    * Moc RMS: 50 W
    * Skuteczność: 91 dB
    * Pasmo: 50Hz - 5 000Hz
    * Impedancja: 4ohm
    * Nierdzewny kosz głośnika

W skład zestawu wchodzi:

* 1 x dystans montażowy - redukcja do głośnika pozwalająca zamontować go w samochodzie
    * 1 x redukcja głośnikowa - która pozwoli zamontować głośnik bez obcinania i sztukowania końcówek do fabrycznej instalacji samochodu w drzwiach
    * 1 x głośnik basowy - 165 mm
    * Kartę gwarancyjną ważną przez 24 mieś.
    * dowód zakupu (paragon / faktura)
    * Całość zapakowane w oryginalnym opakowaniu
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    John5MM
    Poziom 19  
    czy możecie mi polecić jakiś artykuł lub zasady dobierania głośników do wzmacniacza a w sprzęcie audio jestem początkujący
    krempy
    Poziom 13  
    Musisz patrzeć na podstawowe parametry:
    - moc RMS
    - ilość Ω
    - liczba złączy
    - można patrzeć też na wygląd.
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Wygląd można sobie darować. Zwykle te świecące i błyszczące są g... warte.
    Podstawowe parametry głośnika to parametry T-S, czyli Thiele’a-Smalla. Jest to kompletny opis głośnika. Trzeba uważać, bo niektórzy producenci tych bardziej lipnych głosników mają tendencje do pisania parametrów z sufitu (np. Aplhard, Dibesi, TTX itp).
    Dzięki tym prametro wyliczysz skrzynię, a także dowiesz się czy głośnik jest nisko-, średnio-, wysoko-, nisko-średnio- tonowy itp...
    Jak dobrac go do wzmacniacza? Jeżeli już wiesz co robisz (np. kolumny stereo/ subwoofer/ zestaw 5.1)- dobierasz głośniki grajace w pożądanych pasmach, projektujesz zwrotnice itp. Generalnie sam dobór wzmacniacz jest chyba w tym wszystkim najprostszy. Popularne jest twierdzenie, że wzmacniacz powinien być mieć ok. 80% mocy głośnika- wtedy głośnika się nie przesteruje i dłużej pogra. Czasem można usłyszeć głosy, że tylko wzmacniacz o większej mocy znamionowej może prawidłowo kontrolować głośnik, a zapobieganie przesterom zależy wyłącznie od wyczucia użytkownika, które nabiera się z doświadczeniem.
    John5MM
    Poziom 19  
    a mam do was pytanie odnośnie zasilania tego wzmacniacza, chodzi o to że w instrukcji zalecają zasilanie z zasilacza 12-15 V o wydolności prądowej min 1,5A czyli rozumiem ze do mojego zasilacza 12V, 0,5A nie mam go co podłączać ? , a jak ma się sprawa z zasilaniem za gniazda zapalniczki samochodowej ? (12V ale niewiem ile jest tam A)
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Będzie grał na tym 0,5A, ale raczej na niewielkiej mocy i jest ryzyko spalenia zasilacza... Do zapalniczki możesz podłączyć, tam jest ok 14V (13,5-14,5) i akumulator spokojnie te 1,5A zapewni :) Tylko nie graj za długo, bo rano fury nie odpalisz ....
    John5MM
    Poziom 19  
    to znaczy, czy chodzi ci żeby nie używać takiego zestawu w aucie podczas gdy nie jestem w jeździe ? (bo wiadomo że gdy jadę autem to alternator ładuje akumulator)
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Możesz spokojnie używać, tylko w rozsądnym, czasie (max ze 4-5h)- zależy jaki masz akumulator. Np. akumulator 40Ah może dostarczyć 40A przez godzinę (albo np. 4A przez 10h)- chociaż ta zależność nie do końca jest liniowa. Pamiętaj, żeby nie rozładować akumulatora do końca, zawsze trzeba pamiętać, że rozrusznik też bierze trochę Amperów...
    kotar92
    Poziom 12  
    To ja mam małe pytanie do schematu zamieszczonego przez lord_blaha tego na TDA 2005. Ile pobiera prądu przy napięciu 12V i czy może ktoś podać schemat płytki drukowanej dla tego układu
    krempy
    Poziom 13  
    Ja jeszcze dopiszę, że warto byłoby zastosować bezpiecznik 5A, żeby nie spaliło tego wzmacniacza.