Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative g500 przeróbka zestawu 2.1

PIOTER620 15 Mar 2009 15:55 5731 9
  • #1 15 Mar 2009 15:55
    PIOTER620
    Poziom 9  

Witam wszystkich jako że posiadam zestaw głośników creative gigaworks g500 ( uszkodzony spalone końcówki mocy) chciał bym go przerobić na dość porządny zestaw 2.1 do komputera :) .

Potrzebny mi schemat budowy wzmacniacza który docelowo znajdzie się na miejscu obecnego wzmacniacza creative .

Mówiąc wprost ma to być zestaw 2.1 z zastosowaniem 2 satelitek z zestawu g500 obudowy wzmacniacza g500 i nową elektroniką , pamiętać należy aby w satelitkach wyeliminować niskie tony , mam też zamiar wykorzystać obecne w g500 złącza do wprowadzenia audio , wyjście na głośniki i zasilanie .Oczywiście należy też uwzględnić pilot przewodowy bądź bezprzewodowy do sterowania głośnością .

Wiem że dużo osób skrytykuje pewnie moje zamiary ale wiem że takie coś jest do zrobienia nawet dla osoby posiadającą taka wiedzę jak ja :)

Co do moich umiejętności w sprawach elektroniki to nie są one za duże ale za to mam wsparcie kolegi z serwisu sony który obiecał mi pomoc w budowie , niestety on też się dopiero uczy i nie bardzo wie skąd załatwić schemat.

Chciał bym aby wzmacniacz był w miarę dobrej jakości jeśli chodzi o dźwięk cena całości tez nie za wygórowana .

Liczę na waszą pomoc :)

0 9
  • #3 16 Mar 2009 14:02
    PIOTER620
    Poziom 9  

Marcin_xx1 napisał:
    satelity
    http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/2/TDA2030.shtml
    (dodaj kondensatorki szeregowo z głośnikami np 10uF w celu wycięcia basu)

wofer
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic221914.html

"mam wsparcie kolegi z serwisu sony który obiecał mi pomoc w budowie , niestety on też się dopiero uczy i nie bardzo wie skąd załatwić schemat".
    A to dobre :D

Dość proste rozwiązanie lecz myślałem o czymś może bardziej rozbudowanym jak już wspomniałem chciał bym mieć możliwość sterowania głośnością całości oraz głośnika basowego i satelitek osobno oczywiście dziękuje za to co mi polecasz lecz poczekam na inne propozycje :) , ważną sprawą jest moc głośnika basowego 130w rms i satelitki 30w rms pod to chcę zrobić wzmacniacz :)
    Dodam też że chciał bym wydać max 200zł na całość :)

0
  • #4 16 Mar 2009 15:20
    skywalker
    Poziom 22  

130W ? na pewno ? bo coś mi się nie chce wierzyć :).
    TDA7294 nie jest takim złym wzmacniaczem jeśli chodzi o satelity to można użyć GAINCLONE (LM3875 ) lub podobny ew LM1875 tu potrzebne inne PCB, ale nie będzie to kosztowało 200zł.Zapewniam że moc 60W uzyskana z TDA7294 jest mocą wystarczającą do domowego grania :)

http://szukaj.elektroda.pl/search.php?mode=results&sid=697e783dce4f336549f52dd1b774a462

Można również pokusić się o wzmacniacz mostkowy na TYM TDA, zaznaczam że potrzebne jest mocne trafo , transformator 150W toroid to koszt około 65zł + mostek i kondensatory i wyjdzie blisko 100zł, a moc jaką z niego można wycisnąć to około 75W czyli 45W sub i 2 x 15W satelity.(moc oddana w głośniki przy założeniu sprawności zasilacza i wzmacniaczy na poziomie 50% )

0
  • #5 16 Mar 2009 16:25
    PIOTER620
    Poziom 9  

To może inaczej zacznijmy :)

wzmacniacz należy dobrać do istniejących głośników creative .
    Oto fotki głośnika satelitki:

Niestety z opisu tych głośników nic dla mnie nie jest jasne :( czy jest jakiś sposób aby sprawdzić moc głośnika ?

Dobra już się douczyłem troszkę i wiem że w domowych warunkach nie da się sprawdzić mocy głośników :/

Producent gw g500 podaje takie wartości :
    # 36 W mocy ciągłej na kanał (5 kanałów)
    # Głośnik niskotonowy o mocy ciągłej 130 W
    nie wiem na ile to prawda :/ i o jakiej mocy wzmacniacz do tego dać :/

0
  • #6 16 Mar 2009 17:20
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

tda 2030 dostarcza 15W, możesz zastosować tda 2040 -25W taka sama topologia ale moim zdaniem to za dużo jak na takie brzęczki, możesz go zasilać z pojedyńczego napięcia 36 V max lub symetrycznie +/-18. Do suba tda 7294 lub mostek, wszystkie wzmacniacze masz oddzielnie wiec jaki problem w oddzielnej regulacji głośności.

0
  • #7 16 Mar 2009 17:44
    skywalker
    Poziom 22  

Moc zestawu możesz określić za pomocą poboru mocy z sieci jeśli taki jest gdzieś naniesiony :) podzielisz sobie to przez dwa i wychodzi ci całkowita moc oddawana w głośniki (o ile ktoś nie naniósł tam kosmicznych wartości).

Najlepszym sposobem było by wykonanie takiego wzmacniacza np z Kitu i "osłuchanie" go nawet na TDA2030 która jest tania baaaardzo bo kosztuje 2zł.

0
  • #8 08 Paź 2009 22:37
    AdrianTiT
    Poziom 1  

witam.. chciałem ożywić temat.. tak więc jak kolega wyżej chciałbym "zbudować" zestaw 2.1 z zestawu g500.. (przepalił mi się 1 głośnik, a żeby go znaleźć to uhuhuh.. albo zamiennik.. -gwarancji niestety nie mam bo kupiłem z allegro z niekompletną dokumentacją) tak więc chciałbym zostawić sobie subka a złożyć 2 fajne satelitki z wysokimi i średnimi tonami ;) co potrzebuję do podjęcia się takiej przeróbki? i jaki ok. koszt miałbym przeznaczyć i czy bardzie mi się opłaca sprzedać je dołożyć trochę i kupić wzmacniacz i wtedy myśleć o złożeniu 3 drożnych kolumnach ?

0
  • #9 09 Paź 2009 07:32
    mkpl
    Poziom 37  

Ja proponuje podzielić moc tego arcy mocnego zestawu przez 10. Czyli sub 130W a realnych 13W satelity 36W a realnych 3.6W i wiecej raczej nie będzie. Możesz też podać jakie siedziały oryginalnie końcówki w tym zestawie dzieki temu mozna bardzo latwo oszacować moc

-1
  • #10 09 Paź 2009 08:48
    Erni90

Poziom 20  

Przeczytaj na takiej tabliczce z tyłu wzmacniacza ile to cudo pobiera W z sieci. Jest to napisane tam obok 230V 50Hz. Nie zdziw się jeśli będzie napisane mniej niż 60W.

0