Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujka i włącznik schodowy razem

Costales 15 Mar 2009 16:13 9833 9
Optex
    Costales
    Level 10  
    Witam,
    zdecydowalem ze sam sobie położę kabelki i zrobię elektryke. Generalnie wszystko jest ok. Zdecydowałęm się na włącznik oświetlenia na korytarzu na czujnik ruchu. Położyłem kable i tearz mi znajomy mówi a co będzie jak on wysiądzie, albo nie będzie łapał np dzieci o.O
    W tym wypadku dobrze by było zrobić normalny włączniku schodowy z tym włącznikiem krzyżowym (w sumie 3 włączniki)

Jak działa włącznik schodwy wiem, jak czujka wiem ale jak to połączyć razem?

Chodzi o to by w razie gdyby czujka się popsuła można było oświetlenie też uruchamiać za pomocą tych włączników schodowych.

Tutaj jesli sie ta to by zdziałało i to i to, czyli jak się włączy oświetlenie włącznikiem to generalnie czujka nie ma wpływu na stan żarówek. Jeśli włącznikiem się wyłączy oświetlenie wtedy zaczyna działać czujka.

Ewentualnie w puszcze gdzie są wszystkie kabelki (ten od czujki, od żarówek i zasilający to wszystko) dać włącznik... schodowy tak myślę.
    Gdy będzie w pozycji np 0 to działa czujka, jesli sie go przestawi na pozycje I działają włączniki schodowe - tak na wszelki wypadek te schodowe gdyby nastąpiła awaria czujki.

Jak to rozwiązać najprościej. Bardzo bym prosił o schematy bo szukakłem i .. albo źle patrzyłem albo nie ma tego razem spiętego.

Osobiście wolałbym to drugie rozwiązanie. Default jest czujka.. jak sie popsuje to tym przyciskiem załączam,, przełanczam na włączniki schodowe.

Edit: W sumie to prąd na żarówke będzie płynał albo od czujnika ruchu albo od włącznika schodowego. Ten przełącznik o którym pisałem wyżej będzie tym kierował .. tylko jeszcze schemacik by się przydał. Wrócę z pracy to cos pokombinuję z rysunkami i podeslę do akceptacji....
    Czyli ten włącznik powinien kierować faze albo na czujkę albo na włącznik shcodowy. W zależności który układ dostanie napięcie ten poda go dalej do żarówki. Czyli zrobić trzeba by było dwa osobne układy, oba by się kończyły na żarówce, a włącznikiem schodwym bym sterował na który z tych układów ma iść faza, prąd.

Prosze i informację czy takie rozwiązanie było by dobre.
  • Optex
    bishop
    Level 16  
    Ja bym podłączył włączniki równolegle z czujką. Wtedy lampa by się włączała z czujki a jak nie to włącznikiem schodowym.
  • Optex
    Costales
    Level 10  
    bishop wrote:
    Ja bym podłączył włączniki równolegle z czujką. Wtedy lampa by się włączała z czujki a jak nie to włącznikiem schodowym.

Tylko czy to nie będzie działało tak, że jak ktoś mi włączy włącznikiem to czujka nie będzie sterowała oświetleniem. Trzeba będzie wyłączyć włącznik schodowy by działała czujka.

Generalnie koncepcja jest taka, że głównym włącznikiem ma być czujka, nie chcę by ktoś mi włączył światło włącznikiem i będzie mi świecić całą noc.

Dodam, że to ma być na korytarzu gdzie będą pokoje pod wynajem.
    Chyba zrobie tak jak pisałem, wysoko zrobię przełącznik, taki schodowy, który będzie kierował prątem.. default na czujkę. Jak ona padnie przełączę (pstryknę) prąd na włączniki schodowe.
    stasiekm
    Level 30  
    a nie lepiej zastosować dwie czujki? (lub więcej)
    skoro mają być trzy punkty (dwa schodowe i krzyżowy) to jedna czujka raczej tego nie pokryje zasięgiem swojego działania
    Costales
    Level 10  
    stasiekm wrote:
    a nie lepiej zastosować dwie czujki? (lub więcej)
    skoro mają być trzy punkty (dwa schodowe i krzyżowy) to jedna czujka raczej tego nie pokryje zasięgiem swojego działania

Tzn. cały korytarz ma jakieś 10 metrow tylko. Czujka w punkcie centralnym. 3 pary drzwi.. po jednej stronie korytarza 3 drzwi i po drugiej 3.
    Chcialem dać po jednym włączniku na parę drzwi, tak by po wyjsciu z pokoju mozna było włączyć światło. Czujka sufitowa LX28B umieszczona centralnie powinna działać prawidłowo. Będzie zawieszona na wysokości 2,6 metra.
    79Jarek
    Level 16  
    Witam. A może przekaźnik bistabilny do puszki, którego sterowanie odbywa się za pomocą przycisków chwilowych (dzwonkowych). Do przycisku doprowadzone są tylko dwa przewody sterownicze, a przyciski można łączyć równolegle. Prąd sterujący ma małą wartość około 1 mA. Istnieją przekaźniki bistabilne z wyłącznikiem czasowym. Taki przekaźnik podłączył bym równolegle z czujką albo wykorzystał czujkę do sterowania tym przekaźnikiem.
    Costales
    Level 10  
    79Jarek wrote:
    Witam. A może przekaźnik bistabilny do puszki, którego sterowanie odbywa się za pomocą przycisków chwilowych (dzwonkowych). Do przycisku doprowadzone są tylko dwa przewody sterownicze, a przyciski można łączyć równolegle. Prąd sterujący ma małą wartość około 1 mA. Istnieją przekaźniki bistabilne z wyłącznikiem czasowym. Taki przekaźnik podłączył bym równolegle z czujką albo wykorzystał czujkę do sterowania tym przekaźnikiem.

Już wszystko sobie poukładałem. Dzieki wielkie za informacje i podpowiedzi. Zastosuje BIS - 403 - ma możliwość włączenia światła na stałe.
    Połączenie równoległe to podłączenie dwóch włączników... jak je połączyć równolegle?
    czy takie połączenie będzie dobre?

w sumie to całość ma tak wyglądać:

powinno działać. Tylko jak ja to upcham do puszki o.O trzeba będzie jakąś duża zakupić ^^

AAA, czy jesli lampy się zaświecą od czujki to na tym czarnym kabelku wlacznika bistabilnego będzie też prąd. Nie zgłupieje to urządzenie jak dostanie prąd na czarnym kabelku.. tzn. bo tam prąd juz będzie i jeśli ktoś wciśnie DZ (dzwonek) to czy coś sie nie upali ?
    I na odwrót, jesli będzie włączone oświetlenie dzwonkiem to na czerwonym kabelku czukji będzie prąd, nie stanie się coś z czujką?
    zubel
    Conditionally unlocked
    Musisz kupić czujkę z przekaźnikiem a nie z triakiem
    Costales
    Level 10  
    o.O a ta czujka co kupiłem nie ma przekaźnika? ;/
    podam inny schemat.. bo nie weim czy ten przekaźnik mi sie nie zjara jak pójdzie prąd czarnym kabelm do niego od żarówki gdy czujka się załączy:

http://www.jamesisko.pl/schemat3.jpg

Podaj prosze jakiś model czujki z przekaźnikiem, ale takiej sufitowej.

Chyba zeby dodac jeszcze jeden przekaźnik do tej czujki, podobnie jak dodałem do tego bistabilnego (bo nie jestem pewien czy on mi sie nie zjara jak czujka poda prad na zarowke (w tym przypadku na wyjsci bistabilnego tez bedzie prad.. , czy to przezyje - nie chce experymentowac)
    79Jarek
    Level 16  
    Witam. Jeśli czujnik ruchu i bistabilny mają na wyjściu przekaźniki to równoległe połączenie tych urządzeń powinno działać bez problemowo. BIS 413 (ten do montażu na szynie) jest wyposażony w 1 styk separowany przełączny - (tak wynika z rysunku, który posiadam i opisu)- także jeżeli napięcie zostanie podane przez czujkę to nic nie powinno sie wydarzyć. Prąd obciążenia < 16A. Oczywiście aby te urządzenia muszą zostać zasilone z jednej fazy. Dodam, że cena bisa to około 60 zł netto.