Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu zasięg do 80cm

tomekw19_1985 15 Mar 2009 17:06 1340 5
  • #1 15 Mar 2009 17:06
    tomekw19_1985
    Poziom 18  

Witam W domu mam stopień o który często sie potykam wieczorem. Kupiłem na all lampkę z czujnikiem ruchu jednak lampka ta raz się zapala raz nie w cały świat, a poza tym jej wiązka to około 90stopni co przy bliskiej odległości od czujnika bardzo ogranicza szerokość wiązki. Może ktoś takie coś budował chodzi mi o zrobienie jakiejś bariery optycznej przy której przerwanie wiązki z jednej strony spowoduje zapalenie diody led a przerwanie z drugiej strony jej zgaszenie. Lub zamiast kombinowania układ czasowy, że np po 10 sekundach dioda gaśnie. Dla przypadkowego włączenia w dzień najlepiej jakby wyposażyć układ w czujnik zmierzchowy lecz nie koniecznie. Zamiast bariery mogą być czujniki ruchu których zasięg nie przekracza 80cm a wiązka jest skupiona i zamontowac je podobnie jak w barierze czyli prostopadle do ściany. Jeśli ktoś ma jakieś propozycję proszę o pomoc

0 5
  • #2 15 Mar 2009 19:25
    adamjur1
    Poziom 39  

A nie lepiej na stałe podświetlić to Ledami - weźmie tyle samo prądu co te wszystkie wynalazki a nie trzeba ustawiać , regulować....
    Pozdr.J.
    ps
    częslo stosuję takie rozwiązania w projektowanych budynkach, a takie zapalające się nagle swiatło może stanowić wręcz zagrożenie- wzrok ma pewną bezwładność i zanim siędostosuje trzeba się zatrzymać....

0
  • #3 16 Mar 2009 09:14
    tomekw19_1985
    Poziom 18  

Właśnie myślałem o ledach i jakimś czujniku zmierzchowym. Jakaś listwa led ciągnie mniej prądu niż te wszystkie cuda.

0
  • #4 16 Mar 2009 09:33
    adamjur1
    Poziom 39  

oczywiście jest to do zrealizowania - taki np wyłącznik zmierzchowy do samodzielnego montażu typu J-12 ( poszukaj w kitach do montażu firmy np Jabel) za nim dopiero zasilacz do ledów. Dla pewności dałbym jakiś stycznik ( ten wyłącznik ma wyjście triakiem 230V- mały pobór prądu zasilacza do ledów może go wprowadzić w stany nieustaloone.
    Przerabiałem takie wyłaczniki na 12V ( usuwam z wejśca zasilania C3,R8 zmniejszam na ok 300Ω, a w miejsce R7 daję przekażnik 12V. Triaka nie montujemy.) Zasilamy to wszystko z zasilacza 12V niestabilizowanego ( szkoda prąd na ciepło przerabiać)12V daje ok 15-16V w stanie jałowym.
    Listę ( czy szereg ledów) łaczymy przez niewielki rezystor ograniczający prąd do styku przekażnika.
    Pozdr.J.

0
  • #5 16 Mar 2009 11:44
    tomekw19_1985
    Poziom 18  

To jak mam podłączyć zamiast triaka, a poza tym nie można podłączyć bezpośrednio zamiast przekażnika? Ja chcę by ten układzik ciągnął jak najmniej prądu i by świeciły 2 lub max 4 diody. Ale wiesz co tak myślę, że może lepszym rozwiązaniem będzie włączanie samego zasilacza tym czujnikiem bo po co zasilacz ma się grzać cały czas jak jest podłączony do sieci.

0
  • #6 16 Mar 2009 14:10
    adamjur1
    Poziom 39  

Zakładam że masz schemat tego układu.
    Na dobrą sprawę dwie diody o niewielkiej mocy można szeregowo włączyć w obwód kolektora T2 uzupełniając to rezystorem. Rezystor należy dobrać "od góry" tzn zacząć od ok 500Ω i schodzić gdzieś do ok 150Ω. Jeżeli 4 diody to w dwie gałęzie rezystor dioda dioda.
    Jezeli będą świecić za słabo można jeszcze pogrzebać przy rezystorze R8 ( który jużi tak sugerowałem zmniejszyć, ale za mały spowoduje spalenie diody zenera, a może i T2. W o stateczności zmień T2 na
    mocniejszy...
    Pozdr.J.

0