Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TEA2025 - w mostku gra ciszej niż w stereo

msichal 15 Mar 2009 18:43 3126 11
  • #1 15 Mar 2009 18:43
    msichal
    Poziom 21  

Witam, od jakiegoś już czasu myślę o zrobieniu sobie przenośnego wzmacniacz, zeby nie nudzić się na przerwach w gim.
    Pierwszą myślą była kostka TDA7056, niestety odrzuciła mnie dość wysoka cena (~5zł) i mała moc. Później padło na TDA2003, niestety robiłem 3 razy 3 różne schematy i żaden nie działał. Trudno, wczoraj dorwałem głośniki komputerowe na tytułowej kostce TEA2025, postanowiłem że jednak te ~4W w mostku mi wystarczą, niestety, po zlutowaniu układu na płytce uniwersalnej wzmacniacz ledwo co gra ;/

0 11
  • #2 15 Mar 2009 23:43
    Wiesław5691
    Poziom 10  

Jeden z kanałów wzmacniacza musi być sterowany sygnałem obróconym o 180stoni.

0
  • #3 16 Mar 2009 09:46
    msichal
    Poziom 21  

Hmm a możesz dokładniej? tzn jak to zrobić w układzie?
    Dodam że nie mam tego rezystora który jest od wejścia do masy, ale nie sądze żeby to robiło jakąś wielką różnicę, 0,15uf dałem 100nf do nie miałem takich.

0
  • #6 16 Mar 2009 17:31
    skywalker
    Poziom 22  

msichal napisał:
    Właśnie tego schematu mostkowego użyłem z takim właśnie efektem.
    Jeżeli jest to konieczne to prosiłbym najlepiej o jak najprostszy, konkretny schemat.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/odwracacz_fazy.gif czy ten by wystarczył?
    To trójkątne "coś" to wzmacniacz operacyjny?

tak stosuje się wzmacniacz operacyjny ale TEA2025 to w istocie dwa wzmacniacze operacyjne i przy połączeniu takim jak na schemacie tj głośnik pomiędzy wyjścia , drugi wzmacniacz konfiguruje się jako odwracający tj wejście"+" zwiera się do masy a wejście "-" łączy się wyjściem wzmacniacza nr 1.

http://www.electronics-lab.com/projects/audio/054/PORTABLE%20AUDIO%20AMPLIFIERS.jpg

sprzężenie to realizowane jest za pomocą pinu 1 oraz 6 i kondensatora,

0
  • #7 16 Mar 2009 23:23
    msichal
    Poziom 21  

Czyli zrobić ten układ na wzmacniaczu operacyjnym i będzie ok? Chyba mam jakiś. Ten układ z electronics lab jest niemal identyczny z tym z noty katalogowej, tylko tutaj jest jasno określony rezystor pomiędzy wejściem audio a masą. Zastosuje po prostu potencjometr.

Spróbuje z tym wzmacniaczem i napisze.

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

Z góry przepraszam za dubla ale to po to żeby było wiadomo ze coś się dzieje, wzmacniacze operacyjne jakie mam nie wiem skąd to l165 od ST.
    datasheet
    Czy mógłby ktoś znający się na rzeczy napisać czy owy się nada i czy dobrze myślę - nóżki których mam użyć to 1,2 4 tak? (inverting in., non-inverting in. i out.)

0
  • #8 17 Mar 2009 00:01
    skywalker
    Poziom 22  

oj nie specjalnie , to tak jak z siekierą na muchy :)

Bardziej nadają się TL07x TL08x (np tl072) lm324 lm385 rc4558 itd.
    Jeśli wzmacniacz ten gra ciszej w mostku to musi być tego jakaś przyczyna , uszkodzenie wzmacniacza , zimny lut, błąd montażu.

można zastosować zwykły tranzystor i jego "dwa wyjścia" tj pobierać sygnał i z emitera i z kolektora warunek rezystor emiterowy musi być taki sam jak kolektorowy no i oczywiście tranzystor musi mieć punkt pracy ustawiony w klasie A .

http://content.answers.com/main/content/img/McGrawHill/Encyclopedia/images/CE505600FG0010.gif

0
  • #9 17 Mar 2009 13:51
    msichal
    Poziom 21  

Dobrze, dziękuje za odpowiedź :D Poszukam gdzieś tych wzmacniaczy, wydaje mi sie że miałem gdzieś w obudowie dip 8 jakiś podwójny, tylko wydaje mi się że po sprawdzeniu co to jest wylądował w koszu bez nóżek... Jak nie znajde to spróbuje użyć tych "siekier" :D

PS. pisze ze szkoły więc aktualnie niczego nie moge poszukać, za jakąś godzinkę sie zobaczy.

0
  • #10 17 Mar 2009 15:43
    skywalker
    Poziom 22  

Jeśli miałby by być to układy "ze śmietnika" to mogą się znajdować w starym radyjku , faksie , czy sprzęcie AV. Ten układ mostkowy pracuje z głośnikiem 8ohm , być może głośnik jest 4ohm i stąd jego "niedziałanie"

0
  • #11 17 Mar 2009 17:18
    mskojon
    Poziom 31  

Jeśli chodzi o tea 2025b to wystarczy przełączyć zworkę jaka jest na ogólnodostępnym schemacie aby kostka działała w trybie mostkowym. Ja bym się doszukiwał winy w zasianiu. Czym to zasilacz? Z własnego doświadczenia wnioskuję że najwięszą moc osiąga przy 10-11v i wydajności prądowej zasilacza conajmniej 1A.

0
  • #12 17 Mar 2009 19:18
    msichal
    Poziom 21  

Próbowałem zarówno na głośniku 4 om jak i dwóch połączonych w 8 om, ale zero różnicy, o wydajność prądową nei ma sie o martwić bo zasilam ten wzmak z małego aku 12V 1,3Ah. Nic nie pisałem przez cały dzień bo elka okłamywała mnie że nie mam nowych postów w tym temacie :D Niestety nic nie znalazłem w swoich zbiorach.
    A układ to tea2025 bez żadnych literek.

0