Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 2x70W na LM3886

BTomasz92 15 Mar 2009 20:55 18146 41
Helukabel
  • Wzmacniacz 2x70W na LM3886

Kilka miesięcy temu postanowiłem zbudować dobry i stosunkowo tani wzmacniacz, wybór padł na sprawdzoną i ładnie grającą kostkę LM3886. O tym, że ten układ jest dobry świadczy wychwalany przez audiofili projekt o nazwie Gainclone. Prace trwały dosyć długo, ale myślę, że efekt jest zadowalający.

Konstrukcja jest zasilana przez transformator toroidalny 2x24V o mocy 200W. Za nim znajduje się oczywiście mostek Graetza i filtr kondensatorowy, składający się z 6 elektrolitów po 3300uF.

Wzmacniacze są zmontowane na dwóch płytkach, po jednej na kanał. Schemat mniej-więcej odpowiada temu z noty katalogowej LM3886. Płytki zaprojektowałem w programie KiCAD, a następnie wykonałem metodą termotransferową (czyli z pomocą żelazka :)). Przy układach znajdują się niezbyt duże radiatory, sytuację ratują dosyć gęsto rozłożone otwory wentylacyjne. Zresztą, wzmacniacz nie ma być używany do robienia huku, tylko do codziennego, niezbyt głośnego słuchania muzyki z komputera.

Obudowa to osobny problem - wzmacniacz miał być w całości składany, więc paczkę musiałem wykonać samodzielnie. Składa się ona z dwóch wygiętych blach - jedna pełni funkcję podstawy i panelu tylnego, a druga pokrywy i przedniego panelu. Obydwie są połączone przy pomocy drewnianych boków. Sporo pracy zajęło ich ładne zaokrąglenie, ale to i tak nic przy nudnym wierceniu dziesiątek (setek?) otworów w obudowie, a później opiłowywania ich brzegów. Blacha jak widać, została pomalowana na czarno, a boki lekko koloryzującym lakierem do drewna.

Koszt części elektronicznych i na obudowę to jakieś 250zł. Czy był tyle wart, przekonam się za kilka miesięcy, gdy wykonam odpowiednie kolumny. Jak na razie wzmacniacz był testowany na zwykłych głośnikach od wierzy i grał dobrze - szumy i brumienie praktycznie niesłyszalne.

Na koniec kilka fotek:

Wzmacniacz 2x70W na LM3886 Wzmacniacz 2x70W na LM3886 Wzmacniacz 2x70W na LM3886

Wzmacniacz 2x70W na LM3886 Wzmacniacz 2x70W na LM3886 Wzmacniacz 2x70W na LM3886

To nie miejsce na reklamę!
    (joy_pl)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    BTomasz92
    Level 16  
    BTomasz92 wrote 131 posts with rating 13, helped 18 times. Been with us since 2008 year.
  • Helukabel
    Wafel117
    Level 12  
    jak wykonywałeś boki? :D chodzi mi o łuki bo robię suba i BR będzie własnie tak zaokrąglony :) tylko jeszcze nie wiem jak taki efekt uzyskać...
    bubi89
    Level 21  
    Obudowa taka sobie, ale za to wewnątrz wszystko ładnie i starannie. Diody w mostku zastosowałeś 1N5408? z tego co wiem to te diody są za słabe przy większym poborze prądu je uszkodzisz.
    moon09
    Level 15  
    Ładnie, aczkolwiek ja użyłbym innych wkrętów na obudowie. Te nie pasują kompletnie. Żeby to przy tych jakoś wyglądało, trzeba by zrobić frez na stożkowe łebki. Albo zamiast tego zmienić te wkręty na takie z płaskimi łebkami.
    hetm4n
    Level 20  
    Wkręty są straszne. Radiatory bardzo małe, radzę wymienić je na większe, bo mimo że słuchasz cicho to czasami ma się chęć zapuścić głośno jakiś swój ulubiony kawałek;p
    kris6661991
    Level 25  
    No wszystko fajnie ale radiatory to chyba joke?! Przecież one odciągają max 10-15W ciepła co jest na te kostki bardzo małą wartością! Oczywiście dla kostek nic się nie stanie bo jak uzyska te 70 kilka stopni czy ile tam ma to się wyłączy lecz przypominam iż jest to zabezpieczenie awaryjne które się włączyć nie powinno. Radiatory musowo do wymiany :| Jeśli nie masz miejsca to zawsze możesz się pokusić o tanie coolery do Pentium 3 albo jakiegoś Athlona 1700xp (na allegro jedna sztuka to kwestia 5zł) i wtedy podłączasz sobie wentylatorki pod +5V, chodzą wolno i cichutko a wydajność jest wystarczająca, ew mógł byś pokusić się o prosty układ z termistorem. Co do obudowy to się nie wypowiem - kwestia gustu :)

Pozdrawiam!
    robson132
    Level 20  
    fajna konstrukcja obudowa ladna tylko te wkręty wystające psuja wszystko ale w środku czyściutko elegancko tylko te radiatory za małe ale masz trochę miejsca może sie tam cos zmieści,trafo to masz zamontowany przy nie osłoniętym kablu sygnałowym i wyjściowych też.Ale musiałes sie napracować i widać efekty.;d
    skaktus
    Level 37  
    W środku wzmacniacz porządek ale:

1-czy aby trafo nie było za blisko wzmacniacza ?
    2-jak wspomniano - diody są stanowczo za słabe - takich diód to używają Chińczycy do wzmacniaczy o mocy maksymalnej ok 30 - 40 W i nawet oni wiedzą że więcej nie ma sensu
    3-te radiatory...ehhh... Takimi chłodze tranzystory w zasilaczach
    4-zamiast tych szpetnych wkrętów użyj wkrętów imbusów z Obi - są ładne, lekko błyszczace i mają lekki odcień niebieskiego/srebrnego
    5-górna blacha to jak dla mnie masakra - wygląda jak pomalowany farbą olejną garnek z nawierconymi dziurami

Zdejmij tą blachę i wywal. Zrób ponownie tają samą. Idź do lakiernika samochodowego i ci ją ładnie pomaluje za parę zł.

Dalej - z tyłu masz kupę miejsca - zamontuj wentylator z regulacją automatyczną obrotów. Powiększ radiatory na jakiegoś kloca lub przykręć do 2 radiatorów z Athlona XP i już. W dolnej części obudowy zrób otwory żeby powietrze mogło być zasysane i już - chłodzenie jest, brak dziur na górze też a jaka radocha.
    dymbol1992
    Level 18  
    Widzę że znalazła sie konstrukcja podobna do mojej. Ładne wykonania obudowa tak jak już koledzy powiedzieli troszkę nie pasuje ale ogólnie 9/10 Moja jeszcze mała uwaga to mogłeś zastosować jeden duży radiator i odizolować lm-y bo według mnie to masz za małe te radiatory
    skaktus
    Level 37  
    Do autora - na allegro masz tanie i bardzo dobre wentylatory Arctic Cooling z czujnikiem temperatury - odlutuj czujnik, daj go na przewody, czujnik daj na radiatory, wentylator na tył urządzenia i bangla jak trzeba !
  • Helukabel
    robson24-78
    Level 19  
    Jak wspomnieli koledzy, radiatory dałeś trochę małe, to samo diody w mostku prostowniczym - 3A to raczej przysłowiowy "styk"... To samo kondensatory w zasilaczu - zamiast 3X3300uF mógłbyś dać 2X10000 uF. Nie radzę stosowania wentylatorów w tak małej obudowie - daj większe radiatory i powinno być ok.

Pozdrawiam!
    kamil bula
    Level 18  
    Mogłeś dać przykręcane złącza głośnikowe, bo te się urywają, pozatym do takiego sprzętu to nie bardzo nawet wypada takie stosować ;D
    Bardzo ładna obudowa.
    Pozdro
    BTomasz92
    Level 16  
    Trochę tych odpowiedzi będzie :)

Wafel117: technika, którą zastosowałem przy obróbce boków nie nadaje się do otworów. Możesz wyciąć otwór otwornicą, a krawędzie obrobić pilnikiem lub odpowiednim frezem. Później polerka papierem ściernym.

skaktus: Mała obudowa, wiec musi być blisko wzmacniaczy. Jak widać na zdjęciach, starałem się maksymalnie odsunąć elektronikę i kable sygnałowe od trafa.

dymbol1992: Układy są w wersji TF, czyli już odizolowanej.

kamil bula Masz rację, te złącza nie za bardzo pasują i nie są najlepszej jakości. Podobnie jak RCA na wejściach. Może je kiedyś wymienię, ale póki co zostają.

Reszta, wypowiedzi kilku użytkowników:

Diody - wydaje mi się, że są odpowiednie - mostek powinien sobie radzić z prądem do 6A, a prąd z transformatora zwykle nie będzie większy.

Wkręty - wg. mnie nie wyglądają aż tak źle. Przymierzałem z innymi zwykłymi i choć to wybór między złym a gorszym, to te wyglądają najlepiej.

Radiatory - Zgadzam się, że są małe. Na wymianę jest już trochę za późno - wiązało by się to z znacznymi przeróbkami obudowy. Może kiedyś zamontuje wentylator dla zwiększenia przepływu powietrza.

Dziękuje za pozytywne jak i negatywne opinie, na pewno pomogą mi i innym przy budowaniu następnych konstrukcji.

Pozdrawiam.
    P.Ryś
    Level 13  
    Witam.
    Jestem początkujący i proszę o pomoc. W tym wzmacniaczu jak mniemam zastosowany został zasilacz symetryczny. Czy GND zasilacza równa się uziemieniu w gniazdku?
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    BTomasz92 wrote:
    Diody - wydaje mi się, że są odpowiednie - mostek powinien sobie radzić z prądem do 6A, a prąd z transformatora zwykle nie będzie większy.
    Mylisz się, prąd będzie większy i to znacznie Link.
    bubi89
    Level 21  
    joy_pl wrote:
    BTomasz92 wrote:
    Mylisz się, prąd będzie większy i to znacznie Link.

Tak jak pisze Joy_pl Twój mostek nie poradzi sobie z prądem 6A zresztą diody są 3A. Policz sobie prąd jaki pobiera Twój wzmacniacz albo go zwyczajnie zmierz amperomierzem. Wzmacniacz pobierze prądu na tyle na ile mu transformator pozwoli. Zmierz sobie pobór prądu w czasie grania, przy różnym poziomie głośności i myślę że wskazania amperomierza rozwieją Twoje wątpliwości.
    Qwet
    Level 33  
    A ja mam pytania dotyczące tych radiatorów:
    - jaka jest ich powierzchnia?
    - jaką mają rezystancję termiczną przy odprowadzanych 30W ciepła?
    - jaka jest temperatura podłoża kości LM3886 przy pracy na pełnym wysterowaniu?
    BTomasz92
    Level 16  
    joy_pl: Co do max. prądu mostka - informacje czerpałem z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic158388.html

P.Ryś: GND przy zasilaniu symetrycznym to punkt wspólny dwóch uzwojeń wtórnych transformatora. Względem tego punktu mamy wtedy napięcie dodatnie i ujemne, dlatego ten sposób jest nazywany zasilaniem symetrycznym.

Qwet: Niestety nie znam dokładnych parametrów tego radiatora. W każdym razie nazwa profilu z jakiego jest wykonany to A4240, a jego wysokość to 5cm. Temperatury też nie mierzyłem. Dla polepszenia przewodnictwa ciepła miedzy radiatorem i układem jest oczywiście pasta termoprzewodząca.

arek59: Już to wcześniej pisałem, układ nie wymaga izolowania od radiatora (wersja LM3886TF).
    Qwet
    Level 33  
    Dzięki, o to mi chodziło.
    - 195cm^2
    - około 5..6K/W
    - przy 30W mocy rozpraszanej, temperatura podłoża będzie przynajmniej o 150*C wyższa od temperatury otoczenia. A więc, uważaj z gałką volume :)
    skaktus
    Level 37  
    Nie wiem jaki problem z tymi radiatorami - dołóż kawałek aluminiowej blachy. Dokręć do niej końcówki a do blachy przykręć radiatory które masz + inne dodatkowe i po sprawie
    BTomasz92
    Level 16  
    Pasuje tak zrobić, bo faktycznie może być niewesoło. Problem polega też na tym, że nie mam tego na czym porządnie przetestować, kolumny dopiero mam zamiar budować :).
    Spider1
    Level 13  
    Moim skromnym zdaniem wzmak calkiem niezly. W srodku porzadek, co do chlodzenia ja bym dolozyl na tylnej sciance jakies wiatraki od pc, a otwory wentylacyjne przeniosl na spod obudowy. Oczywiscie wiatrak ma wyciagac powietrze. Troche stylu nadaja te drewniane boki, gore mozna zrobic z aluminium bez otworow i zmatowac papierem w jednym kierunku. Sa takie wkrety z lbami polokraglymi, mysle ze wizualnie bylyby lepsze.
    Qwet
    Level 33  
    Nord-Elektronik dla jednej kości TDA7294 (bardzo podobna, moc ta sama) zaleca radiator o profilu RA5724 i długości 7cm. Powierzchnia takiego radiatora to aż 800cm^2...
    Wypadałoby ci zwiększyć powierzchnię swojego radiatora przynajmniej dwukrotnie.
    Qwet
    Level 33  
    TDA7294 ma bardzo wysoką sprawność, trudno o wzmacniacz z wyższą sprawnością. To nie jest kwestia typu wzmacniacza, przy tym samym napięciu zasilania i tej samej mocy wyjściowej wszystkie wzmacniacze klasy B / AB będą wydzielały tyle samo ciepła. Być może na twoim transformatorze napięcie "przysiada", może stosujesz głośnik 8ohm i masz mniejszą moc wyjściową...

BTW, ciepło wydzielane przez wzmacniacz na głośniku będzie mniejsze niż na rezystorze o tej samej impedancji znamionowej. Te 70W mocy wyjściowej to tylko maksymalne napięcie wyjściowe pomnożone przez impedancję znamionową głośnika, której rzeczywista wartość zmienia się w funkcji częstotlwiości ;) Mimo wszystko jednak trzeba dostosować wzmacniacz do pracy z rezystorem, a do tego będzie konieczne zapewnienie odpowiedniego radiatora.
    szymon1913
    Level 19  
    Ogólnie konstrukcja dość ladna jednak diody w mostku koniecznie do wymiany najlepiej daj mostek na 25A i być moze malutki radiatorek. Wyjścia glosnikowe tez lepiej zmienic bo te nie sa najlepsze. Także radiatory do Lm-ów są za male jak sie kiedyś zapomnisz i za bardzo rozkrecisz muze to one sie zagotują. Pozdrawiam
    Tomuss
    Level 10  
    A czy odległośc trafa od wzmacniacza ma jakiś wpływ na wzmacniacz poza czystością dźwięku?
    szymon1913
    Level 19  
    Oleglosć trafa nie zmienia czystości dzwięk jedynie ewentualnie wzmacniacz lapie przydzwięk sieciowy 50 lub 100Hz dobre ekranowanie kabli zmniejsza prawdopodobieństwo przydźwięku.
    Alton88
    Level 21  
    Niewiem czy wiecie że LM3886 ze zwykłymi rezystorami i kondensatorami , mostkami , gra zwyczajnie.
    LM3886 (LM3875) jedynie w rasowej aplikacji GainCLone gra tak że niesposób wam to wytłumaczyć.
    szymon1913
    Level 19  
    Nie slyszalem osobiście tego Lm-a ale wątpie w to że same rezystory i kondensatory moga aż tak diametralnie zmienić dzwięk.