Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompresor do piaskowania-jaki wybrać?

inginio 04 Jun 2013 20:02 209758 77
    Ocelot_3000
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jeden mały kompresor z silnikiem 4kw więc może podepnę go, żeby pracowały razem, choć pewnie nie na wiele się to zda.
    Jak będę miał więcej piaskowania najwyżej pomyślę o wydajniejszej sprężarce.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    User removed account
    User removed account  
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    kkknc
    Level 43  
    giepetto wrote:
    kkknc wrote:
    Chyba nie wiesz, o czym piszesz.
    Wiem doskonale.

Airpol N70, producent podaje wydajność 70m3/h. Skok tłoka 7cm, średnica 15.5cm, obroty na wale 1250rpm.

Objętość walca 15,5*15,5*3,14159/4*7/1000=1,32dm3
    1,3*1250/1000*60= 97,5m3/h

70/97,5=70% 'sprawności wolumetrycznej'

Dla modelu N50 to samo tylko mniejsze obroty na wale 920 rpm zamiast 1250rpm. Z tych obliczeń 72,91m3/h podane i realne 50m3/h.
    I analogicznie dla innych producentów. Żaden nigdzie, nigdy nie podaje tych 97m3/h... Bo to nic nie znaczy...
    No i odnieś się do tego teraz. Merytorycznie poproszę. Pokaż mi przykład który potwierdza TWOJĄ TEORIĘ:

Nie muszę, bo właśnie to zrobiłeś. Podałeś wydajność na ssaniu teoretyczną, czyli obliczeniową wynikającą z objętości i drugą pomniejszoną o sprawność. Obydwie na ssaniu. Bo na wyjściu sprężarka generuje ciśnienie! A ty nie podałeś wydatku w funkcji ciśnienia wyjściowego. W dalszym ciągu twierdzisz, że coś wiesz?

giepetto wrote:
    kkknc wrote:
    Wszyscy renomowani producenci podają wartość na ssaniu, bo jest stała (prawie)
    Stała to co najwyżej jest objętość skokowa, ale to tylko jak przyjmiesz, że luzy sie nie zwiększą w trakcie eksploatacji... 'Wydajność na ssaniu' zależy chociażby od temperatury powietrza, temperatury układu dolotowego, czystości filtra itd...

Kolega potrafi czytać ze zrozumieniem? Na końcu jest nawias i słowo prawie. Czy to wymaga komentarza? Czy kolega rozumie, co oznacza to słowo? Świat na sprężarkach tłokowych się nie kończy są jeszcze inne. A do opomiarowania sprężarki nie zakłada się filtra. Mierzy się tylko to, co zasysa sprężarka, bo to jest niezmienne (prawie) natomiast to, co na wylocie to prawdziwa loteria zależna od tak wielu zmiennych, że nie da się tego normalnie obliczyć. Chyba, że pod zmienne i niewiadome podstawisz konkretne liczby, które są tylko przybliżeniem i spłycą wynik.

giepetto wrote:
    kkknc wrote:
    Wartość na wylocie jest nie mierzalna za dużo zmiennych.
    Na laboratoriach robiliśmy pomiary chyba 3 sposobami... .

No właśnie tylko i wyłącznie w laboratorium w powtarzalnych warunkach, a i tak wyniki każdego pomiaru różniły się od siebie i nie była to granica błędu. Dlatego zawsze podajesz wartość na ssaniu bo jest niezależna od tego czy sprężarkę postawisz na poziomie morza i podasz jej powietrze o temperaturze –100°C czy też będzie na wysokości 5000n.p.m i dasz jej powietrze o temperaturze +100°C. W tej samej jednostce czsu zasie tą samą ilość powietrza (prawie). Zauważ że uzyłem magicznego słowa prawie bo tu się kłania między innymi dynamika gazów.

giepetto wrote:
    kkknc wrote:
    Przeczytaj jeszcze raz co napisał kolega Motronic, bo chyba tego nie zrozumiałeś.
    Motronic słyszy że gdzieś dzwon bije, tylko nie wie dokładnie gdzie, tak jak i Ty.

Tak sądzisz? Więc ci go zacytuje
    Motronic wrote:

Po stronie ssącej czy po stronie ujęcia sprężonego powietrza? :lol:

Przeczytaj to jeszcze raz 10 razy jak nie zrozumiesz to rób kolejną sesje i kolejną aż do skutku. Tylko nie zapomnij o jedzeniu piciu i spaniu. :D
    A tak przy okazji czy potrafisz wymienić czynniki, które wpływają na wynik na wylocie sprężarki? Jeżeli potrafisz to będziesz wiedział, dlaczego wynik podaje się na ssaniu. Zajrzyj też na stronę AtlasCopco to firma od ponad 100lat zajmuje się sprężaniem powietrza i zobacz jak opomiarowuje się sprężarki.

Ocelot_3000 wrote:
    Mam jeszcze jeden mały kompresor z silnikiem 4kw więc może podepnę go, żeby pracowały razem, choć pewnie nie na wiele się to zda.
    Jak będę miał więcej piaskowania najwyżej pomyślę o wydajniejszej sprężarce.

Możesz łączyć dowolną liczbę kompresorów dzięki temu podniesiesz wydatek powietrza. Tylko każda z nich na wyjściu musi być zaopatrzona w zawór zwrotny powietrza.
    User removed account
    User removed account  
    misko1975
    Level 2  
    Mam pytanie dotyczące sprzętu do piaskowania drewna. Nie uruchamiam nowego wątku bo myślę mieści się w tej dyskusji.
    Parametry:
    Rodzaj drewna
    - drewno twarde (np. buk, dąb, grab, wiąz)
    - drewno miękkie (np. sosna, świerk)

- drewno lakierowane

Wielkość powierzchni do piaskowania: 3-5 m2 (dziennie) - średnio 2 razy w tygodniu

Co powinienem kupić w sensie sprzętu:
    - kompresor - jaki?
    - piaskarka - jaka?
    - pistolet - jaki?
    - ścierniwo - jakie?
    - dodatki (czyli co?)

Pozdrawiam
    Michał
    WujA34
    Level 9  
    chce kupić kompresor i czy ten by byl dobry do 3000zloty czy mógł by mi ktos doradzić odpowiednio dziękuje
    KOMPRESOR SPRĘŻARKA MAKTEK SKY200l V
    ZBIORNIK: 200 litrów
    NAPIĘCIE ZASILANIA: 400 V, 50Hz
    MAKSYMALNE CIŚNIENIE: 10 BAR
    MOC SILNIKA: 4,0 kW = 5,5 KM
    WYDAJNOŚĆ TEORETYCZNA: 480 l/min
    WYDAJNOŚĆ EFEKTYWNA: 390 l/min
    OBROTY SILNIKA: 1050 rpm
    WAGA: 130 kg
    User removed account
    User removed account  
    WujA34
    Level 9  
    a co bys mi proponował uzywke ?? jakiej firmy ?chce kupić taka do wszystkiego i nie wydawać kasy w błoto . moge wydac tak 3500 zloty .
    Darek_jot
    Level 1  
    Witam,
    Odkopię trochę temat..

Potrzebuję sprężarki do piaskarki kabinowej do piaskowania takich elementów jak felgi, elementy zawieszenia itp.
    Mam do kupienia nieużywaną sprężarkę śrubową Kaeser aircenter 8 ze zintegrowanym osuszaczem chłodniczym w fajnej cenie. Wydajność 670l/min 11bar, zbiornik 200l ale ten to akurat najmniejszy problem bo łatwo wstawić w szereg większy.
    Czy czymś takim można w sensownym czasie wypiaskować felgę (wiem, że niektóre lakiery są pancerne - kąpiel w kwasie też będzie możliwa) albo elementy zawieszenia?
    zecikk
    Level 10  
    JA właśnie przymierzam sie do zabudowy busa jako mobilny serwis do piaskowania z tym ze nie chce kompresora holowanego a taki który moge miec na pace. mysle ze ciekawa propozycja to compair c14. spalinowy kompresor srubowy. wydajnosc 1400l/min przy 7 bar. co o tym śadzicie ??
    zdenek_zdenek
    Level 19  
    z mało 3tyl l/min to minimum
    zecikk
    Level 10  
    3tys to juz holowany musi byc :/ znowu stacjonarna elektryczna spreżarka z taka wydajnością potrzebuje sporo prądu i agregat żeby to zasilić to jeszcze większy problem...

3.1.13. Dbaj o poprawność językową, zachowuj zasady etykiety. Nie wysyłaj wiadomości, które trudno jest przeczytać i zrozumieć co druga strona miała tak naprawdę na myśli.
    Moderator ; Krzysztof Reszka.
    zdenek_zdenek
    Level 19  
    Silnik elektryczny ok 20-22 KW, wiec agregat to tak minimum 60 kVA i modlić się aby wystartował, ewentualnie zabawa w softstarty.
    Damian991
    Level 2  
    Do piaskowania poważnego bez kompresora śrubowego nie ma szans, do mobilnego min. 3-5 m3, na haku najlepiej Atlas z zachodu:) .

Tu jest sporo informacji Piaskowanie, poczytać zawsze warto.
    Pieter88
    Level 4  
    Witam. Skonstruowalem ostatnio piaskarke. Narazie sama prowizorka ale podlaczajac do kompresora zrobionego z silnika z malucha na dyszy 3mm felga stalowa poszla w godzine. Kompresor jest slaby bo tylko 240l/min ale na pracy ciaglej dalo rade z rdza. Nie wiem jakie cisniwnie wychodzilo bo nie mam zegara ale jak podkrece kompresor i zamontuje zegary to sie pochwale wynikami :)
    jendrex
    Level 10  
    Cześć, żeby opłacało się piaskować to felga stalowa 15" powinna być wypiaskowana do stopnia czystość Sa 2,5 w ciągu 5 min.
    Dobry zestaw czyli kompresor o min. wydajniści 3,7 m3/min i piaskarka ciśnieniowa (nie inżektorowa) + dysza ze zwężką Venturiego + trochę wprawy i lecisz z koksem. :)
    Pozdrawiam
    kkknc
    Level 43  
    Zarąbiście pisać o feldze stalowej i pokazywać alusa. A felga aluminiowa powinna być skiełkowane. Samochody użytkowe to jeszcze można piaskować. Notomias te do odrestaurowania dziś się soduje. Zainteresowani wiedzą dlaczego te technik się do tych materiałów stosuje.