Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najmniejsza antena kierunkowa CB

yml 18 Mar 2009 19:22 11758 34
    1MAc
    Poziom 16  
    Zaczyna się z tego robić mało merytoryczna polemika, to jeszcze tytułem zakończenia. -
    kondensator napisał:
    Lepiej zamiast "kwotę" wpisać "wiedzę i pracę".

W amatorskich warunkach pieniądze są elementem niezwykle istotnym, bo np przyzwoite odgromniki trzeba kupić a nie robić samemu. Koszt poprowadzenia własnego zwodu jest też dla przeciętnego amatora koszmarny. zabezpieczeń w Solcu nie widziałem, ale widziałem w Koszęcinie na nadajniku TV. Delikatnie mówiąc - "wystarczająco kosztowne"

Cytat:
    Ja zaś nie odważył bym się wyciągać z niego wtyczki antenowej "bo burza idzie" w "typowej instalacji spotykanej u użytkowników CB i krótkofalowców". Chyba że instalacja antenowa w 100% zwarta dla DC, ekran kabla i obudowa TRX połączona ze sobą na stałe (np. krótkim przewodem), a całość w budynku o dobrej gęstej sieci masy, do której ekran kabla też jest w wielu miejscach podłączony. Tylko po co miał bym wyciągać tą wtyczkę antenową ? Aby pogorszyć wyrównanie potencjałów ?

Uziemienie oplotów po stronie transceivera - najlepiej na płycie uziemiającej powinno być zasadą. Odłączanie kabli i ich uziemianie - tym bardziej. Jeżeli nie chcesz tego robić to nie musisz - twój wybór.

Cytat:
    Częściej "wrogą robotą" maja okazję wykazać się ładunki elektrostatyczne

Oczywiście, że tak. Tyle, że w przypadku gammy akurat się z tym nie spotkałem. Częściej w antenach drutowych na niskie pasma, gdzie wystarczy solidny suchy wiatr hulający po dipolu i fiderze.

Cytat:
    Ściśle mówiąc nie połączony z masą, nie zwarty dla DC.

Ależ jest zwarty dla DC. Zarówno kabel jak i ramiona dipola. on nie jest uziemiony...

Cytat:
    Jak z tą wadą walczyć, także w innych antenach - pisałem.

Ciekaw jestem... W przypadku dipola a nie monopola (np GP na izolatorze) zwieranie reaktancją do masy po prostu popsuje antenę.

Cytat:

to od strony gdzie występuje napięcie w.cz trzeba przewidzieć szczelnie na wcisk dotoczoną zatyczkę izolacyjną

To dosyć oczywiste i nadal w żaden sposób nie wskazuje na to, że gamma match jest zły... :-)
    Nadal twierdzę, że z punktu widzenia bezpieczeństwa jest lepszy niż spinka.

MAc
    mrn
  • e-miernikie-mierniki
    kondensator
    Poziom 36  
    1MAc napisał:
    kondensator napisał:
    Ściśle mówiąc nie połączony z masą, nie zwarty dla DC.
    Ależ jest zwarty dla DC. Zarówno kabel jak i ramiona dipola. on nie jest uziemiony...
    Zwarcie dla DC z boomem akurat jest oddzielną niezależną sprawą - są rozwiązania z dipolem nierozciętym zasilane ze "spinką" - np. w antenach Tonna F9FT (w zasadzie można te "spinkowe" rozwiązania zasilania anten podciągnąć pod rodzinę dopasowań "T" i "delta").
    Chodziło zaś o to że słowa "uziemienie" nie można użyć bezkrytycznie w dodatku w prawie każdym przypadku zamiast "połączenie z masą", "zwarcie/połączenie dla DC" - bo są to różne sprawy (-> samolot...)
    1MAc napisał:
    kondensator napisał:
    Jak z tą wadą walczyć, także w innych antenach - pisałem.
    Ciekaw jestem... W przypadku dipola a nie monopola (np GP na izolatorze) zwieranie reaktancją do masy po prostu popsuje antenę.
    Nie może to być przypadkowa reaktancja...
    1MAc napisał:
    Nadal twierdzę, że z punktu widzenia bezpieczeństwa jest lepszy niż spinka.
    Po dodatkowych zabiegach zabezpieczeń dla DC, także żyły środkowej kabla - jak najbardziej się zgadzam z Kolegą.

Co do pierwszeństwa pracy i wiedzy przed wydawaniem pieniędzy - podtrzymuję swoje zdanie. Iskierniki, warystory, dławiki (oraz przewody Dy, drut stalowy ocynkowany...) są dostępne w przystępnych cenach i szerokim wyborze. Nie koniecznie trzeba zaraz dzwonić do Polyphazer'a, Dehn'a z zamówieniem na "wyroby gotowe" za xxx $/szt. Wykonany samodzielnie układ nie będzie oczywiście miał 49 międzynarodowych certyfikatów, ale jeżeli wykonawca wie co robi i jak prawidłowo zainstalować całość (!) zabezpieczeń - układ w większości przypadków spełni pokładane w nim nadzieje, nawet jak wykonawca nie ma przyrządów pomiarowych ! (zwł. dla pasm <100MHz, wyżej może wyjść różnie...)
    Tylko komu się dzisiaj chce (lub kto ma czas...) samemu czytać, zdobywać wiedzę, wykonywać wiele połączeń samodzielnie... prościej nie ruszając się z fotela zamówić np. na alle... "cudowną listwę zabezpieczającą ", ew. "genialny odgromnik" znanej firmy zagranicznej... Ale tak "pioruna się nie oszuka" (przypominam ze znikomy procent uszkodzeń jest od bezpośredniego udaru pioruna).
    Pozdrawiam i życzę wszystkim skutecznych, trwałych i bezpiecznych konstrukcji.
  • e-miernikie-mierniki
    1MAc
    Poziom 16  
    kondensator napisał:

Pozdrawiam i życzę wszystkim skutecznych, trwałych i bezpiecznych konstrukcji.

I to jest jeden z najważniejszych elementów tej dyskusji.
    Niezależnie od tego, że różnimy się z kondensatorem w pewnych szczegółach jedno pozostaje pewne - bezpieczeństwo jest rzeczą nie mniej ważną niż parametry. Żadnych taśm klejących, podkładanych deseczek, za cienkich uziemień.

Żadnych anten budowanych na wariata. Konstrukcja musi być przemyślana, poparta wiedzą no i solidna. Czasem warto poświęcić pół db, byle było bezpiecznie.

Pozdrawiam
    MAc
    SP8JUX
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    kondensator napisał:
    SP8JUX napisał:
    ręce opadają jak ktoś pisze takie bzdury
    Tak konkretnie, to w którym miejscu ? Jak na razie nikt się z tego powodu nie skarżył, ani na Elektrodzie, ani zawodowo. Tacy wszyscy ciemni że mogłem ich omotać ?
    - wolą ustąpić i nie odpowiadać, by nie zostać "omotanym", jeśli tak stanowczo podejmujesz pomoc, to podaj autorowi tekstu konkretne wymiary anteny wraz z dopasowaniem, takiej anteny którą przetestowałeś. Pochwal się co zrobiłeś , a nie wyklepałeś na klawiaturze. Podziel się swym doświadczeniem praktycznym.

kondensator napisał:

Możesz Kolego robić tak jak robili "przed wojną" i udawać że czas się zatrzymał, a o pewnych rzeczach zaś lepiej nie wiedzieć - Twoje prawo.
    Jak na razie proponujesz rozwiązania niezadowalające i nie przystające do współczesnych warunków (nawet w Polsce), a EMC mam wrażenie że mylisz z CE.

Wrażenia Twe mnie nie interesują i nic do tematu nie wnoszą, falę radiową i zjawiska jej towarzyszące wykorzystywane przy budowie anten anten żadne wojny nie zmieniły.

kondensator napisał:

Autor tematu jak i Koledzy mogą robić wg uznania. Tylko później nie dziwcie się że przybywa tematów o zakłóceniach w telefonach/domofonach/TV, uszkodzeniach "po burzy"... Co kto lubi.

Autor tematu nie odzywa się, pewnie buduje antenę i wkrótce o wynikach prac poinformuje nas, pozdrawiam,
    Marek

ps.
    było pytanie o "nietypowe" średnice rur - hurtownie zaopatrujące fabryczki z obrabiarkami CNC, jak dzisiaj nie mają to sprowadzą, byle mieć kasę
    yml
    Poziom 10  
    Cytat:
    ... do gammy doskonale się robi z rurki alu i obranego z oplotu koncentryka. Łatwe strojenie a unika się problemów typowych dla kondensatorów zmiennych wystawionych na działania atmosfery

Tylko jak to zrobić szukałem i nic nie znalazłem.Proszę o konkretne wymiary. Jeśli ktoś posiada takowe to proszę podesłać.

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    ... do gammy doskonale się robi z rurki alu i obranego z oplotu koncentryka. Łatwe strojenie a unika się problemów typowych dla kondensatorów zmiennych wystawionych na działania atmosfery

Tylko jak to zrobić szukałem i nic nie znalazłem.Proszę o konkretne wymiary. Jeśli ktoś posiada takowe to proszę podesłać.

Dodano po 5 [minuty]:

Cytat: