Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NVGTS błąd parzystości Dev\SCSI\XX nForce + AMD

Brick_G 16 Mar 2009 01:28 2683 2
Optex
 • #1
  Brick_G
  Level 28  
  Platforma: Windows XP Professional PL, Dodatek Service Pack 3
  AMD 4850E
  Asus M2N4-SLI
  4GB DDR2 Kingston
  Gigabyte GeForce 7600GT
  2 x Samsung 322HJ
  ASUS E616-P2
  NEC ND-4550A
  Tagan 420-U15

  Jestem użytkownikiem dysków 322HJ. Jeden z nich służy mi jako dysk systemowy natomiast drugi jako magazyn. Zakupiłem te dyski ze względu na wysoką kulturę pracy, bardzo dobrą wydajność oraz zaufanie jakim darzę markę. Od pewnego czasu jednak zdarza się, iż na obu dyskach pojawiają się sektory oznaczone jako Pending (oczekujące na weryfikację).

  Kilka istotnych plików na obu dyskach zostało uszkodzonych (weryfikacja CRC). Po przeniesieniu danych użyłem narzędzia diagnostycznego Samsunga i wyzerowałem dyski (LOW LEVEL FORMAT) - każdemu zdarzył się to już kilkakrotnie. Po takim zabiegu wszystko wraca do normy i dysk pracuje jakiś czas bez zarzutu. W momencie kiedy na dysku pojawiają się badsectory daje się zauważyć blokowanie systemu na ułamki sekund (lub dłużej) a w zdarzeniach systemowych pojawiają sie kolejne wpisy NVGTS - błąd parzystości na urządzeniu SCSI\XX .

  Próbowałem diagnozować problem - jednak bezskutecznie. Nie pomogły aktualizacje BIOS płyty głównej, reinstalacja systemu czy sterowników, zmiana taśm, zasilacza etc. Wszystkie podzespoły były testowane i są sprawne.

  Poszukując rozwiązania, natknąłem się na niekompatybilność SATA z obsługą funkcji Spread Spectrum Modulated - funkcja ta była i pozostaje nadal wyłączona. Moje podejrzenia padają więc na podłączane sporadycznie pod interfejsy eSATA oraz USB dyski twarde (notabene Samsung 642JJ - 4 różne sztuki w kieszeniach). Problem jest o tyle trudny do zdiagnozowania, że odczyty SMART są nieskuteczne do faktycznego momentu wystąpienia błędu podczas pracy systemu. Nie zdarzyło się do tej pory tak, aby dysk "sam od siebie" raportował sektory jako Pending. Załączam zrzuty SMART obu dysków i liczę na wskazówki jak z problemem sobie poradzić, lub w jaki sposób dalej go diagnozować:

  SMART dysku 1

  *2 wystąpienia Calibration Retry Count - pojawieniu jednego z nich towarzyszył dźwięk ruchu głowicy i rozpędzania dysku na nowo

  SMART dysku 2
 • Optex
 • #2
  nevadaclub
  Level 11  
  u mnie jest ten sam problem i spotkalem sie z tym rownierz na innych plytach opartych na chipsecie nvidi , wydaje mi sie ze wina lezy po stronie sterownikow nvidi do chipsetu bo jaka kolwiek podmianka podzespolow (dyski, zasilacze.....) roznych nawet producentow, aktualizacja sterownikow, biosu, wymiana kabelkow itd itd itd nie wnosi nic nowego i problem pozostje ciagle ten sam, dodam jeszcze ze posiadam plyte glowna Gigabyte GA-M57-SLI.... Reasumujac to wszystko poczekajmy na lepsze czasy kiedy wyjda prawidlowo napisane sterowniki <lol>, ewentualnie pozegnanie sie z Nvidi'a <lol>
 • #3
  bystra
  Level 11  
  Potwierdzam - na płycie Gigabyte GA-E7AUM-DS2H problem na dwóch dyskach WD Scorpio pracujących w trybie SATA.
  Problem czasami objawia się niemożliwością uruchomienia systemu - w trakcie ładowania Windowsa (XP SP3 i XP MCE SP2) nastepuje wyłączenie komputera.