Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze elektryczne

bigszef 16 Mar 2009 01:44 8633 13
 • #1 16 Mar 2009 01:44
  bigszef
  Poziom 10  

  Witam mam stary dom ok 80 lat
  Do budynku idzie linia napowietrzna
  Bezpośrednio ze słupa do sztycy na dachu i pod licznik (bez żadnych zabezpieczeń przedlicznikowych i tp.

  Jest to linia 1 fazowa czyli dwa przewody

  Chcę zmienić deskę pod licznikową (stara drewniana i wkładki topikowe brak możliwości rozbudowy i konserwacji instalacji) i przewód od słupa do licznika (porcelanki popękane , no i stan przewodu od sztycy do licznika budzi zastrzeżenia)

  Co mam zrobić a nie ukrywam zależy mi na minimalnych kosztach

  Do kogo należ przewód od słupa do licznika do ZE czy do mnie skoro nie ma
  zabezpieczeń przedlicznikowych

  pozdrawiam
  Sylwester M.
  P.S. Nie wiem czy piszę w dobrym dziale ale znalazłem podobny post właśnie tutaj (proszę o wyrozumiałość)

 • #2 16 Mar 2009 06:31
  retrofood
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  Najlepiej będzie jak skontaktujesz się z najbliższym posterunkiem energetycznym, lub ZE.
  Bo w róznych regionach kraju jest to różnie rozwiązywane i trudno przewidzieć jak bedzie u ciebie. Niektóre ZE domagają się od razu przebudowy wlz i wyniesienia licznika na zewnątrz, inne dopuszczają nawet tylko drobne roboty remontowe.

 • #3 16 Mar 2009 09:06
  stomat
  Specjalista elektryk

  Jeśli to takie stare przyłącze to na 100% granicą własności są izolatory na stojaku dachowym. Czyli od słupa do izolatorów wraz z zaciskami - własność dostawcy, reszta (stojak, i przewody w nim) - własność twoja.

 • #4 16 Mar 2009 09:28
  retrofood
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  stomat napisał:
  Jeśli to takie stare przyłącze to na 100% granicą własności są izolatory na stojaku dachowym. Czyli od słupa do izolatorów wraz z zaciskami - własność dostawcy, reszta (stojak, i przewody w nim) - własność twoja.

  zgadza się, ale to nie zmienia istoty sprawy. Wymiana deski podlicznikowej wymaga naruszenia plomb montazowych licznika (nie mylic z plombami legalizacyjnymi, tych nie wolno ruszać w żadnym wypadku). I niektóre ZE akceptują nawet telefoniczne zgłoszenie zamiaru zerwania plomby i dokonania czynności remontowych, żądając przy tym tylko informacji o zakończeniu robót. Inne nie pozwalają na naprawy, wykorzystując sytuację do żądania przebudowy wlz, a nawet przyłącza, celem zainstalowania licznika na zewnątrz budynku.
  Nie wiem, od czego to zależy, prawdopodobnie od planów remontowych ZE. Bo jak oni decydują o remoncie, to muszą za niego płacić, a jak użytkownik coś chce przerabiać, to sam płaci.

 • #5 16 Mar 2009 21:28
  bigszef
  Poziom 10  

  Dziękuję za pomoc
  Spróbuje zatrzymać na drodze chłopaków z pogotowia energetycznego
  może oni coś pomogą (np.przewód się upalił pod licznikiem itp.)
  Jak nie poradzą nic to pozostaje kontakt z BOK zakładu energetycznego
  W-wa Teren

  pozdrawiam
  Sylwester M.

 • #6 16 Mar 2009 23:06
  jarekpe2
  Poziom 9  

  Po prostu zgłoś się do chłopaków z pogotowia , dogadaj się jako fuchę i oni ci wszystko załatwią , po prostu wiedzą co i jak się załatwia.

 • #7 17 Mar 2009 09:28
  stomat
  Specjalista elektryk

  Dostawca nie może ci zabronić wymiany tablicy licznikowej. Nie może cię też zmusić do przebudowy instalacji jeżeli nie zmieniasz warunków (zwiększenia mocy, rozdziału instalacji, zmiany taryfy itp). Natomiast możesz mieć problem z przewodami w stojaku. Może dobrze byłoby je wymienić przy okazji. Zadzwoń niezobowiązująco na 991 i dowiedz się jak podchodzą do takich spraw.

 • #8 22 Mar 2009 01:03
  marcino2000
  Poziom 24  

  Przyłącze do sztycy wymienia na swój koszt zakład energetyczny, wystarczy im tylko zgłosić.
  Pozdrawiam
  Marcin

 • #9 22 Mar 2009 08:47
  stomat
  Specjalista elektryk

  Kolego Marcino bez urazy ale co to ma do rzeczy ?
  Przyłącze jest dobre, problemem jest tablica licznikowa i przewody w stojaku.

 • #10 22 Mar 2009 14:46
  marcino2000
  Poziom 24  

  To ma do rzeczy że resztę robi się na swój koszt!! Poza tym przyłącze napowietrzne- dwie osobne linki wymienia się na kabel podwójnie izolowany, taki standard jest teraz, tak że przy okazji zmiany tablicy licznikowej można machnąć przyłącz

 • #11 25 Mar 2009 14:59
  dodge
  Poziom 2  

  Kolego Sylwester, opisałeś stan instalacji jako zły (również WLZ), więc należy wymienić wszystko. Jeżeli chodzi o przyłącze, to zależy czy będziesz robił coś z dachem i w jakim stanie jest stojak (jego mocowanie) - przypuszczam że tak jak pozostała część, więc proponowałbym ci wymienić wszystko, bo za niedługi czas będziesz musiał to zrobić (80-letni DOM!). Możesz wystąpić do ZE o zwiększenie mocy na 3-f przyłącze np. zabezpieczenie 20A, przyłącze z szafką licznikową wymieni ZE, a ty WLZ, skrzynkę bezpiecznikową i uziemienie pkt. rozdz. PEN na PE i N.

 • #12 25 Mar 2009 18:47
  Usunięty
 • #13 25 Mar 2009 20:13
  jurekN
  Poziom 22  

  Nie tak dawno robiłem zaplecze budowlane w budynku przy wschodniej granicy i też szukałem zabezpieczenia pionowego i niestety nie było i co gorsze na słupie też nie było.

 • #14 25 Mar 2009 23:34
  marcino2000
  Poziom 24  

  Jesteś w błędzie, przyłącz jest wymieniany za darmo jeśli jest starego typu. U mnie został wymieniony przy okazji zgłoszenia innej usterki, co ciekawe panowie z ZE sami mi to zaproponowali, bo nic bym nie wiedział na ten temat. Moi sąsiedzi również z tego skorzystali. Poza tym jak robić z instalacją to wszystko, bo instalacja wytrzyma tyle ile jej najsłabszy element. Przewód rzeczywiście może być pojedyńczo izolowany, choć do tąd wydawało mi się że jest podwójnie. Nie wiem nie macałem go, po prostu strzeliłem. I tak to jest mało istotne w tej dyskusji.
  Pozdro!!

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME