Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pętla zwarcia linii kablowej

16 Mar 2009 14:59 4882 20
  • Poziom 9  
    Witam, Mam pytanie odnośnie pętli zwarcia linii kablowej. Linia 4x185mm2 ok 150m (zabezpieczenie 400A BM prąd zwarciowy bezpiecznika 3000A) pomiary na każdej fazie wychodzi ok 0,15 ohm. Podstawiając to do wzoru: Zs*Ia<U, wychodzi:

Zs=0,25
    Ia=3000
    U=230

0,15 * 3000=450

co w tej sytuacji zrobić. Czy wogóle jest mozliwe spełnienie tego warunku? Pętla zwarcia musiała by być 0,08 przy tej długości to chyba mało prawdopodobne.

Co zrobić aby formalnie było ok. (zmniejszenie zabezpieczenia nie wchodzi w grę)
  • Poziom 39  
    1. czym to mierzysz
    2. W jakich warunkach "leży" kabel , miedź czy aluminium ?
    3 Piszesz
    Cytat:
    zmniejszenie zabezpieczenia nie wchodzi w grę)

a co na to tabele obciążalności długotrwałej ?
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    miernik mic-5000 kabel YKY 4x240mm2 (to wyżej to pomyłka), warunki normalne: ziemia. Co do obciążenia to chyba spokojnie można więcej
  • Moderator
    martin-ez napisał:
    miernik mic-5000 kabel YKY 4x240mm2 (to wyżej to pomyłka), warunki normalne: ziemia. Co do obciążenia to chyba spokojnie można więcej

nie wiem jakim prądem mierzona jest pętla, ale przy niskich wartościach impedancji wskazane jest wykonanie pomiarów prądem ponad 100A i drobiazgowym przestrzeganiem procedury pomiaru.
    I pytanie pomocnicze: skąd wartość Ia = 3000A ?

A co zrobić? Dodać reaktancji (coś na kształt dławika)
  • Poziom 9  
    przepraszam trochę zamieszałem, miernik MIE500, wartość prądu Ia odczytana z tabel producenta BM Etipolam dla wkładki 400A przy czasie wyłączenia 5 sek.
  • Poziom 33  
    Pewnie zmierzyłeś rezystancję styku sondy i żyły. Kabel miedziany 240mm2 na 300m długości będzie miał 0,022 oma.
  • Poziom 26  
    Kabel może i tak ale policz sobie dodatkowo punkt uziemienia transformatora oraz podział na TN-C-S, może tu jest problem.
  • Poziom 9  
    czesiu napisał:
    Pewnie zmierzyłeś rezystancję styku sondy i żyły. Kabel miedziany 240mm2 na 300m długości będzie miał 0,022 oma.

To jak zmierzyć kabel?

Dodano po 41 [minuty]:

Znalazłem informację że miernik którego używam MIE 500 ma zakres Zs 0,13-200 omów (choć mi parę razy zmierzył 0,11 oma) więc moż tu tkwi problem?
  • Poziom 39  
    Przy tym 185 nie pasowały mi obciążenia długotrwałe, na 240 już mogą być BM 400A.
    Zastanawia mnie tylko to że problem jest raczej z grubej energetyki, a aspekty pomiarowe wyjaśnia się na Elektrodzie..
    Czy autor jest wykonawcą, zleceniowym pomiarowcem czy dociekliwym inwestorem?
    Przypominam niedawny post o stalowych przepustach kablowych grzejących się przy prądach fazowych ...5000A.
    Potem wyszło że to ...wzbudzenie generatora w elektrownii.
    Jezeli fachowcy działajacy przy tak grubych sprawach wiedze czerpią z elektrody to chrońcie nas przed skutkami...
    Pozdr.J.
  • Specjalista elektryk
    Chyba trochę pomieszałeś pojęcia. Warunek w pierwszym poscie dotyczy ochrony przeciwporażeniowej urządzenia. Jakie urządzenie zasilasz kablem 4*240 ?Jeżeli jest to kabel pomiędzy rozdzielnicami, to zabezpiecza się go od zwarć i przeciążeń, a nie przciwporażeniowo. Przciwporażeniówka dotyczy odpływów końcowych
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Nia mam na uwadzę skutków p/poraż. tylko ogólnie - ktoś kto zajmuje się tak poważnymi działaniami powinien tu świecić wiedzą a nie jej szukac i mylić mierniki Izolacji z miernikiem Pętli zwarcia (chyba że MIC 5000 i MIE 500 to nie Sonel) Kabel 4x 185 z 4x 240, I nie uwzględniać rezystancji styku sondy ( krokodylka ) żyłą kabla, rezystancji przewodów pomiarowych, a na wet wtych warunkach temperatury otoczenia. oraz mierzenia tak dużych wartości ( lub małych) na zupełnym skraju zakresu pomiarowego przsyrządów gdzie ich dokładnosć nie jest jużtak duża ....
    A może należy najpierw zmierzyć ile mają same przewody podłączone krokodylkami do takiej żyły...
    Pozdr.J.
  • Specjalista elektryk
    adamjur1 napisał:
    Nia mam na uwadzę skutków p/poraż. tylko ogólnie - ktoś kto zajmuje się tak poważnymi działaniami powinien tu świecić wiedzą a nie jej szukac i mylić mierniki Izolacji z miernikiem Pętli zwarcia (chyba że MIC 5000 i MIE 500 to nie Sonel) Kabel 4x 185 z 4x 240, I nie uwzględniać rezystancji styku sondy ( krokodylka ) żyłą kabla, rezystancji przewodów pomiarowych, a na wet wtych warunkach temperatury otoczenia. oraz mierzenia tak dużych wartości ( lub małych) na zupełnym skraju zakresu pomiarowego przsyrządów gdzie ich dokładnosć nie jest jużtak duża ....
    A może należy najpierw zmierzyć ile mają same przewody podłączone krokodylkami do takiej żyły...
    Pozdr.J.

Przepraszam za brak cytatu. Mój post dotyczył autora wątku , a nie Ciebie.
  • Poziom 16  
    Miernik MIE 500 mierzy poprawnie impedancję pętli zwarcia od 0,13 Ω - dla przewodów 1,2 m. Jeśli wyświetli wartość mniejszą należy się liczyć z tym, że jest to wynik obarczony błędem. Przypuszczam, że BM są o charakterystyce gG/gL - może można zastosować bezpieczniki o charakterystyce gF - wtedy prąd Ia odczytany z tablic powinien mieć mniejszą wartość. A jaka wychodzi impedancja w punkcje przyłączenia tego kabla? Bo przy takim przekroju jak piszesz to faktycznie trochę duża ta wartość.
  • Poziom 9  
    Może najpierw odpowiem Panu J. To czy jestem inwestorem,wykonawcą, pomiarowcem czy Bóg wie kim jeszcze jest mało istotne. Z tego co mi wiadomo forum elektrody słuzy do wymiany opinii a nie obrażania ludzi. Byłem świadkiem takiego problemu i chciałem wiedziec co może byc przyczyną. Bardzo prosze Pana J. o nieudzielanie się w moich temat, proszę podwyższac wartośc swojego ego gdzie indziej.

A co do odpowiedzi Pana HeSz czy rzeczywiscie tak jest? Mój elektryk mówi że w tym wypadku warunek musi byc spełniony tylko dla czasu 5sek a nie dla 0,2 sek jak przy odbiorach.

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Witam.
    MIE 500 mierzy poprawnie impedancję pętli zwarcia od 0,13 Ω - dla przewodów 1,2 m z błędem podstawowym +- 2% m.w. +3 cyfry - maksymalne wskazanie prądu zwarciowego to 1,84 kA a w tym przypadku potrzebne jest 2,9 kA czyli używanie tego przyrządu do tego typu pomiarów to dyletanctwo – to tak jakby ważyć słonia na wadze kuchennej – w tym tkwi cały problem.
    Do tego typu pomiarów wyłącznie należy używać mierników typu: MZC-310S :!:.
  • Specjalista elektryk
    martin-ez napisał:
    Witam, Mam pytanie odnośnie pętli zwarcia linii kablowej. Linia 4x185mm2 ok 150m (zabezpieczenie 400A BM prąd zwarciowy bezpiecznika 3000A) pomiary na każdej fazie wychodzi ok 0,15 ohm. Podstawiając to do wzoru: Zs*Ia<U, wychodzi:

Zs=0,25
    Ia=3000
    U=230

0,15 * 3000=450

co w tej sytuacji zrobić. Czy wogóle jest mozliwe spełnienie tego warunku? Pętla zwarcia musiała by być 0,08 przy tej długości to chyba mało prawdopodobne.

Co zrobić aby formalnie było ok. (zmniejszenie zabezpieczenia nie wchodzi w grę)

Witam. Liczycie coś, a nie wiecie co i się gubicie.
    Zs to impedancja sieci, począwszy od źródła a nie tylko sam kabel. Nie wdając się w szczegóły BM 400A dla powyższego kabla spełnia lub nie spełnia ten warunek, zależy to jednak od mocy źródła.

HeSz napisał:
    ...Jeżeli jest to kabel pomiędzy rozdzielnicami, to zabezpiecza się go od zwarć i przeciążeń, a nie przciwporażeniowo. Przciwporażeniówka dotyczy odpływów końcowych...

Jest Kolega pewny tego co napisał?
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    sq9jjh napisał:

HeSz napisał:
    ...Jeżeli jest to kabel pomiędzy rozdzielnicami, to zabezpiecza się go od zwarć i przeciążeń, a nie przciwporażeniowo. Przciwporażeniówka dotyczy odpływów końcowych...

Jest Kolega pewny tego co napisał?
    Pozdrawiam.

Chyba nie do końca się rozumiemy. Ochrona przeciwporażeniowa dotyczy instalacji. Kabel 185^2 raczej do "elementów instalacji" nie należy. Zakwalifikowałbym go raczej jako element sieci. Jeżeli istnieje przepis, który - dla sieci - nakazuje obliczenie i pomiar ochrony przciwporażeniowej, to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu i zacytowanie tego przepisu.
    A błąd pierwotny polega na przyjęciu dopuszczalnego prądu zwarciowego bezpiecznika jako prądu jego pewnego zadziałania w wymaganym czasie.I tyle.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Witam. Raczej na pewno się nie rozumiemy. A ten czas wynika z czego? czy nie z ochrony przed dotykiem pośrednim? a ten bezpiecznik 400A? czy nie stanowi ochrony przed dotykiem pośrednim przez zastosowanie samoczynnego szybkiego wyłączenia zasilania?
    Na końcu tego kabla coś jest: rozdzielnia, trafo, silnik, wyłącznik czy cokolwiek, i co, i Kolega twierdzi że ochronę przeciwporażeniową można olać? Teraz to ja proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
    P.S.
    Przepisami będziemy się obrzucać później.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Zależy co jest na końcu tego kabla. Jeżeli rozdzielnica to ochronę przed dotykiem pośrednim można zapewnić przez zastosowanie II klasy ochrony. A dalej ochronę mogą stanowić bezpieczniki w rozdzielnicy. Proste ?
  • Specjalista elektryk
    sq9jjh napisał:
    .... i co, i Kolega twierdzi że ochronę przeciwporażeniową można olać? ....

Ochrona przed porażeniem to nie tylko samoczynne szybkie wyłączenie:D
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Masz całkowitą rację, oczywiście że, nie ale taki warunek Kolega martin-ez chciał wyliczyć. Miło było się podroczyć. Pozdrawiam.