Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie oświetlenia w suficie podwieszanym

lukaszb_82 16 Mar 2009 14:59 18559 9
  • #1 16 Mar 2009 14:59
    lukaszb_82
    Poziom 9  

Witam,

mam problem z podłączeniem oświetlenia. "fachowiec' montujący mi podwieszany sufit z halogenami wyprowadził od nich przewód do puszki.
    Na ścianie poniżej puszki zrobił miejsce na puszkę (do kontaktu), do którego poprowadził tylko 1 przewód.
    Oświetlenie w suficie miało być włączane przez ten kontakt.

Jak to podłączyć żeby działało?
    Rozumiem, ze muszę podłączyć ze sobą przewody od oświetlenia w suficie z przewodami wychodzącymi z nowo powstałego kontaktu.

Jednak mam problem z 'zasileniem' tego kontaktu (powyższą czynność mogę zrobić, ale mając 1 przewód nie mam jak zasilić tego kontaktu).

Czy 'mój' fachowiec o czymś zapomniał? Czy jest jakaś możliwość innego rozwiązania mojego problemu?

Proszę o pomoc,
    z góry dziękuję za odpowiedzi.

Łukasz

0 9
  • #2 16 Mar 2009 15:23
    adamjur1
    Poziom 39  

Jeden przewód (np 3 żyłowy) czy jedną żyłę ?
    A może ułożył z puszki do puszki rurkę i ta pojedyncza żyła to pilot....
    Pozdr.J.

0
  • #3 16 Mar 2009 17:07
    79Jarek
    Poziom 16  

Czy do puszki, gdzie będzie włącznik tego oświetlenia dochodzi tylko jedna żyła? Czy jeden przewód, ale np. 3 żyłowy? Jeśli tylko jedna żyła to niestety, ale trzeba dołożyć jeszcze kolejne.

0
  • #4 16 Mar 2009 17:10
    lukaszb_82
    Poziom 9  

Jest jeden przewód 3 żyłowy (od oświetlenia do puszki i od kontaktu do puszki).

0
  • #5 16 Mar 2009 17:27
    Ryszard49
    Poziom 34  

To powinno pomóc.
    Link

Cytat:
    Łącznik dwugrupowy, puszka, dwie żarówki

1
  • #6 16 Mar 2009 17:53
    79Jarek
    Poziom 16  

To da radę podłączyć. Halogeny mają się załączać wszystkie jednocześnie czy są podzielone na dwie grupy?

0
  • #7 16 Mar 2009 18:01
    lukaszb_82
    Poziom 9  

Nie wiem czy pomoże... może to coś rozjaśni...

Łukasz

Dodano po 1 [minuty]:

79Jarek napisał:
    To da radę podłączyć. Halogeny mają się załączać wszystkie jednocześnie czy są podzielone na dwie grupy?

Wszystkie jednocześnie.
    Jeśli da się to proszę o pomoc :)

Łukasz

0
  • #8 16 Mar 2009 18:29
    adamjur1
    Poziom 39  

Kolego -jeśli dobrze rozumiem tekst i rysunki ( trochę to rozbieżne)
    To masz albo
    trzy żyły przez puszkę wyłącznika do gniazda
    albo ( z rysunku ) trzyżyłąy dla wyłącznika i niezależnie 3 żyły do gniazda

w Pierwszym przypadku musisz przewód n ( zero po staremu) niebieskim przewodem doprowadzić do gnazda. Przewód fazowy do wyłącznika i zmostkowac ( zrównoleglić na zacisku wyłacznika lub złaczką do gniazda. Gniazdo będzie dwużyłowe bez bolca lub z bolcem zerownym.
    Trzecim przewodem ( pewnie żółto- zielony) po wyłaczniku cofnąć do puszki fazę nazasilanie halogenów. Nie piszesz czy są to halogeny 230 V czy 12V ( w tym drugim przypadku z przewodu fazowego po wyłączniku dajesz trafo - dalej 12V do palników).Trochę będzie odstępstwa od zasad bo po żółtozielonym nie powinny się plątać napięcia ale tu nie ma innego wyjścia.....

W drugim ( po przeczytaniu pierwszej ) masz prostą sytuację:
    Do gniazdka po bożemu, a dowyłącznika wykorzystujesz dwie żyły ( czarną faza do wyłacznika , niebieską powrót do puszki. i dalej jak w p 1

Pozdr.J.

0
  • #9 16 Mar 2009 19:25
    79Jarek
    Poziom 16  

Jeśli do wyłącznika idą trzy i do halogenów też trzy to zrób tak:
    1- w puszcze musisz zlokalizować żyłę fazową od strony zasilania (powinna też dalej iść do gniazda i do pokoju - prawdopodobnie jeśli są kolory to będzie to czarny - ale trzeba to sprawdzić)
    2 - gdy już będziesz wiedział gdzie masz fazę to podłączysz dodatkowo do tego miejsca czarną żyłę tą która biegnie do wyłącznika
    3 - mamy już fazę w puszcze z wyłącznikiem - więc przy łączniku przukręczas tą czarną żyłę i do drugiego zacisku łącznika niebieską
    4 - wracamy do puszki gdzie się zbiegają wszystkie żyły - i teraz tą niebieską co biegnie od łącznika łączysz z czarną od halogenów (podajemy fazę na halogeny)
    5 - zostaje niebieska żyła od halogeów, którą musisz podłączyć do żyły neutralnej od strony zasilania ( czyli do tej na której nie było napięcia gdy przeprowadzałeś identyfikację w punkcie 1)
    6 - powinno zaświecić !!!!

Dodano po 3 [minuty]:

Z opisu wynika,że przewody od halogenów i od łącznika masz połączone kolorami kostką - musisz rozłączyć je i połączyć tak jak napisałem.

1
  • #10 17 Mar 2009 16:25
    lukaszb_82
    Poziom 9  

Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Szczególnie 79jarek - zrobiłem tak jak napisałeś - działa. Jak widac na załączonym obrazku... :)

0
  Szukaj w 5mln produktów