Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja podwodna na ultradźwiękach

16 Mar 2009 15:56 3614 13
  • Poziom 11  
    Witam!
    Postanowiłem zbudować bezprzewodową komunikację podwodną dla nurków, i szukając i pytając dowiedziałem się, że właściwie najlepsze będą do tego ultra dźwięki. Więc tutaj pojawiły się takie oto pytania, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi:

1. Czy jako nadajnika/odbiornika mogę użyć przetwornika piezo, takiego jak tutaj? Link

2. Jak ew. sterować/modulować taki sygnał?

3. Skąd zdobyć/wylutować małe mikrofoniki dynamiczne nadające się do mojego celu?

Dodam jeszcze, że miało by to działać na zasadzie nurek-nurek i do tego nurek-powierzchnia.

Pozdrawiam
    KK
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Dzięki, zupełnie nie pomyślałem żeby pogooglać po angielsku :p

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to schemat ideowy wyglądałby następująco:

RX (odbiornik):

przetwornik (np. MA40E7R)------> jakiś wzmacniacz ------> słuchawka/głośnik etc.

TX(nadajnik):

mikrofon -----------> jakiś wzmacniacz -------> przetwornik (np.MA40E7R)

Mam rację?

I jeżeli chodzi o te przetworniki to na stronie conrad.pl ich nie znalazłem :/
    Czy trzeba je specjalnie sprowadzać, czy może dostanę je w jakimś większym elektronicznym w trójmieście (aprovi, magserv)?
  • Poziom 31  
    Witam!

Najprościej blokowo to będzie np. tak:

Odbiornik

przetwornik odbiorczy ultradźwięków --> wzmacniacz ultradźwięków nastrojony na częstotliwość przetwornika --> demodulator AM --> wzmacniacz m.cz --> słuchawki/głośnik

Nadajnik

mikrofon --> wzmacniacz m.cz. --> AM modulator --> generator ultradźwięków ze wzmacniaczem pasmowym --> przetwornik nadawczy ultradźwięków.

Pozdrawiam
    PS Dla ścisłości ultradźwięki o określonej częstotliwości (zależnej od zastosowanych przetworników, DOSTOSOWANYCH do czynnika przenoszącego - powietrze/woda) są tylko falą nośna dla twojej fonii, więc tak prosto, jak przedstawiłeś to się nie da. Natomiast falę nośna, ultradźwiękową możesz później modulować fonią na różne sposoby - najprościej to modulacja amplitudy generatora ultradżwiękowego, jak już zauważył Kolega: nemo07
  • Poziom 28  
    Czarno widzę Twoje możliwości sądząc po treści pytania, ale próbuj, może się uda, a może czegoś się nauczysz.
    Przewiduję niewielki zasięg, może coś więcej w kierunku góra/dół, jeśli dla układu na łodzi zrobisz lepszą elektronikę - ciągnącą więcej energii.
    Ze względu na wspomnianą wyżej kierunkowość proponowałbym parę przetworników przy masce (żeby nurkowie widząc się mogli pogadać) i parę przetworników gdzieś koło głowy z małym pływakiem na krótkim kabelku (20-30cm) tak żeby stale "lewitowały" nad głową celując w powierzchnię.
    Tylko czy to jest jeszcze bezpieczne?
    Na łodzi można by dać kilka par przetworników np. w układzie lewa/prawa/dziób/rufa. Dla wyeliminowania interferencji możnaby wtedy dać regulowane układy opóźniające w każdym kanale, odrębne detektory (dla ominięcia interferencji sygnału 40kHz) i sumowanie dopiero sygnału audio.
    Dla 40kHz λ=3.75cm, dla 3kHz λ=0.5m.
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    r2d2004 napisał:
    to w układach profesjonalnych

Nie szalejmy z tą profesjonalnością :p

nemo07 napisał:
    co zmusza do stosowania SSB

Szyt... Z tego co mnie uczyli to wiem, że TRX na SSB to nie taki proste cuś i dość trudno chyba będzie zminiaturyzować, żeby nurek nie ciągnął za sobą całej radiostacji :p chociaż...

qrdel napisał:
    proponowałbym parę przetworników przy masce (żeby nurkowie widząc się mogli pogadać) i parę przetworników gdzieś koło głowy z małym pływakiem na krótkim kabelku (20-30cm) tak żeby stale "lewitowały" nad głową celując w powierzchnię.

Niestety jak wynika z tej charakterystyki to, żeby osiągnąć pełne 360 stopni potrzebowałbym z 6 przetworników na TX i kolejne 6 na RX co drastycznie podwyższa koszty :/ Muszę to jakoś koncepcyjnie przemyśleć albo podejrzeć u tych pro :p

qrdel napisał:
    Tylko czy to jest jeszcze bezpieczne?

Co miałeś na myśli? Dyndające kabelki?
  • Poziom 1  
  • Poziom 28  
    Tak, właśnie ten sterczący w górę ogon, np. przy penetracji wraków.
  • Poziom 33  
    ...ewentualnie modulować impulsowo (PWM) i wtedy nie ma problemów z uszkodzeniem przetworników, tylko ciekawe jak zachowałyby się zbocza impulsów...
  • Poziom 11  
    qrdel napisał:
    Tak, właśnie ten sterczący w górę ogon, np. przy penetracji wraków.

Rzeczywiście... Chociaż penetracja wraków już podchodzi pod nurkowanie jaskiniowe, więc jeszcze poza zasiegiem moich uprawnień/umiejętności, ale warto o tym pomyśleć przyszłośiowo :p
  • Poziom 1  
    Witam,

Wpierw chciałbym się przywitać, a potem podłączyć pod ten temat który wydaje mi się najbardziej opisuje mój projekt.

Moim celem jest osiągnięcie zasięgu 200m ,w akwenie o głębokości około 20m , na częstotliwości 200kHz (pasmo 20kHz) , moim celem jest nadawanie sygnału CHIRP o czasie trwania 10ms , odebranie go , spróbkowanie kwadraturowo i używając funkcji autokorelacji znając sygnał wzorcowy sprawdzenie czy w w czasie X nie nastąpił zanik sygnału.

Celem tego projektu jest zbudowanie bariery akustycznej (pasywnej).
    To tak po krótce. Na pewno zrodzi się wiele pytań z waszej strony.
    Ja mam takowe:
    1) Generacja sygnału CHIRP - za pomocą DDS 9852 oraz µp Atmegi. Odpowiednie jego wzmocnienie i wyjście na przetwornik ultradźwiękowy - Pytanie czy to ma sens ? Czy miał ktoś styczność z takimi przetwornikami ? Dysponuje teoretycznymi obliczeniami co do mocy która muszę wypromieniować - około 2W :)

2)Odebranie sygnału , f.pasmowo-przepustowy, wzmacniacz - i teraz µp będący w stanie przetworzyć dużą ilość próbek (np. ATXmega128 ).
    Waszym zdaniem ma to "ręce i nogi' ?

Możliwe, że koncepcja może okazać się błędna. Dlatego proszę o sprostowanie moich przemyśleń.
    Pozdrawiam !
  • Poziom 2  
    Witam! Czy w końcu udało ci się uruchomić te komunikacje jeśli tak czy mógłbyś zamieścić pełen schemat tego cuda?? Na jaką odległość udało ci się przesłać dźwięk?