Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja podwodna na ultradźwiękach

16 Mar 2009 15:56 3614 13
 • Poziom 11  
  Witam!
  Postanowiłem zbudować bezprzewodową komunikację podwodną dla nurków, i szukając i pytając dowiedziałem się, że właściwie najlepsze będą do tego ultra dźwięki. Więc tutaj pojawiły się takie oto pytania, na które niestety nie znalazłem odpowiedzi:

  1. Czy jako nadajnika/odbiornika mogę użyć przetwornika piezo, takiego jak tutaj? Link

  2. Jak ew. sterować/modulować taki sygnał?

  3. Skąd zdobyć/wylutować małe mikrofoniki dynamiczne nadające się do mojego celu?

  Dodam jeszcze, że miało by to działać na zasadzie nurek-nurek i do tego nurek-powierzchnia.

  Pozdrawiam
  KK
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  Dzięki, zupełnie nie pomyślałem żeby pogooglać po angielsku :p

  Czyli jeżeli dobrze rozumiem to schemat ideowy wyglądałby następująco:

  RX (odbiornik):

  przetwornik (np. MA40E7R)------> jakiś wzmacniacz ------> słuchawka/głośnik etc.

  TX(nadajnik):

  mikrofon -----------> jakiś wzmacniacz -------> przetwornik (np.MA40E7R)

  Mam rację?

  I jeżeli chodzi o te przetworniki to na stronie conrad.pl ich nie znalazłem :/
  Czy trzeba je specjalnie sprowadzać, czy może dostanę je w jakimś większym elektronicznym w trójmieście (aprovi, magserv)?
 • Poziom 31  
  Witam!

  Najprościej blokowo to będzie np. tak:

  Odbiornik

  przetwornik odbiorczy ultradźwięków --> wzmacniacz ultradźwięków nastrojony na częstotliwość przetwornika --> demodulator AM --> wzmacniacz m.cz --> słuchawki/głośnik

  Nadajnik

  mikrofon --> wzmacniacz m.cz. --> AM modulator --> generator ultradźwięków ze wzmacniaczem pasmowym --> przetwornik nadawczy ultradźwięków.

  Pozdrawiam
  PS Dla ścisłości ultradźwięki o określonej częstotliwości (zależnej od zastosowanych przetworników, DOSTOSOWANYCH do czynnika przenoszącego - powietrze/woda) są tylko falą nośna dla twojej fonii, więc tak prosto, jak przedstawiłeś to się nie da. Natomiast falę nośna, ultradźwiękową możesz później modulować fonią na różne sposoby - najprościej to modulacja amplitudy generatora ultradżwiękowego, jak już zauważył Kolega: nemo07
 • Poziom 28  
  Czarno widzę Twoje możliwości sądząc po treści pytania, ale próbuj, może się uda, a może czegoś się nauczysz.
  Przewiduję niewielki zasięg, może coś więcej w kierunku góra/dół, jeśli dla układu na łodzi zrobisz lepszą elektronikę - ciągnącą więcej energii.
  Ze względu na wspomnianą wyżej kierunkowość proponowałbym parę przetworników przy masce (żeby nurkowie widząc się mogli pogadać) i parę przetworników gdzieś koło głowy z małym pływakiem na krótkim kabelku (20-30cm) tak żeby stale "lewitowały" nad głową celując w powierzchnię.
  Tylko czy to jest jeszcze bezpieczne?
  Na łodzi można by dać kilka par przetworników np. w układzie lewa/prawa/dziób/rufa. Dla wyeliminowania interferencji możnaby wtedy dać regulowane układy opóźniające w każdym kanale, odrębne detektory (dla ominięcia interferencji sygnału 40kHz) i sumowanie dopiero sygnału audio.
  Dla 40kHz λ=3.75cm, dla 3kHz λ=0.5m.
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  r2d2004 napisał:
  to w układach profesjonalnych


  Nie szalejmy z tą profesjonalnością :p

  nemo07 napisał:
  co zmusza do stosowania SSB


  Szyt... Z tego co mnie uczyli to wiem, że TRX na SSB to nie taki proste cuś i dość trudno chyba będzie zminiaturyzować, żeby nurek nie ciągnął za sobą całej radiostacji :p chociaż...

  qrdel napisał:
  proponowałbym parę przetworników przy masce (żeby nurkowie widząc się mogli pogadać) i parę przetworników gdzieś koło głowy z małym pływakiem na krótkim kabelku (20-30cm) tak żeby stale "lewitowały" nad głową celując w powierzchnię.


  Niestety jak wynika z tej charakterystyki to, żeby osiągnąć pełne 360 stopni potrzebowałbym z 6 przetworników na TX i kolejne 6 na RX co drastycznie podwyższa koszty :/ Muszę to jakoś koncepcyjnie przemyśleć albo podejrzeć u tych pro :p

  qrdel napisał:
  Tylko czy to jest jeszcze bezpieczne?

  Co miałeś na myśli? Dyndające kabelki?
 • Poziom 1  
 • Poziom 28  
  Tak, właśnie ten sterczący w górę ogon, np. przy penetracji wraków.
 • Poziom 33  
  ...ewentualnie modulować impulsowo (PWM) i wtedy nie ma problemów z uszkodzeniem przetworników, tylko ciekawe jak zachowałyby się zbocza impulsów...
 • Poziom 11  
  qrdel napisał:
  Tak, właśnie ten sterczący w górę ogon, np. przy penetracji wraków.


  Rzeczywiście... Chociaż penetracja wraków już podchodzi pod nurkowanie jaskiniowe, więc jeszcze poza zasiegiem moich uprawnień/umiejętności, ale warto o tym pomyśleć przyszłośiowo :p
 • Poziom 1  
  Witam,

  Wpierw chciałbym się przywitać, a potem podłączyć pod ten temat który wydaje mi się najbardziej opisuje mój projekt.

  Moim celem jest osiągnięcie zasięgu 200m ,w akwenie o głębokości około 20m , na częstotliwości 200kHz (pasmo 20kHz) , moim celem jest nadawanie sygnału CHIRP o czasie trwania 10ms , odebranie go , spróbkowanie kwadraturowo i używając funkcji autokorelacji znając sygnał wzorcowy sprawdzenie czy w w czasie X nie nastąpił zanik sygnału.

  Celem tego projektu jest zbudowanie bariery akustycznej (pasywnej).
  To tak po krótce. Na pewno zrodzi się wiele pytań z waszej strony.
  Ja mam takowe:
  1) Generacja sygnału CHIRP - za pomocą DDS 9852 oraz µp Atmegi. Odpowiednie jego wzmocnienie i wyjście na przetwornik ultradźwiękowy - Pytanie czy to ma sens ? Czy miał ktoś styczność z takimi przetwornikami ? Dysponuje teoretycznymi obliczeniami co do mocy która muszę wypromieniować - około 2W :)

  2)Odebranie sygnału , f.pasmowo-przepustowy, wzmacniacz - i teraz µp będący w stanie przetworzyć dużą ilość próbek (np. ATXmega128 ).
  Waszym zdaniem ma to "ręce i nogi' ?

  Możliwe, że koncepcja może okazać się błędna. Dlatego proszę o sprostowanie moich przemyśleń.
  Pozdrawiam !
 • Poziom 2  
  Witam! Czy w końcu udało ci się uruchomić te komunikacje jeśli tak czy mógłbyś zamieścić pełen schemat tego cuda?? Na jaką odległość udało ci się przesłać dźwięk?