Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon Tonsil MEO 55 podłączenie

Pytong 16 Mar 2009 19:30 6896 7
  • #1 16 Mar 2009 19:30
    Pytong
    Poziom 32  

Czy wie ktoś z grona forumowiczów jak podlutować ten mikrofon żeby współpracował z wejściem mikrofonowym? I ewentualnie wzór na stałą RC dla przenoszonych częstotliwości. Mam rozpiskę nóżek, ale nic więcej nie udało mi się znaleźć poza tym co poniżej:

Mikrofon Tonsil MEO 55 podłączenie

1 7
  • #3 16 Mar 2009 20:06
    Pytong
    Poziom 32  

No właśnie jakoś nie za bardzo mi pasuje ten schemat, bo on wygląda jak do współpracy z wejściem liniowym. Poza tym nie wiem czy 2,2k to jest dla 9V? I z czego wynika zastosowanie tutaj na schemacie kondensatora C2 do masy na nodze opisanej w mikrofonie jako WY. Poza tym z baterii nie będę tego zasilać tylko raczej z 12V. Ale dzięki za zainteresowanie w każdym razie i czekam na dalsze info.

1
  • #4 19 Sie 2009 16:01
    Andrzej L.
    Poziom 25  

Zastosowanie kondensatora podłączonego z nóżki "Wy" do masy w przypadku elektretowych mikrofonów 3-nóżkowych powoduje wzrost wzmocnienia i większy poziom sygnału wyjściowego m.cz. z mikrofonu.
    Tu masz https://obrazki.elektroda.pl/75_1213721051.jpg to pokazane na przykładzie schematu wewnętrznego tych tonsilowskich elektretów. Pobierając sygnał m.cz. z nóżki "+" i blokując kondensatorem rezystor w źródle tranzystora polowego masz typowy układ wzmacniacza.
    Generalnie stosowanie dodatkowych wzmocnień na zewnętrznym tranzystorze bipolarnym dokładanym do takiego mikrofonu - gdy jest używany jako mikrofon do CB - jest niepoważne. Potem słyszy się na radiu pełno "prostokątnych" modulacji.
    Sam mikrofon elektretowy MeO-55 daje znacznie większe napięcie m.cz. w typowym układzie - bez blokowania kondensatorem nóżki "Wy" (nóżka "+" bezpośrednio do zasilania +12V, wyjście sygnału m.cz. z nóżki "Wy" przez szregowy 100nF na dotychczasową linię sygnałową)
    Zrobiłem na tym elektrecie remont oryginalnej gruszki od Alana 28 wstawiając w miejsce starego dynamicznego przetwornika ten elektret - oczywiście odpowiednio poblokowane kondensatorami ceramicznymi 10nF zasilanie + mały filtr 1kOhm + 47uF do masy i do samego mikrofonu MeO-55 równolegle 10nF aby w.cz. nie łaziło po liniach sygnałowych i nic się nie wzbudzało.
    Nie potrzeba żadnych wzmocnień.
    Dla takiego układu potencjometr MIC Gain w radiu ustawia co najwyżej na godzinę 11. Powyżej tego progu słychać już ogranicznik modulacji z radia i spłaszczenie modulacji.
    Przy takim układzie modulacja jest żyleta w porównaniu do zaplutej starej wkładki dynamicznej.
    Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia używaniu tu dodatkowych wzmocnień jakie są w głupiej modzie a potem zamiast głosu słyszy się jeden wielki bełkot i szum silnika.
    Konstruktorzy tych wzmocnień posłuchali by się wcześniej na drugim radiu zanim coś wcielą w życie. Te prostokątne, przesterowane modulacje po prostu powalają na ziemię.

W przypadku układu z zasilaniem przez rezystor i zbieraniu sygnału z drenu tranzystora rezystor dobierasz na połowę napięcia (dokładniej delikatnie powyżej, uwzględniając potencjał źródła) zasilania (największa dynamika sygnału, bez niesymetrycznego obcinania którejś z połówek przebiegu sygnału) dla konkretnego egzemplarza mikrofonu.
    Przykładowo dla MeO-55 z białą kropką przy zasilaniu +15V połowa napięcia wypadała dla rezystorów w okolicy 10-13kOhm (w zależności od parametrów FET-a).
    Osobiście jednak zalecam wersję podstawową bez podbijania wzmocnienia samego mikrofonu.
    W przypadku typowych współczesnych małych pastylek elektretowych, dwunóżkowych dobrze jest tylko dodać wtórnik emiterowy (czyli żadnego wzmocnienia napięciowego), aby potencjometr wejściowy MIC Gain w radiu nie obcinał swoim obciążeniem napięcia m.cz. które się odłoży na rezystorze w drenie tranzystora mikrofonowego, z którego zbieramy sygnał. Potem robią ludzie wzmocnienia po to aby wszystko wytracić z powrotem na dzielniku, który stworzy rezystor w kolektorze wraz z rezystancją potencjometru MIC Gain (przeważnie 10 KOhm)

0
  • #5 16 Lut 2012 23:15
    biter
    Poziom 11  

Z jakiej książki pochodzi schemat podłączenia mikrofonów?

1
  • #6 04 Mar 2012 14:09
    Pytong
    Poziom 32  

Brałem to chyba z RE, ale że trochę czasu minęło nie jestem pewien na 100%.

0
  • #7 05 Mar 2012 09:49
    biter
    Poziom 11  

Czy mógłby Pan rozwinąć skrót RE, podać autora?

0
  • #8 05 Mar 2012 10:29
    irekr
    Moderator

RADIOELEKTRONIK :)
    Taki miesięcznik......

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo