Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukacz par przewodów

Mozol_1985 16 Mar 2009 20:14 7089 8
    Mozol_1985
    Level 10  
    Witam

Zbudowałem mikroprocesorowy identyfikator przewodów.

Szukacz par przewodów

Układ składa sie z nadajnika jak i odbiornika.na schemacie jest jedno i drugie.Obydwa układy maja praktycznie wszystko to samo tylko,ze nadajnik jest podłączony do wyjscia PB3,a odbiornik do wejscia PBO...
    Nadajnik działa dobrze bo nadaje częstotliwosc ok 1KHz,ale odbiornik nie znajduje tego sygnału.Dopiero jak podam im wspólna mase,to odbiornik wykrywa sygnał na przewodzie.....moze ktos mi pomoze jak rozwiazac ten problem,aby układy działały bez wspólnej masy?
    janbernat
    Level 38  
    Nadajnik i odbiornik mają(na schemacie) wspólną masę.
    39pF to bardzo mało dla 1kHz.
    Późno, reszta jutro...
    User removed account
    Level 1  
    Mozol_1985
    Level 10  
    Dla wiadomości to jest nadajnik:
    Szukacz par przewodów

A to jest odbiornik:
    Szukacz par przewodów

Tylko,że robiłem takie same płytki dla obydwu układów.
    Zastosowałem kwarc,ponieważ akurat miałem taki w domu.
    Zwiekszyłem kondensator na wejsciu,a także dodałem kondensator 82p na wzmacniaczu,bo wyczytałem w kacie katalogowej wzmacniacza,ze zeby stłumic dodatkowe sygnały dobrze jest go zastosowac.
    Dzisiaj porobiłem troszke testów.No i efekt jest tak,ze do wzmacniacza dochodzi 1 KHz,ale za wzmacniaczem sygnał prostakatny jest juz bardzo zniekształcony i procesor nie reaguje.Wszystko sprawdzałem na oscyloskopie.
    Na dodatek jak dam im wspólna masę to i podam sygnał przez wiazke kabli to odbiornik działa,ale widzi sygnał na każdej z zył.A celem jest aby identyfikował pojedyncze zyły:/
    Czekam na jakies propozycje.

pozdrawiam
    zbv
    Level 20  
    Dodam może coś od siebie, bo kiedyś robiłem podobne przyrządy.
    Masa zamknąć się musi do ziemi przez pojemność twojego ciała. Robi się to w praktyce tak że albo płytka ma duże powierzchnnie masy tak że jak złapiesz ręką za obudowe to sprzęgasz to wszystko do ziemi swoją pojemnością. W niektórych rozwiązaniach jest wyprowadzony na zewnątrz obudowy kawałek metalu lub blachy tak że jak trzymasz w ręku odbiornik to jednoczeście dotykasz do tej " anteny".

Tylko w odbiorniku to robisz w nadajniku nie ma potrzeby bo podłączasz go wyjściem do jednego "druta" masą do drugiego.
    W nadajniku dodałbym kondensator na wyjściu (100n/250v)
    Trochę inaczej spolaryzowałbym wzmacniacz w odbiorniku. Zobacz zresztą : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic293991.html
    wrzuciłem kiedyś parę schematów.
    Mozol_1985
    Level 10  
    No własnie też to teraz wyczytałem w artykule. Ktos robił tester lan i bez takiego wyjscia układ nie działał poprawnie. Wyprowadze dodatkowe wyjscią z masą z nadajnika i odbiornika.Podepne je do jakis metalowych przedmiotów i zobacze jaki bedzie tego efekt.
    Mozol_1985
    Level 10  
    Porobiłem testy i efekt jest nastepujacy:

Nadajnik jak i odbiornik uziemię to działaja,ale znowu mam jeszcze jeden problem.Odbiornik nie rozróżnia zył.JAk puszcze sygnał przez jedną żyłę, to odbiornik wykrywa go na każdej z żył.No i nie wiem czy teraz powinienem zastosowac jakis filtr,żeby mi rozrózniał zyły,czy tylko wystarczy przerobic odbiornik?
    Mozol_1985
    Level 10  
    No i znów jestem w kropce. Nadajnik działa mi jak antena.Jak podłaczam go do kabla 3 zyłowego to na koncu z każdej zył mam 1 kHZ.Czyli odbiornik działa chyba dobrze,bo wykrywa 1 kHZ,ale co zrobic,żeby szedł on tylko 1 żyłą?A nie trzema:/
    Mozol_1985
    Level 10  
    Długo nie pisałem,bo w sumie nie miałem czasu,ale miernik skonczyłem i musze powiedzieć ,ze nawet działa i rozróznia zyły.Oczywiście uziemiając jedną żyłę.Użądzenie testowałem na 100m przewodzi i smigało bez problemu:-)

Szukacz par przewodów

Szukacz par przewodów

Dodano po 5 [minuty]:

A tutaj zmodyfikowany schemat ideowy dla ciekawskich:)
    Attachments: