Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop na jedną diodę 3V

16 Mar 2009 20:24 2178 16
  • Poziom 19  
    Witam chciałbym zbudować mini stroboskop na 3V, w którym mógł bym regulować częstotliwość błysków od 1b/s do np. 10b/s albo trochę mniej . Bardzo prosze o schemat . Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Możesz zrobić multiwibrator astabilny na układzie ne555 poszukaj w google...
  • Poziom 19  
    Witam ponownie, nie chodzi mi o coś takiego Panie "Roni64" ale wielkie dzięki za pomoc, chodzi mi bardziej o taki na 3V i np. 2 bądź 1 diodę ale by był potencjometr do regulacji błysków. Może to być nawet na palnik stroboskopowy ale wtedy na 9V. Proszę o pomoc pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Koledzy wyżej piszą , że można zastosować układ ne555 i tam właśnie można mieć regulacje.
  • Poziom 19  
    Witam , gdzie mama wstawić potencjometr w tym schemacie Stroboskop na jedną diodę 3V
    który kondensator zmienić aby częstotliwość błysków była jak największa. Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Witam ponownie , będę robił ten schemat Stroboskop na jedną diodę 3V i czym mogę zastąpić Buz10 czymś tańszym tylko czym ? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Buz10 możesz zastąpić Buzem11 kosztuje około 2,5zł
    Wczoraj wykonałem ten stroboskop i chodzi pięknie, ja zastosowałem 60 czerwonych ledów. Rezystory przy diodach wyliczyłem dla napięcia 10 - 12V
  • Poziom 19  
    Witam, a czy dało by się to odpalić na 2 diody tylko że na 4,5V. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    tak, wystarczy wyliczyć rezystor do tych diód, jakie to diody?

Dodano po 3 [minuty]:

minimalne napięcie dla ne555 wynosi 4,5V wiec jednak radziłbym zasilić układ z 6V, choć nie zaszkodzi spróbować.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Jeżeli zamierzasz zastosować jedną lub dwie diody LED, to stosowanie tranzystora o którym wcześniej wspomniałeś jest zbyteczne.

areksz5 napisał:
    Niebieskie diody Flux.

Zakładając nacięcie przewodzenia niebieskiej diody 3,6V i napięcie zasilające układ 4,5V to rezystor dla 20 mA wyniesie 47 Ohm. Dla jednej diody.
  • Poziom 19  
    Zrobiłem układ na NE555 i widać tylko że dioda się świeci a nie mruga, po wymianie NE555 to samo co jest grane ??. Pozdrawiam

Stroboskop na jedną diodę 3V zrobiłem według tego schematu
  • Poziom 35  
    Zmień kondensator C1 z 1uF na 10 uF.
  • Poziom 19  
    Zmienię jeszcze kondensator 10nf bo dałem ceramiczny 104 a nie 103 oraz gdzie wstawić potencjometr i który kondensator wymienić by częstotliwość błysków była jak największa ? Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Co do potencjometru to masz to pokazane na tym drugim przedstawionym przez Ciebie schemacie.
    Możesz dać jeden lub dwa potencjometry, ale to zależy czy będziesz chciał dokonywać regulacji czasu świecenia diody czy tylko czasu przerwy miedzy zaświeceniami czy obydwa te czasy.
    Polecam ten program z którym bez problemu możesz zobaczyć jaka jest zależność czasów tego generatora od wartości elementów R1, R2, C1.
    http://www.elektroda.net/download/file1021.html

A jaki efekt dała zmiana C1 na 10uF ?