Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Formatowanie pendrive'a na system plików FAT

01darek 16 Mar 2009 22:02 73717 14
    01darek
    Level 11  
    Witam wszystkich
    Mam taki problem
    Posiadam pendrive sandisk 8GB. Chcialbym go sformatowac do systemu plikow FAT (obecnie FAT32). Dlaczego?
    Posiadam radio samochodowe ktore jak przypuszczam nie obsluguje FAT32. Doczytalem ze FAT jest dla dyskow do 4GB. Czy daloby rade sformatowac jakos mojego pendrive do FATa? Nawet kosztem ograniczenia pojemnosci.
    Pena kupilem typowo z mysla o podpieciu pod radio w aucie i pojawil sie ww problem.
    Z gory dziekuje za wszelkiego rodzaju porady
    mat_ed
    Level 43  
    Jedna z metod. Panel sterowania - narzędzia administracyjne - zarządzanie komputerem - zarządzanie dyskami, tutaj wybrać pendrive i sformatować, wybierając stosowny system plików.

Wydaje mi się jednak, że Twoje przypuszczenia nie są słuszne.
    01darek
    Level 11  
    mat_ed wrote:
    Jedna z metod. Panel sterowania - narzędzia administracyjne - zarządzanie komputerem - zarządzanie dyskami, tutaj wybrać pendrive i sformatować, wybierając stosowny system plików.

Wydaje mi się jednak, że Twoje przypuszczenia nie są słuszne.

Nie ma tam mozliwosci wybrania FAT jest tylko FAT32

przypuszczenia moga byc sluszne poniewaz posiadam innego pena 2GB pqi ktory jest sformatowany w FAT i radyjko widzi go bez problemu
    mat_ed
    Level 43  
    Podłączyłeś tego pendrive'a 8GB do radia z systemem plików FAT32 ?
    01darek
    Level 11  
    mat_ed wrote:
    Podłączyłeś tego pendrive'a 8GB do radia z systemem plików FAT32 ?

Tak i radyjko nie reaguje tzn nie widzi zawartosci

Dodam ze radyjko to Ground Zero GZCR 535 DVD

Dodano po 23 [minuty]:

Nowa diagnoza
    Starego pqi 2GB sformatowalem do FAT32 i radyjko widzi zawartosc bez problemu.
    Teraz to juz calkowicie "zglupialem"
    Moze ma ktos jakies sugestie?
    gryzzly
    Level 22  
    01darek wrote:

Nowa diagnoza

Tak chodzi o "pojemność" - a nie o rodzaj FAT-u ;)
    8 Gb to pewnie za dużo ;)
    Część radyjek obsługiwała bodajże max 4 Gb ;)
    01darek
    Level 11  
    gryzzly wrote:
    01darek wrote:

Nowa diagnoza

Tak chodzi o "pojemność" - a nie o rodzaj FAT-u ;)
    8 Gb to pewnie za dużo ;)
    Część radyjek obsługiwała bodajże max 4 Gb ;)

Ok dzieki za info. Czyli nic nie poradze z tym pendrivem? A moze by jakos zanizyc jego pojemnosc?
    gryzzly
    Level 22  
    01darek wrote:

Ok dzieki za info. Czyli nic nie poradze z tym pendrivem? A moze by jakos zanizyc jego pojemnosc?

Warto spróbować założyć jedną mniejszą partycję - reszta najwyżej będzie niewykorzystana (ale jak pisałeś jest to do przyjęcia)
    Matuzalem
    Level 43  
    Jedna uwaga - FAT "widzi" 2,1GB, a nie 4GB jak Autor uznał.
    slvestr
    Level 32  
    Można sformatować programem Secure Traveler. Zaznaczyć w nim aby ukryta partycja miała 6GB i wtedy każdy czytnik będzie widział tylko odkrytą partycję 2GB czyli tak jakby Pendrive miał 2GB pojemności. Następnie dowolnie można formatować pendriva z pod systemu Windows gdyż on też będzie widział tego pena jako 2GB.
    01darek
    Level 11  
    Sformatowalem tego sandiska programem
    Paragon Partition Manager i utworzylem partycje 3,5gb i nic dalej te same objawy. Nastepnie zrobilem partycje 1,5gb i widzi go bez problemu. Juz myslalem ze radyjko obsluguje tylko peny do 2gb, a tu ...
    Wyciagnalem karte z fona 4gb micro M2 sony, zamontowalem w adapterze USB (wyli mialem pena 4gb) i tu zdziwienie radio widzi go bez problemu.
    ...czyzby moje radyjko gryzlo sie z sandiskiem hmm...
    szkoda ze nie mam pena 8gb innej firmy bo moglbym wtedy stwierdzic co jest grane
    gryzzly
    Level 22  
    Pierdoła z Gądek wrote:
    Jedna uwaga - FAT "widzi" 2,1GB, a nie 4GB jak Autor uznał.

Nię do końca to prawda, ponadto ...

Jeśli chcesz precyzyjnie poprawiać innych to napisz FAT16 bo FAT - to nic konkretnego tak na prawdę nie mówi (to tylko typ partycji)

poza tym:

- jest FAT12 - do 12 MiB
    - jest FAT16 - do 2 GiB (ale 4 GiB z 64kb klastrami) ;)
    - jest FAT32 - do 8 TiB
    - jest FAT64 - do 16 EiB czyli tzw. exFAT (wprowadzany w Viscie z SP1) (pewnie się nie przyjmie)
    Matuzalem
    Level 43  
    Oczywiście, gryzlly, masz rację - nie pozostaje mi nic innego jak podziękować Ci za uzupełnienie oraz sprecyzowanie tego com jednym zdaniem skwitował.
    Na pewno wiesz jednak również dlaczego nie dołożyłem do literek cyferek.
    A tak BTW, te klastry to bym chyba musiał wtedy - przy 4GB - kazać Krasnalom ręcznie poprzepychać, bo jakoś tak same z siebie pewnie by nie chciały się poustawiać. Oczywiście teraz to można "zarządzić" na wiele sposobów, ale to i tak raczej kategoria ciekawostkowa (jakich wiele się objawiało i objawia - choćby podany przez Ciebie Extended).
    01darek
    Level 11  
    Nowa diagnoza
    Wlozylem karte micro SD sandisk 8GB ultra do czytnika USB i podlaczylem do radyjka ...smiga az milo.
    ...widocznie moje radyjko cos sie gryzie z tym pendrive'm Sandiska
    gryzzly
    Level 22  
    Widocznie.
    Dobrze ze porobiles tyle prob :)