Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?

Bhpjean 17 Mar 2009 01:13 36150 13
  • #1 17 Mar 2009 01:13
    Bhpjean
    Poziom 12  

Witam ! Chciałbym podzielić się swym pomysłem ... i proszę o opinie.

Odtwarzacz USB/Mp3 zaiast kasety , Jakość dzwięku bardzo dobra ! prawie jak CD ;) zamiast kasety pendrive z plikami mp3. Po włożeniu pendrive w gniazdo USB radio przełącza się automatycznie tak jak przy wkładaniu kasety, przyciski przewijania służą do zmiany utworów .
    poniżej kilka fotek przerobionego przezemnie sprzętu.
    Starsze i bardzo dobrze grające radyjka dostały nowe możliwości. oczywiście kosztem rezygnacji z odtwarzacza kasetowego.
    Proszę o opinie ...

Co w środku siedzi ? cóż zamieszczam schemacik, jeden z wielu dostępnych w sieci ... oczywiście po drobnych modyfikacjach i przeróbkach i adaptacjach ;)

PS. Zamiast gniazda USB można zastosować gniazdo na karty SD/MMC wtedy nic nie wystaje z przodu, jednak przeróbka jest bardziej skąplikowana mechnicznie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie mieć gniazdo USB i gniazdo SD/MMC

Moderowany przez Tomek Włodarczyk:

TW

0 13
  • #2 17 Mar 2009 09:57
    Tomek Włodarczyk
    Spec od car audio

Noo całkiem nieźle! Widzę, że kolega zdolnym elektronikiem jest. A wrzuci nam kolega zdjęcie środka radia z tą płytką wykonaną przez kolegę. Rozumiem, że elektronika zrobiona jest przez kolegę wg. zamieszczonego schematu. I może kolega podpowie nam gdzie kolega ten układ AU6842 kupił z tego schematu, oraz jak kolega to zrobił w tym rozwiązaniu, że radio samo przełącza się na USB po włożeniu np. pendriva.

PS. Widzę, że tutaj ktoś też takie pytanie zadał: http://www.audi80.pl/usb-zamiast-zmieniarki-cd-vt14448,30.htm#181295

2
  • #3 17 Mar 2009 11:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 17 Mar 2009 12:11
    Tomek Włodarczyk
    Spec od car audio

Cytat:
    ......Technicznie jest to wykonane poprawnie...

Skąd kolega wie jak to jest wykonane? Widzimy tylko gniazdo. Jak autor wykonał to osobiście to na pewno ma płytkę rozrysowaną itd. bo nie sądzę, żeby to w pająku skleił, udostępni nam zdjęcia środka i odpowie na proste pytania techniczne bo opis, który jest w tej chwili nic nie mówi. Nie zauważył kolega pewnej dozy nieufności, może nawet ironii w moich pytaniach do takiego opisu jaki zamieścił autor? Ale oczywiście czekam na odpowiedzi kolegi Bhpjean i zakładam, że będę pozytywnie zaskoczony.

Bardzo proszę o niedopisywanie komentarzy typu czy to się podoba czy też nie. To nie jest dział Konstrukcje Własne komentarze. Jeśli już to proszę o pytania czysto techniczne do autora.

0
  • #5 17 Mar 2009 16:54
    Bhpjean
    Poziom 12  

OK. trochę techniki ... więc tak Audiofilem nie jestem, ale moje ucho bezbłędnie potrafi odróżnić płytę od najlepszego mp3. mój twór gra jak pospolite mp3, czyli przyzwoicie, o wiele lepiej niż kaseta. co mnie skłoniło do tego ? cóż w radiach , które są na zdjęciach są znakomite tunery radiowe i to zadecydowało o tym że warto jednak takie radio zostawić. hmm teraz odpowiedź na pytanie co w środku. cóż , płytki nie robiłem , szczerze za drogi interes ;) po za tym taniej jest kupić gotowy układ i zmontowany niż składać go samemu. koszt scalaka to wydatek rzędu 5$ brrr drogo !! a gdzie reszta ?? po co robić coś co ktoś masowo produkuje i sprzedaje za grosze ?? i tu przychodzi nam z pomocą Allegro, można kupić tam wiele ciekawych złomów za "grosze" i część z nich (odtwarzacz mp3) wykorzystać do wbudowania w radio. zdjęcia powiedzą o co chodzi ....

USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?
    USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?USB zamiast kasety, co o tym sądzicie?

1
  • #6 18 Mar 2009 01:09
    Bhpjean
    Poziom 12  

James695 napisał:
    Nie podoba mi się ta przeróbka, z racji tego że jestem dużym zwolennikiem kaset. Technicznie jest to wykonane poprawnie, ale niesmak że brak już kasety, pozostaje...

Niemniej jednak dla ludzi bez sentymentów, taka przeróbka to dobra rzecz. Zamiast montować tandetne nowe świecidełka, wystarczy przerobić oryginał.

Na upartego można to zrobić tak aby została kaseta i do pełni szczęścia wbudować odtwarzacz mp3. Jednak powyższe rozwiązanie skomplikuje nieco konstrukcje mechaniczną (chodzi o przyciski do zmieniania utworów) i elektroniczną całego układu(wybór źródła dzwięku). Zawsze gniazdo USB można wyprowadzić z tyłu radia na kabelku i schować w schowku samochodu ... Dla mnie cel był jeden , aby ów przeróbka nie pociągała za sobą dużych kosztów a przy tym aby była sensowna, chodziło mi o dobrą jakość dzwięku o wiele lepszą niż kożystanie z różnych adapterów kasetowych i transmiterów na falach radiowych i jak najmniej problemów z obsługą. Moim zdaniem 50 zł warto dołożyć do radia ale już 100 to trochę za dużo. Ponadto wiele fabrycznie montowanych radii ma obsługę np na kierownicy, montując radio kupione w sklepie przyciski na kierownicy niestety juz sie nam do niczego nie przydadzą, a są tacy którym akurat na tym bardzo zależy, i to rozwiązanie dedykowane jest właśnie dla nich....

1
  • #7 19 Mar 2009 01:06
    SlaweK
    Poziom 43  

Myślałem swojego czasu o nieco bardziej zaawansowanej konstrukcji ale jak w większości, na przymiarkach się skończyło. Miał to być Yammp ze sterowaniem z klawiatury radia i wyświetlaniem na wyświetlaczu radia. W sumie nawet w radiach które pokazałeś klawiatura i wyświetlacz wiszą na I2C a do tego kawałek Atmelka i Bascom. Niestety przeszło mi z zalewem chińszczyzny. Szkoda że w tych tematach dość późno reagują jak np zmieniarka mp3 oferowana na alledrogo zamiast zwykłej zmieniarki, wreszczie oprogramowali toto pod popularniejsze radia. Podziwiam zapał i gratuluję projektu. Zapewne obije się on echem wielu postów ludków którzy niewiele będą mogli w tym zrobić, ci co potrafią dawno zmienili temat. Teraz tutaj wpięcie się do toru audio już nastręcza większości ogromny problem.

Sztuką w elektronice jest umiejętność znalezienia rozwiązania i zaadoptowanie go a nie skopiowanie gotowca.

SławeK

0
  • #8 19 Mar 2009 10:49
    Tomek Włodarczyk
    Spec od car audio

Bhpjean napisał:
    ...hmm teraz odpowiedź na pytanie co w środku. cóż , płytki nie robiłem...

Po co nam kolega funduje taki schemat skoro go kolega nie wykonał?
    Pomysł jest, co do wykonania, hmm działa to?

0
  • #9 19 Mar 2009 12:51
    zajonc
    Poziom 9  

Witam, genialna przeróbka. Jeśli to nie tajemnica, jakie urządzenie jest najlepszym dawcą organów? pozdrawiam

0
  • #10 19 Mar 2009 17:13
    Gmedza
    Poziom 15  

Witam
    Mam pytanie do autora: po czym się poznaje że gra płyta lub Mp3???

0
  • #11 19 Mar 2009 18:18
    Bhpjean
    Poziom 12  

Gmedza napisał:
    Witam
    Mam pytanie do autora: po czym się poznaje że gra płyta lub Mp3???

może nieco źle się określiłem , ale chodziło mi o to że potrafię rozróżnić np płytę CD Audio zpreparowaną z plików mp3, od płyty oryginalnej ... chodzi o to że nadewszystko zgrywając materiał do plików mp3 duża jego część jest bezpowrotnie tracona (w końcy mp3 jest formatem stratnym), i wbrew pozorom to bardzo słychać ... szczególnie jest to słyszalne przy muzyce poważnej, tam to słychać najbardziej... dla zwykłego umcy umcy ta granica potrafi się zatrzeć ... oczywiście słuchając tego na odpowiednim sprzęcie ... na zwykłych samochodowych tanich playerkach często nie słychać takowej różnicy, ale na dobrym sprzęcie od razu to usłyszymy....

Dodano po 1 [minuty]:

Tomek Włodarczyk napisał:
    Bhpjean napisał:
    ...hmm teraz odpowiedź na pytanie co w środku. cóż , płytki nie robiłem...

Po co nam kolega funduje taki schemat skoro go kolega nie wykonał?
    Pomysł jest, co do wykonania, hmm działa to?

schemat zamieściłem poglądowo, a czy działa ?? heh gdyby nie działało to nie było by tego posta ....

0
  • #12 21 Mar 2009 11:20
    djpeterek
    Poziom 23  

Kolego Bhpjean skąd kolega wyciągnął taki moduł sterowania z jakiego odtwarzacza lub transmitera?
    pozdrawiam

0
  • #13 21 Mar 2009 15:50
    Bhpjean
    Poziom 12  

djpeterek napisał:
    Kolego Bhpjean skąd kolega wyciągnął taki moduł sterowania z jakiego odtwarzacza lub transmitera?
    pozdrawiam

Zamieściłem zdjęcia ... i chyba na nich widać ... troszeczkę wyobraźni panowie....

1
  • #14 21 Mar 2009 16:01
    Tomek Włodarczyk
    Spec od car audio

Bhpjean napisał:
    ...Zamieściłem zdjęcia ... i chyba na nich widać ... troszeczkę wyobraźni panowie....

Rozumiem, że autor nie ma nic więcej do dodania. Wniosek: jest pomysł a resztę proszę sobie dopracować. Na dany moment temat zamykam. Jeśli autor będzie miał coś konstruktywnego do dodatnia proszę o wiadomość na PW to otworzę ponownie.
    PS autor na PW poparł zamknięcie tematu.

0
  Szukaj w 5mln produktów