Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka węzła betoniarskiego

rasgan 29 Mar 2009 22:43 8768 38
SterControl
 • #31
  Wawrzo.
  Automation specialist
  Kolego Adner prosiłbym chociaż czytać to co piszę lub chociaż poszukać informacji o inżynierach konstruktorach pracujących w VIPA. Są to najlepsi jakich miał SIEMENS ale ich stracił a to już o czymś świadczy. Jak to ocenił kolega powyżej takie firmy jak SIEMENS są często przyczyną zastoju technologicznego. Sterowniki VIPA SPEED7 są uznanym produktem na rynku światowym i o ile mi wiadomo ze względu na dość zaawansowaną technologię ich sprzedaż przewyższyła w 2008r. procentowo SIEMENSA na rynku amerykańskim. Siemens dopiero od roku 2010 ma wprowadzić na rynek nową serię która dorówna parametrami VIPIE. To nie rozmach firmy (notabene ukaranej przez komisję europejską za niezgodne z prawem działania zmierzające do zdominowania rynku i wyeliminowania konkurencji) świadczy o produkcie tylko jego możliwości. A wygląda to tak że pisząc prosty program wybieram VIPA 100 I piszę go w step 7 lub winplc7. Linia się rozrasta i możliwości sterownika nie wystarczają nic prostszego wstawiam tylko VIPA 200 program już mam i mogę go dalej rozszerzać. T już jest dość dużą oszczędność czasu. Cenowo niema o czym gadać ale ta cena wynika nie z gorszego produktu tylko z mniejszej ilości ludzi i pośredników do opłacenia. Na targach AUTOMATICON będzie stoisko SIEMENSA i VIPY wystarczy zajrzeć tu i tu. Na stoisku vipy pewnie będzie test (jak rok temu) porównujący chociażby czas pracy porównywalnych jednostek, warto popatrzeć a jak ktoś ma możliwość to samemu sprawdzić co i jak. Jeszcze jedno vipa 100 , vipa 200 i vipa 300s z całą pewnością niesą podróbami siemensa, oni po prostu nie mają takich sterowników w ofercie. Te sterowniki tylko emulują interfejs programowy do oprogramowania siemensa. (s7-200 też nie jest firmowym produktem siemensa).
  Wawrzo.
 • SterControl
 • #32
  marek_ka
  Level 26  
  Fascynaci Siemensa po prostu nie znają innych wyrobów i nie zdają sobie sprawy że inni robią to lepiej i taniej. Oto przykład wyrobów jedynego słusznego producenta. Firma której świadczę usługi kupiła nową linię produkcyjną. Wszystko SIEMENS. Po dwóch tygodniach pracy w silniku 22kW wywalił termik. Mechanicy wyciągnęli silnik i jeszcze postanowiliśmy sprawdzić go na warsztacie. Po podłączeniu prądy: L1=18,2A L2=22,4A L3=20.4A. Różnica prądów ponad 20%. Pomiary sprawdzamy trzema miernikami, więc wyrokujemy: zjarany, ale czekamy parę minut i nic się nie dzieje. Czekamy kolejny kwadrans i nic się nie zmienia. Postanowiliśmy sprawdzić jak zachowuje się inny silnik. Podłączamy, mierzymy prądy i oczom nie wierzę. Wyniki identyczne. Gdyby to był silnik przezwajany powiedziałbym, że fachowiec spaprał robotę i wnioskowałbym ponowne przezwojenie. Ale to przecież SIEMENS i wysiadł tylko termik w uzwojeniu nowego silnika. Niedowiarkom mogę podać nazwę producenta linii, miejsce instalacji, datę zdarzenia a nawet poprosić szefa o pozwolenie zobaczenia linii. Szef na pewno potwierdzi zdarzenie bo nerw go niezły chwycił.
 • SterControl
 • #33
  wd40
  Level 21  
  A zamienialiście fazy w tych silnikach, bo to raczej wygląda na sprawę zasilania?
 • #34
  marek_ka
  Level 26  
  Muszę cię zmartwić. Nie miała znaczenia kolejność faz z gniazdka, tylko zaciski na silniku. Różnice napięć międzyfazowych w czasie pomiaru nie przekraczały 1,5%. Co więcej zasilanie warsztatu jest realizowane z innego transformatora niż hala na której mierzyliśmy drugi silnik.
 • #35
  adner
  Level 12  
  Wawrzo. - spróbuj kupic coś kompatybilnego do działającej starej VIPY. Jakieś części zmienne... powodzenia.
  Wiesz może jaka jest polityka firmy VIPA odnośnie produkcji części zamiennych? Jak długo produkują? Są dostępne?

  Korzystałeś kiedyś z supportu VIPY i dostępnej dokumentacji on-line? A korzystałeś może ze stron supportu Siemensa?

  Oczywiście w jakiś prostych i mało odpowiedzialnych maszynkach można bawić się VIPą... ale pokaż mi kogoś w poważnym zakładzie o ruchu ciągłym i na odpowiedzialnych instalacjach, kto wpiści tam VIPę... chociażby ze swoimi modułami I/O.

  P.S.
  Proces wdrażania nowych produktów wiąże się nie z tym, że nie portafią, tylko z tym, że każdy produkt, szczególnie tak odpowiedzialny jak PLC, wymaga wielu testów, przygotowań itd. Poza tym... szybkość nie zawsze jest najważniejsza.

  P.S.2
  Nie ma ludzi niezastąpionych :-) jak widać nawet najlepszych programistów Siemens potrafił zastąpić i dalej funkcjonuje.

  pozdroawim,
  adner.
 • #36
  marek_ka
  Level 26  
  Kolejny fanatyk "jedynego słusznego producenta". W tym temacie [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1261302.html] autor był zmuszony zbudować nową klawiaturę do PLC SIEMENSA S5 bo nie mógł kupić nowej. Tak wygląda wsparcie do staroci. W niczym promowana przez kolegę firma nie jest lepsza od innych. Mówię to z perspektywy pracy z PLC różnych producentów. Zaczynałem przygodę z PLC od SIEMENSA, a później OMRON, MITSUBISHI, LS, Alan Bradley.
 • #37
  Wawrzo.
  Automation specialist
  Kolego Adner Mogę podesłać zdjęcia całej linii w Mitsubishi na sterownikach VIPA które zastąpiły sterowniki Siemensa....
  Jest wiele firm
  Suport części w firmie VIPA TO 10 LAT....
  Kolega ma dziwne pojęcie o serwisowaniu, po postawieniu linii firma najczęściej kupuje na magazyn cały zestaw komponentów zapasowych niezależnie od tego czy jest to siemens cz inny sterownik.
  Polska lista referencyjna vipy:
  Maszyna odlewnicza gorącokomorowa ok.30 szt. na całym świecie 300S NTP Sp. z o.o.
  Maszyna odlewnicza zimnokomorowa ok. 15 szt. na całym świecie 300S NTP Sp. z o.o.

  Oczyszczalnia ścieków:
  Lipnica, Kołobrzeg, Mieszkowice,Lębork, Dąbrowa Chełmońska...vipa 300V AK Automation
  Maszyna odlewnicza CASTAMATIC 200T vipa 200V U.D.H. Maszyny Odlewnicze Józef Skowyra
  Maszyny odlewnicze FRECH 40, FRECH 50, FRECH 63,FRECH 200 vipa 300S U.D.H. Maszyny Odlewnicze Józef Skowyra
  Betoniarnie:
  Żywiec, Bielsko-Biała, Milicz, Ałma-Ata Kazachstan, vipa 200V ESA Ryszard Sekuradzki
  Betoniarnia Mrzezino vipa 300S ESA Ryszard Sekuradzki
  Kadź filtracyjna browar w Liepaja Łotwa vipa 300V "Spomasz" Pleszew S.A.
  Sterylizatory natryskowe typu WSA ok. 60 szt. na terenie Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy vipa 300V "Spomasz" Pleszew S.A.
  Zestaw do schładzania wody typu WZA ok. 10 szt. na terenie Polski vipa 300V "Spomasz" Pleszew S.A .
  Autoklawy do wulkanizacji gumy typu WAA w zakładach Hutchinson Żywiec i Łódź oraz Unirubber Zielonka ok. 20 szt. vipa 300V "Spomasz" Pleszew S.A.
  Konsze do czekolady typu CKA w zakładach Terravita Poznań 5 szt.vipa 300V "Spomasz" Pleszew S.A.

  Poza tym z vipy korzystają takie firmy jak:
  AUDI, OPEL, PORSCHE, LENZE, GEA.
  Większość tych firm wybrała je ze względu na szybkość i niezawodność.
  wawrzo.
 • #38
  multiprojekt_kg
  Level 13  
  Witam,


  na FATEKU są robione węzły betoniarskie (może to uprości dyskusje czy się do tego nadaje :) ).

  poniżej wypowiedź na forum:

  "
  Post 08 Mar 2009 15:14 Re: Jaki sterownik PLC wybrać do automatyki domu?
  tags: ethernet rs232
  Witam
  Ja też polecam Fatek-a . Darmowy soft , bardzo łatwe programowanie kabelkiem RS232 , lub zwykłym kablem USB (dla wersji MCU) . Pomoc techniczna dystrybutora : www.multiprojekt.pl . Nie potrzeba kupować drogich adapterów typu PPI , MPI jak w przypadku Siemensa .
  Uruchomiłem już sporo aplikacji na tym sprzęcie który działa stabilnie i niezawodnie w naprawdę ekstremalnych warunkach ( betoniarnie) .
  Więc mogę z czystym sumieniem polecić ten sterownik , do tego jakiś panelik Weintek-a i mamy naprawdę profesjonalną automatykę budynku.
  Dla przykładu podam ile to może kosztować :
  Sterownik FBs-20 MC , 12 wejść , 8 wyjść - ok 250 USD
  Moduł FBS-24 EX , 24 wejścia - ok 100 USD ( x4 sztuk będzie 108 wejść )
  Moduł FBS-24 EYT, 24 wyjścia - ok 100 USD ( x6 sztuk będzie 152 wyjść )
  Moduł FBs-CBE , Ethernet - ok 110 USD

  "
  MULTIPROJEKT jako dytrybutor oferuje zestawy STARER KIT z FATEKA, bezpłatny soft, bezpłatne jednodniowe szkolenia (Kraków, Warszawa, Poznań).

  dane nt. FATEKA można uzyskać:

  - dzwoniąc do nas i wysyłamy CD z materiałami
  - korzystając z ftp: www.multiprojekt.pl/ftp/fatek

  tam jest cała CD.

  w razie pytań proszę o kontakt.

  Pozdrawiam,

  Krzysztof Gołąb
  MULTIPROJEKT.
  501 519 616
 • #39
  rasgan
  Level 12  
  Wykonała firma Profisyster