Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik zmierzchowy

17 Mar 2009 10:01 7394 11
  • Poziom 9  
    witam
    mam problem,potrzebuje zamontowac wyłącznik zmierzchowy,który by sterował oświetleniem hali produkcyjnej,gdzie wystepują cztery sekcje-każda po 1KW.Układ powinien być niezawodny.Oczywiście sekcje mogą zapalać się razem.Problem tkwi w tym ,że kazda sekcja w istniejącej instalacji załączana jest przez przekażnik bistalilny-tzn, po podaniu napięcia jest załączony układ ,natomiast po ponownym podaniu napięcia gaśnie.Oczywiście tym wszystkim ma sterować jakiś porządny wyłącznik zmierzchowy.Poprosze o poradę.
    EWA
  • Poziom 39  
    No to potrzebujesz wyłacznika zmierzchowego generującego krótki impuls na załączenie itaki sam na wyłączenie. Trzeba go będzie zmontować z dwóch elementów -zmierzchowy i programowany przekaźnik czasowy.
    Ale ogólnie mamy tu jeszcze jeden problem - czy te indywidualne bistabile są załączane przyciskami na halach ? Jeśli tak to należy się spodziewać dyskoteki -jeżeli ktoś ręcznie przestawi jednego to z automatu w trzech salachc się zapali a wtej jednej- zgaśnie. Trzeba by stworzyć jeszcze układ nadrzędny ( w zależności od hierarchi ważności - czy wyłacznik automatyczny czy sterowanie ręczne....)
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    wszystko rozumiem,tylko może podasz jaki typ przekażnika czasowego programowanego do wyłącznika zmierzchowego.(czy muszą być dwie niezależne pary styków ?)
  • Poziom 39  
    U legranda 004744 - 10 funkcyjny przekaźnik , ustawić funkcję H i impuls na dlugość ok 1 s. Do tego dowolny wyłącznik zmierzchowy. Acha - obciązalność zestyków tego przekaźnika jest niewielka ( jak na te warunki - ale do sterowania dalej bistabilami wystarczy) tylko jezeli chcemy zachować separację ( indywidualne włączanie stref to wypada jeszcze dołożyć dwa styczniki dwustykowe, po jednym styku na strefę.Będa zwierały wszystko tylko na tą sekundę współnego zapalenia czy wyłączenia.
    Nadal nie jest rozwiązany problem ręcznego przestawienia bistabila jednej ze stref - co zakłóci sekwencję działania.
    czyli na tą chwilę
    zmierzchowy 003723 - za nim czasowy programowany 004744 i z jego styku dwa zwykłe np 004041 lub jeden poczwórny 004053. wszystko oparłem o katalog Legrand- 2007-2008 ( bo taki leżał akurat na biurku)
    Ufff
    Zrobiliśmy prawie projekt.... :D :D
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    bardzo dziekuje za podpowiedz,mimo to ,poniewaz nie mam za dużej wprawy,nie wychodzi mi rozrysowanie tego schematu .jak powstaje impuls na załączenie ,a jak na wyłączenie(krótki 1s),realizowany przez zmierzchowy.CZY mogłabym jeszcze poproszic o pomoc ,jeżeli chodzi o szkic schematu?
    ewa.
  • Poziom 39  
    Ten impuls powstaje w przekażniku czasowym 10 funcyjnym z uruchomiona funkcją H.
    Z zestyku zmierzchowego podajesz faze na wejście sterujące tego czasowego. I on , przy kazdym przejściu stanu czyli na zanik i na pojawienie się napięcia wygeneruje np sekundowy impuls swoimi stykami, co dalej podane na wejście sterujące stycznika powieli go na potrzebna ilość wyjść.
    Jeżeli jeszcze się nie daje uruchomić ( na papierze) to napisz, spróbujęto narysować.... NApisz czy masz ten katalog - rozpis wyprowadzeń zaproponowanych urządzeń.
    Jednocześnie trzeba wprowadzić procedurę " czyszczenia pamięci" tego systemu. Pamięć to ..... Bistabile do sterowania samych lamp.
    Jak jużwspominałem mozliwość ręcznego zingerowania w sekwencję dla jednego lub więcej sektorów spowoduje działanie odwrotne w tych sterfach. Jezeli gaszenie ręczne jest niezbedne i nie da sięz niego zrezygnować lub przeorganizować będą pewne utrudnienia.
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    serdeczne dzięki,tyle informacji ,zaczyna mi sie to wszystko kręcic w głowie.Ściągnęłam katalog i mam podane przez ciebie elementy.MIMO WSZYSTKO CHYBA NIE UDAJE MI SIE TEGO ROZPRACOWAC NA PAPIERZE.
    Czyszczenie pamięci,juz w ogole nie wiem o co chodzi.Myślę że lepiej bym zrozumiała jak bym to miała rozrysowane.Poprosze o rozrysowanie jeżeli to mozliwe?
    ewa
  • Poziom 39  
    CZyszczenie pamięci to reset do ustawień takich samych wszystkich bitabili . Jak jeden się przestawi to będzie na układ zmierchowy reagował odrotnie. Dlatego pisałem o hierarachi ważności działań.
    POstaram się to naszkicować
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    wielkie dzięki-będe wielce zobowiązana za pomoc
    pozdrawiam ewa
  • Poziom 39  
    Załączam szkic połaczeń

Dodano po 2 [minuty]:

No może teraz:
    wyłącznik zmierzchowy
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    Wspaniale, wreszcie zrozumiałam. Wszystko ok.
    Ponieważ widzę ze jesteś ekspertem, mam jeszcze pytanie.
    U mnie w firmie są bistabilne innej firmy, które posiadają jeszcze na sobie jakieś inne styki sterujące. Jeżeli można to jutro podeśle zdjęcie i typ tych bistabilnych i jeszcze zapytam się o ich wykorzystanie. Dlatego piszę , ponieważ owe nieznane dwa styki są wyprowadzone osobno na listwę (podejrzewam że są do sterowania), ale muszę to sprawdzić szczegółowo i odezwę się jutro.
    Na razie bardzo dziękuję, będę w kontakcie.
    Pozdrawiam ewa
  • Poziom 9  
    witam po przerwie.
    miałam kilka dni na zastanowienie sie nad tym układem i okazało się ,że nie jest to takie proste.Mój uklad pracuje na modelach typu MERLIN-GERIN Multi9 Tlc 15518.Rozważam nad budową drugiego układu nadrzędnego według wskazówek,zeby nie było dyskoteki(sterowanie przyciskami które istnieje).
    W tej chwili nasuwa mi sie jeszcze jedna bardzo istotna myśl-otóż podobno na hali produkcyjnej,gdzie pracują maszyny,urządzenia oraz oczywiście ludzie ,potrzebne jest według przepisów 500luksów(gdzie mogę to sprawdzić - i czy mogę sama wykonać takie pomiary i jakim przyrządem).Myśle ,że jest to bardzo istotne ,zanim zabiore sie do przebudowey układu.Poprosze o poradę.
    pozdrawiam
    ewa