Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie transceivera KF/2m/70cm - kilka wątpliwości

saintman 17 Mar 2009 11:08 5173 17
 • #1 17 Mar 2009 11:08
  saintman
  Poziom 12  

  Witam serdecznie,

  Proszę o rozwianie kilku moich wątpliwości związanych z prawidłowym uziemieniem trx'a:

  1. Mówi się (w dużym uproszczeniu): do kaloryfera - tak, do instalacji gazowej - w żadnym wypadku. A jeśli sytuacja wygląda tak: 3-piętrowy domek jednorodzinny, ogrzewany piecem gazowym (piec i instalacja niestety bez uziemienia do wkopanej w ziemi sądy itp.), kaloryfery zasilane rurami miedzianymi. Czy można do takiej rury miedzianej zasilającej kaloryfer podłączyć uziemienie radioodbiornika? (mimo, iż to kaloryfer, instalacja finalnie prowadzi przecież do pieca zasilanego gazem). Ważne: nie chodzi mi o ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi, chodzi jedynie o odprowadzenie wszystkich ewentualnych prądów, indukcji itd. z radia w warunkach normalnej pracy.

  2. Radia 2m/70cm najczęściej nie mają zacisku uziemiającego. Czy zatem, posiadając Yaesu FT-897D, pracując jedynie na pasmach 2m/70cm, mogę w ostateczności zrezygnować z uziemienia radia?

  Z gory dziękuję za wszelkie info.
  Pozdr.
  S.

  0 17
 • Sklep HeluKabel
 • #2 17 Mar 2009 11:35
  sq3evp
  Poziom 21  

  Niby można. Zastosowanie uziemienia powoduje obniżenie poziomu szumów.
  Na 2m/70cm powinno też dać efekty.

  0
 • #3 17 Mar 2009 11:37
  irekr
  Moderator

  Jest to w zasadzie temat z gatunku elektroenergetycznego ale odpowiem tak:
  1. Kaloryfer nie może być stosowany jako uziemienie.
  2. Radio może nie mieć zacisku uziemieniowego co nie zwalnia od obowiązku uziemienia instalacji antenowej i wyposażenia jej w odpowiednie zabezpieczenia odgromowe. Pasmo pracy nie ma żadnego znaczenia.
  Tak przynajmniej jest w przepisach....

  0
 • #4 17 Mar 2009 11:48
  saintman
  Poziom 12  

  No to mamy konflikt wypowiedzi ;-]

  S.

  0
 • #5 17 Mar 2009 12:34
  sgyver1
  Poziom 17  

  Jeżeli zasilacz sieciowy (najlepiej atestowany CE) ma wtyczkę z bolcem do zerowania, to musi być gniazdo sieciowe z takowym bolcem.TO WSZYSTKO. NIE MOŻNA łączyć i stosować razem uziemienia z zerowaniem-wynika to z przepisów elektroenergetycznych.Instalacja odgromowa przy antenie to odrębny problem.Nie da się wykonać skutecznego uziemienia w.cz. dla pasm VHF/UHF. 73

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #6 17 Mar 2009 12:40
  sq3evp
  Poziom 21  

  Dokładnie.
  Są wątpliwości ale kolega irekr ma rację w zupełności.
  Instalacja antenowa powinna być uziemiona.

  0
 • #8 17 Mar 2009 13:13
  irekr
  Moderator

  Zgodnie z zaleceniami IEC urządzenia radiokomunikacyjne wyposażone w zewnętrzne zasilanie z sieci elektroenergetycznej muszą posiadać możliwość oddzielenia galwanicznego przewodu uziemienia PE doprowadzonego do obudowy urządzenia, jeżeli dołączana zewnętrzna instalacja antenowa, przyłączona do tego urządzenia, może doprowadzić do sytuacji powstawania prądów wyrównawczych pomiędzy uziemieniem instalacji antenowej a uziemieniem ochronnym/roboczym instalacji zasilającej.
  Pamiętajmy że wymagania skuteczności uziemienia ochronnego/roboczego są znacznie ostrzejsze od uziemienia odgromowego. Nie może zaistnieć sytuacja, kiedy w wyniku wyładowania atmosferycznego cała energia wyładowania zostanie sprowadzona do ziemi przez instalacje uziomu ochronnego/roboczego instalacji zasilającej.
  Inaczej mówiąc urządzenie radiokomunikacyjne nie może być jednocześnie uziemione przez instalację antenową i uziemienie sieci elektroenergetycznej.

  0
 • #9 17 Mar 2009 13:43
  saintman
  Poziom 12  

  Kilka słów komentarza, które powinny pomóc w doradzeniu mi co zrobić. Jestem w trakcie zmiany QTH. Nowy dom będzie miał uziom zrobiony poprawnie. Ale to za ok. 2 miesiące a ten właście czas będę pomieszkiwał grzecznościowo u rodziny. 2 miesiące to mało więc nie będę ingerował w żaden element instalacji nieswojego domu, jednakże nie chciałbym tracić zupełnie kontaktu z łącznościami w ciągu najbliższych 8 - 10 tygodni. Dlatego muszę opracować czasową, wręcz prowizoryczną instalację nadawczo-odbiorczą. Nie dziwcie mi się, iż chcę nagiąć pewne zasady ale na kilka tygodni robić więcej zwyczajnie mi się nie opłaca. Stąd ten wątek: czyli w planach podłączenie uziomu radia do miedzianej rurki zasilającej kaloryfer, montaż X50 gdzieś na balkonie lub dachu, bez uziomu za to na bardzo niskim maszcie, praca tylko na 2/70 gdyż nie będę rozwieszał anten KF. I tyle. Całość będzie miała charakter stricte czasowy. Tak też proszę rozpatrywać mój post, a nie w kategoriach "mnie fizyka nie dotyczy". Teraz tylko dylemat, czy podłączyć radio pod kaloryfer czy też nie (jak pisałem - piec gazowy).

  Tx wszystkim za sugestie.

  S.

  0
 • #10 17 Mar 2009 13:51
  kondensator
  Poziom 36  

  Ale mam wrażenie Irku, że chyba mało kto ma instalację antenową i różne TRX porozrzucane na kilku hektarach i zasilanie z TT (i jeszcze częściowo ciągnięte od sąsiada...)
  http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/akty_prawne/budow..._wt60_wtb_po_uzgod_09_03_06_proj28_czarny.pdf
  Paragraf 35b (dot. 183), Paragraf 39 (dot. 192)
  W ramach jednej posesji (np. budynek, gospodarstwo rolne) jest raczej zwykle jedno przyłącze zasilania i powinien być jeden system masy/uziemienia/ew. inst. odgromowej (nawet jak ma TT, IT)
  Tak więc izolowane połączenia wyrównawcze tu nie mają za bardzo czego szukać - IMHO.
  - - - - - -
  Co do instalacji "tymczasowych" to jak wiadomo z praktyki często są one najdłużej użytkowanymi :) ... a co do połączeń wyrównawczych masy - wykonuje się je tez w wersji demontowalnej (np. imprezy plenerowe, targi).
  Omomierz (lub próbnik z przerobionej latarki + amperomierz) wraz z dodatkowymi bardzo długimi przewodami - do sprawdzania połączeń masy się przydają jak najbardziej.

  0
 • #11 17 Mar 2009 13:57
  irekr
  Moderator

  Jeżeli jest to instalacja czasowa to inna bajka.
  Złe uziemienie jest gorsze od braku uziemienia (tak jak nadgorliwość od faszyzmu).
  W takim razie idziemy na skróty: stawiaj antenę, tylko nie zapomnij ja odłączać jak zacznie grzmieć w pobliżu....
  Jak przywali to i tak skasuje....
  I daj sobie siana z tym kaloryferem....

  0
 • #12 19 Mar 2009 13:32
  sp5wcx
  Poziom 33  

  Po raz kolejny cytuję wyciąg z przepisów, dla wiecznej potomności:

  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA INFRASTRUKTURY
  z dnia 12 kwietnia 2002 r.
  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
  ...
  Dział III
  BUDYNKI I POMIESZCZENIA
  Rozdział 1
  Wymagania ogólne
  ...
  § 53. 1. Budynek, odpowiednio do potrzeb wynikających z jego przeznaczenia, powinien być wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną.
  2. Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
  ...
  Rozdział 8
  Instalacja elektryczna
  ...
  § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
  ...
  7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
  ...
  10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
  ...
  § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
  2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.
  3. Instalacja piorunochronna, o której mowa w § 53 ust. 2, powinna być wykonana zgodnie z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
  ...
  § 192.
  3. Elementy instalacji telekomunikacyjnej, w tym radiowo-telewizyjnej, o której mowa w ust. 1, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w § 183 ust. 1 pkt 7, a elementy wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Pomiędzy rokiem 1994 a 2002 obowiązywało:
  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
  z dnia 14 grudnia 1994 r.
  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  ...
  Dział III
  BUDYNKI I POMIESZCZENIA
  Rozdział 1
  Wymagania ogólne
  ...
  § 53. 1. Budynek, odpowiednio do potrzeb wynikających z jego przeznaczenia, powinien być przyłączony do sieci elektroenergetycznej i wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną.
  2. Budynek należy wyposażyć w instalację piorunochronną, chroniącą od wyładowań atmosferycznych, jeżeli obowiązek taki wynika z Polskiej Normy.
  ...
  Rozdział 8
  Instalacja elektryczna
  ...
  § 183. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
  ...
  5) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
  ...
  8) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.
  ...
  § 184. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, inne metalowe elementy umieszczone w fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy, zbrojenia fundamentów i ścian oraz przewodzące prąd instalacje wodociągowe, pod warunkiem uzyskania zgody jednostki eksploatującej sieć wodociągową.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
  z dnia 16 sierpnia 1999 r.
  w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
  (Dz. U. z dnia 9 września 1999 r.)

  Rozdział 1
  Przepisy ogólne
  § 1. Rozporządzenie określa warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi instalacjami i urządzeniami technicznymi, zwanych dalej "budynkami".
  § 2. Rozporządzenie określa warunki, które mają zapewnić:
  1) utrzymanie stanu technicznego budynku na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia w okresie jego użytkowania,
  2) ochronę zdrowia i życia ludzi w pomieszczeniach budynku,
  ...
  § 3. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
  ...
  17) instalacja piorunochronna - zespół elementów konstrukcyjnych budynku i elementów zainstalowanych na budynku, odpowiednio połączonych, wykorzystywanych do ochrony odgromowej,
  ...
  Rozdział 5
  Użytkowanie lokali
  ...
  § 16. 1. Sposób użytkowania instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu powinien:
  1) być zgodny z założeniami projektu oraz z instrukcjami użytkowania tych instalacji i urządzeń,
  2) zapewniać ochronę elementów budynku i jego wyposażenia.
  2. W czasie użytkowania instalacji i urządzeń należy:
  ...
  5) informować właściciela budynku o wszelkich uszkodzeniach instalacji, których naprawa należy do jego obowiązków.
  ...
  Rozdział 15
  Użytkowanie instalacji elektrycznej
  ...
  § 53. 1. Właściciel budynku jest obowiązany do dokonywania okresowych kontroli stanu sprawności technicznej urządzeń i instalacji elektrycznych w budynku.
  2. Stan sprawności technicznej urządzeń i instalacji elektrycznych w budynku powinien być kontrolowany tak, aby zapewnione było właściwe ich funkcjonowanie, w tym sprawność połączeń, osprzętu, sprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, uziemień oraz oporności izolacji przewodów.
  ...
  Rozdział 16
  Użytkowanie instalacji piorunochronnej
  § 56. Obowiązek zapewnienia właściwego stanu technicznego instalacji piorunochronnej i ochrony wewnętrznej budynku obciąża właściciela budynku.
  § 57. Do obowiązków właściciela budynku w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego instalacji piorunochronnej należy:
  1) badanie tej instalacji w szczególności w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń od korozji oraz uziemienia,
  2) zapewnienie realizacji napraw i wymian przez osoby posiadające kwalifikacje zawodowe wymagane przy świadczeniu usług oraz wykonywaniu napraw lub dozoru nad eksploatacją urządzeń i instalacji elektrycznych,
  3) zapewnienie nadzoru nad realizacją robót konserwacyjnych, napraw i wymian,
  4) zapewnienie realizacji zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy,
  5) w razie zagrożenia życia lub zdrowia użytkowników albo środowiska lub mienia - przeprowadzenie kontroli stanu technicznego tej instalacji.


  Dla tych co nie mają najmniejszego pojęcia o połączeniach
  wyrównawczych cytuję:

  Zgodnie z wymaganiami w instalacjach elektrycznych budynków należy stosować:

  · połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne
  z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,

  · i uziomy instalacji elektrycznej a więc metalowe konstrukcje budynków,zbrojenia
  fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych
  fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.

  patrz e-letter nr 3

  POŁĄCZENIA WYRÓWNAWCZE
  Zastosowanie połączeń wyrównawczych ma na celu ograniczenie do wartości dopuszczalnych długotrwale w danych warunkach środowiskowych napięć występujących pomiędzy różnymi częściami przewodzącymi.
  Każdy budynek powinien mieć połączenia wyrównawcze główne.
  Połączenia wyrównawcze główne realizuje się przez umieszczenie w najniższej (przyziemnej) kondygnacji budynku głównej szyny uziemiającej (zacisku), do której są przyłączone:
  · uziemienia ochronnego lub ochronno-funkcjonalnego,
  · ochronne lub ochronno-neutralne,
  · przewody funkcjonalnych połączeń wyrównawczych, w przypadku ich stosowania,
  · metalowe rury oraz metalowe urządzenia wewnętrznych instalacji wody zimnej, wody
  gorącej, kanalizacji, centralnego ogrzewania, gazu, klimatyzacji, metalowe powłoki
  i pancerze kabli elektroenergetycznych itp.
  · metalowe elementy konstrukcyjne budynku, takie jak np. zbrojenia itp.

  Elementy przewodzące wprowadzane do budynku z zewnątrz (rury, kable) powinny być przyłączone do głównej szyny uziemiającej możliwie jak najbliżej miejsca ich wprowadzenia.

  POŁĄCZENIA WYRÓWNAWCZE DODATKOWE
  W pomieszczeniach o zwiększonym zagrożeniu porażeniem oraz przestrzeniach,
  w których nie ma możliwości zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania po przekroczeniu wartości napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale na częściach przewodzących dostępnych, powinny być wykonane połączenia wyrównawcze dodatkowe (miejscowe).

  Połączenia wyrównawcze dodatkowe powinny obejmować wszystkie części przewodzące jednocześnie dostępne, takie jak:
  · części przewodzące dostępne,
  · części przewodzące obce,
  · przewody ochronne wszystkich urządzeń, w tym również gniazd wtyczkowych
  i wypustów oświetleniowych,
  · metalowe konstrukcje i zbrojenia budowlane.

  Wszystkie połączenia i przyłączenia przewodów biorących udział w ochronie przeciwporażeniowej powinny być wykonane w sposób pewny, trwały w czasie, chroniący przed korozją. Przewody należy łączyć ze sobą przez zaciski przystosowane do materiału, przekroju oraz ilości łączonych przewodów, a także środowiska, w którym połączenie to ma pracować.

  Na rysunku 1 przedstawiono przykład połączeń wyrównawczych głównych
  w piwnicy oraz połączeń wyrównawczych dodatkowych (miejscowych) w łazience budynku mieszkalnego. Zależności pomiędzy przekrojami przewodów, pełniących różnego rodzaju funkcje, podano w tablicach 1 i 2.
  Dane przedstawione w tablicy 1 odnoszą się do przewodów różnego przeznaczenia, wykonanych z takiego samego materiału. W przypadku stosowania przewodu o określonym przeznaczeniu z innego materiału należy tak dobrać jego przekrój, aby została zachowana odpowiednia przewodność elektryczna.
  W szczególnych przypadkach może zachodzić konieczność indywidualnego obliczenia przekrojów poszczególnych przewodów.

  OZNACZENIA PRZEWODÓW
  Przewody ochronne, ochronno-neutralne, uziemienia ochronnego lub ochronno-funkcjonalnego oraz połączeń wyrównawczych powinny być oznaczone dwubarwnie, · barwą zielono-żółtą, przy zachowaniu następujących postanowień:
  · barwa zielono-żółta może służyć tylko do oznaczenia i identyfikacji przewodów
  mających udział w ochronie przeciwporażeniowej, zaleca się, aby oznaczenie
  stosować na całej długości przewodu. Dopuszcza się stosowanie oznaczeń nie na
  całej długości z tym, że powinny one znajdować się we wszystkich dostępnych
  i widocznych miejscach.
  · przewód ochronno-neutralny powinien być oznaczony barwą zielono-żółtą, a na
  końcach barwą jasnoniebieską. Dopuszcza się, aby wyżej wymieniony przewód był
  oznaczony barwą jasnoniebieską, a na końcach barwą zielono-żółtą.
  Przewód neutralny i środkowy powinien być oznaczony barwą jasnoniebieską w sposób taki, jak opisany dla przewodów ochronnych.

  POŁĄCZENIA WYRÓWNAWCZE A UZIEMIENIA
  Bardzo ważne jest rozróżnienie połączeń wyrównawczych głównych od uziemień. Aby określone elementy mogły być wykorzystane jako uziomy, muszą one spełniać określone wymagania i musi być zgoda właściwej jednostki na ich wykorzystanie. Dotyczy to na przykład rur wodociągowych, kabli itp. Niektóre elementy jak np. rury gazu, palnych cieczy itp. nie mogą być wykorzystywane jako uziomy. Natomiast wszystkie wyżej wymienione elementy powinny być w danym budynku połączone ze sobą poprzez główną szynę uziemiającą, celem stworzenia ekwipotencjalizacji. Aby zrealizować połączenia wyrównawcze nie wykorzystując rur gazowych jako elementów uziemienia, za wystarczające uważa się zainstalowanie wstawki izolacyjnej na wprowadzeniu rury gazowej do budynku jak to przedstawiono na rysunku 1.

  UZIOMY NATURALNE
  W instalacjach elektrycznych należy wykorzystywać w najszerszym zakresie przede wszystkim uziomy naturalne.

  Jako uziomy naturalne należy wykorzystywać:
  · metalowe konstrukcje budynków oraz zbrojenia fundamentów. W przypadku
  wykorzystania zbrojenia fundamentu jako naturalnego uziomu, przewody uziemiające
  należy przyłączać co najmniej do dwóch wzdłużnych prętów zbrojenia. Połączenia te
  należy wykonywać jako spawane,
  · metalowe powłoki i pancerze kabli elektroenergetycznych, pod warunkiem uzyskania
  w tej mierze zgody jednostek eksploatujących te kable,
  · metalowe przewody sieci wodociągowych, pod warunkiem uzyskania
  w tej mierze zgody jednostek eksploatujących te sieci.


  UZIOMY SZTUCZNE
  W przypadku braku lub niemożności wykorzystania uziomów naturalnych, konieczne jest wykonanie uziomów sztucznych. Uziomy sztuczne należy wykonywać ze stali ocynkowanej lub pomiedziowanej, a także z miedzi, w formie taśm, rur, kształtowników, płyt i prętów ułożonych w ziemi lub w fundamencie. Elementy metalowe umieszczone
  w fundamencie stanowią sztuczny uziom fundamentowy.

  Na rysunku 2 przedstawiono przykład wykorzystania zbrojenia stopy fundamentowej dla celów uziemienia, a na rysunku 3 przykład wykonania sztucznego uziomu fundamentowego.

  Uziomy sztuczne pionowe z rur, prętów lub kształtowników pogrąża się w gruncie w taki sposób, aby ich najniższa część była umieszczona na głębokości nie mniejszej niż 2,5 m, natomiast najwyższa część na głębokości nie mniejszej niż 0,5 m pod powierzchnią gruntu.
  Uziomy sztuczne poziome z taśm lub drutów układa się na głębokości nie mniejszej
  niż 0,6 m pod powierzchnią gruntu.Wymiary powyższe uwzględniają zarówno ochronę uziomów przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zwiększanie się ich rezystancji w wyniku zamarzania i wysychania gruntu.

  Trwałą wartość rezystancji uziomów zarówno naturalnych, jak i sztucznych należy zapewnić także poprzez:
  · odpowiednio trwałe połączenia np. poprzez spawanie, połączenia śrubowe, zaciskanie lub nitowanie,
  · ochronę antykorozyjną połączeń.

  Andrzej Boczkowski  redaktor e-lettera Instalacje Elektryczne

  0
 • #13 21 Mar 2009 00:18
  sq9apd
  Poziom 10  

  Chłopie, spokojnie może Yeska nie umasawiać (bo przecież głównym tematem wątku nie jest uziemianie). 15 lat pracuje na różnych szpejach, ręcznych i samochodowych, i w przypadku VHF/UHF (praca w FM-ie) nigdy ich nie umasawiałem, bo po co? Co innego przy pracy w SSB, choć przy UKF-ie też nie powinno mieć większego znaczenia. Na razie nic nie kombinuj, a na nowym QTH wszystko podepniesz jak Pan Bóg przykazał. Ja mam IC-7000 i X-30 na balkonie i ani nie ma umasowionego radia, ani uziemionej anteny, ani zasilacza podłączonego do bolca, bo w bloku mam gniazda bez bolców. Problem będzie jak wystawię antenę na dach, ale póki co...

  0
 • #14 24 Mar 2009 07:49
  sq3evp
  Poziom 21  

  Trochę mało fachowo będzie, ale można uziemić poprzez instalację piorunochronu. Podłączyć masę przewodu i anteny bezpośrednio do piorunochronu z tym, że podczas burzy radziłbym odłączyć antenę od TRX'a.

  0
 • #15 24 Mar 2009 09:18
  rysta
  Poziom 21  

  Kolego, nie tylko niefachowo, ale jest to w ogóle ZAKAZANE!

  -1
 • #16 24 Mar 2009 09:21
  sp5wcx
  Poziom 33  

  rysta napisał:
  Kolego, nie tylko niefachowo, ale jest to w ogóle ZAKAZANE!


  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA INFRASTRUKTURY
  z dnia 12 kwietnia 2002 r.
  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

  ...
  § 192.
  3. Elementy instalacji telekomunikacyjnej, w tym radiowo-telewizyjnej, o której mowa w ust. 1, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w § 183 ust. 1 pkt 7, a elementy wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3.

  0
 • #17 24 Mar 2009 14:49
  sq3evp
  Poziom 21  

  sp5wcx napisał:
  rysta napisał:
  Kolego, nie tylko niefachowo, ale jest to w ogóle ZAKAZANE!


  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA INFRASTRUKTURY
  z dnia 12 kwietnia 2002 r.
  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

  ...
  § 192.
  3. Elementy instalacji telekomunikacyjnej, w tym radiowo-telewizyjnej, o której mowa w ust. 1, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w § 183 ust. 1 pkt 7, a elementy wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3.


  Dzięki za fachowe poparcie :)
  Coś mi się w głowie kołatało, że jest na to przepis konkretny. Miło miec pewność, że coś w głowie pozostało ze studowiania przepisów budowlanych.

  0