Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chyba źle skompresowany i/lub zgrany materiał bo zacina

Gelip 17 Mar 2009 12:20 1073 0
    Gelip
    Level 31  
    Nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam ale chyba powodem problemu jest nieodpowiednia kompresja materiału audio/wideo - tak przypuszczam.

1. Materiał oryginalny nagrany na kasecie Panasonic VHS 240 zajmuje prawie całą kasetę.
    2. Przechwycony na komputer za pomocą magnetowidu AKAI (system IHQ). Karta PixelView PV-Bt878p+, komputer chyba Celeron 266MMX, program VirtualDub (nie pamiętam wersji), 512x384, 25 fps, chyba PICVideo a dźwięk PCM 44100 16 Mono
    3. Kompresowany VirtualDub, Xvid Koepi chyba Core 2.1 2003, rozłożony na 3CD 700MB, dźwięk 44100 16 mp3 128kbps mono.

Nie pamiętam czy kompresja była 1 czy 2 przebiegowa ale na pewno obliczane było bitrate ręcznie tak aby materiał zmieścił się na 3 CD

Zaznaczam że to było dość dawno robione i nagrane na 3 CD 700MB i praktycznie nie sprawdzone jak jest odtwarzane. Przeleżało to parę lat i mając teraz odtwarzacz stacjonarny DVD (DivX) postanowiłem obejrzeć i zonk.

Po wciśnięciu PLAY odtwarza się dobrze jakieś 5-10 sekund po czym zacina się - staje na 3s tak jakby włączyć PAUSE i 1s odtworzy się i tak w kółko. Jeśli przewinę trochę na podglądzie i włączę PLAY to obraz odtwarza się płynnie ale dźwięku w ogóle nie ma.

Podobnie dzieje się w komputerze gdy odtwarzam bezpośrednio z CD. Co ciekawe jeśli zgram najpierw plik na dysk i włączę odtwarzanie z dysku to nie ma żadnego problemu. I znowu co bardzo dziwne jak nagram ten plik na inną CD to znowu jest to samo i zacina.

Na pewno nie jest to wina nagrywarki, płyty czy systemu, podejrzewam że może coś nie tak z synchronizacją ale jak na komputerze dobrze????

Co to może być? Raczej żadnych zaawansowanych opcji Xvid przy kompresji nie zmieniałem. Chciałem przechwycić od nowa materiał ale magnetowid chyba się zestarzał bo nie chce ciągnąć nawet tej 240-tki (inne jakoś odtwarza) a do tego jeszcze wciągło mi taśmę i pogięło więc dałem sobie spokój. Więc te pliki na CD to jedyne źródło skąd mógłbym odzyskać materiał.

Nie wiem co z tym zrobić, może rekompresować do mniejszej rozdzielczości.

No i chyba naprawiłem :-)

1. Otworzyłem plik w VirtualDub 1.7.8
    2. Zaznaczyłem kilka pierwszych minut materiału a resztę wyciąłem
    3. Zapisałem te parę minut do pliku bez kompresji tylko audio i wideo Direct stream copy
    4. Nagrałem na CD i włożyłem do odtwarzacza stacjonarnego i OK, zero zacięć

"Przez chwilę myślałem że plik nie mieści się normalnie na CD i nagrany został w OverBurningu ale to nie to bo na trzeciej CD materiał zajmuje 693MB i też zacina."

Skoro to pomogło to zrobiłem tak samo z całym plikiem:

1. Otworzyłem
    2. Audio i wideo Direct stream copy i zapisałem na dysk pod inną nazwą
    3. Następnie na CD i odtwarzacz no i pomogło już nie zacina

Zauważyłem natomiast jedną rzecz. Plik który zapisałem pod inną nazwą w trybie Direct stream copy) zmniejszył się o jakieś 1,2 MB w stosunku do oryginału (pliku który zacina). Co się stało z tym 1 MB i co to za dane były? Tak samo pozostałe płyty:

CD2 699MB (733 528 064) po zapisie DSC 698MB (732 252 908) różnica 1275156 bajtów
    CD3 693MB (727 394 304) po zapisie DSC 692MB (726 075 452) różnica 1318852 bajtów

wszędzie ubyło ok. 1,2 MB

VirtualDub - konfiguracja ustawień domyślna oprócz ustawień kompresji i przechwytywania. Niewątpliwie VD musiał coś naprawić tylko co? Otworzyłem plik oryginalny i włączyłem opcję Scan video stream for errors ale nic nie wykrył:

0 frames masked (0 frames bad, 0 frames good but undecodable)
  • OptexOptex