Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ kontroli stanu izolacji oraz sztuczne zero

17 Mar 2009 12:29 8922 9
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich na forum.
    Od niedawna pracuje w kopalni jako elektryk i spotkałem w stosowanych tam rozdzielnicach niskiego napięcia: układ do kontroli stanu izolacji współpracujący z układem sztucznego zera.
    Czy mógłby ktoś naświetlić budowę, zasadę działania oraz cel stosowania tych układów?
    Za wyczerpujące odpowiedzi z góry dziękuje.
  • Poziom 24  
    Witam. Sztuczne zero jest to układ najczęsciej trzech rezystorów służących do jego stworzenia. pomiędzy sztucznym zerem a rzeczywistym może być różnica napięć. Robi się je najczęściej w sieciach z izolowanym punktem zerowym transformatora (IT).Słuzy ono do uzyskania napięć do układów regulacyjnych lub ochronnych.Układy kontroli stanu izolacji są jednym ze środków ochrony przeciwporażeniowej w sieciach typu IT.Mają za zadanie wykrycia uszkodzenia lub zwarcia sieci z ziemią co powoduje duże zagrożenie porazeniem . Nie wiem czy zbytnio nie zagmatwałem ale mniej więcej o to chodzi. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Układ "sztucznego zera" jest zbudowany z trzech szeregowych połączeń rezystora i diody w układzie gwiazdy. Czasem punkt gwiazdowy jest połączony z ziemią przez rezystor. Jeżeli impedancja izolacji jest równa na wszystkich fazach to "zero sztuczne" jest mniej więcej równe potencjałowi ziemi. Obniżenie się impedancji ( rezystancji) izolacji na jednaj z faz powoduje wzrost potencjału "sztucznego zera". To najprostszy sposób kontroli izolacji.
    Pozdrowienia i Szczęścia Górniczego!
  • Warunkowo odblokowany
    Dodano po 5 [minuty]:

Kolego a mówi ci coś skrót KWSOI ?Poczytaj DTR-kę
  • Specjalista elektryk
    HeSz napisał:
    ... Jeżeli impedancja izolacji ...

Witam. Czy izolacja może mieć impedancję?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    No już dwie żyły w kablu tworzą kondensator (przy pomiarach napięciem np 2,5kV można się o tym paskudnie przekonać) i można mówić o impedancji związanej z pojemnością kabla. Jeśli dobrze pamiętam to w obliczeniach w sieci IT brało się to pod uwagę.
  • Poziom 24  
    Może nie izolacja a linia kablowa lub linia napowietrzna ma impedancję - najczęściej pojemnościową pomiędzy żyłami kabla , pomiędzy żyłami a ziemią i pomiędzy przewodami linii napowietrznej i ziemia. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Ok. Jestem stary i upierdliwy. Powtórzę pytanie: czy izolacja może mieć impedancję, lub czy mierzył z Was Ktoś kiedyś impedancję izolacji?
  • Specjalista elektryk
    sq9jjh napisał:
    Ok. Jestem stary i upierdliwy. Powtórzę pytanie: czy izolacja może mieć impedancję, lub czy mierzył z Was Ktoś kiedyś impedancję izolacji?

Gwoli ścisłości to mierzysz prąd upływu. Potocznie mówi się o rezystancji, ale to baaaardzo duże uproszczenie. Taka sytuacja ma miejsce jeżeli izolacja jest uszkodzona (zazwyczaj zwęglona). Jeżeli wszystko jest ok. to mierzysz również pojemnościowy prąd upływu - a wtedy wynikiem jest to impedancja. Zwłaszcza jeżeli pomiar wykonujesz z użyciem prądu przemiennego.
  • Specjalista elektryk
    Witam. Trudno się z Tobą nie zgodzić. Tak to możemy rozwlekać do końca roku. Jak napiszę że, mierzymy "stan izolacji" to chyba wszyscy będą zadowoleni bez czepiania się słówek. Pozdrawiam.