Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Technics SA-AX540

zyziotm 20 Kwi 2004 12:48 7956 9
  • #1 20 Kwi 2004 12:48
    zyziotm
    Poziom 15  

Witam walcze z takim amplitunerkiem.

Wyskakuje napis OVERLOAD ale to nie wentylator ;(

Jest coś takiego jak jest zimny się załącza(gra głośno i steruje FAN-em).

Napięcie dochodzące do stabilizacji Q701 i Q706 powinno być 31V jest 28V ale wychodzące 14V jest OK. Ale grzeją się one bardzo czyli prawdopodobnie coś robi zwarcie, ale nie zabardzo mogę je znaleźć.

Może ktoś miał już coś takiego ??

Proszę o wszelkie sugestje i jakie elementy padają najczęściej.

Pozdrawiam

0 9
  • Relpol
  • #2 21 Kwi 2004 12:24
    tik_tak
    Poziom 36  

Częste są uszkodzenia końcówek mocy.Sprawdż czy w momencie kiedy wyswietla overload na wyjściach głośnikowych nie ma składowej stałej(na IC601 końcówki 1, 4 i 7 natomiast przy IC651 to końc. 3 i 6) a jeśli znika
    napięcie -12V z końc. 10 IC601 lub z końc.9 IC651 znaczy że ten układ jest uszkodzony.Jeśli potrzebne będą te układy mam do sprzedaży taniej niż na rynku.

0
  • #3 23 Kwi 2004 21:43
    zyziotm
    Poziom 15  

na IC601 noga dziesiąta jest cały czas 11,22 V
    na IC651 noga dziewiąta jest cały czas 11,85 V

czy jest OVERLOAD czy nie
    czy gra czy nie.

Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie.

Tylko w weekend jestem w domu i moge kombinować.

0
  • Relpol
  • #4 24 Kwi 2004 12:01
    wojtek12345
    Poziom 23  

Sugerowałbym sprawdzić jednak wentylator. Miałem kiedys taki przypadek, że kręcił wentylatorem, a mimo tego wyłączał się i oczywiście napis Overload. Wymiana kondensatorów i tranzystorów, tak jak pisano juz wczesniej na ten temat nic nie pomogła. Do sprawdzenia zmierzyłem prąd jaki płynie przez wentylator i w jego miejsce na czas testu wstawiłem rezystor o takiej wartości, aby płynął prad identyczny jak przez silnik wentylatora (nie pamiętam dokładnie wartości, ale zdaje się że około 100 om) i z rezystorem było wszystko OK. Wtedy było wiadomo, że winny jest wentylator, po wymianie którego problem ustąpił.

0
  • #5 25 Kwi 2004 11:49
    zyziotm
    Poziom 15  

podmieniłem wentylator i to samo. Grzeją się te dwa stabilizatory Q701 i Q708 bardzo nie wiem czy nie spróbować ich wymienić, ale stabilizują dobrze.
    Chyba że jest jakieś zwarcie przez coś za nimi i dlatego tak jest.

Pozdrawiam

0
  • #6 19 Sty 2005 13:33
    Lukmatem
    Poziom 11  

Ja także posiadam ten wzmacniacz i kilka razy wyskakiwał mi napis overload, ale tylko wtedy gdy podłączałem jedną kolumnę pod jedno wyjście i dawałem moc powyżej połowy. Możliwe, że wzmacniacz ma jakieś zabezpieczenia przed spaleniem albo kolumny lub wzmacniacza.

0
  • #7 19 Sty 2005 15:56
    Karoluso
    Poziom 9  

Miałem również overload, z tym że na sa-ex300. Szukałem, szukałem i znalazłem: porobiły się zimne luty, na płytce w miejscu lutowania końcówki mocy do płytki. Poprawiłem i jak ręką odjął.

p.s. Czy w czasie jak wzmacniacz jest w trybie standby zdarza się, że czasami stuknie cicho przekaźnik w nim??

Pozdrówka
    Karoluso

0
  • #8 23 Paź 2006 11:44
    Homiczek
    Poziom 12  

ehh odgrzewam kotlecika :P

tez mam 540 i sie coś zaczał rypać :/

W sobote wieczorem wracam do domu( nie było mnie od rana) odpalam 540 i tu nawet na przyciszonym sprzęcie, w głośniku surroundowym bardzo mocne buczenie - ~na ucho to z 50Hz. Zamieniłem z drugim i wychodzi, że na 1 kanale surr takie coś.
    Odpiąłem obydwa surr i przełączyłem na stereo aby nie chodziły.
    I wczoraj chodziło oki, a dzisiaj od rana zaczyna wyskakiwać OVERLOAD.

heh pewnie końcówki, jak radzą na forum - ale jakby ktoś miał jakieś teorie odnośnie tego buczenia to będe wdzięczny :)

0
  • #9 23 Paź 2006 12:10
    zyziotm
    Poziom 15  

pewnie końcówka :)

0
  • #10 04 Sty 2010 23:17
    slaff
    Poziom 15  

Temat stary ale sprzęty te jeszcze funkcjonują więc dorzucę swoje 5gr.
    Mam SA-EX300 i jak był jeszcze na gwarancji miałem problem z wyskakującym komunikatem o przeciążeniu, zabezpieczenie bardzo fajne bo przy zwarciu nie spalimy końcówki. W serwisie byłem dwa razy bo wyszło że za pierwszym razem samo się naprawiło ale na krótko. W końcu znaleźli przyczynę, którą był drucik z kabla głośnikowego, gniazda są na tyle niedopracowane że istnieje ryzyko że jeśli niedokładnie skręcimy końcówkę przewodu to może któryś z drucików przedostać się do gniazda obok. Trzeci raz mi się to przytrafiło ale już w ciemno znalazłem przyczynę.

0