Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr cyfrowy- jaki??

Wojtek.zse 20 Kwi 2004 13:39 14822 32
  • #1 20 Kwi 2004 13:39
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Witam mam pytanie czy stosowal ktos jakies potencjometry cyrfowe w swoich zestawach?? Jakie wrazenia odsluchowe i w ogole. Czy wprowadzaja duze szumy, znieksztalcają?? Chcialbym zastosowac jakiegos potka cyfrowego dodatkowo najlepiej z mozliwością sterowania pilotem. Moze ktos ma juz gotowe projekty ze sterowaniem na pilota-mile widziane. Ja sam jestem w stanie zaprogramowac atmele 89Cxx51 wiec jak ma ktos jakies gotowe programy i projekty to prosze o umieszcznie ich tu. Dzieki i pozdro :)

• #2 24 Kwi 2004 16:51
    Jaco18
    Poziom 26  

hm chyba nie czytasz prasy elektronicznej..., w Ep i EDW było kilka projektów na układach dallasa i xicora, obecnie jednak najlepszy jest chyba Burr Brown PGA2310 lub jego odpowiednik Crystal CS 3310, masz tu link do strony kolegi "Veterana" - jest tam dokładny opis układu: http://www.veteranaudio.mnc.pl/index.htm

• #3 24 Kwi 2004 17:24
    Usunięty
  • #4 24 Kwi 2004 19:12
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Prase elektroniczną czytam :P i o tych Dallasa słyszalem jednak bardziej interesuje mnie ten PGA2310. Mam juz go w domku pytanie tylko jak nim sterowac(angielski nie jest moją mocną stroną a specyfikacje mam wlasnie w tym jezyku) Jesli ktos juz sie bawil tym scalakiem to moze niech da mi kilka podpowiedzi co do sterowania tym ukladem.

• #5 24 Kwi 2004 22:27
    krystian76
    Poziom 11  

Witam

Co do sterowania to bardzo prosto mozna cos zobic w bascomie.
    jako przyklad nizej fragment programu wystarczajacy do poprawnego wysterowania tego PGA2310.
    uklad sterowany jest z 89c2051, prace obrazuje wyswietlacz LCD.
    do sterowania uzywasz standardowego pilota od telewizora z kodem RC5.
    Sterujesz klawiszami regulacji glosnosci.

Config Spi = Soft , Dout = P3.3 , Cs = P3.5 , Clk = P3.4
    Config Lcd = 16 * 2

Dim New As Bit
    Dim Command As Byte , Subaddress As Byte
    Dim L As Byte
    Dim R As Byte

Reset Tcon.0
    L = 50
    R = 50

On Int0 Receiverc5
    Enable Int0
    Enable Interrupts
    Do
    If New = 1 Then
    Disable Int0

Spiinit

If Command = 16 Then ' procedura zwiększania głosnosci
    If L = 255 Then
    L = 254
    End If
    If R = 255 Then
    R = 254
    End If

Spiout L , 1
    Spiout R , 1

Incr L
    Incr R
    Waitms 1
    End If

If Command = 17 Then ' procedura zmniejszania
    If L = 0 Then
    L = 1
    End If
    If R = 0 Then
    R = 1
    End If

Spiout L , 1
    Spiout R , 1

Decr L
    Decr R
    Waitms 1
    End If

Cls
    Lcd "volume L"; L
    Lowerline
    Lcd "volume R " ; R

New = 0
    Enable Int0
    End If
    Loop

Receiverc5:

Getrc5(subaddress , Command)
    New = 1
    Return

• #6 25 Kwi 2004 19:17
    Usunięty
  • #7 25 Kwi 2004 21:16
    krystian76
    Poziom 11  

Mnie przed wykorzystaniem "klikerka" powstrzymal jego brak (w Lublinie nigdzie nie moge tego kupic). W przyszlym tygodniu mam dostac od kumpla cos z odzysku.
    Wowczas sie nim pobawie.

Bedzie milo jezeli ktos taki "klikerek" posiada i dopisze pare linijek kodu.

Wspolnymi silami mozna by stworzyc bardziej zaawansowany sofcik do tego PGA2310.

Moje plany na najblizsze dni to zrobienie selektora wejsc na pcf8574 i pamieci 24c02 do zapamietywania nastaw.

• #8 26 Kwi 2004 10:14
    Usunięty
  • #9 26 Kwi 2004 10:36
    skywalker
    Poziom 22  

a jakieś tańsze ? 32 stopniowe 64 stpniowe zeby nie kosztowały 70zł moze byc podwójny jakoś nic nie widze w sklepach ...

• #10 26 Kwi 2004 10:52
    Usunięty
  • #12 26 Kwi 2004 11:09
    Usunięty
  • #13 26 Kwi 2004 12:07
    Jaco18
    Poziom 26  

Czesc, też się zbieram z zamiarem zbudowania preampa na PGA2310 (ospowiednik CS3310) słyszałem że ma bardzo dobre parametry a nawet słuchałem już gotowego układu z tą kością i faktycznie nie szumi wogóle i nie zniekształca.

Odnośnie impulsatora (enkodera obrotowego, klikera) to mam już z 4 sztuki róznego rodzaju. Kupowałem w róznych miejscach: na wolumenie w Warszawie, w sklepie wysyłkowym AVT, na giełdzie we Wrocławiu, i widziałem także w sklepie firmowym AVT na ulicy burleskiej 9 (o ile pamietam). Jaby ktoś chciał to mogę kupic na giełdzie i ew. wysłać w bombelkowej kopercie. Zaleznie czy "cyka", od wielkości i liczby skoków 1szt. kosztuje od 5 - 12 zł.

Ostatnio nabyłem też silnik krokowy ze starej stacji dysków 5'25 cala (od napędu głowicy) który z zasady działania może działać też jako prądnica: jeżeli porównamy ze sobą silnik z 2 sąsiednich uzwojeń to można powiedziec z przybliżerniam że po odpowiednim wzmocnieniu i uformowaniu impulsów występuje tam kod graya, taki sam jak w gotowych impulsatorach.

Obecnie walczę z programem w bascomie i narazie jeszcze nie uzyskałem konkretnych rezultatów.

• #14 26 Kwi 2004 12:25
    krystian76
    Poziom 11  

to prawda ja tego PGA2310 wstawilem do wzmacniacza Cambridge audio ATAC3 i okazalo sie ze zbedna jest regulacja basow i wysokich.
    Na wejscie zrobilem jeszcze bufor na opa2134. odsluchy robilem na glosnikach KEF Q35

• #15 26 Kwi 2004 12:57
    Wojtek44
    Poziom 27  

Hi
    krystian76 - a co ma regulacja głośności do regulacji basów i sopranów ???
    Wojtek

• #16 26 Kwi 2004 14:25
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Moze ktos kto lubi programowac w Bascomie wymysilby jakis program do sterowania tym PGA2310. Ja niestety z Bascoma jestem poprostu zielony. Nigdy w nim nie programowalem.

• #17 26 Kwi 2004 15:13
    krystian76
    Poziom 11  

Wojtek44 napisał:
    Hi
    krystian76 - a co ma regulacja głośności do regulacji basów i sopranów ???
    Wojtek

Nie zrozumielismy sie :) chodzilo o to ze ten potencjometr ma bardzo dobre wlasciwosci soniczne i wprowadzanie dodatkowej regulacji w moim wzmacniaczu nie bylo potrzebne (wywalilem ten ktory byl)

Wojtek1985
    Kod do Bascoma jest kilka postow wyzej - napisalem go do swojego przedwzmacniacza

• #18 26 Kwi 2004 16:20
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

krystian76 a czy do sterowania bede mógł uzyc np AT89C2051 jesli tak no jak mozesz podaj mi jakis schemat aplikacyjny które porty podpiąc do których wejsc tego PGA. W ogole bym byl wdzieczny za kompletny schemacik do tego potka. Dzieki i pozdrawiam :)

• #20 15 Maj 2004 11:19
    pulka
    Poziom 15  

witam
    mam pytanie czy ma ktoś schemat mikroprocesora z programem do sterowania układu pga2310 stronę _veteranaudio-odwiedziłem ale nic takiego nie znalazłem a zmikroprocesorów jestem cienki nigdy nie miałem z nimi do czynienia???

• #21 15 Maj 2004 12:53
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Przyłączam się do kolegi wyzej i proszę o jakies konkretne zastosowanie z mikroporcesorem. Jakby ktoś tu umiescił jeszcze hex-a z programem do obsługi to juz w ogole byloby całkiem fajnie :D

• #23 15 Maj 2004 21:15
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Taki układ chciałbym zrobic a w sumie to juz go składam tylko ciągle nie wiem jaki uzyc do tego procesor i jak go zaprogramowac. Kiedys mialem doczynienia z programowaniem ale bardzo malo. Jesli bybly ktos na tyle mily i udostępnil gotowy schemat opisujący podpięcie poszczególnych portów do ukadów PGA i MPC oraz umieścił by tu plik z programem z rozszerzeniem *.hex to naprawde bym był wdzięczny. POZDRAWIAM :)

• #25 16 Maj 2004 17:04
    Jaco18
    Poziom 26  

...A czy wam tak trudno jest posadzić tyłek na chwile, pomysleć ew. sie czegos nowego nauczyc i pokombinowac z tym ?? w czym problem ?? dosterowania mozna uzyc najprostszego procesora choćby AT89C2051, napisać równie prosty program .. nie widze tu filozofii wystarczyło by poczyutać help na temat instrukcji do obsługi SPI a takowa tam jest. Problem z zaprogramowaniem ?? ten proc monza fleshowac praktycznie każdym dostepnym programatorkiem łącznie z takim zrobionym na 1 raz składającym się z kilku elementów dosłownie ....

każdy by chciał wszystko gotowe, najlepiej jeszcze wzrór płytki albo żeby mu najlepiej wysłać gotowy układ za free i jeszcze dopłacić :? Panowie troche własnej inwencji ....

to by było tyle dygresji ... a tak powaznie to pogadajcie z wyzej wymienionym człowiekiem bo cos mi sie nie chce wierzyć żeby nie odpisywał na maila albo na gg ..... moze się jakoś z nim dogadacie co do programu 8)

• #26 16 Maj 2004 17:31
    pulka
    Poziom 15  

to się tak ładnie mówi ale jak się nie miało do czynienia z mikroprocesorami to kiepska sprawa.dlatego proszę oschemat i program a wzoru płytki i dopłaty nie trzeba to będzie ta inwencja.

• #27 16 Maj 2004 23:03
    krystian76
    Poziom 11  

kolego pulka nie wiem w czym jest problem.
    Schemat - wystarczy nota katologowa ukladu PGA2310 (www.ti.com) wszystko jak na dloni.
    Sterowanie - podstawowa aplikacja 89c2051 konfiguracja podlaczenia do PGA opisana w konfiguracji portu, wyswietlacz podlaczony do portu P1 (domyslne z BASCOMA) odbiornik IR podlaczony do P3.2
    Program - kilka postow wczesniej umiescilem kompletny dzialajacy u mnie programik (wystarczy go skompilowac w Bascomie 8051)

Co do rozwiazan praktycznych polecam przejrzec ta strone: http://www.mhennessy.f9.co.uk/preamp/analogue.htm

Jaco18 zgadzam sie z toba w 100% czasami trzeba ruszyc glowa. Ja nie uwazam sie za super elektronika czy programiste a zrobilem cos od podstaw bez bezmyslnego kopiowania.
    Ludzie pomagajmy sobie ale to nie jest szkolka niedzielna!!!

• #29 04 Cze 2005 00:23
    Swat
    Poziom 14  

Witam.
    Czy wie ktoś gdzie można zakupic kości MPC508 ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME