Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Tiny2313] Przestał działać reset

17 Mar 2009 21:18 1334 8
  • Poziom 33  
    Jak w temacie. Nie zmieniałem fusebitów. Procek jest na zl11 avr i był już setki razy programowany. Czy zdarzyło się wam takie coś? Czy można go już tylko wyrzucić?
  • Poziom 33  
    Czy jak zmienię fusebit i nie dam write tylko program (bascom), to programuje również fusebity? Czy możliwe jest, że się sam przeprogramował?
  • Warunkowo odblokowany
    Akurat BASCOM do programowania AVR-ów jest badziewny, bo nie jest zbyt czytelne tam właśnie programowanie fusów. Ja wole osobiście PonyProga. Ma on tę zaletę że nie można przypadkiem w nim sobie zablokować końcówki RESET. bo ta opcja w fusach jest domyślnie niedostępna. Natomiast nie wiem czy BASCOM automatycznie nie zapisuje zmian w fusach. Właśnie dla tego go nie używam do wgrywania softu.
    Jak kolega wyżej napisał nie trzeba procka wyrzucać, ale do jego odblokowania jest potrzebny specjalny programator wysokonapięciowy. A tak przy okazji, programowanie procka też jest niemożliwe jak sobie go przypadkiem w fusach przestawisz na zewnętrzny kwarc, a takowego nie masz. Objawy są wtedy takie same. Ja tak się kiedyś nabrałem. Wystarczyło dodać kwarc i już dało się go odblokować.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    "Czy jak zmienię fusebit i nie dam write tylko program (bascom), to programuje również fusebity? Czy możliwe jest, że się sam przeprogramował?"
    Tego na pewno nie wiem.
    Ale po 10 latach pracy w serwisie wiem że procesory(i zwykłe bramki) się psują.
    Czasem w bardzo dziwny sposób.
  • Poziom 33  
    Jacek31 napisał:
    A tak przy okazji, programowanie procka też jest niemożliwe jak sobie go przypadkiem w fusach przestawisz na zewnętrzny kwarc, a takowego nie masz. Objawy są wtedy takie same.

Procek chodzi na zewnętrznym kwarcu. Program działa normalnie (jak na wersje testową :) ).

janbernat napisał:
    Ale po 10 latach pracy w serwisie wiem że procesory(i zwykłe bramki) się psują.
    Czasem w bardzo dziwny sposób.

W sumie nie wiadomo, czy ten uC jest zepsuty, czy mu coś w fusebity "strzeliło". Jak chcecie to go Wam dam, nie chce mi się robić programatora na 1 uC. ;)

A co do tego, czy Bascom zapisuje przy okazji fusebity to sprawdzę i napiszę.
  • Poziom 38  
    Tak "w pracy" to bym go wyrzucił.
    A tak "prywatnie" to MUSI chodzić jak JA chcę, a nie jak ON.
  • Poziom 33  
    janbernat napisał:
    A tak "prywatnie" to MUSI chodzić jak JA chcę, a nie jak ON.

Się zepsuje i możesz mu narozkazywać. :P

Bascom nie zapisuje fusebitów przy programowaniu (sprawdziłem na fusebit C), więc sam, przez pomyłkę tego nie przestawiłem.
  • Poziom 38  
    No fakt-wtedy tylko wyrzucić.
    A dobrze wiedzieć że Bascom nie zapisuje fusebitów przy programowaniu.