Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalenie płyty głównej ?

17 Mar 2009 22:42 2685 13
  • Poziom 10  
    Witam, problem mam następujący:
    u kuzyna w kompie wyskoczył błąd na niebieskim tle [nie wiem jaki, zaraz zrestartował kompa] i mimo iż chodziły wiatraki, na ekranie monitora nie pojawiało się nic - krótko mówiąc - czarny ekran. Po przełożeniu twardziela do innego kompa wszystko było ok, system się załadował normalnie, bezproblemowo... ale z pozostałym sprzętem coś nie halo... Po kolei przekładałem podzespoły do innego działającego kompa...
    karta graficzna [GeForce 2 32 MB] - działa
    karta muzyczna [SoundBlaster PCI128] - działa
    karta sieciowa [Realtek] - działa
    dysk twardy - działa
    wcześniejsza płyta główna ECS P6VXAT ver. 1.0 z procesorem Intel Pentium III 1,3 Ghz została zastąpiona płytą AK32A z procesorem AMD Athon 1700XP+ i wszystko działało... do pewnego momentu, kiedy znów pojawił się błąd na niebieskim tle i czarny ekran po zrestartowaniu...
    Pytanie... Kuzyn ma modem zewnętrzny Motorola SBV5121E z własnym zasilaniem, podłączony z komputerem przez USB. Czy może on być przyczyną? [wcześniej stwierdził, że USB z tego modemu "kopie" a podczas podłączania pojawiają się iskierki...]
    dodam jeszcze, że podczas wymiany płyty z prockiem, wymieniłem zasilacz.
    i jeszcze jedno... po odłączeniu dysku i innych podzespołów powinien się odezwać BIOS, ale tego nie robi...
    Co może być przyczyną? jak sprawdzić czy nie jest to płyta główna? [brak mi innych kompów do przekładania części]
    p.s. na dysku jest przerobiony system Win XP z mnóstwem patchów, service pack'iem 3, oraz takie tam [np. ikony z Visty i inne pierdy]
    pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 10  
    konfiguracja płyta + procesor + głośniczek systemowy nie przynoszą rezultatu... co do pamięci RAM - też sprawdziłem... na innym kompie działają...
  • Poziom 26  
    Widzę, że nie wszedłeś nawet w linka, który Ci podałem wcześniej.

mariusz_strycharczyk napisał:
    konfiguracja płyta + procesor + głośniczek systemowy nie przynoszą rezultatu... co do pamięci RAM - też sprawdziłem... na innym kompie działają...

Chodziło mi o to, czy głosniczek wydaje jakieś dźwięki. Jeżeli nie to sprawdź procesor na innej płycie lub do swojej płyty podmień inny procesor.

Pamięć testuje się memtestem - www.memtest86.com

Pozdrawiam
  • Poziom 19  

Czy w tej konfiguracji słychać jakieś piski z głośniczka, czy jest absolutna cisza ?. Jaki jest zasilacz, pamięć sprawdzałeś Memtestem?
  • Poziom 10  
    konfiguracja o której mówisz, jak pisałem nie przyniosła rezultatu tzn. głośniczek się nie odzywa [a jest dobrze podłączony do płyty]. Procek rusza na innej płycie obsługujące ten typ [sprawdzałem i Pentiuma i Athlona]. Zasilacz nie powiem jaki jest, nie mam kompa u siebie [ jak pisałem wcześniej jest to komp kuzyna]. ale oba mają 400 W mocy...
  • Poziom 43  
    W takim układzie wgraj BIOS na programatorze zewnętrznym, lub jeśli kość nie jest wlutowana metodą hotflash.

Jeszcze lepiej zrobisz jak opiszesz raz jeszcze problem.
    Już się pogubiłem, czy masz problem z tym,że po włączeniu jest czarny ekran, czy z urządzeniem podłączonym pod USB ?

Sprawdź jeszcze kondensatory na płycie głównej.
  • Poziom 10  
    problem jest z czarnym ekranem po wciśnięciu guzika POWER, a pytanie było czy może to być spowodowane modemem z własnym zasilaniem. Co do biosu, spróbuję tak jak piszesz.
  • Poziom 43  
    Czyli tak jak pisałem. Jeśli masz pewność co do tego, że procesor jest sprawny, a mimo to BIOS "milczy", wgranie BIOSu może pomóc. Zakładam oczywiście, że takie podstawy jak reset ustawień BIOS-u wykonałeś. Podobnie jak przeprowadziłeś próbę uruchomienia na innym zasilaczu.
    Wątpię aby modem był winny.

Pytanie dotyczące kondensatorów jest nadal aktualne.
  • Poziom 10  
    no więc po wnikliwej analizie, wyszło na to że w listwie [do której był podłączony komputer w raz z innymi urządzeniami] dochodziło do zwarcia plusa z uziemieniem, co spowodowało usterki... co do wgrywania na nowo BIOS-u - nic nie pomogło. Dzięki wszystkim za pomoc...
  • Poziom 39  
    no więc po wnikliwej analizie, wyszło na to że w listwie [do której był podłączony komputer w raz z innymi urządzeniami] dochodziło do zwarcia plusa z uziemieniem, co spowodowało usterki...

Kolego, co za bzdury? Zwarcie "plusa" z uziemieniem w listwie zasilającej powoduje problemy z płytą główną? Jakiekolwiek zwarcia w listwie zasilającej powodują co najwyżej zadziałanie bezpieczników zamontowanych w samej listwie i ewentualnie bezpieczników w instalacji zasilającej mieszkania.
    Proponuję oddać komputer do naprawy komuś, kto rozumie, że w sieci zasilającej w naszych domach nie ma plusa i minusa.
    Kolegom odpowiadającym w temacie proponuję rozważenie możliwości właściwego działania systemu po zmianie płyty z Intela na AMD. Autor tematu twierdzi, że po takiej zamianie komputer działał normalnie, a ja twierdzę, że system nie miał prawa wstać.
  • Moderator Samochody
    Albo na bolcu zerującym była faza albo bolec był niepodłączony i pojawiało się na nim ok 120V...
  • Poziom 10  
    tzok napisał:
    ...na bolcu zerującym była faza...

elektrykiem nie jestem, nie znam się na tym ale jest tak jak pisze forumowicz powyżej [sprawdził to ELEKTRYK, nie ja].
    Co do prawidłowego działania systemu... hmm... ściem nie piszę, bo po przełożeniu dysku twardego do innego komputera ładował się normalnie. BIOS-u wgrać nie mogłem bo nic nie widziałem [z tego co wiem nowego biosa wgrywa się z dyskietki...] a jak pisałem ekran był czarny...