Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cewka indukcyjna - zmiana symetryczności ustawienia rdzenia

18 Mar 2009 15:18 1418 3
  • Poziom 9  
    Witam,

Kilka tematów już znalazłem o cewce indukcyjnej, jednak w żadnym opisie (nie tylko na forum ale również i w książkach) nie znalazłem opracowanej zależności zmiany symetryczności ustawienia rdzenia cewki od zmian indukcyjności cewki.

W prosty sposób można zapytać: Jak bardzo zmieni się wartość indukcji magnetycznej w cewce, jeśli odsuniemy walcowy rdzeń cewki od osi wzdłużnej tej cewki?

Przesunięcie się nie jest wzdłuż osi cewki, tylko prostopadle do niej. Rdzeń ma mniejszą średnicę zewnętrzną od średnicy wewnętrznej cewki (nie wypełnia wewnętrznej przestrzeni cewki w całości) i jest dużo dłuższy od długości cewki.

Bardzo prosze o podpowiedzi w tej sprawie, lub skierowanie mnie do odpowiedniego forum.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Indukcja raczej się nie zmieni. Gdyby w cewce nie było rdzenia, rozkład pola wewnątrz powinien być jednorodny (przy zachowaniu okrągłego kształtu cewki). Przesuwając rdzeń tak jak piszesz zbliżasz go do zwojów z jednej strony, a oddalasz z drugiej. Poza tym rdzeń wewnątrz cewki powoduje "wchłonięcie" linii pola do rdzenia ze względu na znacznie większą przenikalność magnetyczną materiału. W przestrzeni między rdzeniem a cewką strumień magnetyczny jest pomijalny.
    Możesz zasilić jakąś cewkę z generatora prądu zmiennego i sprawdzić jak zmienia się prąd w cewce przy zmienianiu pozycji rdzenia.
  • Poziom 9  
    czesiu napisał:
    Gdyby w cewce nie było rdzenia, rozkład pola wewnątrz powinien być jednorodny (przy zachowaniu okrągłego kształtu cewki)

zgadzam się całkowicie!
    Zgadzam się również co do pomijalności strumienia magntycznego w szczelinie pomiędzy cewką a rdzeniem,
    ale gdzieś mi dzwoni (tylko jeszcze nie wiem dokładnie w którym kościele) że wraz z przemieszczeniem rdzenia od osi cewki, zmieni się reluktancja cewki. Ze względu na nasycenie magnetyczne rdzenia, powinna się wówczas zmienić też indukcja cewki...

Doświadczenie będę chciał przeprowadzić, ale chciałbym najpierw opracowac problem teoretycznie:)
  • Poziom 9  
    jeśli ktoś próbowałby takiego doświadczenia to mogę jedynie podpowiedzeć, że siły jaki działają w tym układzie są tak znikome, że nie warte uwagi:P
    Przenanalizowałem sprawę na papierze jeszcze troszkę i nie miałem racji (nie do końca) :)