Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mostek pomiarowy wheatstone

18 Mar 2009 16:50 3032 7
  • Poziom 2  
    dostałem mostek pomiarowy wheatstone produkcji niemieckiej ale bez instrukcji obsługi czy ktoś mógłby mi pomóc , nie zabardzo orientuję się w tym mostku producent to veb mebtechnik mellenbach/thur.
  • Poziom 13  
    Mostek to mostek, obsługa banalna :)

Daj jakąś fotkę, zobaczymy co to takiego :)
  • Poziom 37  
    A czy ten mostek ma jakąś nazwę, model? Bo sam producent to jeszcze za mało.
  • Poziom 43  
    A fotkę całego przyrządu to nie możesz tu pokazać?
    Poza tym, to ma on - ani chybi opisaną - spodnią stronę ...
  • Poziom 13  
    Czy to aby na pewno jest mostek Wheatestone'a ?

Bardziej wygląda mi na jakiś mostkowy układ do mierzenia impedancji...

Te zaciski + i - służą do podłączenia zewnętrznego zasilania. A jakiego to powinno być napisane na "spodzie".

Sam sposób mierzenia: czarnym pokręciadełkiem zmieniasz zakresy, szarym pierścieniem dostrajasz mostek (ze skali odczytujesz wartość rezystancji (impedancji)). Mostek jest w równowadze, gdy galwanometr pokazuje 0, ale to myślę, że wiesz.

Osobiście, żeby przekonać się gdzie należy podłączyć rezystor, użyłbym elementu o znanej rezystancji i podłączał go pod każde z zacisków. Przypuszczam, że do mierzenia rezystancji możesz użyć dwóch skrajnych zacisków.

Pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    motofan napisał:
    Czy to aby na pewno jest mostek Wheatstone'a? [poprawiłem, więc zobacz jak to należy poprawnie napisać - dop. Quarz]
    Między innymi jest to czteroramienny mostek do pomiaru rezystancji - mostek Wheatstone'a - z ramieniem pomiarowym (to to, co reguluje się) w postaci potencjometru.

motofan napisał:
    Bardziej wygląda mi na jakiś mostkowy układ do mierzenia impedancji...
    To nie to - zamiana wzorca rezystancji na wzorzec indukcyjności/pojemności pozwala tym mostkiem mierzyć i te elementy, ale wtedy należy do zasilić z zewnętrznego generatora napięcia przemiennego a zamiast galwanometru (wbudowanego do pomiaru rezystancji) należy przyłączyć wysokoimpedancyjną słuchawkę.

motofan napisał:
    Te zaciski + i - służą do podłączenia zewnętrznego zasilania. A jakiego to powinno być napisane na "spodzie".
    Prawda, tyle tylko, że fotka zamieszczona tu przez autora jest nieczytelna ...

motofan napisał:
    Sam sposób mierzenia: czarnym pokręcidełkiem zmieniasz zakresy, szarym pierścieniem dostrajasz mostek (ze skali odczytujesz wartość rezystancji (impedancji)). Mostek jest w równowadze, gdy galwanometr pokazuje 0, ale to myślę, że wiesz.

Osobiście, żeby przekonać się gdzie należy podłączyć rezystor, użyłbym elementu o znanej rezystancji i podłączał go pod każde z zacisków. Przypuszczam, że do mierzenia rezystancji możesz użyć dwóch skrajnych zacisków.
    'Dobre rady' od "wuja_Sama" mógłbyś sobie tu podarować ...

motofan napisał:
    Pozdro
    A tego to nie "trawię", czy to tak trudno napisać: POZDRAWIAM ? ? ?