Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz na LM317, jaka dioda?

LiutenetMaria 18 Mar 2009 18:01 3646 13
    LiutenetMaria
    Level 28  
    Jaka dioda jest na tym schemacie?

Aplikacja z DataSheetu Lm317, Texas Instrument.

Po drugie, jak przerobić schemat by dopasować do napięcia -12V, i jak zrobić regulację gdyby te -12 voltów się wahało powiedzmy +/-1V
    Rzuuf
    Level 43  
    Dioda JAKAKOLWIEK krzemowa, np. 1N4148.
    Regulację -12V najlepiej zrobić na LM7912, oczywiście trzeba go zasilić napięciem ujemnym >-15V.

Pamiętaj o RADIATORZE dla LM317!
    Przykład: jeżeli na wejściu jest 30V, a na wyjściu 1V, to przy 300mA poboru prądu trzeba dać radiator 100cm2 z blachy AL o grubości 2mm!
    LiutenetMaria
    Level 28  
    źle się wyraziłem... ja chce dać zamiast -10 volt - 12 lub -5....

I jeszcze... z obliczeń wychodzi że pełne napięcie około 29,58 zaś minimalne -1,66... i właśnie nie rozumiem tego...
    Bo chyba nie ma znaczenia jakie napięcie ujemne podepniemy, bo i tak chodzi o spadek napięcia na diodzie.. dobrze myślę?
    lechoo
    Level 39  
    To ma być wysokostabilne źródło napięcia odniesienia, tzw dioda referencyjna 1,2V (np. LM385-1.2), a nie zwykła dioda albo dwie. Sugeruje to chociażby kierunek włączenia tej diody - zaporowy.
    Rzuuf
    Level 43  
    Gdyby to miała byc dioda referencyjna, to byłby sugerowany typ i podane napięcie.
    Ta dioda jest tu po to, aby przejąć na siebie przewodzenie, gdyby punkt "Adj" miał dostać zbyt niskie napięcie, bo wówczas by było przekroczone napięcie dopuszczalne dla LM-a.
    Gdyby to była dioda referencyjna, to od napięcia wyjściowego by odejmowała się jej wartość, a nie 10V (patrz wzór !).
    -RoMan-
    Level 42  
    Podsumuję to tak - ktoś, coś próbował zrobić, dysponował napięciem -10V, namalował schemat, sprawdził - działa, umieścił w PDFie. Nie zastanowił się nawet, jak stabilność napięcia -10V wpłynie na stabilność napięcia wyjściowego i po diabła tam ta dioda...
    LiutenetMaria
    Level 28  
    ale ja to wziąłem z datasheetu Texasa.... więc jak to jest? banalny problem a widać rozbieżne zdania... rzeczywiście jest ona w kierunku zaporowym więc sam nie wiem.... doradźcie coś...
    Rzuuf
    Level 43  
    Górny schemat jest prawidłowy!

Dolny układ będzie też działać, ale powiem szczerze, że mi się on "nie podoba"! Ta dioda normalnie NIE PRACUJE, więc jest zbędna, może mieć znaczenie w chwili wyłączania zasilania lub innych "okoliczności".
    W gałęzi R1 - R2 - R3 płynie prąd ok. 10mA, więc jeśli R2=0, to na nodze ADJ pojawia sie napięcie (pomocnicze) ok. -3V. Stabilność napięcia zależy wprost od tego -10V, czyli to napięcie musi być uczciwie stabilizowane.
    Myślę, że ktoś zrobił "górny układ", ale dał zwykłą diodę (pomyłka? przeoczenie?) zamiast diody referencyjnej i zanotował układ. Wzór obliczeniowy też jest mylący, bo przy R2=0 napięcie wyjściowe nie może być równe prawie -1,67V - bo skąd? Układ jest zasilany napięciem dodatnim! Prawdopodobnie początkowy odcinek potencjometru nie będzie dawał regulacji, układ będzie "zatkany".
    Quarz
    Level 43  
    Rzuuf wrote:
    Gdyby to miała byc dioda referencyjna, to byłby sugerowany typ i podane napięcie.
    Ta dioda jest tu po to, aby przejąć na siebie przewodzenie, gdyby punkt "Adj" miał dostać zbyt niskie napięcie, bo wówczas by było przekroczone napięcie dopuszczalne dla LM-a.
    Gdyby to była dioda referencyjna, to od napięcia wyjściowego by odejmowała się jej wartość, a nie 10V (patrz wzór !).
    Nieprawda, rację ma Kolega lechoo.
    Jest to dioda referencyjna i o wartości napięcia takiej samej jak wartość napięcia referencyjnego stabilizatora typu LM317 - 1,25V - a wszystko to po to, by mieć możliwość regulacji stabilizowanego napięcia wyjściowego od zera ... :!: :!: :!: ... co "jak byk" stoi napisane na przedstawionym tu przedmiotowym schemacie ...:idea: :D

P.S. Jest to mój drugi post w tym miejscu, poprzedni - bez żadnego uzasadnienia - znalazł się za sprawą Moderatora tego działu w koszu.
    -RoMan-
    Level 42  
    Dlatego, że przyjęto kulawe rozwiązanie nie mając własnego odpowiednika LM113.

Temat zamykam, bo się w pyskówkę za bardzo przeradza.

Dodano po 5 [godziny] 16 [minuty]:

Ponieważ nadal są niejasności - otwieram i przenoszę do bardziej właściwego działu.