Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie poprawności schematu (ściemniacz)

18 Mar 2009 19:39 3088 17
  • Poziom 9  
    Na początku-jako że jest to mój pierwszy post- chciałbym się przywitać :)

Na starcie zaznaczam, że dopiero uczę się tworzyć schematy, więc wszelki uwagi będą mile przyjęte.

Postanowiłem zbudować prosty układ polegający na sterowaniu pięcioma ledami. Zasada działania banalnie prosta i pewnie wszystkim dobrze znana-im na zewnątrz ciemniej, tym diody świecą jaśniej i na odwrót. Wybór padł na tranzystor BC548, mam jedynie wątpliwości co do dobranych wartości rezystancji, szczególnie chodzi mi o ten z wartością 4k. Diody są na max 3V, fotorezystor to RPP131.

Sprawdzenie poprawności schematu (ściemniacz)

Czy ten układ ma prawo zadziałać? Z góry dziękuje za odpowiedź :)
  • Poziom 14  
    A ten potencjometr 56? Wychodzi na to że wydzieli się na nim nawet 0,6W! Nie wiem jakiej mocy są te małe potencjometry ale wydaje mi się że mniejszej.
  • Poziom 9  
    Jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu, poza zmianą liczby ledów?
  • Poziom 14  
    Jest, ale im częściej widzę ten układ tym więcej mam wątpliwości. To jakiś symulator jest? I na nim wszystko działa tak? Na twoim miejscu dołożył bym jakieś rezystory do diod, zamiast 56. A jakie to już trzeba się dowiedzieć jak będzie się zachowywał tranzystor :) Innymi słowy moja podróż w świat elektroniki dopiero się zaczyna, nie znam się :P

Dodano po 3 [minuty]:

Gdy tranzystor się otworzy na max, przez 56 popłynie zbyt wielki prąd, razy spadek napięcia do nam 0,6W i to jest za wiele. Rezystory przy diodach załatwią sprawę
  • Poziom 9  
    Ale tranzystor chyba nie będzie miał możliwości przy takich parametrach rezystancji "otworzyć się" całkowicie? Wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę:)

A co do tej mocy na rezystorze 54, to poszperałem trochę w swoich elementach które w wolnym czasie rozlutowywałem i znalazłem tam rezystorek 56ohm na 5W, gabarytowo trochę większy ale w tym układzie akurat by to nie miało znaczenia :) Więc chyba jednak są takie? ;)

W symulatorze co prawda układ działa, ale tam tranzystor nie ma takich samych parametrów jak BC548 :)
  • Poziom 14  
    Nie pisałem że nie ma większych, myślałem że chodzi Ci o podkówkę montażową. Przecież ściemniacz ma się ściemniać samodzielnie, a nie potencjometrem :P

Najlepiej to sprawdź czy to działa, układ nie jest bardzo skomplikowany. Szybciej będzie samemu sprawdzić, niż czekać na jakiegoś experta :P
  • Poziom 37  
    diody z rezystorami włączaj w kolektor
  • Poziom 14  
    Jeśli można spytać, dlaczego akurat tak? Myślałem że to wszystko jedno...
  • Poziom 37  
    jeśli nawet masz regulację -to w małym zakresie, na własne życzenie. Obszar regulacji jest jedynie powyżej sumy spadków napięcia Ube+Ud+Ur. Nie łącz diod równolegle bez rezystorów bo będą ci nierówno świeciły
  • Poziom 9  
    A jakie są zalety dawania diod w kolektor przy takim układzie?
  • Poziom 37  
    Tak jak napisałem nie będą ci przeszkadzać w sterowaniu
  • Poziom 14  
    Daj znać o efektach twoich doświadczeń.
  • Poziom 9  
    Na razie na sucho robie schematy, tworzyć zacznę w przyszłym miesiącu jak większe zakupy będę robił w w elektroniku :) Niestety w moim mieście brak jest porządnych sklepów elektronicznych...(o ile w ogóle jakiś jest?)

Pzdr i dzięki za rady ;)
  • Poziom 17  
    jeśli chcesz diody łączyć równolegle to z każdą z nich w szeregu powinien być włączony rezystor, najefektywniejszą metodą sterowania jasnością diod jest PWM.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ale mi chodzi aby diody świeciły proporcjonalnie do natężenia światła.. jest takie coś realizowane za pomocą PWM?:) Tzn mi się wydawało, że mikrokontrolery mają wejścia na, które się podaje albo logiczne "zero" albo "jedynkę", więc jak za pomocą fotoelementu oraz mikrokontrolera to zrobić?:)
  • Poziom 17  
    nie pwm to tylko metoda sterowania (poszukaj w google, na wiki, bardzo ciekawa sprawa). na tranzystorze masz albo zerowy prąd, albo prawie zerowe napięcie tak więc straty mocy są bardzo małe. Wracając do tematu, proporcjonalnie do światła hmm dioda ma nieliniową charakterystyką napięcie/prąd, znaczy się jest w miarę liniowa, ale powyżej napięcia przewodzenia, które dla różnych led'ów jest inne. używając pwm, będziesz miał bardziej liniową zależność światła emitowanego przez ledy w stosunku do napięcia sterującego (z fotoelementu)
    można to w prosty sposób uzyskać używając bardzo popularnego układu 555, generującego sygnał prostokątny o częstotliwości np 100hz i regulowanym wypełnieniu.
    ale to tylko jakbyś był ciekawy
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Mógłbym prosić o nazwę tego symulatora?
  • Poziom 9  
    Ten układ z pierwszego posta był zrobiony w "crocodile clips" prymitywny program dla prymitywnych układów ;) Chociaż ma parę ciekawych rzeczy, które pomagają zrozumieć "co się z czym je" :)