Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za substancja pomiędzy procesorem i radiatorem ?

18 Mar 2009 19:48 5797 16
  • Poziom 37  
    Witam.

Mam od kilku godzin laptopa Hasee, wszystko cacy.

Dobrałem się do wnętrza i widzę że ciepłowód odprowadza ciepło z procesora i procesora grafiki.

O ile pomiędzy CPU a radiatorem jest minimalna odległość i trochę pasty termo to pomiędzy CPU grafiki a radiatorem jest duża przestrzeń a między nimi dziwna pianka koloru niebieskiego.

Pianka w dotyku jest jakby mokra, dość ciężka i bardzo łatwo ją uszkodzić.

Co to za pianka ? Gdzie można ją dostać ? Czym zastąpić ? Firma dała jej stanowczo za mało...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Chodzi o to że rdzeń grafiki nie jest za zewnątrz i jest jedynie pokryty kawałkiem blachy. Jest ona w kształcie okręgu i maśrednicę ok 2 cm, natomiast na niej leży kwadrat pianki o wielkości 5 na 5 mm...Do tego radiator dotykający piankę ma taki zasięg że mógł by objąć całą powierzchnię procesora a dotya tylko kwadratu 5 na 5 mm...

Czy się przegrzewa - ciężko stwierdzić bo dostać się do niej to ciężka sprawa.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    W sumie jest to grafika SISa i wygląda tak - sam procesor:

Zdjęcia dodajemy za pomocą przycisku "Dodaj obrazek".
    mat_ed

Natomiast pianka zakrywa tylko napis SIS i 996. Z kolei płytka radiatora spokojnie zakryła by praktycznie cały procesor, jedynie nie sięgała by maksymalnie na ok 3 mm od góry napisu SIS.

Temperatura powierzchni wynosi ok 55 st (jak włączy się chłodzenie spada do ok 49)

Zauważyłem natomiast że mostek SIS 968 nie posiada W OGÓLE radiatora a jego temperatura to ok 62 - 65 st... Sądzę że co najmniej trochę za wysoka...

Miejsca jest niewiele ale jakiś radiator by się zmieścił - zakładać coś ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Zastanawia mnie czy taka temperatura nie wpłynie po dłuszym czasie do uszkodzenia płyty głównej, czy nie rozwarstwi się itp.

Myślę nad tym żeby na obudowę wewnątrz przykleić kawał blachy z aluminium a na chipset dać termopada, przy składaniu stykały by się całkiem dobrze.

Co o tym myślisz ? Bo mam obawy co do tych 70 st, kiedy w mieszkaniu mam 20, co będzie w lecie kiedy nieraz temperatura wynosi 35 st?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Tak, o tyle jest dobrze że jest nieco miejsca na radiator.

W sumie myśle jednak o małym radiatorze 2,5 na 2,5 cm a jego wysokość to ok 1 cm max, bo jak się okazało po pomiarach pomiędzy chipsetem a a obudową jest 12 mm i nie mam skąd załatwić kawałka blachy/płyty o takiej grubości dlatego do głowy wpadł mi pomysł z radiatorem.

Będę musiał czegoś poszukać na allegro.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Na sylikon raczej nie będę przyklejał, prędzej termopad + radiator a to całe będzie dociskane sprężyną opierającą się na obudowie.

Mam złe doświadczenia z klejeniem itp.

Znalazłem u siebie w rupieciach radiator z starej Nvidia TNT 32 MB, ma po 30 mm na bok, ale jego wysokość to zaledwie 4 mm...

Z kolei radiatory z MSI są dość drogie z kosztami wysyłki...
  • Poziom 37  
    Jak widzisz na poniższym zdjęciu tak wygląda chipset:

Co to za substancja pomiędzy procesorem i radiatorem ?

I problem z klejeniem jest taki: okrąg widoczny na chipsecie jest nieco zagłębiony, co powoduje że warstwa sylikony zadziała prędzej jak izolator niż przewodnik ciepła.

Nierówność można wypolerować, ale wiąże się to z szlifowaniem procesora co jest moim zdaniem jest ciężkie bo nie łatwo będzie uzyskać idealną powierzchnię.

Myslałem o Thermopadzie + omawiany radiator, który jak się okazało po oględzinach będzie przykręcony do blaszki która będzie utrzymywała go na miejscu a jednocześnie lekko dociskała.

Co o tym myślisz ?
  • Poziom 37  
    Ukazana fotografia jest poglądowa. U mnie nie ma żadnych otworów...gdyby były sprawa była by jasna, teraz...teraz jest dużo trudniej.
  • Poziom 12  
    W swoim laptopie bym tak nie zrobił jednak często celem minimalizacji kosztów montowaliśmy radiatory na zasadzie termopasta (najlepiej jakaś srebrna) na środek cyjanoakryl dookoła:) Nawet się sprawdza. Można też założyć na niego pasek miedziany, najlepiej było by połączyć go z ciepłowodem.